Рішення № 87035950, 20.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
215/5939/19
Номер документу
87035950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Справа № 215/5939/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 10.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у невжитті заходів для забезпечення фундаментального права на соціальну допомогу, якою буде забезпечено рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму відповідно до правової позиції статей 46, 48 Конституції України;

- постановити окрему ухвалу згідно статті 249 КАС України;

- захистити права на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення рішення, постанови, тобто правового акту Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради заява від 13.09.2019 вважається належно не розглянутою;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради надати форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла.

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15.10.2019 справу № 215/5939/19 (провадження № 2-а/215/358/19) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Справа № 215/5939/19 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 08.11.2019 та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.

4. Ухвалою суду від 19.11.2019:

- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено;

- звільнено позивача від сплати судового збору за подання до суду цього адміністративного позову;

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито позовне провадження у справі;

- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору;

- клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від відповідач належним чином засвідчені копії: заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради від 13.09.2019 про призначення усіх видів соціальної допомоги із доданими до неї документами; відповіді на заяву ОСОБА_1 від 13.09.2019 про призначення усіх видів соціальної допомоги, із усіма доданими документами, поясненнями чи запрошувався позивач для розгляду звернення з підтверджуючими документами; докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву від 13.09.2019; усіх інших заяв (запитів), та відповідей на них, поданих щодо заяви від 13.09.2019 про призначення усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 ; пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.

5. 13.12.2019 на адресу суду електронним зв`язком та 20.12.2019 поштовим зв`язком надійшов відзив на позов із доданими документами.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Позивач 13.09.2019 подав заяву про призначення усіх видів допомоги належної форми за наказом Мінсоцполітики № 96 від 22.02.2012 для забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму.

7. Начальник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіна Оксана Володимирівна, відмовила у забезпеченні фундаментальних прав, запевнив, що не має повноважень, порадила звернутися до суду і по суті відмовилася підкоритися нормам Конституції України.

8. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України (постанови КМУ № 9250 від 24.02.30) застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу, застосовуються норми Конституції України як норми прямої дії після винесення рішення по заяві звертається до вищих установ виконавчої влади для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта чим наводе лад в державі.

9. Рішень з приводу заяви від 13.09.19 про призначення усіх видів допомоги не надано мені для ознайомлення, але статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина закріплені Конституцією, не є вичерпними, а стаття 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

10. Як вбачається з бездіяльності відповідача вона не переслідувала закону мету правового режиму розгляду заяв, відмовилась використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняла рішення яке вказаним положенням права відповідає.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач 13.09.2019 в черговий раз звернувся до управління із заявою встановленого зразка для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

12. Заява була зареєстрована спеціалістом сектору прийому громадян у журналі реєстрації прийому заяв та документів для призначення усіх видів соціальної допомоги за вхідним № 2383.

13. При зверненні позивач не надав повного пакету документів (правдиві відомості про місце його реєстрації та довідку про склад сім`ї, передбачену статтею 4 Закону).

14. Управління здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

15. Прийом заяв та документів та призначення соціальних допомог здійснюється управлінням з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

16. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї. Соціальна допомога може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання заявника за умови неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

17. Згідно статті 4 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

18. Відповідно до пункту 3.8 Інструкції, особова справа передається з сектору прийому громадян до сектору прийняття рішень у разі дотримання вимог щодо повноти комплекту документів.

19. Відповідно до статті 4 Закону для призначення вищевказаної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

20. Позивачем при щомісячному поданні заяв для призначення допомоги жодного разу не було дотримано вимоги надання повного пакету документів, його неодноразово повідомлено про необхідність надання довідки про склад сім`ї та про неможливість розгляду його заяви при виявлені факту відсутності у нього реєстрації місця проживання.

21. Управлінням у межах наданих повноважень здійснювались усі можливі дії для того, щоб забезпечити позивачу право на призначення соціальних допомог, а саме, неодноразово надсилались запити до КУ «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради, до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради з метою уточнення інформації про реєстрацію місця проживання позивача та отримання довідки про склад його сім`ї.

22. Позивач неодноразово протягом 2014 - 2019 років звертався до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

23. При зверненні позивач зазначив, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1

24. Спеціалістами управління з`ясовано, що він 08.11.2013 був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті ( АДРЕСА_1 ) та до теперішнього часу не має зареєстрованого місця проживання, тобто завідомо надав недостовірну інформацію про реєстрацію місця проживання.

25. Тому відповідач вважає, що звинувачення позивача у бездіяльності і протиправності управління є безпідставними.

26. Згідно статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

27. Кілька років позивач фактично проживає за адресою матері, за якою здійснює догляд ( АДРЕСА_2 ), але до теперішнього часу не зареєстрував місце проживання за даною адресою.

28. Позивачу неодноразово спеціалістами управління зауважувалось про порушення ним законодавства щодо реєстрації місця проживання та було рекомендовано особисто вирішити питання реєстрації.

29. Оскільки позивач протягом встановленого законодавством місячного терміну для надання необхідного пакету документів (до 13.10.2019) не підтвердив місце реєстрації як уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, не надав довідку про склад сім`ї, управління дійшло висновку про відсутність підстав для призначення соціальної допомоги, про що позивача було повідомлено письмово.

30. Відповідач вважає, що виконання управлінням вимоги позивача призначити йому допомогу без реєстрації місця проживання та за відсутності повного пакету документів (довідки з місця реєстрації про склад сім`ї) можна було б кваліфікувати як порушення Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», що тягне за собою відповідальність начальника управління.

31. Позивач помилково вважає, що рекомендація спеціалістів управління по наданню повного пакету документів для призначення державної соціальної допомоги згідно статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (довідки про склад сім`ї, яку можливо взяти тільки за умови реєстрації за певною адресою) є порушенням його свободи пересування.

32. Управління жодним чином не обмежує свободу пересування позивача, гарантовану Конституцією, та не має делегованих повноважень щодо визначення місця його перебування.

33. При зверненні позивача 13.09.2019 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям спеціалістами управління йому в черговий раз було надана інформація щодо порядку призначення даної допомоги та переліку необхідних для призначення документів, а також проінформовано, що при підтвердженні факту відсутності у нього реєстрації місця проживання та ненадання протягом місяця з дня подачі заяви необхідного пакету документів управління не матиме законних підстав для призначення допомоги.

34. У зв`язку з тим, що позивач свідомо відмовляється виконувати вимоги діючого законодавства, а саме: реєстрація місця проживання, надання довідки про склад сім`ї, управління не має можливості вирішити позитивно питання призначення йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

35. З питання умов реєстрації місця проживання/перебування та видачі довідки про склад сім`ї позивачу неодноразово при кожному його зверненні до управління було рекомендовано звертатись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул. Короленка, 1а, к. 127, м. Кривий Ріг.

36. Таким чином, управління своїми діями жодним чином не порушує права позивача на інформацію.

37. Управління не є суб`єктом правотворчості та не має повноважень приймати нормативно-правові акти, які підлягають обов`язковій державній реєстрації та обліку у Єдиному державному реєстрі нормативних актів.

38. До повноважень начальника управління не входить обов`язок своїм розпорядженням гарантувати позивачу право на одержання допомоги, забезпечувати йому рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму (позивач є працездатною особою, яка має право та вибір способів самостійно вирішувати питання забезпечення собі відповідного рівня життя та отримання доходів).

39. Щодо вимоги позивача зобов`язати управління надати йому форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла, відповідач зазначив, що жодним із законодавчих актів, якими користуються у своїй роботі спеціалісти управління, не передбачена форма довідки про склад сім`ї заявника, який не має свого житла та зареєстрованого місця проживання, тому управління не має можливості її надати.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

40. 13.09.2019 за № 2383 зареєстрована заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, подана органу праці та соціального захисту населення Тернівського району ОСОБА_1 , проживаючим за адресою АДРЕСА_2, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На заяві вчинена відмітка про необхідність надання додаткових документів до 13.10.2019.

41. 16.09.2019 за вих. № 5457 відповідач направив запит до відділу реєстрації проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради про надання відомостей про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса Сєченова 50а, з метою призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

42. У відповідь на заяву від 16.09.2019 № 5457 листом від 24.09.2019 № 419/02-вих. Відділ реєстрації повідомив, що ОСОБА_1 , 1963 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 22.12.2011 та знятий з реєстрації 08.11.2013 згідно повідомлення про припинення підстав для проживання.

43. 16.09.2019 за вих. № 5458 відповідач направив запит до Комунального підприємства «Будинок нічного перебування» про повідомлення, чи зареєстрований на теперішній час у закладі ОСОБА_1 , у разі реєстрації, відповідач просив надати довідку про склад сім`ї.

44. Листом від 19.09.2019 № 612 комунальне підприємство повідомило, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований за місцем проживання в КП «Будинок нічного перебування» АДРЕСА_1 з 22.12.2011 по 08.11.2013. На теперішній час ОСОБА_1 по закладу не значиться, за соціальними послугами та щодо надання тимчасового притулку особисто не звертався, в закладі не мешкає та підстав для його перебування у закладі соціального захисту немає.

45. 15.10.2019 відповідач листом № 5998 повідомив позивача про те, що:

- протягом встановленого місячного терміну (до 13.10.2019) заявником не надана довідка про склад сім`ї відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»;

- згідно пунктів 3, 4 постанови від 24.02.2003 № 250 допомога призначається за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї;

- соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника;

- спеціалістами управління було встановлено, що на час звернення Ви не мали зареєстрованого місця проживання;

- враховуючи викладене, розглянути Вашу заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям немає законних підстав;

Ви маєте право повторно звернутись для перевірки права на призначення допомоги після реєстрації місця проживання.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

46. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

47. Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III, із змінами, внесеними Законом від 06.06.2019 № 2745-VIII, чинними з 09.08.2019) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

48. Згідно зі статтею 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Сім`я - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа.

49. Відповідно до статті 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

50. Статтею 4 Закону № 1768-III встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

51. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

52. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

- документ, що посвідчує особу;

- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);

- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);

- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

53. Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

54. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

55. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

56. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

57. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

58. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

59. Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

60. Відповідно до статті 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

61. Статтею 7 Закону № 1768-III встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

- працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

- з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;

- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

62. За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

- у складі сім`ї є особа з інвалідністю;

- у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

63. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

64. «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

65. Згідно пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

66. Соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем (пункт 4 Порядку № 250).

67. Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

68. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

69. Згідно з пунктом 12 Порядку № 250 у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

70. Рішення органу соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

71. Згідно пункту 1.1 «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, в редакції, чинній з 13.09.2019 (далі - Інструкція № 345), ця Інструкція визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органах міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - Управління), центрах по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) та порядок взаємодії з цих питань зазначених органів з виконавчими органами міських, селищних і сільських рад (у тому числі об`єднаних територіальних громад) (далі - ОТГ) безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг. Управліннями/Центрами проводиться виплата усіх видів соціальної допомоги, пільг і компенсацій (далі - соціальна допомога), у тому числі, допомога малозабезпеченим сім`ям (Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»).

72. Працівники Управління та уповноважені особи ОТГ повинні надавати громадянам і представникам підприємств, установ і організацій роз`яснення з питань призначення та виплати всіх видів соціальної допомоги, пільг та компенсацій, при потребі надавати їм допомогу в одержанні необхідних документів, довідок тощо від підприємств, установ і організацій та контролювати своєчасність їх подання.

73. Пунктом 1.6 Інструкції № 345 встановлено, що перелік документів, які надаються для призначення соціальної допомоги, визначається в нормативно-правових актах, що встановлюють відповідні види допомоги.

74. Для призначення соціальної допомоги заявником заповнюється форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 № 441, та подається довідка про доходи, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 27.08.2004 № 192 «Про затвердження форми Довідки про доходи» (за наявності).

75. Заявника в обов`язковому порядку попереджають, що особистим підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їхніх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання Управлінням інформації, яка вимагається законодавством для призначення певного виду соціальної допомоги.

76. Згідно пункту 3.8 Інструкції № 345 у разі дотримання вимог щодо повноти комплекту головний спеціаліст з прийому протягом робочого дня передає особові справи разом з Реєстром до відділу (підрозділу) прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги координатору (відповідальному спеціалісту) з опрацювання заяв або іншій особі, на яку відповідно до посадових обов`язків покладено функції з координації опрацювання заяв на призначення допомоги.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

77. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає заяву про призначення такої допомоги та надає документи, за переліком, встановленим законом.

78. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

79. Позивачем при поданні заяви зазначено місце проживання по АДРЕСА_2 та місце реєстрації за адресою

АДРЕСА_1. 80 . Відповідачем під час перевірки заявлених відомостей встановлено, що позивач не є зареєстрованим за адресою

АДРЕСА_1. 81 . Позивачем не надано довідку про склад сім`ї, додання якої до заяви про надання державної соціальної допомоги передбачено статтею 4 Закону № 1768-III.

82. Відповідачем при здійсненні запиту за адресою, вказаної заявником як місце реєстрації, про підтвердження реєстрації одночасно запитано довідку про склад сім`ї.

83. Враховуючи відсутність довідки про склад сім`ї у складі поданих документів, ствердження заявником відомостей про місце реєстрації, що не підтверджено у ході перевірки, суд дійшов висновку у відсутності підстав для задоволення позову в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Управління щодо невжиття заходів для забезпечення фундаментального права на соціальну допомогу, якою буде забезпечено рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, у зв`язку із чим відсутні підстави для постановлення окремої ухвали.

84. Враховуючи, що чинним законодавством не передбачена форма довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла, відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати таку довідку позивачеві.

85. Надаючи оцінку позовним вимогами про захист права на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення рішення, постанови, тобто правового акту Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради заява від 13.09.2019 вважається належно не розглянутою, суд виходить із того, що за результатом розгляду заяви позивача від 13.09.2019, поданою за встановленою формою, відповідач не прийняв рішення по суті такої заяви.

86. З листа від 15.10.2019 № 5998 вбачається, що заява від 13.09.2019 розглянута за порядком, встановленим Законом України «Про звернення громадян», коли фактично заява подана в порядку Закону № 1768-III, відповідно до статті 4 якого за результатами розгляду заяви може бути прийнято рішення про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям або про відмову у призначення такої допомоги.

87. Таким чином, суд погоджується із доводами позивача, що у розглянутому випадку за результатами розгляду заяви від 13.09.2019 відповідач не прийняв рішення згідно абзацу першого пункту 9 Порядку № 250, що свідчить про допущену бездіяльність, у зв`язку із чим, виходячи за межі позову відповідно до статті 5 КАС України, суд визнає таку бездіяльність протиправною та, встановлюючи спосіб захисту порушеного права позивача, зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву позивача від 13.09.2019 та прийняти рішення за результатами її розгляду у встановленому порядку.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

88. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову із виходом за межі позовних вимог.

89. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

90. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192359, вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

91. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.09.2019 № 2383.

92. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.09.2019 № 2383 та прийняти рішення за результатами її розгляду у встановленому порядку.

93. В іншій частині позовних вимог відмовити.

94. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

95. Повне рішення складено 20.01.2020.

Суддя І.О. Верба