Рішення № 86986376, 17.01.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2020
Номер справи
440/4754/19
Номер документу
86986376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4754/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання протиправними дій Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" з липня 2009 року по грудень 2018 року (включно);

- зобов`язання Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області зарахувати до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 на ДП "ВО "Знамя" з липня 2009 року по грудень 2018 року (включно) з урахуванням її заробітку за цей період у повному обсязі в сумі 348414,06 грн та здійснити відповідний перерахунок пенсії /а.с. 23-24/.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у зарахуванні до її страхового стажу періоду роботи на ДП ВО "Знамя" з липня 2009 року по грудень 2018 року з урахуванням заробітку за цей період та у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням такого заробітку, оскільки позивач як застрахована особа не несе відповідальності за перерахування роботодавцем - страхувальником до Пенсійного фонду України страхових внесків, обчислених із заробітної плати.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 2-4/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 41-44/ зазначив, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітку за період з липня 2009 року по грудень 2018 року, оскільки чинний механізм нарахування пенсій передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально у залежності від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались страхові внески. Оскільки за даними системи персоніфікованого обліку страхові внески та єдиний соціальний внесок із заробітної плати позивача ДП ВО "Знамя" не сплачені, підстави для врахування такого заробітку при обчисленні пенсії відсутні. Крім того, позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про зарахування стажу у довільній формі, а не відповідного зразку, встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до записів №15-23 у трудовій книжці позивача /а.с. 25-26/ ОСОБА_1 у періоди з 01 липня 1984 року по 25 липня 2016 року, з 02 серпня 2016 року по 21 травня 2018 року, з 04 вересня 2018 року по 31 травня 2019 року працювала на Полтавському заводі "Знамя".

Згідно із Індивідуальними відомостями про застраховану особу Пенсійного фонду України відносно ОСОБА_1 /а.с. 28-29, 62-66, 75-79/ їй у періоди з 01 липня 2009 року по 31 грудня 2010 року, з 01 лютого 2010 року по 31 травня 2019 року нараховано заробітну плату ДП ВО "Знамя" (код ЄДРПОУ страхувальника - 14310997) та при цьому страхові внески / єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду України страхувальником не сплачені.

З 24 січня 2010 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком /а.с.50-52/.

04 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ в Полтавській області із заявою (вх.№4684/М-02 від 04 вересня 2019 року) /а.с.47-48/, в якій просила зарахувати періоди її роботи з липня 2009 року по грудень 2018 року на ДП ВО "Знамя" до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за вказаний період.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №4684/М-02 від 12 вересня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що відсутні підстави для врахування страхового стажу за липень - грудень 2009 року та з березня 2011 року по 2018 рік, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків за такі періоди. Також повідомлено, що при обчислені її пенсії до уваги взято страховий стаж тривалістю 38 років 10 місяців 18 днів, в тому числі за періоди роботи в ДП ВО "Знамя" з 01 липня 1984 року по 31 грудня 2003 року згідно записів в трудовій книжці та з 01 січня 2004 року по 30 червня 2009 року і з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2011 року відповідно до наявної інформації, що міститься в системі персоніфікованого обліку /а.с. 49/.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до пункту 1 частини першої статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1058-IV, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частинами першою та другою статті 20 Закону №1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

А в силу положень частини десятої згаданої статті, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Положеннями частини дванадцятої статті 20 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Отже, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення застрахованої особи права на перерахунок пенсії. Застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а наявність у підприємства заборгованості по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 74262468), від 04 вересня 2018 року у справі №482/434/17 (реєстраційний номер в ЄДРСР 76246161), від 20 березня 2019 року у справі № 688/947/17 (реєстраційний номер в ЄДРСР 80632973).

Суд зазначає, що факт працевлаштування позивача на ДП ВО "Знамя" у спірний період та нарахування їй заробітної плати підтверджено залученими до матеріалів справи копіями трудової книжки, відомостями з системи персоніфікованого обліку ПФУ, а також не заперечується відповідачем.

Відповідно до довідки ДП ВО "Знамя" №14-108 від 04 вересня 2019 року /а.с.10/ ОСОБА_1 , яка працює на Державному підприємстві Виробниче об`єднання "Знамя", з липня 2009 року по теперішній час заробітна плата нараховувалася відповідно до відпрацьованого часу, а внески до Пенсійного фонду України та єдиний соціальний внесок вираховувались із нарахованої заробітної плати. Проте, у зв`язку із скрутним фінансово-економічним станом підприємства (провадження процедури санації з 2002 по 2016 роки та відкриття ліквідаційної процедури підприємства 25 травня 2016 року, котра триває і по теперішній час), утримані із нарахованої заробітної плати внески до ПФУ та єдиний соціальний внесок з липня 2009 року по теперішній час підприємством не перераховувалися.

Враховуючи вищенаведені правові висновки суду, несплата ДП ВО "Знамя" страхових внесків до Пенсійного фонду України не може мати наслідком позбавлення позивача права на зарахування періодів її роботи до страхового стажу, а відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України даних про сплату страхових внесків за період з 01 липня 2009 року по грудень 2018 року не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням вказаного періоду страхового стажу.

Посилання відповідача на те, що позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про зарахування стажу у довільній формі, а не відповідного зразку, встановленого Порядком №22-1 від 25 листопада 2005 року, суд оцінює критично з огляду на те, що зміст зазначеної заяви вочевидь дає змогу оцінити намір заявника та такий підхід до розгляду заяви свідчить про надмірний формалізм відповідача, наслідком чого є порушення прав та інтересів позивача.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85964515).

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоду її роботи у ДП ВО "Знамя" з липня 2009 року по грудень 2018 року та перерахунку пенсії позивача з урахуванням її заробітної плати за цей період.

Суд погоджується з обраним позивачем способом захисту порушеного права, та, керуючись пунктом 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи на ДП ВО "Знамя" з 01 липня 2009 року по 31 грудня 2018 року з урахуванням заробітної плати за цей період та зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи на ДП ВО "Знамя" з 01 липня 2009 року по 31 грудня 2018 року з урахуванням заробітної плати за цей період та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову до суду позивач понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.1543380393.1 від 05 грудня 2019 року /а.с.5/.

Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) періодів роботи на ДП ВО "Знамя" з 01 липня 2009 року по 31 грудня 2018 року з урахуванням заробітної плати за цей період.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) період роботи на ДП ВО "Знамя" з 01 липня 2009 року по 31 грудня 2018 року з урахуванням заробітної плати за цей період та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк