
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року 09 год. 50 хв.Справа № 280/5063/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Петрова Г.М.
представника відповідача - Пензевої Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Запорізького міського центру зайнятості
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Запорізького міського центру зайнятості (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати наказ Запорізького міського центру зайнятості від 23.08.2019 № НТ 190823 про призначення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу;
зобов`язати Запорізький міський центр зайнятості призначити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу у відповідності до ч. 1 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 23.08.2019.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що оскаржуване рішення відповідача в частині призначення допомоги по безробіттю без урахування страхового стажу є протиправним та таким, що піддягає скасуванню. Вважає, що позивачу повинна бути призначена допомога по безробіттю з урахуванням страхового стажу у відповідності до ч. 1 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», оскільки перерва цього страхового стажу виникла з поважної причини та не з вини позивача. Зазначає, що період відсутності запису в трудовій книжці позивача про звільнення з вини роботодавця, після фактичного припинення трудових відносин, в тому числі невиконання Головою Правління ОСББ «Ювілейний 19-а» рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 20.12.2018 p., справа № 337/1510/18, яким його було зобов`язано внести запис про звільнення позивача, є поважною причиною перерви страхового стажу. Відтак, позивач вважає, що вона звернулася до центру зайнятості протягом місяця після закінчення перерви страхового стажу, як цього вимагає ст. 22 Закону України «Про загальне обов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». З урахуванням викладеного просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Додаткові пояснення позивачем надано у відповіді на відзив (вх.. №48153 від 18.11.2019)
Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмовому відзиві від 11.11.2019 за вх. №47014 посилається на те, що 23.08.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі 610,00 грн., без урахування страхового стажу згідно пункту 2 розділу II Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №613 від 15.06.2015, оскільки страховий стаж безробітної за останні 12 місяців, що передують реєстрації становить 0 місяців. У зв`язку з порушенням прав заявниці за її ствердженням, остання не зверталася за захистом своїх прав до контролюючих чи судових органів з питання отримання будь-якого документу, що підтверджує факт звільнення особи. Таким чином, у зв`язку з тим, що заявниця після звільнення з ОСББ «Ювілейний 19-А», а саме після 19.02.2018 не зверталася до служби зайнятості з питання сприяння у працевлаштуванні, а звернулася з цього питання лише 06.08.2019, тому допомога по безробіттю призначена у мінімальному розмірі відповідно до ч. 2, 4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». З врахуванням викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 23.10.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/5063/19. Призначено підготовче судове засідання на 18.11.2019.
Протокольною ухвалою суду від 18.11.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 16.12.2019.
Протокольною ухвалою суду від 16.12.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 23.12.2019.
Позивач у судовому засіданні 23.12.2019 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
23.12.2019 судом оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Судом встановлено наступне.
06.08.2019 ОСОБА_1 звернулась до Правобережного відділу сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості з заявою про сприяння у працевлаштуванні.
Наказом від 21.08.2019 №НТ190821 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 16.08.2019 та наказом від 23.08.2019 №НТ190823 призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі без врахування страхового стажу, відповідно до ч.2,4 ст. 22, ч.3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» протягом 360 календарних днів з 23.08.2019.
На звернення позивача від 09.08.2019, від 12.08.2019, від 16.08.2019 Запорізьким міським центром зайнятості надано відповіді, відповідно до яких зазначено, що оскільки останній дохід з ОСББ «Ювілейний 19-а» наявний у лютому 2018 року, а статус безробітного заявник отримала 16.08.2019, то страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації як безробітної, менший шести місяців, відтак допомога по безробіттю призначена у мінімальному розмірі.
28.08.2019 завідувачем сектору взаємодії з роботодавцями Правобережного відділу сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості проведено звірку достовірності даних, які є підставою для надання ОСОБА_1 статусу безробітної та виплати допомоги по безробіттю. За результатами якої складено Акт №48 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». Як слідує з вказаного Акту підставою для проведення звірки є направлення №58 від 27.08.2019, видане Правобережним відділом сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості м. Запоріжжя. Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ОСББ «Ювілейний 19-а» з 03.01.2017 (наказ №00001 від 30.12.2016) по 19.02.2018 (протокол №1 загальних зборів ОСББ «Ювілейний 19-А» від 02.02.2018, наказ про звільнення №1-К від 19.02.2018. Звільнена за рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 20.12.2018 у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб згідно п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України. Рекомендовано роботодавцю надати корегуючи звіти до ДФС стосовно статті звільнення ОСОБА_1 відповідно до рішення суду від 20.12.2018. За висновками перевірки період перебування у трудових відносинах та стаття звільнення ОСОБА_1 підтверджено документами роботодавця та рішенням Хортицького районного суду від 20.12.2018
16.09.2019 ОСОБА_1 надано Зауваження до Акту №48 від 28.08.2019.
