
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2019 року Справа № 160/8132/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
21 серпня 2019 року фізична особа ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 178418-5353-0408 від 22.04.2019 року прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у червні 2019 року позивач отримав податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 178418-5353-0408 від 22.04.2019 р., відповідно до якого нарахований податок з фізичних осіб за 2016 рік - 13404,84 грн., за 2017 рік - 90896,07 грн., за 2018 рік -149892,64 грн., за 2019 рік -176989,71 грн., за користування земельною ділянкою, адреса: АДРЕСА_1, загальною площею 3666 м. кв. Позивач вважає податкове повідомлення - рішення протиправним, та таким, що підлягає скасуванню. Зауважено, що позивач є добросовісним землекористувачем у відповідності до вимог чинного законодавства, ним дотримувались вимоги ст. 288 Податкового кодексу України щодо мінімальної трьохвідсоткової річної суми платежу. Протягом 2016-2018 років позивачем сплачено: за 2016 рік - 25 563,27 грн., за 2017 рік - 27 097,07 грн., за 2018 рік -27 097,07 грн. Крім цього, позивачем звернуто увагу на те, що п. 4 ст. 791 Земельного кодексу України визначено, що земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного Кадастру. Згідно відповіді Відділу Держгеокадастру у Новомосковському районі № 1355/0/200-18 від 10.10.10., дані про земельну ділянку не були внесені до Державного земельного кадастру, відтак, на думку позивача, нарахувати та визначити сумму податку було не можливо.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
18.09.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив, в якому він зазначив, що Новомосковська міська рада листом вих.343/0/2-19 від 26.02.2019 надала витяги із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за адресою м. Новомосковськ, вул. Сучкова 2-а загальною площею 3666 кв.м. (кадастровий номер 1211900000:036:010:0046) станом на 2016, 2017 та 2018 роки, у зв`язку з чим, податковим органом було донараховано позивачу суму орендної плати з фізичних осіб за 2016-2019, та направлено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, таким чином, ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення діяло у спосіб та в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, дійшов таких висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі Рішення сесії Новомосковської міської ради від 20.07.2006 р. № 68, позивачу було надано дозвіл на укладення договору оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 3666 м. кв.
22 вересня 2006 року за № 04:06:126:00060 між позивачем та Новомосковською міською радою було укладено договір оренди вищезазначеної земельної ділянки. Вказаний договір оренди зареєстрований у Новомосковському міському відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру ДЗК.
За умовами договору, орендодавець: Новомосковська міська рада на підставі рішення 5 сесії 5 скликання, згідно рішення від 20.07.2006 року № 68 надає, а орендар: ОСОБА_1 приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Загальна площа земельної ділянки 0,3666 га, в тому числі: 0,3666 га - забудовані землі.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 379 614,30 грн.
У п. 8 договору оренди визначено, що договір укладено на 10 років, а в п. 9 договору зазначається, що орендна плата складає 4175,76 грн. за рік, що становить 1,1% від нормативної грошової оцінки землі станом на момент реєстрації договору.
Як пояснив позивач, договір укладено на 10 років, однак, позивач продовжував користуватися земельною ділянкою після закінчення строку вищезазначеного договору оренди.
Також, з матеріалів справи вбачається, що відповідно п. 286.5 ст. 286 ПКУ, ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовані ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення форми «Ф» по орендній платі з фізичних осіб (код платежу 18010900) згідно договору оренди земельної ділянки від 22.09.2006 (реєстраційний номер 04:06:126:00060) площею 0,3666 га (кадастровий номер 1211900000:03:010:0046), а саме:
- за 2016 рік №1060603-1301 від 30.06.2016 нараховано 25563,27 грн. (сплачено 25563,27);
- за 2017 рік №416782-1301 від 30.06.2017 нараховано 27097,07 грн. (сплачено 27097,07);
- за 2018 рік №253883-0408 від 30.06.2018 нараховано 27097,07 грн. (сплачено 27097,07).
