
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2020 р. Справа № 480/4887/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , інвалідом 3 групи від захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. Звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року. Відповідач відмовив у задоволенні заяви. Вважає таку відмову протиправною. У зв`язку з визнанням неконституційним словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії як особа, яка була у 1987 році призвана на військові збори. Просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі-повідомленні від 07.11.2019 щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов`язати відповідача здійснити обчислення пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум позивачу пенсію, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що у зв`язку з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 позивачу була перерахована пенсія, яку він отримує з липня поточного року. Права на перерахунок пенсії відповідачем не порушені. Просить відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач в період з 26.02.1987 по 13.05.1987 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивачу встановлена 3 група інвалідності безстроково, захворювання пов`язано з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 12-16).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом від 07.11.2019 відповідач повідомив, що з 01.07.2019 йому була перерахована пенсія, виходячи з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Підстави для перерахунку пенсії з 25.04.2019 відсутні . (а.с. 18).
Суд вважає, що відповідач безпідставно не здійснив перерахунку пенсії з 25.04.2019.
Відповідно до ч. 3 статті59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діяла з 01.10.2017 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст.59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
В резолютивній частині рішення визначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" … втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, після ухвалення Конституційним судом України рішення у справі № 3-14/2019 передбачено частиною 3 статті 59 Закону право на отримання пенсії у визначеному цією нормою розмірі набули не лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, а і ті, хто брав участь у ліквідації, будучи військовозобов`язаними, призваними на військові збори.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 викладено в новій редакції абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”:
“9-1. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:”.
У зв`язку з внесеними змінами з 01.07.2019 позивачу було здійснено перерахунок пенсії. Відмовляючи у перерахунку пенсії, з 25.04.2019 відповідач вказував на те, що управління порядок перерахунку пенсії у зв`язку з прийняттям рішення Конституційним Судом України діє з липня 2019 року. В рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 N 15-рп/2000 зазначено, що р ішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов`язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150), яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (частина друга статті 8). Закони, інші правові акти, їх окремі положення, визнані рішенням Конституційного Суду України такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення (частина друга статті 152 Конституції України).
За таких обставин, відсутність порядку виконання рішення Конституційного Суду України не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії із зазначених у розпорядженні підстав. Втрата чинності окремих положень Закону в цьому разі безпосередньо пов`язана з ухваленням Рішення Конституційного Суду України, а не з прийняттям правового акта на його підтвердження чи виконання.
За таких обставин, відповідач безпідставно не здійснив перерахунку позивачу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019.
Разом з тим, необгрунтованими є доводи позивача, що відповідач листом від 07.11.2019 взагалі відмовив йому у здійсненні перерахунку. Матеріалами справи підтверджується, що з липня 2019 року позивачу перерахована та виплачується пенсія у розмірі 6686,50 грн. При цьому основний її розмір становить 5882,60 грн. (а.с. 17,26)
Основний розмір пенсії позивачем обрахований на підставі п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 та обчислюється обчислюється виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до вказаного порядку основний розмір пенсії позивача обчислений як:
П = Зс х Кзс хКв/100%, де:
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (4404,35 грн.);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.З гідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках ступінь втрати працездатності становить 50% (а.с. 14).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс =Зп(мін) х 5/Зс1, де
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (4173,00 грн.);
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року (7810,88).
Таким чином, розмір пенсії відповідача з липня 2019 року нараховується та сплачується відповідно до частині 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тому вимога про зобов`язання здійснити обчислення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до наведеної норми не підлягає задоволенню, оскільки пенсія у вказаному розмірі вже була перерахована відповідачем до звернення позивача до суду із зазначеним позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно здійснив перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не з 25.04.2019, а з 01.07.2019. У зв`язку з викладеним, суд визнає протиправною відмову, викладену у листі від 07.11.2019, у перерахунку пенсії з 25.04.2019 та вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 25.04.2019 з урахуванням раніше виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі-повідомленні від 07.11.2019 в частині відмови в перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині вимог відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко