
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.006660
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2020 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» про застосування заходів реагування,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач) до ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» (далі - відповідач) з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», а саме заборонити подальше ведення наступних робіт: відкатку у виробці північного похилого відкотного квершлагу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці на Північному похилому відкотному квершлагу у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля»: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Львівська, буд. 16, якою встановлено факти порушень вимог законодавства, що становлять загрозу здоров`ю і життю працівників ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». На підставі викладеного позивач стверджує, що є передбачені законом підстави для заборони подальшого ведення наступних робіт: відкатку у виробці північного похилого відкотного квершлагу, у зв`язку з чим звернувся з означеним позовом до суду.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити, що ухвалою судді від 16.12.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Вказаною ухвалою встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 24.12.2019, однак, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
На підставі наказу начальника Головного управління Держпраці у Львівській області від 30.08.2019 № 173-П та направлення на проведення перевірки від 30.08.2019 № 1743 головним державним інспектором відділу нагляду у вугільній промисловості Злою Наталією Ярославівною у присутності уповноваженої особи відповідача в.о. начальника дільниці монтажу, демонтажу гірничого обладнання ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1 у період часу з 09:00 05.09.2019 по 17:00 год 06.09.2019 проведено позапланову перевірку ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці у виробці північного похилого відкотного квершлагу.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.09.2019 № 13/09/160/0973, в якому задокументовано факти порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Два примірники акту підписані посадовою особою органу державного нагляду, що здійснювала захід державного нагляду, інженерно-технічним працівником ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», який безпосередньо брав участь у перевірці, та 06.09.2019 один примірник акту вручений керівнику суб`єкта господарювання.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі - Положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно з п. 7 Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Держпраці від 03.08.2018, № 84 (далі - Положення № 84), управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Львівської області.
Відповідно до п. 3 Положення № 84, основними завданнями управління зокрема є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
У силу положень ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 вищезазначеного Закону, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 1 ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про охорону праці», посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 ст. 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Як встановлено під час розгляду справи, в ході проведення перевірки ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» виявлено ряд порушень.
Так, згідно опису порушень, зазначених в акті перевірки від 06.09.2019 №13/09/160/0973 зафіксовано наступне:
1. Не відгороджені рухомі частини лебідки ЛВ-45, що знаходиться на ПК 11 виробки північного похилого відкотного квершлагу, що є джерелом небезпеки для працівників, що є порушенням п. 6 гл. 2 розд. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 6 глави 2 розділу IV «Правила безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10) містить вимогу - рухомі частини обладнання, що є джерелом небезпеки для працівників, мають бути відгороджені. Загорожі мають поставлятися підприємством-виробником комплектно з технічним пристроєм або передбачатися ТПДД. Дане порушення може призвести до потрапляння працівників безпосередньо під дію рухомих частин і, як наслідок, травмування або загибелі людей.
2. Не вжито негайних заходів по відновленню порушеного кріплення - на ПК1 нижнього приймального майданчика північного похилого відкотного квершлагу допущено експлуатацію двох пошкоджених рам металевого податливого аркового кріплення (відсутні дві ніжки, відсутні окремі скоби в замкових з`єднаннях, відсутні міжрамні стяжки, пошкоджена затяжка, рами втратили свою несучу здатність), що є порушенням п.5 гл.3 розд. V, п.2 гл.6 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 5 глави 3 розділу V містить вимогу - не дозволяються експлуатація рамного металевого податливого кріплення, у тому числі аркового, без міжрамних стяжок, скоб у замкових з`єднаннях і затягування покрівлі та боків виробки.
Пункт 2 глави 6 розділу V містить вимогу - керівники дільниць гірничих робіт і гірники зобов`язані вживати негайних заходів щодо відновлення відсутнього, вибитого або порушеного кріплення, а у виробках, що експлуатуються без кріплення або закріплених анкерним кріпленням, - після видалення відшарованих з боків і покрівлі шматків породи і вугілля.
Дане порушення може призвести до завалу у виробці і, як наслідок, травмування або загибелі людей.
3. Не відповідає вимогам до мінімальних розрізів поперечних перерізів виробок у світлі, висота та перетин виробки північного похилого відкотного квершлагу на ПКІ+ 1 м, що є порушенням п. 9 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 9 глави 3 розділу V містить вимогу - поперечні перерізи гірничих виробок повинні відповідати типовим перерізам. Площа поперечного перерізу горизонтальних і похилих гірничих виробок у світлі визначається розрахунком за факторами припустимої швидкості повітряного струменя (провітрювання), габаритів рухомого состава та обладнання з урахуванням мінімально припустимих зазорів, величини усадки кріплення після впливу гірничого тиску. Вимоги до мінімальних розмірів поперечних перерізів виробок у світлі, ширини проходів для працівників і величини зазорів між кріпленням, обладнанням або трубопроводами і найбільш виступаючою кромкою габариту рухомого составу наведені в таблицях 1 і 2 додатка 2 до цих Правил.?
Дане може призвести до застрягання вантажів та обладнання у цьому місці під час відкатки, до сходження транспортних засобів з рейок, порушення кріплення, завалу, і, як наслідок травмування або загибелі людей.
4. Відсутні стяжки (розпірки) у виробці північного похилого відкотного квершлагу на ПК4+5м-ПК6, що є порушенням п. 5 гл. 3 розд. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 5 глави 3 розділу V містить вимогу - не дозволяється експлуатація рамного металевого податливого кріплення, у тому числі аркового, без міжрамних стяжок, скоб у замкових з`єднаннях і затягування покрівлі та боків виробки.
Небезпека даного порушення полягає в тому, що відсутність між рамних стяжок (розпірок) у виробці може призвести до руйнувань усіх арок, між якими відсутні міжрамні стяжки (так званий «ефект доміно»), у разі втрати несучої здатності однієї з них, і, як наслідок, травмування або загибелі людей. Особливо це порушення небезпечне через те, що виробка північного похилого відкотного квершлагу - похила.
5. Експлуатація рейкової колії у виробці північного похилого відкотного квершлагу на ПК5+10м-ПК6+11м м здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - рейкова колія не забаластована, одна нитка провисає над підошвою, наявний значний (близько 35см) перекіс рейкової колії, шпали значно пошкоджені, що є порушенням п.1 гл. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 1 глави 3 розділу VII містить вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства.
Дане порушення може призвести до сходу транспортних засобів під час відкатки з рейок і, як наслідок, травмування або загибелі людей.
6. На верхньому приймальному майданчику похилої виробки північного похилого відкотного квершлагу не встановлені затримні стопори, що є порушенням п. 22а гл. 1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Підпункт «а» пункту 22 глави 1 розділу VII містить вимогу - за умови відкатки похилими виробками мають бути передбачені пристрої, що перешкоджають скочуванню вагонеток у разі обривання каната, причіпного пристрою або зчіпки. У разі відкатки кінцевими канатами: а) на приймальних майданчиках похилих виробок з горизонтальними заїздами слід встановлювати затримні стопори.
Дане порушення може призвести до самовільного скочування транспортних засобів з верхнього приймального майданчика похилої виробки і, як наслідок, травмування або загибелі людей та руйнування кріплення виробки чи завалу.
7. Нижче верхнього приймального майданчика похилої виробки північного похилого відкотного квершлагу не встановлений запобіжний бар`єр з дистанційним керуванням, що є порушенням п. 226 гл. 1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Підпункт «в» пункту 22 глави 1 розділу VII містить вимогу - за умови відкатки похилими виробками мають бути передбачені пристрої, що перешкоджають скочуванню вагонеток у разі обривання каната, причіпного пристрою або зчіпки. У разі відкатки канатами: в) вище нижніх приймальних майданчиків мають встановлюватися запобіжні бар`єри з дистанційним керуванням.
Небезпека даного порушення полягає в тому, що у разі непередбачуваного самовільного скочування транспортних засобів з верхнього приймального майданчика похилої виробки або обриву канату не дасть можливість затримати їх та може, як наслідок, призвести до травмування або загибелі людей та руйнування кріплення виробки чи завалу.
8. Вище нижнього приймального майданчика похилої виробки північного похилого відкотного квершлагу не встановлений запобіжний бар`єр з дистанційним керуванням, що є порушенням п. 22в гл. 1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Підпункт «б» пункту 22 глави 1 розділу VII містить вимогу - за умови відкатки виробками мають бути передбачені пристрої, що перешкоджають скочуванню вагонеток у разі обривання каната, причіпного пристрою або зчіпки. У разі відкатки кінцевими канатами.
Небезпека даного порушення полягає в тому, що у разі непередбачуваного самовільного скочування транспортних засобів з верхнього приймального майданчика похилої виробки або обриву канату не дасть можливість затримати їх та може, як наслідок, призвести до травмування або загибелі людей та руйнування кріплення виробки чи завалу.
9. Лебідка ЛВ-45, що знаходиться на ПК 11 виробки північного похилого відкотного квершлагу, експлуатується з непрацездатним автоматичним гальмуванням за припинення подачі енергії, що є порушенням п. 3(г) гл. 2 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Підпункт г пункту 3 глави 2 розділу VII містить вимогу - для транспортування матеріалів і обладнання, а також для видачі породи від ремонту і перекріплювання в похилих виробках можуть застосовуватися лебідки, що відповідають таким вимогам: г) лебідки мають за припинення подачі енергії автоматично загальмовуватися.
Дане порушення може призвести за припинення подачі енергії до самовільного неконтрольованого руху вантажів з непередбачуваною швидкістю, сходження транспортних засобів з рейок, порушення кріплення, завалу, і, як наслідок, травмування або загибелі людей.
10. Непрацездатна звукова та світлова робоча сигналізація лебідки ЛВ-45, що знаходиться на ПК 11 виробки північного похилого відкотного квершлагу, що є порушенням гл.2 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 3 глави 2 розділу VII містить вимогу - експлуатація лебідок повинна з використанням світлової та звукової робочої сигналізації для подачі сигналів машиністу лебідки, яка повинна передбачатися проектом транспортування матеріалів і обладнання. Небезпека даного порушення полягає в тому, що через непрацездатну звукову та світлову робочу сигналізацію працівники можуть потрапити в зону відкатки, що може, як наслідок, призвести до травмування або загибелі людей.
11. Допущено експлуатацію сталевого канату лебідки ЛВ-45, що знаходиться на ПК11 виробки північного похилого відкотного квершлагу із потоншеннями понад 10% номінального діаметра - на окремих ділянках потовщення складає 50%, що є порушенням п. 15 гл. 12 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Пункт 15 гл. 12 розд. VII містить вимогу - дозволяється навішувати або продовжувати роботу сталевими канатами, що не мають порваних, випнутих або запалих сталок, вузлів, «жучків» та інших пошкоджень, а також потоншень понад 10% номінального діаметра.
Дане порушення може призвести до обриву канату і, як наслідок, травмування або загибелі людей та руйнування кріплення виробки чи завалу.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя, здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно з ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду.
Оскільки за встановлених фактичних обставин справи відкатка у виробці північного похилого відкотного квершлагу створює об`єктивну загрозу здоров`ю і життю працівників та може призвести до тяжких та невідворотних наслідків, суд вважає обґрунтованим звернення контролюючого органу про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони подальшого ведення наступних робіт: відкатку у виробці північного похилого відкотного квершлагу.
Водночас, суд зауважує, що існування (не усунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров`ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі №823/589/16.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд звертає увагу, що відповідач відзиву на позовну заяву не надав, при цьому в матеріалах справи відсутні докази повідомлення позивача про усунення відповідачем виявлених порушень.
Отже, на підставі викладеного суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивач не надав доказів понесення таких судових витрат, суд не має підстав вирішувати питання про їх розподіл.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
в и р і ш и в :
позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8; код ЄДРПОУ 39778297) до ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» (80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Львівська, 61; код ЄДРПОУ 26307799) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», а саме - заборонити подальше ведення наступних робіт: відкатку у виробці північного похилого відкотного квершлагу.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Суддя Сидор Н.Т.