Рішення № 86985966, 14.01.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
1.380.2019.000370
Номер документу
86985966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.000370

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача Квасниця Н.Б.

представника відповідача Робейко А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків шляхом зупинення видаткових операцій, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків шляхом зупинення видаткових операцій.

Ухвалою суду від 25.01.2019 суд залишено позовну заяву без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху виконав, недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою суду від 05.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з викликом сторін.

Ухвалою суду від 21.02.2019 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 1.380.2019.000378.

Ухвалою суду від 10.12.2019 року поновлено провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України було прийнято рішення про проведення документальної позапланової перевірки ТзОВ «Вест Табакко Груп», яке оформлено наказом від 17.01.2019 р. №250. Проте, 17.01.2019 р., 18.01.2019 р., та 21.01.2019 року на момент здійснення виходу на податкову (юридичну) адресу ТзОВ «Вест Таббакко Груп» з метою пред`явлення наказу та направлень на перевірку, було встановлено, що відповідач відсутній. 22.01.2019 р. при пред`явленні направлень на проведення перевірки відповідачем було відмовлено у допуску до перевірки про що був складений акт № 60/13-01-14-01/41424926 про відмову в допуску до проведення перевірки. У зв`язку з викладеним та керуючись п.п.94.1 ст.94 Податкового кодексу України, позивач вважає, що є всі передбачені законом підстави для застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків шляхом зупинення видаткових операцій.

Суд керуючись статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України допустив заміну первинного відповідача - Головне управління ДФС у Львівській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Львівській області.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

17.01.2019 року Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Вест Табакко Груп» №250, яким на підставі підпунктів 16.1.5, пп.16.1.7 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.2 п.20.1 ст.20, пп.73.3 ст.73, п.п.78.1.1 п.78.1 Податкового кодексу України, наказано:

- провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Вест Табакко Груп» (код ЄДРПОУ 41424926) з 17 січня 2019 року тривалістю 5 робочих днів.

- провести перевірку з метою дотримання вимог податкового законодавства питань проведення взаємовідносин із ТзОВ «Трейдком - Захід» (код ЄДРПОУ 41504608), ТзОВ «Форест Санрайз» (код ЄДРПОУ 40949294) за період липень 2018 року, що містяться у податковій декларації з податку на додану вартість за період липень 2018 року та у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2018 року, а також з питань дослідження подальшої реалізації придбаних товарів.

З метою проведення перевірки контролюючим органом виписано направлення № 431 від 17 січня 2019 року, від 17 січня 2019 року № 432.

Працівниками ГУ ДФС у Львівській області було складено акти про неможливість вручення наказу та направлень на проведення позапланової документальної виїзної перевірки. (а.с.17-19).

17 січня 2019 року працівниками ГУ ДФС у Львівській області було здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу (79034, м. Львів, вул. Луганська, буд.3) ТзОВ «Вест Табакко Груп» з метою вручення копії наказу від 17.01.2019 року № 250 та ознайомлення з направленням на перевірку від 17 січня 2019 року, та встановлено відсутність платника податку за місцем знаходження, про що було складено акт № 37/13-01-14-01/41424926.

18 січня 2019 року працівниками ГУ ДФС у Львівській області було здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу (79034, м. Львів, вул. Луганська, буд.3) ТзОВ «Вест Табакко Груп» з метою вручення копії наказу від 17.01.2019 року № 250 та ознайомлення з направленням на перевірку від 17 січня 2019 року №431, 432, та встановлено відсутність платника податку за місцем знаходження, про що було складено акт №52/13-01-14-01/41424926.

21 січня 2019 року працівниками ГУ ДФС у Львівській області було здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу (79034, м. Львів, вул. Луганська, буд.3) ТзОВ «Вест Табакко Груп» з метою вручення копії наказу від 17.01.2019 року № 250 та ознайомлення з направленням на перевірку від 17 січня 2019 року № 431, 432, та встановлено відсутність платника податку за місцем знаходження, про що було складено акт № 54/13-01-14-01/41424926.

22.01.2019 року у зв`язку із недопуском платником податків ТзОВ «Вест Табакко Груп» працівників контролюючого органу до перевірки складено акт №60/13-01-14-01/41424926.

Начальником ГУ ДФС у Львівській області 23.01.2019 року було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 2832/10/14.1-10.

23.01.2019 року позивач звернувся до суду з цим позовом про застосування арешту коштів на рахунках ТзОВ «Вест Табакко Груп» (код ЄДРПОУ 41424926) 79034, м. Львів, вул. Луганська,3, що знаходиться на рахунках цього платника податків у банківських установах шляхом зупинення видаткових операцій.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Обґрунтовуючи звернення до суду із зазначеними позовними вимогами, позивач посилався на положення п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.78.1.12 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та п. п. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України.

Пунктом 94.1 статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків визначений як винятковий спосіб забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Вказане положення дозволяє зробити висновок про те, що адміністративний арешт активів є за своїм змістом заходом процедурного примусу, спрямованого на спонукання платника податків до виконання передбачених Кодексом обов`язків. Арешт може бути наслідком як вчиненого платником податків правопорушення (зокрема, у вигляді необґрунтованої відмови у допуску посадових осіб органів ДФС до проведення перевірки).

Надане у статті 94 Податкового кодексу України визначення адміністративного арешту майна за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.

Арешт коштів на рахунку платника податків відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу ДФС до суду.

Суд зазначає, що заявлення позивачем вимоги про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків є обраним заявником способом податкового примусу у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків, однак доказів дотримання процедури застосування такого заходу податкового примусу позивачем до суду не надано.

Статтею 59 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця, приватного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом. Зняття арешту з майна та коштів здійснюється за постановою державного виконавця, приватного виконавця або за рішенням суду.

Зупинення власних видаткових операцій банку за його рахунками, а також видаткових операцій за рахунками юридичних або фізичних осіб здійснюється в разі накладення арешту відповідно до частини першої цієї статті, а також в інших випадках, передбачених договором,Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", іншими законами та/або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку, кореспондентському рахунку. Зупинення видаткових операцій здійснюється в межах суми, на яку накладено арешт, крім випадків, коли арешт накладено без встановлення такої суми або коли інше передбачено договором, законом чи умовами такого обтяження.

Так, зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків можливо виключно у випадках накладення арешту на кошти як виду адміністративного арешту за рішенням суду.

Окрім того, у ході судового розгляду справи встановлено, що ТзОВ «Вест Табакко Груп» було оскаржено в судовому порядку наказ Головного управління ДФС у Львівській області № 250 від 17.01.2019 року «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Вест Табакко Груп».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2019 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року в адміністративній справі № 1.380.2019.000378 скасовано. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» задоволено. Визнано протиправним і скасовано наказ Головного управління ДФС у Львівській області № 250 від 17.01.2019 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Вест Табакко Груп». Відповідно до ч. 2 ст. 325 КАС України, ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Отже, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 25.09.2019.

Згідно з ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на те, що наказ Головного управління ДФС у Львівській області (правонаступником якого є Головне управління ДПС у Львівській області) від 17.01.2019 № 250 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки скасовано, суд вважає, відсутніми підстави для задоволення позову та застосування арешту коштів на рахунках ТзОВ «Вест Табакко Груп» шляхом зупинення видаткових операцій.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв`язку з тим, що суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог підстави, передбачені статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України для розподілу судових витрат, відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Львівській області ( 79003, м.Львів, вул.Стрийська,35, ЄДРПОУ 43143039) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Табакко Груп» ( 79034, м.Львів, вул.. Луганська,3, ЄДРПОУ 41424926) про застосування адміністративного арешту у вигляді арешту коштів на рахунках платника податків шляхом зупинення видаткових операцій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17 січня 2020 року.

Суддя Кухар Н.А.