
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3932/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади, Чорнухинської селищної (сільської) ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
17.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади , у якій просить:
визнати протиправною бездіяльність Чорнухинської селищної ради Полтавської області у вирішенні заяви від 16.09.2019 про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5325181700:00:003:0311 для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства;
зобов`язати Чорнухинську селищну раду Полтавської області повторно розглянути заяву від 16.09.2019 про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5325181700:00:003:0311 для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства.
Підставою позову визначила незгоду з рішення суб`єкта владних повноважень щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства у приватну власність.
Ухвалою суду від 22.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, зобов`язано позивача у десятиденний строк з дня отримання вказаної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду позовної заяви, оформленої відповідно до частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням особи, до якої звернені вимоги позову, в якості відповідача, а саме Чорнухинської селищної ради Полтавської області (зазначити повне найменування управління, його місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв`язку, його офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти), а також копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.
У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 22.10.2019, а також подав уточнену позовну заяву, відповідно до якої в якості відповідачів визначено Чорнухинську селищну (сільську) раду Полтавської області та Чорнухинську селищну об`єднану територіальну громаду та викладено позовні вимоги в наступній редакції:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 Чорнухинської селищної (сільської) ради, від 05.06.2019 про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5325181700:00:001:0203 для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства;
зобов`язати відповідача 1 Чорнухинську селищну об`єднану територіальну громаду повторно розглянути заяву про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5325181700:00:001:0203 для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
25.11.2019 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву (копія вищевказаного документа надійшла до суду засобами електронного зв`язку 20.11.2019, однак останній не був скріплений електронним цифровим підписом з огляду на що не був врахований судом під час розгляду цієї справи), в якому Чорнухинська селищна рада проти задоволення позовних вимог заперечувала. Зазначила, що 24.09.2019 відповідачем розглянуто проект рішення селищної ради по заяві позивача про надання дозволу на розробку технічної документації, щодо поділу земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 5325181700:00:001:0203, однак зазначений проект рішення селищної ради не був підтриманий більшістю депутатів селищної ради.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 16.09.2019 позивач звернувся із заявою до Чорнухинської селищної ради, в якій просила виділити згідно викопіювання з кадастрової карти, що додається, з бажаним місцем розташування із земельної ділянки кадастровий номер 5325181700:00:001:0203, що знаходиться на території Кізлівської сільської ради, Чорнухинського району Полтавської області, земельну ділянку з подальшою передачею у власність.
На дванадцятій сесії сьомого скликання Чорнухинської селищної ради прийнято рішення № 508 "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності".
Позивач, не погоджуючись із відмовою у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, звернулась до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Згідно частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
В силу положень статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За приписами частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для ведення особистого селянського господарства.
У розумінні вимог статей 81, 116 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
При цьому, частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 806/2208/17 та від 27.02.2018 у справі № 545/808/17.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" Онер`їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі").
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").
Водночас, спірне рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Чорнухинської селищної ради від 24 серпня 2019 року № 508 не містить підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, а відтак, є протиправним та підлягає скасуванню в частині відмови позивачу в наданні дозволу на розробку технічної документації, щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий № 5325181700:00:001:0203, для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства.
При цьому, суд наголошує на відсутності підстав для задоволення вимог в частині зобов`язання Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади Полтавської області повторно розглянути заяву про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5325181700:00:001:0203, для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства, оскільки матеріали справи не містять доказів звернення позивача до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади Полтавської області з відповідною заявою, як і відмови такого суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, слід зобов`язати Чорнухинську селищну раду Чорнухинського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2019 року про надання дозволу на розробку технічної документації, щодо поділу земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 5325181700:00:001:0203, для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністартивний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади (вул. Центральна, 39, смт. Чорнухи, Полтавська область, 37100, ЄДРПОУ 22550119), Чорнухинської селищної (сільської) ради (вул. Центральна, 39, смт. Чорнухи, Полтавська область, 37100, ЄДРПОУ 25550119) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення дванадцятої сесії сьомого скликання Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області № 508 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку технічної документації, щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий № 5325181700:00:001:0203, для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства.
Зобов`язати Чорнухинську селищну раду Чорнухинського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 вересня 2019 року про надання дозволу на розробку технічної документації, щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий № 5325181700:00:001:0203, для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,0000 га для особистого селянського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 22550119, юридична адреса: вул. Центральна, 39, смт. Чорнухи, Полтавська область, 37100) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 (двадцять) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Головко