
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 грудня 2019 року о/об 09 год. 15 хв.Справа № 280/3779/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м.Запоріжжя, вул.Сталеварів, буд.14; код ЄДРПОУ 00130926)
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 39440996)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (надалі – позивач або ПАТ «Запоріжжяобленерго») звернулось до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі – відповідач або Офіс ВПП ДФС), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати в повному обсязі податкове повідомлення-рішення №0005224709 від 20.12.2018 на суму 5585051,56 грн. (штраф в розмірі 50% за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних).
У позові (а.с.4-8) позивачем зазначено, що 22.12.2018 ПАТ «Запоріжжяобленерго» отримало податкове повідомлення-рішення №0005224709 від 20.12.2018 на суму 5585051,56 грн. (штраф в розмірі 50% за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), прийняте Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби. Податкове повідомлення-рішення №0005224709 від 20.12.2018 було прийнято на підставі Акту «Про результати камеральної перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань відсутності реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018» Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №666/28-10-47-09/00130926 від 04.12.2018 (надалі за текстом позову - Акт перевірки). Відповідно до висновків Акту перевірки встановлена відсутність обов`язкової реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування на загальну суму ПДВ 11170103,11 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018, тобто до 12.07.2018 включно, внаслідок чого орган ДФС відповідно до абз.2 п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України податковим повідомленням-рішенням №0005224709 від 20.12.2018 застосував до позивача штрафні санкції в розмірі 50% суми податку на додану вартість, на загальну суму 5585051,56 грн. В свою чергу, податковим повідомленням-рішенням №0003264709 від 27.06.2018 орган ДФС застосував до позивача штрафні санкції в розмірі 50% суми податку на додану вартість, на загальну суму 5585051,56 грн., відповідно до абз.1 п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України за відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних тих самих податкових накладних/розрахунків коригування, перелічених в додатку №1 до Акту перевірки. Позивач зазначає, що всі перелічені в додатку №1 до Акту перевірки податкові накладні/розрахунки коригування були зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних в період з 06.08.2018 по 08.08.2018. У зв`язку з наявністю у ПАТ «Запоріжжяобленерго» податкового боргу з податку на додану вартість, а також відсутністю у нього вільних обігових грошових коштів через те, що кошти, які залишаються на поточних рахунках ПАТ «Запоріжжяобленерго», в першу чергу використовувалися позивачем для погашення наявної багатомільйонної заборгованості із заробітної плати перед найманими працівниками та сплати нарахованих на зарплату податків, ПАТ «Запоріжжяобленерго» не мало можливості щомісяця поповнювати рахунок в системі електронного адміністрування (СЕА) податку на додану вартість для сплати задекларованих податкових зобов`язань, що, в свою чергу, унеможливлювало 100%-ву своєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, які складалися позивачем. Виникнення у позивача податкового боргу викликано об`єктивними обставинами, а саме тим, що в період часу з лютого 2015 року по грудень 2016 року, з липня 2017 року по червень 2018 року та починаючи з вересня 2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) фактично встановлювався, за певними виключеннями протягом окремих днів/тижнів, нульовий норматив відрахувань коштів на поточні рахунки ПАТ «Запоріжжяобленерго» з його розподільчих рахунків, на які надходять кошти від споживачів електричної енергії. Результатом встановлених НКРЕКП нормативів відрахувань стало недоотримання ПАТ "Запоріжжяобленерго" грошових коштів: в 2016 році в сумі 541,3 млн. грн., в 2017 році - 328,4 млн. грн., в 2018 році - 576,5 млн. грн. Наслідком таких регуляторних дій НКРЕКП стало виникнення значного дефіциту обігових коштів у ПАТ «Запоріжжяобленерго» (дебіторська заборгованість позивача станом на 01.07.2019 склала 1693,8 млн. грн.), унеможливлення здійснення нормального фінансування господарської діяльності, виникнення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам підприємства, а також виникнення податкового боргу, який станом на 25.07.2019 досяг межі 965,8 млн. грн. Є очевидним, що можливість здійснювати 100%-ву своєчасну реєстрацію в ЄРПН складених ним податкових накладних/розрахунків коригування, які надаються покупцям, знаходиться у прямій залежності від фінансового стану з боку ПАТ «Запоріжжяобленерго». Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0005224709 від 20.12.2018 на суму 5585051,56 грн. (штраф в розмірі 50% за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.58-59), в якому зазначено, що Офісом ВПП ДФС було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань достовірності та повноти нарахування зобов`язань з податку на додану вартість та відсутності реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку із надходженням в порядку передбаченому абз.24 пп.201.10 ст.201 Податкового кодексу України скарг від покупців. За результатами перевірки складено Акт від 05.06.2018 за №55/28-10-47-09/00130926 та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 за №0003264709. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вищезазначене податкове повідомлення-рішення отримано ПАТ "Запоріжжяобленерго" 02.07.2018. ПАТ "Запоріжжяобленерго" після отримання податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018 за №0003264709 в законодавчо встановлений термін, а саме з 02.07.2018 по 12.07.2018 (включно) не зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні та/або розрахунки коригування перелічені в додатку №1 до Акту перевірки від 04.12.2018 за №666/28-10-47-09/00130926. Відповідач зазначає, що на момент прийняття податкового повідомлення-рішення від 20.12.2018 за №0005224709, податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 за №0003264709, відповідно до ст.56 Податково кодексу Украъни пройшло оскарження в адміністративному порядку, а саме «Рішенням про результати розгляду скарги» від 31.08.2018 за №28349/6/99-9941-03-01-25 скарга ПАТ «Запоріжжяобленерго» залишилась без задоволення. Інформація стосовно оскарження податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018 за №0003264709 в судовому порядку на теперішній час не надходила. Тобто на момент винесення податкового повідомлення-рішення від 20.12.2018 за №0005224709 сума грошових зобов`язань була узгодженою на день закінчення процедури адміністративного оскарження згідно п.56.17 ст.56 Податкового кодексу Украъни.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Ухвалою судді від 08.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання на 02.09.2019 за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 02.09.2019 зупинено провадження у справі до 21.10.2019.
Ухвалою суду від 21.10.2019 зупинено провадження у справі до 25.11.2019.
Ухвалою суду від 25.11.2019 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 23.12.2019.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Відповідачем проведено документальну позапланової виїзної перевірки ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань достовірності та повноти нарахування зобов`язань з податку на додану вартість та відсутності реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено Акт №55/28-10-47-09/00130926 від 05.06.2018 (надалі – Акт перевірки №55/28-10-47-09/00130926 від 05.06.2018) (а.с.21-24).
У висновку Акту перевірки №55/28-10-47-09/00130926 від 05.06.2018 зазначено наступне: «… За результатами перевірки встановлено порушення: вимог пунктів 201.1 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), пункту 3 Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015р. №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», в результаті чого встановлена відсутність обов`язкової реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування протягом передбаченого законодавством граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 11172203,99 грн. …».
За результатами розгляду Акту перевірки №55/28-10-47-09/00130926 від 05.06.2018 відповідачем 27.06.2018 складено податкове повідомлення-рішення №0003264709, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН застосовано штраф на загальну суму 5585051,56 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с.25).
Вказане податкове повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018 отримане позивачем 02.07.2018, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Також, відповідачем проведено камеральну перевірку ПАТ «Запоріжжяобленерго» з питань відсутності реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018, за результатами якої складено Акт №666/28-10-47-09/00130926 від 04.12.2018 (надалі – Акт камеральної перевірки №666/28-10-47-09/00130926 від 04.12.2018) (а.с.29-31).
У висновку Акту камеральної перевірки №666/28-10-47-09/00130926 від 04.12.2018 зазначено наступне: «… Порушення вимог пунктів 201.1 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), пункту 3 Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015р. №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (що був чинним на час складання податкових накладних), а саме відсутність обов`язкової реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування протягом передбаченого законодавством граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 11170103,11 грн. …».
Результатом розгляду відповідачем вищевказаного Акту камеральної перевірки №666/28-10-47-09/00130926 від 04.12.2018 стало прийняття 20.12.2018 відносно ПАТ «Запоріжжяобленерго» податкового повідомлення-рішення №0005224709, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН застосовано штраф на загальну суму 5585051,56 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с.39).
Спір стосовно калькуляцій сум, цифр між сторонами відсутній.
Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (п.201.5 ст.201 Податкового кодексу України).
Згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Отже, враховуючи наведені приписи п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, податкові накладні, які надаються покупцю, та податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням відповідних строків.
Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу. У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Відповідно до п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу. Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Позивач у позові не заперечує факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків.
При цьому, позивачем не надано до суду жодних переконливих доказів у підтвердження відсутності вини позивача щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків, нестабільної роботи ключів ЕЦП, тощо.
Посилання позивача на те, що в період з 06.08.2018 по 08.08.2018 відбувалась процедура оскарження податкового повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018, а тому воно було нечинним, судом до уваги не приймається, оскільки позивачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення №0003264709 від 27.06.2018.
У суду відсутні зауваження щодо визначення відповідачем штрафу у податковому повідомленні-рішенні №0005224709 від 20.12.2018.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0005224709 від 20.12.2018 прийнято відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ПАТ «Запоріжжяобленерго» є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 23.12.2019.
Суддя О.О. Прасов