Листом від 26.02.2019 № 343/0/2-19 виконавчим комітетом Новомосковської міської ради до ГУ ДФС у Дніпропетровській області (вх. ГУ ДФС від 05.03.2019 № 2745/9) надіслано інформацію про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1211900000:03:010:0046 за 2016 - 2018 роки.
Використовуючи інформацію нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 1211900000:03:010:0046, ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовано податкові повідомлення - рішення форми «Ф» (код платежу 18010900) по орендній платі з фізичних осіб від 22.04.2019 року №178418-5353-0408 за 2016 - 2018 роки (з урахуванням сум по раніше винесеним податковим повідомленням - рішенням форми «Ф») на загальну суму 431 183,26 грн., а саме:
- за 2016 рік на суму 13404,84 грн.,
- за 2017 рік на суму 90896,07 грн.,
- за 2018 рік на суму 149892,64 грн.,
- за 2019 рік на суму 176989,71 грн.
Листом ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 84472/10/04-36-13-02-09 від 22.07.2019 року підтверджено, що згідно інтегрованої картки платника податків по орендній платі з фізичних осіб (код платежу 18010900), за ОСОБА_1 станом на 22.07.2019 податковий борг відсутній.
Не погодившись з прийнятим відповідачем оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, яким визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати за земельну ділянку у розмірі 431 183,26 грн., позивач звернувся до адміністративного суду.
Суд при вирішенні спору по суті, виходить з наступного.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Отже, плата за землю здійснюється у формі земельного податку або орендної плати, в залежності від підстав їх використання.
У відповідності із п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки).
У спірному випадку відповідачем визначено грошове зобов`язання, як плату за користування земельною ділянкою, у формі орендної плати.
Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік. та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України), а об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України).
Пунктом 288.4 ст. 284 Податкового кодексу України передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
При цьому, у п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, обов`язковою умовою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ст. 19 Закону України "Про оренду землі", строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
У відповідності до приписів ст. 33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Вказані обставини не заперечуються податковим органом, а відтак, позивач є землекористувачем у відповідності до вимог чинного законодавства.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України, визначено, що зміна або розірвання вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до п. 33 договору оренди від 22.09. 2006 року, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.
Аналіз викладених вище норм вказує, що зміна умов договору, в тому числі і тих, що стосуються розміру орендної плати, здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін договору, одностороння зміна умов договору не допускається.
В ході судового розгляду справи було встановлено, що між орендодавцем та орендарями, окрім договіру оренди земельної ділянки від 22.09.2006 року, якою встановлено орендну плату в розмірі 4175,76 грн. за рік, додаткові угоди до договору оренди не укладались. Тобто умови договору оренди за згодою сторін не змінювались, в тому числі щодо встановлення розміру орендної плати.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що, прийнявши податкове повідомлення-рішення, відповідач фактично змінив умови договору оренди в частині визначення розміру орендної плати, збільшивши їх.
Вищевказані висновки тотожні з висновками Верховного Суд у складі Касаційного адміністративного суду, викладеними у постанові від 20.06.2018 року по справі № 813/3819/17, адміністративне провадження № К/9901/46821/18, відповідно до яких, зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками. Зазначене не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної плати, а відтак, і відповідного донарахування податковим органом суми податкового зобов`язання з орендної плати.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище, враховуючи, що між орендодавцем та орендарями не укладались жодні додаткові угоди до договору оренди, в тому числі щодо зміни функціонального використання земельної ділянки, розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки або ставки орендної плати, тощо, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області №178418-5353-0408 від 22.04.2019р., відповідно до якого нарахований податок з фізичних осіб за 2016-2019 роки на загальну суму 431 183,26 грн., за користування земельною ділянкою, адреса: АДРЕСА_1, загальною площею 3666 м. кв., є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідач у ході судового розгляду справи не довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 178418-5353-0408 від 22.04.2019
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 (код рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 4311,83 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник