Рішення № 86992611, 02.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
160/8062/19
Номер документу
86992611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року Справа № 160/8062/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнень до позову, просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (Ідентифікаційний код юридичної особи 393948564, адреса 9005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби та премії, як складових розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 01.03.2018 року згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704: «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 393948564, адреса 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою відповідній моїй посаді станом на 01 березня 2018 року, для перерахунку мені, ОСОБА_1 , пенсії з 01 січня 2018 року в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій зазначити розміри (суми в гривнях) таких видів грошового забезпечення передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 :

посадового окладу;

оклад за військовим (спеціальним) званням:

надбавки за вислугу років;

надбавки за службу в умовах режимних обмежень;

надбавки за особливості проходження служби;

премії.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 27 лютого 2019 він звернувся із заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровської області про видачу копії довідки про розмір грошового утримання для перерахунку пенсії.

Однак, 05.03.2019 року отримав відповідь від ГУ ДФС у Дніпропетровській області та довідку, з якої позивач дізнався, що до даної довідки відповідач не включив такі складові грошового забезпечення як надбавки за особливості проходження служби та премії, які є обов`язковими для призначення і виплати діючим працівникам податкової міліції за аналогічною посадою.

Позивач вважає не включення ГУ ДФС у Дніпропетровській області в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби та премії, передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», незаконним та таким, що порушує його конституційні права.

Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

25 жовтня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до абзацу 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Умови та порядок проведення перерахунку пенсій визначені положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" (із змінами та доповненнями внесеними у т.ч. постановою КМУ від 21.02.2018 №103).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабміном про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно пункту 2 порядку № 45, на підставі пункту 1, зокрема, Державна фіскальна служба України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 порядку № 45, Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державного органу своїм головним управлінням, зокрема в областях, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 порядку № 45 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В подальшому відповідно до пункту 3 порядку № 45, на підставі списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Що стосується позовних вимог позивача, в частині визначення додаткових видів грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, слід наголосити наступне.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 зазначено - «перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб»».

Так, дійсно, пункти 1 та 2 постанови КМУ № 103 були скасовані рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, номер справи 826/3858/18. Але, до 12 грудня 2018 року дані пункти мали законну дію та застосовувалися по всій території України. В березні 2018 року, в період який передував зазначеному рішенню Окружного адміністративного суду м. Києва, ОСОБА_1 була видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до пункту 1 постанови КМУ № 103, де були визначені його посадовий оклад, у сумі 5500, 00 грн., оклад за військовим званням - 1410, 00 грн., та надбавка за вислугу років - 3455, 00 грн., усього 10365, 00 грн. (завірена копія довідки надається в додатках). Також дана довідка видавалася ОСОБА_1 відповідно до Додатку 2 постанови КМУ №103, який визначає форму та зміст довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (примірник довідки надається в додатках). В додатку 2 визначено зміст, який надається для перерахунку пенсій:

Посадовий оклад сума

Оклад за військовим (спеціальним) званням………..

Надбавка за вислугу років (…….. відсотків)

Усього

Тобто, стверджує представник відповідача, на час надання довідки ОСОБА_1 в законодавстві (постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018) були відсутні такі види грошового забезпечення для перерахунку пенсій, як премія та надбавка за особливості проходження служби, з чого виходить, що зміст довідки, виданої ОСОБА_1 для перерахунку, є вірним, законним та не підлягає оскарженню.

07 листопада 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що у відзиві представник відповідача надає суду недостовірну інформацію, щодо довідок які надавались відповідачем Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку розміру пенсії.

Так, позивач зазначив, що вже звертався до суду з позовом в якому просив включити Головне управління ДФС у Дніпропетровській області до довідки таку складову розміру грошового забезпечення як надбавки за службу в умовах режимних обмежень.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 року по справі № 160/2581/19 позовні вимоги позивача були задоволені.

Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області супровідним листом від 04.09.2019 року № 101549/10/043605-02-24 направлена до Головного управління ПФ України в Дніпропетровській області довідка № 101545/10/04-36-05-0216 від 04.09.2019 року про розмір грошового забезпечення, яка була виготовлена на виконання рішення суду, з включенням у довідку в тому числі надбавки за службу в умовах режимних обмежень.

02 грудня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення, в яких зазначено, що у часи коли працював ОСОБА_1 премії сягали 200 або навіть 300% від окладу. На сьогодні, відповідно до закону, премія не може становити вище 30% від окладу, що також викликає певні складнощі в оцінці вимог позивача.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та ветераном податкової міліції, звільнений з органів податкової міліції Державної податкової адміністрації України наказом Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області №171-о від 16.03.2007 року з посади старшого уповноваженого в особливо важливих справах зонально-лінійного відділу управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області у відставку за віком по ст. 65 п. «а» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України», затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 року №114.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

З 17.03.2007 року позивачу призначена і виплачувалась пенсія в розмірі 90% відповідного грошового забезпечення за вислугу років: 34 років 05 місяців 14 днів.

27.02.2019 року позивач звернувся із заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровської області, в якій просив надати йому належним чином завірену, копію довідки в 2-х екземплярах про розмір грошового утримання за аналогічною посадою, яка була надана Державною фіскальною службою у Дніпропетровській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, для перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Листом №25081/10/04-3605-02-16 від 05.03.2019 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області відмовило у задоволені його вимог та надало довідку, в яку не були включені такі складові грошового забезпечення як надбавки за особливості проходження служби та премії.

В довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 21.03.2018 року № 12870/10/04/-36-05-02-16, яка була надана відповідачем до Пенсійного фонду, зазначені наступні складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 5500,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник податкової міліції - 1410,00 грн.;

надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 3455,00 грн.;

усього - 10365,00 грн.

Також суд має зазначити про те, що 29.01.2019 року позивач вже звертався із заявою до Головного Управління ДФС у Дніпропетровської області з вимогою оформити та подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, що відповідає посаді позивача станом на 01 березня 2018 року, для перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2018 року у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704: «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій просив зазначити всі види грошового забезпечення, передбачені Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704, в розмірах які були призначені та виплачені діючим співробітникам податкової міліції за аналогічною посадою станом на 01 березня 2018 року, в тому числі: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавку за службу в умовах режимних обмежень.

Листом №20511/10/04-3605-02-16 від 22.02.2019 року Головне управління ДФС у Дніпропетровській області відмовило у задоволені його вимог про видачу довідки із зазначенням вказаних видів грошового забезпечення.

Не погодившись із рішенням ДФС позивач оскаржив останнє до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені, а саме суд зобов`язав Головне управління ДФС у Дніпропетровській області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, що відповідає посаді позивача станом на 01 березня 2018 року, для перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2018 року в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій зазначити розміри (суми в гривнях) таких видів грошового забезпечення, передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавки за вислугу років; надбавки за службу в умовах режимних обмежень.

Спірним питанням у даній справі є не включення відповідачем до довідки складових грошового забезпечення позивача таких як надбавка за особливості проходження служби та премії.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Основоположними принципами діяльності Кабінету Міністрів України є дотримання верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-УІІ.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 49 вказаного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Приписами Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 визначено, зокрема: пунктом 1 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; пунктом 2 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Постановою №103 також внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Постанова № 45), зокрема: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ № 45, пункт 5 викладено в такій редакції:"Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

При цьому, у додатку 3 Порядку (в новій редакції) «Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)" такі надбавки передбачені.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Частиною 3 ст. 43 цього Закону № 2262-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відбувався на підставі ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII, якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв`язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Розмір грошового забезпечення визначався Постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 (далі Постанова № 1294).

Згідно пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, державні органи у п`ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п`ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII (далі - Закон № 1774) внесені зміни в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно якого частина 3 Закону стала частиною 4 і сама ця частина Закону була змінена.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою № 103 внесені зміни в пункти 1, 2 Постанови № 45, згідно яких вже не державні органи Міноборони повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, а Мінсоцполітики.

Відповідно до положень Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка почала діяти з 1 березня 2018 р. і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з рахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова №1294.

Отже, ч. 3 ст. 43 Закон №2262-XII передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас, внесення змін в Порядок № 45 Постановою №103, якою зменшено перелік складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, звужує зміст вже існуючих прав осіб, на яких він розповсюджує дію.

Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 визначено, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-XII) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".

Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 р. у справі № 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, суд робить висновок про те, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Отже, КМУ, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-XII, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Відтак, пункти Постанови №103, всупереч вимогам ст.ст. 13, 43, ч. 4 ст. 63 та ч. 3 ст. 11 Закону №2262-XII змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача.

При цьому, необхідно враховувати, що ч. 3 ст. 11 Закону №2262-ХІІ встановлює, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на наведене, законним є висновок, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 було визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року рішення залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду від 11 квітня 2019 року по справі №826/3858/18, провадження № К/9901/9624/19 повернута касаційна скарга Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №826/3858/18.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач при складанні довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії повинен керуватись Законом №2262-ХІІ, Законом №2011-ХІІ, Постановою № 704.

Постановою № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Вказана постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На підставі Постанови № 704 Міноборони визначило Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який затверджено наказом Міноборони від 07 червня 2018 року № 260 та зареєстрований в Мін`юсті 26 червня 2018 р. за № 745/32197 (далі Порядок № 260).

Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Згідно п. 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Порядок виплати надбавки військовослужбовцям за особливості проходження служби, визначений у Розділі VI Порядку № 260.

Так відповідно до п. 1 Розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Згідно п. 2 Розділу VI Порядку № 260 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби у військовій частині А0515 та підпорядкованих їй військових частинах установлюється командиром цієї частини виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі військової частини А0515.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Військовослужбовцям, які одночасно мають право на отримання надбавки за особливості проходження служби за різними коефіцієнтами, ця надбавка обчислюється з урахуванням більшого коефіцієнта.

Як передбачено п. 3 Розділу VI Порядку № 260 за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов`язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов`язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов`язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно не зазначив в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відомості про надбавку за особливості проходження служби, а також премії.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 768,4 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 393948564, адреса 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби та премії, як складових розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018 року згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 393948564, адреса 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою відповідній посаді ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції згідно Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб», в якій зазначити розміри (суми в гривнях) таких видів грошового забезпечення передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704: посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавки за вислугу років; надбавки за службу в умовах режимних обмежень; надбавки за особливості проходження служби; премії.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.М. Олійник

Рішення не набрало законної сили

02 грудня 2019 року.

Суддя В.М. Олійник

Згідно з оригіналом.

Суддя В.М. Олійник