Рішення № 87036352, 20.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
160/12639/19
Номер документу
87036352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Справа № 160/12639/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 16.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77% до 70% сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

2. Ухвалою суду від 21.12.2019:

- заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено;

- визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії;

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/12639/19;

- відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву;

- судом витребувані додаткові докази від відповідача.

3. Ухвалою суду від 23.12.2019 виправлено описку в першому пункті описової частині ухвали суду від 21.12.2019 в адміністративній справі № 160/12639/19, із зазначенням, що вірною датою подання адміністративного позову до суду є « 16.12.2019».

4. 08.01.2020 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ розмір пенсії позивача складав 77% від суми грошового забезпечення (основного та додаткового).

6. Пенсія позивачу призначена з травня 2003 року у розмірі 77% від грошового забезпечення.

7. З 01.01.2018 у зв`язку із змінами сум основного грошового утримання пенсія позивача була перерахована. Проте, при проведенні перерахунку, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обмежило її розмір шляхом зміни розміру основних видів грошового забезпечення у відсотках з 77% до 70%.

8. Перерахунок пенсії здійснено з урахуванням 70% грошового забезпечення, що не відповідає встановленому розміру при звільненні, а саме 77% суми грошового забезпечення.

9. ОСОБА_1 вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, тощо.

10. Відповідачем зменшено відсоток суми від грошового забезпечення до 70%, що порушує право позивача, гарантоване Конституцією України та законами України, і звужує право на законний перерахунок пенсії.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 77% від грошового забезпечення за 29 років вислуги.

12. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII, набрав чинності 01.04.2014), якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

13. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави. Так, згідно висновку Конституційного Суду України зробленого у своєму рішенні від 25.01.2012 № 3рп/2012, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей. Конституційний Суд України також зазначив, що передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

14. Не можна казати про звуження змісту та обсягу прав і свобод гарантованих Конституцією України, так як частина 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ не визнавалась неконституційною.

15. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

16. Наказом від 27.05.2003 № 71 о/с Управління МВС України в Дніпропетровській області звільнено у відставку за віком майора міліції ОСОБА_1 , начальника відділення ДОБЕЗ Верхньодніпровського РВ УМВС України в Дніпропетровській області.

17. Вислуга років на день звільнення становить у календарному обчисленні 25 років 09 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні 29 років 10 місяців 05 днів.

18. 15.05.2003 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугою років.

19. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

20. Відповідно до висновку № 83/26270 про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 пенсія призначена з 26.05.2003 у розмірі 77% грошового забезпечення, всього 548,93 грн.

21. Управлінням МВС України в Дніпропетровській області складена довідка від 11.03.2008 № 83/26270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008, за посадою «начальник отдела ГСПЭП Верхнеднепровского РО УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він займав на день звільнення зі служби, становить:

- посадовий оклад 1 000 грн;

- оклад за званням майор міліції 125 грн;

- надбавка за вислугу років (40 відс. п/оклад. зв.) 450 грн;

- надбавка за виконання особл.важ.завдань (48 відс. п/оклад) 756 грн;

- надбавка за службу в умовах режим. обмежень (15 відс. п/оклад) 150 грн;

- надбавка за ОРД (16 відс. п/оклад) 160 грн;

- премія (27 відс. п/оклад) 713,07 грн;

- усього 3 354,07 грн.

22. 22.03.2008 пенсія перерахована з 01.01.2008, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 2 582,63 грн.

23. 30.07.2010 позивачу перераховано пенсію:

- з 01.01.2007, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 2 547,80 грн, з 01.01.2008 у розмірі 2 582,63 грн;

- з 01.04.2009, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі у розмірі 2 590,13 грн, підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/;

- з 01.07.2009, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі у розмірі 2 596,83 грн, підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/;

- з 01.10.2009, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 2 611,03 грн підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198 / Соціальний захист окремих категорій громадян/;

- з 01.08.2010, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 2 582,63 грн, підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії.

24. Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області складена довідка від 30.05.2012 № 83/26270 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана ОСОБА_1 , про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012, за посадою «начальник отдела ГСПЭП Верхнеднепровского РО УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він займав на день звільнення зі служби, становить:

- посадовий оклад 1 000 грн;

- оклад за званням майор міліції 125 грн;

- надбавка за вислугу років (40 відс. п/оклад. зв.) 450 грн;

- надбавка за виконання особл.важ.завдань (50 відс. п/оклад) 787,50 грн;

- надбавка за службу в умовах режим. обмежень (15 відс. п/оклад) 150 грн;

- надбавка за ОРД (32 відс. п/оклад) 320 грн;

- премія (63 відс. п/оклад) 1 784,48 грн;

- усього 4 616,98 грн.

25. Позивачу перераховано пенсію з 01.07.2012, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: з 01.07.2012 - 2 866,72 грн, з 01.09.2012 - 3 176,63 грн, з 01.01.2013 - 3 486,55 грн, підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 / Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012.

26. 10.05.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії:

- з 01.09.2012, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: з 01.09.2012 - 3 176,63 грн, з 01.01.2013 - 3 486,55 грн, підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 / Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/;

- з 01.01.2013, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 3 486,55 грн, підстава перерахунку: постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 / Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/.

27. Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області складена довідка від 15.03.2018 № 83/26270 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видана ОСОБА_1 , про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, постанови КМУ від 11.11.20115 № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського згідно з наказом МВСУ від 17.02.2017 № 138 п.8.5 начальник відділу/відділу (відділення) поліції до посади «начальник отдела ГСПЭП Верхнеднепровского РО УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він займав на день звільнення зі служби, становить:

- посадовий оклад 3 100 грн;

- оклад за званням майор міліції 2 000 грн;

- надбавка за стаж служби (50 відс. п/оклад. зв.) 2 550 грн;

- надбавка за службу в умовах режим. обмежень (15 відс. п/оклад) 465 грн;

- премія (1,68 відс. п/оклад) 136,33 грн;

- усього 8 251,33 грн.

28. 28.03.2018 пенсія перерахована з 01.04.2018:

- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 3 100 грн, окладу за військовим званням 2 000 грн; процентної надбавки за вислугу років (50%) 2 550 грн, роботи з таємн.виробами, носіями док. (15%) 465 грн; премія 1,68% 136,33 грн, всього 8 251,33 грн;

- основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) 5 775,93 грн;

- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016

29. 05.12.2019 позивачу перераховано пенсію з 01.12.2015, основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29), підсумок пенсії (з надбавками) у розмірі 3 486,55 грн, підстава перерахунку: (ГЗ згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988) постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

30. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

31. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

32. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

33. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

34. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

35. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

36. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

37. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

38. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

39.Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

40. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77% до 70% сум грошового забезпечення

41. З пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії на виконання Постанови № 103 зменшено з 77% до 70% розмір грошового забезпечення, який враховуються при розрахунку пенсії.

42. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

43. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

44. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

45. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

46. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

47. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України ОСОБА_2 . стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

48. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 77% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

49. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.

50. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

51. Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (адміністративне провадження № К/9901/15370/18).

52. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

53. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

щодо зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії

54. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 № 475/97-ВР кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

55. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

56. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

57. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

58. Позивач, заявляючи позовні вимоги просить зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

59. Судом встановлено, що перерахунок пенсії на підставі довідки № 83/26270 від 15.03.2018 (якою пенсія визначена у розмірі 8 251,33 грн за нормами, чинними на січень 2016 року) здійснений відповідачем 28.03.2018 на підставі пункту 3 Постанови № 103 з 01.01.2016, з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 70% у сумі 5 775,93 грн (8 251,33 грн х 70%), та з 01.04.2018 позивачеві призначена пенсія у розмірі 5 775,93 грн.

60. З наданого розрахунку на доплату пенсії по пенсійній справі № А/26270 вбачається, що перерахунок здійснений на підставі пункту 3 Постанови № 103 за період з 01.01.2016, щомісячний розмір пенсії, належний до сплати, визначений у розмірі 5 775,93 грн.

61. Таким чином, суд з матеріалів справи вбачає, що при перерахунку пенсії позивача зменшення відсоткового значення з 77% до 70% здійснено з 01.01.2016 року, тобто раніше 01.01.2018, дати яку заявляє у позовних вимогам позивач.

62. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неправомірне зменшення відсоткового розміру пенсії позивача до 70% з 01.01.2016, у зв`язку із чим вважає необхідним для повного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог, зобов`язавши відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

63. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

64. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

65. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

66. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

щодо розподілу судових витрат

67. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

68. З урахуванням викладеного, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

69. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

70. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

71. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77% до 70% сум грошового забезпечення.

72. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити донараховані ОСОБА_1 суми пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням проведених платежів.

73. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

74. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

75. Повне рішення складено 20.01.2020.

Суддя І.О. Верба