
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4450/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про визнання протиправною та скасування відмови, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
15 листопада 2019 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акту Полтавської міської ради - відмови від 05 листопада 2019 року у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ;
- визнання бездіяльності Полтавської міської ради протиправною;
- зобов`язання Полтавської міської ради зареєструвати місце проживання позивача за його квартирою за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 04.11.2019 він звернувся до відділу «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . На підтвердження права проживання в житлі позивач надав нотаріально засвідчену копію реєстраційного посвідчення від 21 червня 2000 року та оригінал договору міни від 09 червня 2000 року, однак у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 П. ОСОБА_3 . суб`єктом владних повноважень відмовлено у зв`язку з ненаданням необхідних документів або інформації. Позивач вважає дану відмову незаконною та такою, що порушує його права.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.11.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та запропоновано усунути недоліки шляхом подання належним чином завірених копій відповідних документів до Полтавського окружного адміністративного суду /а.с.15 - зворот/.
26.11.2019 на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху до суду надійшли належним чином завірені копії відповідних документів /а.с. 18-22/.
27.11.2019 Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/4450/19, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с.2/.
16.12.2019 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що позивач не звертався до Полтавської міської ради, яка є представницьким органом територіальної громади, з приводу реєстрації його місця проживання та відповідно не отримував від Полтавської міської ради відмови у здійсненні даної реєстрації. Повноваженнями щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб наділені виключно виконавчі органи відповідної ради. У зв`язку з цим відсутні підстави для позову до Полтавської міської ради /а.с.27-30/.
Позивач правом надання відповіді на відзив не скористався.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
04.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 а.с. 13/. Дана заява подана позивачем через відділ «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради (далі – ЦНАП) та прийнята 04.11.2019 його уповноваженою особою, що підтверджується відбитком відповідної печатки /а.с. 13 – зворот/.
До заяви про реєстрацію місця проживання позивач додав квитанцію про сплату адміністративного збору /а.с./, а також договір міни від 09.06.2000 та копію реєстраційного посвідчення від 21.06.2000 /а.с. 13-зворот/.
05.11.2019 головним спеціалістом відділу ведення реєстру територіальної громади управління з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 відмовлено, підставою відмови зазначено: «п. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання – особа не подала необхідних документів або інформації» /а.с. 13 — зворот/.
Не погодившись з відмовою у реєстрації місця проживання позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» № 1382-ІV від 11.12.2003 (далі — Закон № 1382-ІV) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
Згідно ст. 9-1 Закону № 1382-ІV орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1382-ІV орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлення форми необхідних для цього документів визначаються Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016.
Відповідно до Правил реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (п. 3).
Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України “Про адміністративні послуги” (п. 8).
Орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику (п. 11).
Відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору; 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи; 5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві (п. 19).
Працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення: приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи (п. 27).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» № 5203-VI від 06.09.2012 адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 12 даного Закону центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.
Таким чином, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється органом реєстрації, яким є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. При цьому документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи можуть бути подані як безпосередньо до органу реєстрації так і через центри надання адміністративних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Положенням про управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради, затвердженого рішенням п`ятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16.06.2016 встановлено, що управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради є самостійним структурним підрозділом виконавчого комітету Полтавської міської ради (пп. 1.1 п. 1 розділу 1).
Управління має у складі два відділи: відділ ведення реєстру територіальної громади управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб та відділ ведення картотек управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб (пп. 1.7 п. 1 розділу 1).
Підпунктом 2.3.1. пункту 2.3 розділу 2 вище зазначеного Положення зазначено, що до основних функцій управління належить, зокрема, реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання/ перебування особи на території м. Полтави.
Відтак органом реєстрації, який відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил реєстрації місця проживання уповноважений здійснювати реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб на території міста Полтави, на яку поширюються повноваження Полтавської міської ради, є управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради.
В той же час, Положенням про відділ «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, затвердженого рішенням дев`ятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 31.01.2017 визначено, що відділ «Центр надання адміністративних послуг» є структурним підрозділом управління адміністративних послуг Полтавської міської ради (п. 1.1. розділу 1).
Згідно пп. 2.1.2 п. 2.1 розділу 2 даного Положення до основних завдань відділу відноситься зокрема забезпечення надання адміністративних послуг через адміністратора шляхом його взаємодії із суб`єктами надання адміністративних послуг.
Відповідно до положень пп. 2.3.2 та 2.3.3 п. 2.3 розділу 2 Положенням про відділ «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради до завдань адміністратора належить прийняття від суб`єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів (їх копій) відповідним суб`єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»; видача або забезпечення надсилання через засоби поштового зв`язку суб`єктам звернень результатів надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб`єкта звернення), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг, оформлених суб`єктами надання адміністративних послуг.
Отже, ЦНАП забезпечує надання адміністративних послуг через адміністратора, який уповноважений приймати від суб`єктів звернень документи, необхідних для надання адміністративних послуг (у тому числі щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб) та забезпечує подання таких документів до відповідного суб`єкту надання адміністративних послуг (у тому числі до органу реєстрації), який у свою чергу вирішує питання про надання чи відмову у наданні відповідної адміністративної послуги.
Таким чином, ОСОБА_1 звернувшись через відділ «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, який є центром надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію місця проживання фактично звернувся до управління реєстрації, зняття з реєстрації, місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради, яке є органом реєстрації та уповноважене здійснювати реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб на території м. Полтави, що підтверджується зазначенням такого адресата на самій заяві ОСОБА_1 від 04.11.2019 /а.с. 13/. Крім того, відмова у реєстрації місця проживання надана уповноваженою особою органу, до якого позивач звернувся із заявою (а не з позовом), про що свідчать дані про посаду, підпис, прізвище та ініціали працівника органу реєстрації, що прийняв рішення про відмову ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання на підставі пп. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання. Зокрема, рішення про відмову в реєстрації позивача прийнято головним спеціалістом відділу ведення реєстру територіальної громади управління з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб /а.с. 13 – зворот/.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до п. 7 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 5 Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Позивач звернувся з позовом до Полтавської міської ради, рішенням якої, на думку позивача, порушені його права. Однак, суд зазначає, що згідно системного аналізу зазначених вище норм чинного законодавства, а також з урахуванням назви адресата, зазначеного у заяві від 04.11.2019 та посади особи, яка прийняла рішення про відмову в реєстрації, Полтавська міська рада є представницьким органом місцевого самоврядування, до компетенції якої як суб`єкта владних повноважень не відноситься питання щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб. Здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб належить до виключної компетенції виконавчого органу міської ради. На території міста Полтави таким органом є управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради, що є самостійним структурним підрозділом виконавчого комітету Полтавської міської ради. Відтак позивач звернувся з позовом до суб`єкта владних повноважень, який не приймав рішення, яким на думку позивача порушені його права.
Частиною 3, 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
У позові позивач просив розглянути дану справу у спрощеному позовному провадженні. Суд зауважує, що питання про заміну неналежного відповідача вирішується судом за клопотанням позивача або за його згодою, однак позивач, ознайомившись з відзивом на позовну заяву, який направлений йому засобами поштового зв`язку /а.с. 33/, будь-яких клопотань щодо заміни відповідача до суду не подав, а суд позбавлений можливості без відповідного клопотання позивача або без наявної письмової згоди позивача, здійснити заміну первісного відповідача. Таким чином, судом встановлено, що позивач не звертався із заявою від 04.11.2019 до відповідача про реєстрацію місця проживання та відповідач не приймав оскаржуване рішення про відмову у реєстрації місця проживання позивача від 05.11.2019, відтак, позов подано до неналежного відповідача.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відділ «Центру надання адміністративних послуг», через який позивач звертався із заявою від 04.11.2019 про реєстрацію місця проживання до органу реєстрації: управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради, отримавши заяву позивача, діяв як передбачено Положенням про відділ «Центр надання адміністративних послуг» управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, протягом одного дня передав вказану заяву та додані документи до органу реєстрації та після прийняття ним рішення про відмову у реєстрації місця проживання повернув заявнику. Також, з урахуванням того, що позивач звертався із заявою про реєстрацію місця проживання від 04.11.2019 до управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Полтавської міської ради, а не до Полтавської міської ради (відділу «Центр надання адміністративних послуг»), то підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання бездіяльності відповідача у цій справі - Полтавської міської ради (у тому числі в особі відділу «Центру надання адміністративних послуг» як структурного підрозділу управління адміністративних послуг Полтавської міської ради) протиправною – відсутні.
Щодо вимоги позивача зобов`язати вчинити дію – зареєструвати місце проживання позивача за його власною квартирою за адресою АДРЕСА_1 , то вона задоволенню не підлягає з огляду на відсутність звернень позивача до (а не через) відповідача із відповідною вимогою, відсутність відмови відповідача в частині вчинення відповідної дії та у зв`язку із відсутність повноважень у відповідача на вчинення вказаної у позовних вимогах дії. Як було встановлено судом, позивач звертався до іншого суб`єкта владних повноважень, ніж відповідач, ним же було прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання позивача та саме йому належать вказані повноваження, а не відповідачу у справі – Полтавській міській раді.
Таким чином, з огляду на вище вказані обставини підстави для задоволення позову відсутні, що не позбавляє позивача права звернутися із даним позовом до належного відповідача.
За таких обставин, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 24388285, вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000) про визнання протиправною та скасування відмови, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський