
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2020 р. Справа № 520/12148/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо невиплати відповідно до п.1 наказу начальника 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України від 24.01.2019 року №10 премії ОСОБА_1 на день виключення її зі списків особового складу 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України;
- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію відповідно до п.1 наказу начальника 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України від 24.01.2019 року № 10.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що 27.12.2018 року Міністром оборони України було видано окреме доручення Уз2704/з/420, згідно якого за підсумками 2018 року відповідно до ст. 15,23,27 Дисциплінарного статуту ЗС України та ст. 51 Бюджетного кодексу України дозволено заохотити одноразово премією військовослужбовців: в грудні 2018 року апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення; у січні 2019 року - установ, які виконують окремі доручення апарату Міністерства оборони та Генерального штабу в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення за грудень 2018 року (додаток № 7). На виконання окремого доручення Міністра оборони України від 27.12.2018 року №2704/з/420 начальником 4104 ГВП МОУ 24.01.2019 року було видано наказ №10 - п.1 зазначеного наказу встановлено нагородити грошовою премією в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення за грудень 2018 року - майору ОСОБА_1 , провідному інженеру. Витяг з зазначеного наказу у встановленому порядку був направлений до відділу фінансового забезпечення ХОВК для реалізації, де 4104 ГВП МОУ перебувало на грошовому забезпеченні. Під час проходження військової служби у 4104 ГВП МОУ у 2018 році стягнення не отримувала. Зазначений наказ є чинним та безпідставно відділом фінансового забезпечення ХОВК нереалізований, що є грубим порушенням законодавства України та соціальних гарантій військовослужбовців. Так, посадовими особами ХОВК позивачу видано довідку, згідно якої розмір премії, яку встановлено до виплати за підсумками 2018 року на підставі наказу начальника 4104 ГВП МОУ від 24.01.2019 року № 10 становить 13 438,60 грн., яка наразі не є виплаченою. Не погоджуючись з неправомірною бездіяльністю позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 27.11.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що на адресу Харківського обласного військового комісаріату надійшов лист начальника 118 військового представництва Міністерства оборони України від 25.01.2019 № 54 з проханням подати до вищестоящого фінансового органу заявку на виділення коштів для виплати премії військовослужбовцям за підсумками 2018 року (отримане у військкоматі 28.01.2019 року). За вих. від 28.01.2019 року № 102/ВФЗ, військкоматом до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України та до фінансово-економічної служби оперативного командування «Схід» було направлено лист та Заявка-розрахунок на фінансування для виплат грошового забезпечення з врахуванням витрат на вищезазначену премію. На зазначений лист відповідь до військкомату та кошти на виплату премії так і не надійшли, через що військкоматом було вдруге направлено запит до вищестоящих органів фінансового забезпечення за вих. № 407/ВФЗ від 22.04.2019 року. На даний час на адресу Харківського ОСОБА_2 жодного роз`яснення з приводу спірного питання так і не надійшло а фінансування на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям військових представництв проводиться лише в межах щомісячного грошового забезпечення без врахування додаткових заохочувальних виплат. Тому, не виплата позивачу премії за підсумками 2018 року відбулася не з вини військкомату.
29.11.2019 року позивачем надано відповідь на відзив, в якій він підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві. просив суд задовольнити позовні вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно довідки 118 військового представництва Міністерства оборони України (далі - 118 ВП МОУ) від 05.11.2019 року № 118/62 майор ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 25.09.2002 по 30.07.2019 роки проходила військову службу у 4104 Головному військовому представництві Міністерства оборони України на посаді провідного інженера (а.с. 15).
Згідно довідки 118 ВП МОУ від 05.11.2019 року № 118/66, позивач перебуває на військовій службі в 118 військовому представництві Міністерства оборони України. (а.с. 16).
Згідно спільної директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 25.04.2019 року № Д-322/1/ЗДСК 4104 Головне військове представництво Міністерства оборони України (далі - 4104 ГВП МОУ) було розформоване.
4104 ГВП МОУ мало правовий статус - без права юридичної особи, було відокремленим підрозділом (представництвом) Управління військових представництв Міністерства оборони України та безпосередньо виконувало його окремі доручення.
На офіційному сайті Міністерства оборони України визначена структура апарату міністерства оборони України. Згідно визначеної структури Управління військових представництв Міністерства оборони України перебуває у структурі апарату МОУ, відповідно 4104 ГВП МОУ перебувало безпосередньо у структурі апарату Міністерства оборони України та виконувало його доручення (а.с. 17).
У структурі 4104 ГВП МОУ був відсутній відділ фінансового забезпечення. За розпорядженням начальника Генерального Штабу Збройних Сил України 4104 ЗП МОУ було встановлено на грошове забезпечення до відділу фінансового забезпечення Харківського обласного військового комісаріату.
Правовідносини між 4104 ГВП МОУ та відділом фінансового забезпечення Харківського ОВК ґрунтувалися на підставі Інструкції про тимчасовий порядок фінансового планування, фінансування, витрачання та використання коштів за кошторисом Міністерства оборони України від 20 червня 2000 року, викладену в Збірнику вказівок Уз 9 Головного фінансового управління Міністерства оборони України.
Відповідно, на начальника 4104 ГВП МОУ було покладено обов`язок встановлювати вид та розмір передбачених видів грошового забезпечення підпорядкованим йому військовослужбовцям, а на відділ фінансового забезпечення ХОВК - проводити виплату на підставі зазначених наказів начальника 4104 ГВП МОУ.