Листом від 24.09.2019 за вих. №3439/01-26 Запорізький міський центр зайнятості надав роз`яснення, відповідно до яких зазначено, що центром зайнятості взято до уваги зауваження до Акту №48 від 28.08.2019. При цьому зазначає, що за даними Пенсійного фонду України з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) останні дані про дохід зазначені у лютому 2018 року. Оскільки дата звільнення за рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя залишена без змін, тобто 19.02.2018 ОСОБА_1 звернулась до Правобережного відділу сприяння зайнятості Запорізького міського центру зайнятості лише 06.08.2019 , статусу безробітного набула 16.08.2019, страховий стаж протягом 12 місяців, які передують реєстрації як безробітної, менше шести місяців, відтак допомога по безробіттю призначена у мінімальному розмірі відповідно до чинного законодавства.
Не погоджуючись з призначенням допомоги по безробіттю як за застрахованій особі без урахування страхового стажу позивач звернулась до суду з даним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття врегульовано Законом України «Про зайнятість населення».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Статтею 43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що статусу безробітного може набути:
1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи;
2) особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";
3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Згідно частини другої вказаної статті статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі - центр зайнятості) - визначено Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 (далі - Порядок №792).
Відповідно до пункту 17 Порядку №792 для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного, пред`являє документи, зазначені в підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, а також:
трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред`являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
документ про освіту;
військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.
Форма заяви про надання статусу безробітного затверджується Мінсоцполітики.
Пунктом 22 Порядку №792 встановлено, що рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного.
З рішенням про надання (відмову в наданні) статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, відкладення, скорочення тривалості та припинення виплати такого забезпечення особа ознайомлюється під час відвідування кар`єрного радника, про що ставить підпис у відповідному додатку до персональної картки.
Судом встановлено, що наказом від 21.08.2019 №НТ190821 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 16.08.2019.
Разом з цим, наказом від 23.08.2019 №НТ190823 призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі без врахування страхового стажу, відповідно до ч.2,4 ст. 22, ч.3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» протягом 360 календарних днів з 23.08.2019.
Саме призначення допомоги по безробіттю як застрахованій особі без врахування страхового стажу стало предметом судового оскарження.
Статтею 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено розмір допомоги по безробіттю.
Так згідно частини першої вказаної статті застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:
до 2 років - 50 відсотків;
від 2 до 6 років - 55 відсотків;
від 6 до 10 років - 60 відсотків;
понад 10 років - 70 відсотків.
Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
перші 90 календарних днів - 100 відсотків;
протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків;
у подальшому - 70 відсотків.
Відповідно до частини третьої статті 23 вказаного Закону допомога по безробіттю особам, зазначеним у частині другій статті 22 цього Закону, виплачується у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду.
Статтею 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено умови та тривалість виплати допомоги по безробіттю
Згідно частини першої вказаної статті право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Право на допомогу по безробіттю зберігається у разі настання перерви страхового стажу з поважних причин, якщо особа протягом місяця після закінчення цієї перерви зареєструвалась в установленому порядку в державній службі зайнятості як безробітна. Поважними причинами є:
навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, клінічній ординатурі, асистентурі-стажуванні, аспірантурі, докторантурі з денною або дуальною формою здобуття освіти;
строкова військова служба;
здійснення догляду непрацюючою працездатною особою за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за пенсіонером, який за експертним медичним висновком потребує постійного стороннього догляду;
періоди зайнятості на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування не підтверджуються сплатою єдиного внеску;
інші поважні причини, передбачені законодавством України.
Згідно частини другої статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивача звільнено з займаної посади 19.02.2018. За отриманням статусу безробітного позивач звернулась 06.08.2019.
Неможливість звернутись в установлений законом строк за отриманням статусу безробітного позивачем обгрунтована саме наявністю інших поважних причин, передбачених законодаством.
Досліджуючи надані позивачем докази, судом встановлено, що відповідно до наказу №1-0001 від 30.12.2016 ОСОБА_1 призначено на посаду Голови Правління ОСББ «Ювілейний 19-а».
19.02.2018 позивача повідомлено про те, що його звільнено, однак ані наказ про звільнення, ані трудову книжку не видано.
У вступній частині рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 20.12.2018 провадження №2/337/1027/2018 (ЄУН №337/1510/18) зазначено, що 16.04.2018 позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» про зобов`язання видати наказ про звільнення, здійснення відповідного запису до трудової книжки та її видачі, стягнення середнього заробітку за вимушений прогул, вихідної допомоги, моральної шкоди.
Тобто, вказане підтверджує той факт, що станом на момент звільнення роботодавець не видав ОСОБА_1 трудову книжку із записом про звільнення та не ознайомив її із самим наказом про звільнення.
Рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 20.12.2018 провадження №2/337/1027/2018 (ЄУН №337/1510/18) визнано незаконним звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний, 19-а» з 19 лютого 2018 року у зв`язку з припиненням посадових зобов`язань за п.2 ст. 41 КЗпП України; змінено формулювання причин звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» з 19 лютого 2018 року у зв`язку з припиненням посадови їх зобов`язань за п.2 ст. 41 КЗпП України на п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України - «у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб»; зобов`язати Голову правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_1 , в якій зазначити «звільнена 19.02.2018 з посади Голови Правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб згідно п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України»; стягнуто з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» на користь ОСОБА_1 суму вихідної допомоги у розмірі 31663,89 грн., без урахування податків і зборів; стягнуто з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» на користь ОСОБА_2 2000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди та судовий збір у розмірі 2315,76 грн.; в іншій частині позову відмовлено. Судове рішення набрало законної сили 03.04.2019.
У зв`язку з невиконанням рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя в добровільному порядку ОСОБА_1 звернулась до Хортицького відділу державної виконавчої служби м. Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області із заявою про примусове виконання виконавчого листа №337/1510/18, виданого 18.04.2019, про зобов`язання Голову правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-а» внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_1 , в якій зазначити: «звільнена 19.02.2018 з посади Голови Правління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний-19-а» у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб згідно п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України».
23.04.2019 заступником начальника Хортицького відділу державної виконавчої служби м. Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП №58965402) щодо примусового виконання вказаного виконавчого листа. 22.07.2019 державним виконавцем Хортицького відділу державної виконавчої служби м. Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження щодо виконання пред`явленого виконавчого листа №337/1510/18, виданого 18.04.2019, у зв`язку з фактичним виконанням рішення суду, що підтверджено Актом державного виконавця від 18.07.2019.
Отже, з моменту звільнення 19.02.2018 по 18.07.2019 ОСОБА_1 не мала на руках ані наказу про звільнення, ані заповненої трудової книжки.
Як слідує з матеріалів справи, 29.01.2019 ОСОБА_1 зверталась до Запорізького міського центру зайнятості з запитом, в якому просила надати роз`яснення щодо реєстрації у службі зайнятості особою, яка шукає роботу, якщо у трудовій книжці наявний лише запис про прийняття на роботу, а запис про звільнення відсутній.
Листом від 05.02.2019 за вих. №526/01-27 Запорізький міський центр зайнятості надав роз`яснення, відповідно до якого зазначив, що для реєстрації у центрі зайнятості та для отримання статусу безробітного необхідно надати документи, що зазначені у листі, в т.ч. трудову книжку із записом про звільнення.
11.05.2019 позивач повторно звернулась до Запорізького міського центру зайнятості і з запитом щодо надання роз`яснення щодо надання статусу безробітного у зв`язку з відсутністю у трудовій книжці запису про звільнення з посади та щодо нарахуванню та виплаті коштів по безробіттю.
Листом від 15.05.2019 за вих. №1881/01-27 Запорізький міський центр зайнятості надав роз`яснення, відповідно до якого зазначив, перелік необхідних документів передбачено пунктом 17 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792. Для виконання рішення суду про внесення відповідного запису до трудової книжки про дату та причину звільнення з посади Голови правління ОСББ у зв`язку з припиненням повноважень згідно з п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України запропоновано звернутися до відповідного відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі. Щодо допомоги по безробіттю зазначено, що вказана допомога призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою, а розмір допомоги визначається на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу).
Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 19-А» внесено записи:
1. « 03.01.2017 - прийнята на посаду голови правління ОСББ «Ювілейний 19-А»;
2. « 18.07.2019 - звільнена у зв`язку з припиненням посадових зобов`язань за п.2 ст. 41 КЗпП України;
3. « 18.07.2019 - запис №2 є недійсним. Звільнена у зв`язку з припиненням повноважень посадових осіб згідно п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП України».
Відповідно до частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
При цьому, відповідно до частини першої статті 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи 19.02.2018 ОСОБА_1 трудову книжку не заповнено та не видано, записи про звільнення внесено 18.07.2019 в ході примусового виконання судового рішення.
Відтак посилання відповідача на необхідність звернення позивача до відповідних контролюючих органів щодо сприянні у поверненні трудової книжки та відновлення порушених прав є необґрунтованими, оскільки позивачем використано можливі заходи щодо судового захисту порушеного права.
Крім того, оскільки законодавством не визначено вичерпний перелік поважних причин перерви страхового стажу, суд приходить до висновку, що відсутність заповненої роботодавцем трудової книжки чи наказу про звільнення у працівника є поважною причиною пропуску строку звернення до служби центру зайнятості для отримання статусу безробітного та відповідного призначення допомоги по безробіттю.
Суд також зазначає, що відсутність у позивача заповненої трудової книжки чи наказу про звільнення стали перешкодою для своєчасного звернення до відповідача для постановки на облік та призначенням допомоги, що підтверджується неодноразовими відповідями відповідача на звернення ОСОБА_1 .
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Отже, під час розгляду справи відповідачем не доведено обгрунтованість наказу Запорізького міського центру зайнятості від 23.08.2019 № НТ 190823 про призначення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу.
Відтак, оскаржуване рішення суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу у відповідності до ч. 1 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 23.08.2019.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивача при зверненні до суду з даною позовною заявою звільнено від сплати судового збору відповідно до ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 23.10.2019, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративий позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Запорізького міського центру зайнятості (69037, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Запорізького міського центру зайнятості від 23.08.2019 № НТ 190823 про призначення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, як застрахованій особі без урахування страхового стажу.
Зобов`язати Запорізький міський центр зайнятості призначити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу у відповідності до ч. 1 ст. 22 та ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 23.08.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Судове рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 16.01.2020
Суддя Л.Я. Максименко