Рішення № 86986262, 08.01.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2020
Номер справи
440/3532/19
Номер документу
86986262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3532/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Скорика С.В.,

представників відповідача - Бондаренко Ю.П., Стоцького Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Експрес" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про визнання протиправними та скасування постанов, -

В С Т А Н О В И В:

19 вересня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Вест-Експрес" (надалі - позивач; ТОВ "Вест-Експрес") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (надалі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.09.2019 №138859, №138860, №138861, №138862, №138863, №138864, №138865, №138866, №138867, №138868, №138869, №138870, №138871, №138872, №138873, №138874, №138875, №138876, №138877, №138878, №138879, №138880, №138881, №138882, №138883, №138884, №138885, №138886, №138887.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за одне і теж саме правопорушення позивача притягнуто до відповідальності 29 разів, тоді як складом вчиненого правопорушення є не оформлення щоденних реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водія - роздруківка даних роботи водія з цифрового носія чи бланк діяльності підтвердження водія за 05.08.2019 та за попередні 28 днів, за що контролюючим органом має виноситися одна постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу. Пояснює, що під час експлуатації тахографу 05.08.2019 виник технічний збій (при натисканні спеціальної кнопки пристрій відмовлявся роздрукувати карту), про що водієм було повідомлено інспекторам, однак проігноровано останніми, водій надав інспекторам бланк підтвердження діяльності водія за період з 11.07.2019 по 20.07.2019, але даний факт також не був врахований.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3532/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, витребувано докази.

25 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 73-79/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що під час перевірки транспортного засобу марки ДАФ д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ТОВ "Вест-Експрес", за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , державними інспекторами Укртрансбезпеки виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме - не оформлено щоденні реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водія - роздруківка даних роботи водія з цифрового носія чи бланк діяльності підтвердження водія за 05.08.2019 та за попередні 28 днів. Результати перевірки зафіксовані у акті №182057 від 05.08.2019. Зазначає, що рекомендованим листом з повідомленням про вручення №3600807334571 позивачеві направлено повідомлення від 14.08.2019 про призначення розгляду справи на 03.09.2019, яке отримано позивачем 30.08.2019. Проте, позивач чи уповноважена ним особа на розгляд справи не прибули, письмових пояснень чи заперечень до відповідача не надходило. За результатами розгляду справи 03.09.2019 винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №138859, №138860, №138861, №138862, №138863, №138864, №138865, №138866, №138867, №138868, №138869, №138870, №138871, №138872, №138873, №138874, №138875, №138876, №138877, №138878, №138879, №138880, №138881, №138882, №138883, №138884, №138885, №138886, №138887, якими до позивача застосовано адміністративно-господарські штрафи у розмірі по 680 грн. за кожен випадок порушення, а всього на загальну суму 19720 грн.

Протокольними ухвалами суду від 05 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну відповідача; задоволено клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання та підготовче засідання відкладено до 14:00 19 листопада 2019 року.

07 листопада 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 143-145/, у якій представником позивача зазначено, що відповідачем не був встановлений період, коли водій прийняв транспортний засіб під своє керування, а той факт, що водій виїхав з вантажем 01.08.2019 був проігнорований під час перевірки. Стверджує, що під час перевірки у водія знаходився оригінал бланку підтвердження діяльності водія, який зберігався разом з іншими документами на вантаж, який був пред`явлений водієм інспекторам разом із іншими документами.

15 листопада 2019 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив /а.с. 148-150/, у яких представником відповідача зазначено, що в графі "Пояснення водія про причини порушення" акту №182057 від 05.08.2019 - водій вказав, що надав інспектору копію бланку підтвердження діяльності водія за період з 11.07.2019 по 20.07.2019, але фактично інспектор вищевказаного документу не отримував. Вказує, що відповідно до ч. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне порушення окремо. Посилається на правовий висновок Верховного Суду, сформований у рішенні від 10.05.2019 по справі №816/124/17.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року заяву представника позивача про виклик для допиту в якості свідка ОСОБА_1 задоволено. Викликано в судове засідання для допиту в якості свідка ОСОБА_1 . Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 11:00 05 грудня 2019 року.

Протокольними ухвалами суду від 05 грудня 2019 року витребувано докази та на підставі частини 2 статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено перерву у судовому засіданні до 09:30 08 січня 2020 року.

Представник позивача у судове засідання 08 січня 2020 року не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. У судовому засіданні, яке відбулося 05 грудня 2019 року, представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість продовження розгляду справи за відсутності представника позивача.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, показання свідка ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

05.08.2019 при проведенні рейдової перевірки, місце перевірки: с. Піщане, Кременчуцький район відповідно до направлення на перевірку №008032 від 05.08.2019 /а.с. 88/, об 17 год. 15 хв., старшими державними інспекторами відділу державного контролю Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області перевірено транспортний засіб марки DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_1 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 /а.с. 46, 83/ належить ТОВ "Вест-Експрес", за кермом якого згідно посвідчення водія НОМЕР_3 /а.с. 83/ перебував ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт №182057 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2019 /а.с. 44, 81/, у якому зафіксовано порушення, відповідальність, за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія - роздруківки даних роботи водія з цифрового носія чи бланк підтвердження діяльності водія за: 05.08.2019; 04.08.2019; 03.08.2019; 02.08.2019; 01.08.2019; 31.07.2019; 30.07.2019; 29.07.2019; 28.07.2019; 27.07.2019; 26.07.2019; 25.07.2019; 24.07.2019; 23.07.2019; 22.07.2019; 21.07.2019; 20.07.2019; 19.07.2019; 18.07.2019; 17.07.2019; 16.07.2019; 15.07.2019; 14.07.2019; 13.07.2019; 12.07.2019; 11.07.2019; 10.07.2019; 09.07.2019; 08.07.2019; порушення вимог ЄУТР.

03.09.2019 начальником Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Димкарем В.Р. прийнято постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №138859 /а.с. 126/, №138860 /а.с. 125/, №138861 /а.с. 124/, №138862 /а.с. 123/, №138863 /а.с. 122/, №138864 /а.с. 121/, №138865 /а.с. 120/, №138866 /а.с. 119/, №138867 /а.с. 118/, №138868 /а.с. 117/, №138869 /а.с. 116/, №138870 /а.с. 115/, №138871 /а.с. 114/, №138872 /а.с. 113/, №138873 /а.с. 112/, №138874 /а.с. 111/, №138875 /а.с. 110/, №138876 /а.с. 109/, №138877 /а.с. 108/, №138878/а.с. 107/, №138879 /а.с. 106/, №138880/а.с. 105/, №138881 /а.с. 104/, №138882 /а.с. 103/, №138883 /а.с. 102/, №138884 /а.с. 101/, №138885 /а.с. 100/, №138886 /а.с. 99/, №138887 /а.с. 98/, якими за управління транспортним засобом при здійсненні міжнародного автомобільного перевезення без щоденного реєстраційного листка режиму правці та відпочинку за 05.08.2019; 04.08.2019; 03.08.2019; 02.08.2019; 01.08.2019; 31.07.2019; 30.07.2019; 29.07.2019; 28.07.2019; 27.07.2019; 26.07.2019; 25.07.2019; 24.07.2019; 23.07.2019; 22.07.2019; 21.07.2019; 20.07.2019; 19.07.2019; 18.07.2019; 17.07.2019; 16.07.2019; 15.07.2019; 14.07.2019; 13.07.2019; 12.07.2019; 11.07.2019; 10.07.2019; 09.07.2019; 08.07.2019, чим порушено вимоги ЄУТР, відповідальність за які передбачена абзацом 11 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", стягнуто з ТОВ "Вест-Експрес" адміністративно-господарський штраф у сумі по 680 грн. за кожен випадок порушення, а всього на суму 19720 грн.

Не погоджуючись з даними постановами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, позивач звернувся до суду з позовом про визнання їх протиправними та скасування.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням суб`єкта владних повноважень, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт".

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема, встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктами 3, 21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. . У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Частиною 8 статті 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Відповідно до частини 2 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про автомобільний транспорт" з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно з пунктом 1.2 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 №340 (далі по тексту - Положення) це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.

Відповідно до пункту 1.3 Положення вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Пунктом 6.1 Порядку встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385) встановлено, що ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385 адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам`яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l", а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін "адаптація тахографа до транспортного засобу", за визначенням ЄУТР, - "калібрування"; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов`язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Законом України "Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)" від 07.09.2005 N 2819-IV Верховна Рада України постановила приєднатися до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), укладеної 1 липня 1970 року в м. Женева.

Відповідно до частини 1 статті 10 ЄУТР Договірні Сторони приписують встановлення й використання на транспортних засобах, зареєстрованих на їхній території, контрольних пристроїв відповідно до таких вимог:

a) Контрольний пристрій повинен відповідати, у тому, що стосується його конструкції, встановлення, використання та випробування, вимогам цієї Угоди та додатка до неї, який становить невід`ємну частину цієї Угоди. Контрольний пристрій, який відповідає, у тому, що стосується конструкції, встановлення, використання та випробування, постанові Ради (ЄEC) N 3821/85 від 20 грудня 1985 року, вважається таким, що відповідає вимогам цієї статті.

b) Якщо нормальне й відповідне використання контрольного пристрою, встановленого на транспортному засобі, неможливе, то кожний член екіпажу від руки, використовуючи відповідні графічні позначки, вносить в бланк для записів дані, які відповідають його професійній діяльності й періодам відпочинку.

c) Якщо члени екіпажу, знаходячись поза транспортним засобом, не можуть використати цей пристрій, вони від руки вносять у бланк для записів, використовуючи відповідні графічні позначки, різні періоди часу, які відповідають їхній професійній діяльності поза транспортним засобом.

d) Необхідно, щоб члени екіпажу постійно мали при собі й могли надати для інспекції бланки для записів за поточний тиждень та за останній день попереднього тижня, протягом якого вони керували транспортним засобом.

e) Члени екіпажу повинні забезпечувати належне вмикання й експлуатування контрольного пристрою, а у випадках його виходу зі строю повинні якомога швидше забезпечити його ремонт.

Згідно з частиною 1 статті 11 ЄУТР підприємство організовує автомобільні перевезення таким чином, щоб члени екіпажу могли дотримуватися положень цієї Угоди.

З 20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів підписаної в Женеві 01.07.1970 в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Відповідно до вимог Інструкції використання Бланка підтвердження діяльності ATTESTATION OF ACTIVITIES / FORMULAIRE D'ATTESTATION D'ACTIVITES (Регламент 561/2006 (ЕС) илиЕСТР**)/(REGULATION (EC) 561/2006 OR THE AETR) Бланк вважається дійсним у разі, якщо він підписаний, як уповноваженим представником автопідприємства, так і самим водієм. У випадку приватного підприємства водій підписує бланк один раз від імені підприємства та один раз у якості водія. Дійсним є тільки підписаний оригінал документу. Бланк заповняється у двох екземплярах. Перший екземпляр знаходиться у транспортному засобі, другий - на підприємстві.

Отже, водії зобов`язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки (тахограми) за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто всього 29. А в разі відсутності тахокарт - оригінал Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Як встановлено судом, 05.08.2019 при проведенні рейдової перевірки, місце перевірки: с. Піщане, Кременчуцький район відповідно до направлення на перевірку №008032 від 05.08.2019 /а.с. 88/, об 17 год. 15 хв., старшими державними інспекторами відділу державного контролю Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області перевірено транспортний засіб марки DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_1 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 /а.с. 46, 83/ належить ТОВ "Вест-Експрес", за кермом якого згідно посвідчення водія НОМЕР_3 /а.с. 83/ перебував ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт №182057 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2019 /а.с. 44, 81/, у якому зафіксовано порушення, відповідальність, за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія - роздруківки даних роботи водія з цифрового носія чи бланк підтвердження діяльності водія за: 05.08.2019; 04.08.2019; 03.08.2019; 02.08.2019; 01.08.2019; 31.07.2019; 30.07.2019; 29.07.2019; 28.07.2019; 27.07.2019; 26.07.2019; 25.07.2019; 24.07.2019; 23.07.2019; 22.07.2019; 21.07.2019; 20.07.2019; 19.07.2019; 18.07.2019; 17.07.2019; 16.07.2019; 15.07.2019; 14.07.2019; 13.07.2019; 12.07.2019; 11.07.2019; 10.07.2019; 09.07.2019; 08.07.2019; порушення вимог ЄУТР.

Свідок ОСОБА_1 у судовому засіданні надав показання, за змістом яких автомобіль за кермом якого він перебував, здійснюючи перевезення за маршрутом с. Новгородське, Донецька область - Валашске-Мезиржичи, Чехія, 05.08.2019 був зупинений інспекторами Укртрансбезпеки в с. Піщане, Кременчуцький район. Інспектори попросили надати документи на вантаж, транспортний засіб, водійське посвідчення, також роздруківку з тахографа. Коли почав виконувати функцію роздруківки з тахографа, то не працювала кнопка "Ок", на якій потрібно підтвердити функцію "Роздрук", роздруківку з тахографа на вимогу інспектора не надав, у сервісний центр з метою ремонту тахографа не звертався. У судовому засіданні свідок пояснював, що у період з 11.07.2019 по 20.07.2019 він відпочивав, автомобілем не керував.

Суд зауважує, що наведеними вище нормами законодавства обов`язок щодо забезпечення належної експлуатації тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами покладено на перевізника, а обов`язок, зокрема, своєчасного встановлення, зміни заповнення тахокарти та забезпечення їх належного зберігання, обов`язок мати при собі заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом покладено на водія транспортного засобу, обладнаного тахографом.

У графі "Пояснення водія про причини порушень" акту водієм ОСОБА_1 особисто зазначено: "копію бланку з підтвердження діяльності водія за період з 11.07 - 20.07.2019 надав інспектору", вказаний акт №182057 від 05.08.2019 підписано водієм транспортного засобу ОСОБА_1 /а.с. 81/.

Отже, під час перевірки водієм ОСОБА_1 надано не оригінал, а копію Бланку підтвердження діяльності від 20.07.2019, у якому зазначено про те, що з 11.07.2019 по 20.07.2019 водій знаходився у відпустці або на відпочинку, хоча дійсним є тільки підписаний оригінал документу.

Оригінал Бланку підтвердження діяльності не був наданий позивачем і на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Крім того, ТОВ "Вест-Експрес" не надано до суду засвідчені належним чином копії табелів обліку робочого часу позивача за липень 2019 та серпень 2019 року, письмові докази, зокрема, засвідчену належним чином копію наказу на підтвердження перебування водія ОСОБА_1 у відпустці чи на відпочинку у період з 11.07.19 по 20.07.19, хоча вказані документи витребовувалися протокольною ухвалою суду від 05 грудня 2019 року.

Водієм ОСОБА_1 у ході перевірки 05.08.2019 не було надано реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні - роздруківок даних роботи тахографа.

Додані позивачем до позовної заяви роздруківки даних роботи тахографа зроблені 11 вересня 2019 року /а.с. 53-60/, тобто вже після закінчення перевірки, яка проводилася 05.08.2019, та після винесення оскаржуваних у даній справі рішень.

За змістом цих роздруківок даних роботи тахографа, зроблених 11 вересня 2019 року, зокрема, роздруківок за 01.08.2019, 02.08.2019, 03.08.2019, 04.08.2019, 05.08.2019 (день проведення перевірки), водій транспортного засобу відпочивав по 24 години кожного з вказаних днів /а.с. 59-60/, хоча позивачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи, що водій ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу згідно міжнародної товарно-транспортної накладної, складеної 01.08.2019, та 05.08.2019 транспортний засіб був зупинений для перевірки під час здійснення перевезення.

Таким чином, при здійсненні міжнародних вантажних перевезень 05.08.2019, згідно з СМR №349408/83 від 01.08.2019 за маршрутом "смт. Новгородське/Україна - м. Валашске-Мезиржичи/Чехія", у водія транспортного засобу марки DAF XF460FT д.н.з. НОМЕР_4 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 /а.с. 83/ належить ТОВ "Вест-Експрес", за кермом якого згідно посвідчення водія НОМЕР_3 перебував ОСОБА_1 , під час перевірки були відсутні щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія - роздруківки даних роботи тахографа чи оригінал бланку підтвердження діяльності за 05.08.2019 та за попередні 28 днів.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом встановлено, що 23.08.2019 відповідачем надіслано позивачу повідомлення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт №39526/33/24-19 від 14.08.2019, яким повідомлено про час і місце розгляду справи про порушення: з 10.00 до 12.00 годин 03.09.2019 в приміщенні Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155, каб. 124 /а.с. 86, 87, 127/.

Вказане повідомлення отримане позивачем 30.08.2019 /а.с. 87/.

Отже, відповідачем завчасно надіслано на адресу позивача рекомендованим листом повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення, яке вручено позивачу 30.08.2019 /а.с. 87/, тобто у позивача було достатньо часу для прибуття на розгляд справи, який відбувся 03.09.2019.

Суд зауважує, що відсутність особи на час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину в суді, та у зв`язку з цим, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 01.03.2018 по справі №820/4810/17 (адміністративне провадження №К/9901/1438/18).

Відповідно до частини 1 абзацу 11 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких підстав відповідачем правомірно було встановлено наявність порушення позивачем абзацу 11 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Згідно частини 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо.

При цьому, зі змісту даної статті не вбачається, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є триваючим правопорушенням.

Заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов`язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов`язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.

Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов`язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 17.07.2019 у справі №816/179/17 (адміністративне провадження №К/9901/29695/18), від 10.05.2019 у справі №816/124/17 (адміністративне провадження №К/9901/34159/18).

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.09.2019 №138859, №138860, №138861, №138862, №138863, №138864, №138865, №138866, №138867, №138868, №138869, №138870, №138871, №138872, №138873, №138874, №138875, №138876, №138877, №138878, №138879, №138880, №138881, №138882, №138883, №138884, №138885, №138886, №138887, якими з ТОВ "Вест-Експрес" стягнуто адміністративно - господарський штраф у сумі по 680 грн. за кожен випадок порушення, а всього на суму 19720,00 грн., прийняті Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, обґрунтовано та своєчасно.

Отже, позовні вимоги ТОВ "Вест-Експрес" необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на відмову у задоволенні адміністративного позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест-Експрес" (ідентифікаційний код 23815414, вул. Сковороди, 56Б, с. Рокитне, Кременчуцький район, Полтавська область, 39740) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області області (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008) про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 17 січня 2020 року.

Суддя С.С. Сич