Рішення № 87038682, 17.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2020
Номер справи
320/1475/19
Номер документу
87038682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2020 року № 320/1475/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро» до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

о б с т а в и н и с п р а в и:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро» до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 22.10.2018 №0068225305.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржене податкове повідомлення – рішення є протиправним, оскільки, податкову накладну від 5 травня 2018 року № 11 Товариством подано у встановлений Податковим кодексом України термін – 31 травня 2018 року. Зазначене підтверджується квитанцією про отримання податковим органом податкової накладної в електронному вигляді. Отже, покладені в основу спірного податкового повідомлення-рішення висновки за актом перевірки є необґрунтованими, у зв`язку із чим зазначене рішення підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

30 травня 2019 року від представника відповідача через службу діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Стверджує, що за результатами проведеної перевірки встановлено випадки порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Відповідно до журналу прийому електронної звітності, позивачем за період з 30.05.2018-01.06.2018 було зареєстровано лише дві податкових накладних, одна з яких оскаржується. Так, податкова накладна № 11 була зареєстрована контролюючим органом 01.06.2018, що підтверджується квитанцією №1, тобто з порушенням строку для реєстрації податкової накладної.

25 червня 2019 року від позивача через службу діловодства суду надійшла відповідь на відзив. В якій зазначено, що згідно квитанції позивача податкова накладна № 11 від 05.05.2018 зареєстрована 31.05.2018 о 20:43 год. Прострочення в реєстрації на 43 хвилини відбулося поза волею позивача. У позивача виникло право використати ліміт з ПДВ лише з 14 год. 46 хв. 31.05.2018. Після чого, Товариство намагалося зареєструвати вказану податкову накладну до кінця робочого дня, однак здійснити це виявилось за можливим лише о 20 год. 43 хв. Весь цей час система відхиляла спроби позивача подати вказану податкову накладну.

29 липня 2019 року представником позивача через службу діловодства суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

29 липня 2019 року представником відповідача через службу діловодства суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду документів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро» (ідентифікаційний код 38286596) зареєстроване в якості юридичної особи 23 жовтня 2012 року, номер запису: 1 337 102 0000 000803, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

18 вересня 2019 року заступником начальника відділу податків і зборів юридичних осіб Вишгородського управління ГУ ДФС у Київській області Березюк А.В. проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість, своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН Товариства з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро», за період: квітень-травень 2018 року.

За результатами перевірки був складений акт від 18.09.2018 № 001597/10-36-53-05/38286596. За висновками якого встановлено порушення ТОВ «Заруддя-Агро» п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 Кодексу.

На підставі вищевказаного акту від 18.09.2018 № 001597/10-36-53-05/38286596 відповідачем було складено податкове повідомлення-рішення від 22.10.2018 № 0068225305, за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно зі ст. 120-1 Податкового кодексу України:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 704 055,04 грн. та застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 70 405,04 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 33 521,96 грн. та застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 6 704,40 грн.

21 листопада 2018 року ТОВ «Заруддя-Агро» подано до Державної фіскальної служби України скаргу на вищевказане податкове повідомлення-рішення від 22.10.2018 № 40068225305.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 15.01.2019 № 2103/6/99-99-11-06-01-25 залишено без розгляду скаргу ТОВ «Заруддя-Агро» від 21.11.2018, у зв`язку з порушенням Товариством 10-денного терміну оскарження, визначеного п. 56.6 ст. 56 Податкового кодексу України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Згідно абз. 2 п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За змістом п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Згідно з п. 201.2 ст.201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманим продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до вимог п.120-1.1 ст.120-1 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування) до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - утримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок).

В п.1 Порядку №1246 зазначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно п. 3 Порядку №1246 (в редакції від 24.03.2018) операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п.11 Порядку №1246).

Відповідно до п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).

Відповідно до п.15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказ Міністерства фінансів України 06.06.2017 №557 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 №959/30827, операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг; контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснює його автоматизовану перевірку. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

Судом встановлено, що граничний термін реєстрації складеної та відправленої позивачем до ДФС України податкової накладної від 05.05.2018 № 11 є - 31.05.2018 до 20-ої години 00 хвилин.

Як свідчать матеріали справи та встановлено судом під час розгляду справи, позивачем 31.05.2018 о 20 год. 43 хв. відправлено на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкову накладну від 05.05.2018 №11 на загальну суму коштів, які підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість – 4 224 330,24 грн., що підтверджується долученою позивачем до матеріалів справи електронною квитанцією. В даній квитанції зазначено одержувача – Державна фіскальна служба України (39292197), дату та час одержання – 31.05.2018 20:43, дату та номер податкової накладної, яка підлягає реєстрації, платника податку – покупця ТОВ «Хлібопродукт».

Тобто, позивачем доведено, що вищезазначену податкову накладну було подано у останній день календарного місяця, в якому вона була складена.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача, що ТОВ «Заруддя-Агро» пропущено один день для подачі на реєстрацію податкової накладної від 05.05.2018 № 11, яку контролюючим органом було зареєстровано 01.06.2018 о 08:45 год.

Адже, автоматизована перевірка документа здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

З приводу подачі податкової накладної після закінчення операційного дня, а саме о 20 год. 43 хв., суд зазначає наступне.

Згідно письмових пояснень головного бухгалтера ТОВ «Заруддя-Агро» Чеботок О.Г., з метою формування необхідного ліміту для реєстрації податкової накладної від 05.05.2018 № 11 головним бухгалтером було запропоновано контрагенту ТОВ «СЛЕЙТ-МОТОРС» зареєструвати податкові накладні № 23-27 від 25.05.2019. Так, 31.05.2018, близько 15 год. 00 хв. бухгалтер ТОВ «СДЕЙТ-МОТОРС» повідомив, що вказані накладні були зареєстровані. Після чого, впродовж всього робочого дня 31.05.2018 головний бухгалтер ТОВ «Заруддя-Агро» намагався зареєструвати податкову накладну від 05.05.2019 № 11 по операціях з ПП «Хлібопродукт» на суму 3 520 275,00 грн., в т. ч. ПДВ – 704 055,00 грн. В зв`язку з тим, що весь цей час система відхиляла спроби подати вказану податкову накладну через відсутність коштів (ліміту) для проведення даної операції, здійснити реєстрацію накладної вдалося лише о 20 год. 43 хв.

Отже, як зазначає позивач, реєстрація податкової накладної здійснювалась платником податків після того, як на його користь з боку контрагента ТОВ «СЛЕЙТ-МОТОРС» направлена 31.05.2018 о 14 год. 46 хв. на реєстрацію податкова накладна № 25 від 25.05.2018, реєстраційний номер 38286596.

На підтвердження своєї позиції позивачем надано витяг з бази реєстрації податкових накладних ТОВ «СЛЕЙТ-МОТОРС», на підставі якого судом перевірено вищезазначену обставину.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість.

Пунктом 9 зазначеного Порядку встановлено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі на суму податку (е Накл), обчислену за такою формулою: е Накл = е НаклОтр + е Митн + е ПопРах + е Овердрафт - е НаклВид - е Відшкод - е Перевищ.

Згідно з пунктом 13 Порядку ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

З урахуванням наведеного суд приймає до уваги позицію позивача щодо неможливості своєчасної реєстрації податкової накладної у разі відсутності у платника податків достатнього ліміту ПДВ.

Разом з тим, як зазначає позивач, після отримання необхідного ліміту, затримка в реєстрації податкової накладної від 05.05.2018 № 11 виникла всупереч його волі, а саме внаслідок затримки (збоїв) системи адміністрування Єдиного реєстру податкових накладних, спроби ТОВ «Заруддя-Агро» зареєструвати податкову накладну відхилялися системою до 20 год. 43 хв.

Згідно листа ГУ ДФС у Київській області від 26.06.2019 № 15616/адв/10-36-12-01 наданого на запит позивача, станом на 31.05.2018 відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних на ТОВ «Заруддя-Агро» зареєстровано податкові накладні ТОВ «СЛЕЙТ-МОТОРС» № 23, № 24, № 25, № 26, № 27 з датою виписки 25.05.2018. Згідно квитанції № 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН ТОВ «Заруддя-Агро» податкову накладну від 05.05.2018 № 11 зареєструвало 01.06.2018. Інші квитанції які б свідчили про направлення податкової накладної від 05.05.2018 № 11 на реєстрацію, відсутні.

Отже, зі змісту вищевказаного листа виходить, що відповідач підтвердив наявність у ТОВ «Заруддя-Агро» станом 31.05.2018 необхідну суму податкового ліміту, однак не повідомив про кількість спроб реєстрації податкової накладної позивачем.

Як зазначив головний бухгалтер ТОВ «Заруддя-Агро» реєстрація накладної здійснювалась засобами програми «MEDOC». Кожна наступна спроба зареєструвати накладну перекривала попередню. Згідно пояснень оператора програмного забезпечення «MEDOC», відновити інформацію про дату і кількість спроб реєстрації наразі неможливо.

Таким чином, у позивача в даному випадку відсутня об`єктивна можливість надати докази направлення податкової накладної на реєстрацію протягом операційного дня.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 80 КАС України).

Враховуючи вищезазначені обставини в їх сукупності, а саме наявну в матеріалах справи квитанцію ТОВ «Заруддя-Агро» про реєстрацію податкової накладної від 31.05.2018 № 11 о 20 год. 43 хв., а також пояснення головного бухгалтера ТОВ «Заруддя-Агро», суд приходить до висновку, що позивачем в даному випадку було здійснено всі залежні від нього дії для вчасної реєстрації податкової накладної від 05.05.2018 № 11, а саме сформовано ліміт, направлено накладну до Єдиного реєстру податкових накладних. Разом з тим, з незалежних від нього причин податкову накладну було направлено після закінчення операційного дня (о 20:43).

Суд акцентує увагу на тому, що Єдиний державний реєстр податкових накладних та система електронного адміністрування ПДВ - являється програмним продуктом Державної фіскальної служби України, які розташовані на сервері фіскальної служби. Тобто, несправності (збої/помилки) системи не залежать від волі платника податку. Тим більше, в даному випадку податкову накладну ТОВ «Заруддя-Агро» було направлено із запізненням на 43 хвилини.

Відтак, позивач, надіславши вищевказану податкову накладну 31.05.2018 (в останній день спливу граничного строку реєстрації), виконав свої зобов`язання, передбачені податковим законодавством з реєстрації вищевказаної податкової накладної.

Отже, ТОВ «Заруддя-Агро» не порушуючи норми податкового законодавства, своєчасно виконало всі залежні від нього дії, направивши відповідачу на реєстрацію податкову накладну – 31.05.2018 (в останній день спливу граничного строку реєстрації), відправлення було зафіксовано електронною автоматизованою системою, що підтверджується квитанцією долученою позивачем до матеріалів справи.

Суд зазначає, що можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України, лише за наявності його вини.

Аналогічна правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 30 січня 2018 року у справі № 815/2745/17.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом під час розгляду справи не було встановлено вини позивача в несвоєчасній реєстрації податкової накладної.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень приймаючи зазначений акт індивідуальної дії діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, що призвело до безпідставного застосування до Товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу.

Таким чином, оскільки затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, висновок контролюючого органу про застосування до нього штрафних санкцій є неправомірним.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, проведеною камеральною перевіркою було встановлено несвоєчасну реєстрацію ТОВ «Заруддя-Агро» податкових накладних № 8 від 05.04.2018, № 9 від 10.04.2018, № 11 від 05.05.2018. У зв`язку з чим, відповідачем було складено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22 жовтня 2018 року № 0068225305.

Звертаючись до суду з даним позовом ТОВ «Заруддя-Агро» заперечувало факт прострочення лише податкової накладної від 05.05.2018 № 11.

У зв`язку з чим, податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Київській області від 22.10.2018 № 0068225305 підлягає скасуванню в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкової накладної від 05.05.2018 № 11 в розмірі 70 405, 04 грн.

Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Hirvisaari v. Finland” від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1 921,00 грн. згідно з платіжними дорученнями від 28.11.2018 № 247 та від 10.04.2019 № 0.0.1320946258.1, який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро» – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ – 39393260, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5 а) від 22.10.2018 № 0068225305 в частині нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкової накладної від 05.05.2018 № 11 в розмірі 70 405, 50 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Заруддя-Агро» (код ЄДРПОУ – 39293260, місцезнаходження: 07211, Київська область, с. Мусійки, вул. Центральна, 145) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ – 39393260, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5 а) судовий збір у сумі 1 921,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 17.01.2020

Суддя Я.В. Горобцова