Так, 27.12.2018 року Міністром оборони України видано окреме доручення № 2704/з/420, згідно якого за підсумками 2018 року відповідно до ст. ст. 15, 25, 27 Дисциплінарного статуту ЗС України та ст. 51 Бюджетного кодексу України дозволено заохотити одноразово премією військовослужбовців: в грудні 2018 року апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення; у січні 2019 року - установ, які виконують окремі доручення апарату Міністерства оборони та Генерального штабу в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення за грудень 2018 року (а.с. 18).
На виконання окремого доручення Міністра оборони України від 27.12.2018 року №2704/з/420 начальником 4104 ГВП МОУ (про стройовій частині) 24.01.2019 року було видано наказ №10 - п.1 зазначеного наказу встановлено нагородити грошовою премією в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення за грудень 2018 року (передбачена ст. ст. 15, 25, 27 Дисциплінарного статуту ЗС України) військовослужбовця військових представництв МО України - майора ОСОБА_1 , провідного інженера. Витяг з зазначеного наказу у встановленому порядку був направлений до відділу фінансового забезпечення ХОВК для реалізації (а.с. 19 - 20).
На підставі наказу директора Департаменту кадрової політики Міністерства :борони України від 18.07.2019 року № 169 майора ОСОБА_1 звільнено від займаної посади провідного інженера 4104 Головного військового представництва Міністерства Оборони України та призначено для подальшого проходження служби до 118 з військового представництва Міністерства оборони України.
30.07.2019 року позивача виключено зі списків 4104 Головного військового представництва Міністерства Оборони України, при цьому відділ фінансового забезпечення ХОВК не здійснив повний розрахунок належного позивачу грошового та не виплатив ОСОБА_1 премію відповідно до наказу начальника 4104 ГВП МОУ від 24.01.2019 року № 10.
30.10.2019 року позивач з рапортами звернулася до військового комісара ХОВК про видачу довідки встановленого зразка про розмір грошового забезпечення за грудень 2018 року та про виплату їй заборгованості - премії за грудень 2018 року, яка призначена відповідно до наказу начальника 4104 ГВП МОУ (про стройовій частині) від 24.01.2019 року № 10.
Згідно наданої позивачу довідки Харківського ОВК від 31.10.2019 року за №273/ВФЗ грошове забезпечення позивача за грудень 2018 року становить 13 438,60 грн. (а.с. 21 - 23).
Проте, відповідачем наказ не виконано, премія відповідно до пункту 1 наказу начальника 4104 ГВП МОУ (про стройовій частині) від 24.01.2019 року № 10 наразі позивачу не виплачена.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Частинами 1 - 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (далі - Інструкція № 260), визначено порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Згідно з пунктом 1.2 Інструкції № 260, грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 31.1 Інструкції № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково.
Відповідно до пункту 31.7 Інструкції № 260, рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом командира військової частини на підставі поданих за командою в кінці місяця клопотань безпосередніх командирів (начальників) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим військовослужбовцям. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.
Відповідно ч.1 ст. 51 Бюджетного кодексу України, керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Згідно пп. в) п. 27 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” №551-XIV, до офіцерів застосовуються такі заохочення - нагородження грамотою, цінним подарунком або грошовою премією.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника 4104 Військового представництва Міністерства оборони України від 24.01.2019 р. № 10 наказано виплатити премію військовослужбовцям за грудень 2018 року у розмірі місячного грошового забезпечення, зокрема, майору ОСОБА_1 , провідному інженеру.
Як встановлено в ході розгляду справи, зазначений наказ є чинним та протягом встановленого строку безпідставно відділом фінансового забезпечення Харківського ОВК нереалізований.
В той же час, у відзиві на позов представник відповідача зазначив, що кошти на виплату премії не надійшли, як і жодних роз`яснень з приводу спірного питання, а фінансування на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям військових представництв проводиться лише в межах щомісячного грошового забезпечення без врахування додаткових заохочувальних виплат.
Суд не приймає такі аргументи відповідача, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, оскільки відсутність на рахунках відповідача коштів для таких виплат не є само по собі належним доказом неможливості здійснення останніх, а також не є належним доказом неможливості здійснення вказаних виплат, які передбачені законом та відповідно яких був виданий наказ від 24.01.2019 року № 10.
При цьому, відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження факту відсутності в бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується 4104 головне військове представництво Міністерства оборони України, коштів на преміювання, і як наслідок ненадходження відповідних фінансових асигнувань на рахунки для виплати премії військовослужбовцям у вказаний період.
Суд зазначає, що наказ про преміювання від 24.01.2019 року № 10 не є скасованим. Доказів того, що позивач притягався до адміністративної або до дисциплінарної відповідальності відповідачем не надано, також відсутні накази про зменшення розміру премії на підставі поданих за командою в кінці місяця клопотань безпосередніх командирів (начальників) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії позивача, відсутні також рапорти з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) позивача із зазначенням конкретних причин, які стали підставою для цього.
Отже, суд доходить висновку, що підстави для не виплати премії позивачу за грудень 2018 року відсутні.
Водночас суд зазначає, що відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу №1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення).
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
З огляду на вказане, позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору .
Керуючись положеннями ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08166355, адреса: 61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо невиплати відповідно до п.1 наказу начальника 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України від 24.01.2019 року №10 премії ОСОБА_1 на день виключення її зі списків особового складу 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України.
Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію відповідно до п.1 наказу начальника 4104 Головного військового представництва Міністерства оборони України від 24.01.2019 року № 10.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.