Ухвала суду № 87037775, 21.01.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
300/69/20
Номер документу
87037775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"21" січня 2020 р. справа № 300/69/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви ОСОБА_1

до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області

про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 16.01.2020 звернувся в суд з позовною заявою до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов про стягнення виконавчого збору та про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №42552908 від 23.11.2018.

Пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлено статтею 287 КАС України, згідно із частиною 1 якої, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Пунктом 1 частини 2 цієї ж статті передбачено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач, не погоджуючись із правомірністю винесення оскаржених постанов, з метою їх скасування, в межах десятиденного строку з дня їх отримання, 20.12.2018 звертався із позовом в порядку цивільного судочинства до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області. Ухвалою суду від 16 січня 2019 року провадження у справі закрито, у зв`язку із непідсудністю справи суду цивільної юрисдикції та віднесенням процесуальним законом такої категорії справ до справ адміністративної юрисдикції.

За результатами апеляційного оскарження позивачем вищевказаної ухвали Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, Івано-Франківським апеляційним судом 21 лютого 2019 року постановлено ухвалу, якою ухвалу суду першої інстанції залишено без змін. Так, суд апеляційної інстанції вказав на те, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні, а також, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів, незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції вони видані, що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, сформованій, зокрема, в межах розгляду справи №127/9870/16-ц.

Не погоджуючись із таким рішенням суду, позивач скористався правом касаційного оскарження ухвали суду апеляційної інстанції, в результаті чого, Верховним Судом 18 грудня 2019 року ухвалено постанову, якою ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 21 лютого 2019 року залишено без змін, а касаційну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.

Згідно із твердженнями позивача, копію постанови Верховного Суду від 18.12.2019 ним отримано 06.01.2020, та саме з цього моменту, на думку ОСОБА_1 слід обчислювати встановлений КАС України десятиденний строк звернення до суду із даною позовною заявою.

Однак, на переконання суду, такий висновок позивача є хибним, з огляду на такі обставини.

Положеннями статті 261 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом; ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Так, згідно із абзацом 2 резолютивної частини ухвали Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 16.01.2019, остання набрала законної сили негайно після її проголошення, тобто 16 січня 2019 року.

Таким чином, про віднесення даної категорії справ до юрисдикції адміністративних судів позивач дізнався, або повинен був дізнатись з моменту проголошення ухвали судом першої інстанції, що підтверджується також його присутністю у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, згідно із відомостями, зазначеними у вступній частині ухвали.

Частиною 1 статті 18 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Отже, перебіг десятиденного строку для звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду із даною позовною заявою слід обраховувати починаючи саме з моменту набрання законної сили ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області - з 16 січня 2019 року.

Разом з цим, суддя звертає увагу позивача на те, що про віднесення до юрисдикції адміністративних судів розгляд справ з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні, а також прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів, незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції вони видані, свідчить усталена практика Верховного Суду, сформована ще з 2018 року, що підтверджено також судами апеляційної та касаційної інстанцій в межах розгляду скарг позивача.

Враховуючи зазначене, на переконання судді, оскарження позивачем ухвал судів першої та апеляційної інстанцій не є тією обставиною, яка унеможливлювала чи ускладнювала звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів у межах визначеного КАС України десятиденного строку, а тому, і не є підставою для задоволення клопотання ОСОБА_1 про його поновлення.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Водночас, суддя зазначає, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Окрім зазначеного, суддею встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 №870, Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області ліквідовано; утворено як юридичну особу публічного права Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ); установлено, що міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1: Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) - Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

З урахуванням вказаного, позивачу слід також уточнити належного відповідача, до якого звернені позовні вимоги, а також, на виконання вимог пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України, зазначити ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

На підставі наведеного та керуючись статями 123, 171, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням конкретних поважних підстав такого пропуску.

В разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.

Запропонувати ОСОБА_1 уточнити належного відповідача до якого заявлено позовні вимоги, а також, зазначити ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача, в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.