Рішення № 86984760, 17.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2020
Номер справи
160/11566/19
Номер документу
86984760
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2020 року Справа № 160/11566/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.11.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525) щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів позивача за посадою та військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови № 704, та направити відповідно довідку про грошове забезпечення в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 02.09.1987 року отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. З 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова КМУ № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв`язку з чим, а також на підставі Постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року. 24.04.2019 року позивач звернувся до відповідача з проханням надати йому копію довідки про грошове забезпечення. 03.05.2019 року позивач отримав відповідь і копію довідки про грошове забезпечення. 06.06.2019 року позивач повторно звернувся до відповідача з проханням надати пенсійному фонду нову довідку, складену у відповідності до вимог чинного законодавства, тобто виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік», та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. Проте, за твердженням позивача, відповідач відмовляється від вчинення відповідних дій, свідомо порушуючи його конституційного права на отримання визначеного розміру пенсії, тому просить відновити його порушене право.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/11566/19 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

18 грудня 2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по лінії Міністерства оборони України за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - за вислугу 30 років. Відповідно до приписів пункту 4 Постанова КМУ №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Пункт 4 Постанова №704 було змінено на підставі підпункт 3 пункту 1 Змін що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року. До внесення змін приписи пункту 4 Постанови №407 зазначали, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Тобто пунктом 4 Постанови №704 чітко визначено нащо потрібно множити тарифні коефіцієнти зазначені в додатках 1, 12, 13, 14, а саме до 21.02.2018 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а з 21.02.2018 року лише розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року. Посадова особа Кабінету міністрів яка розробляла зміни до Постанови №704, допустила помилку, не виключивши з приміток до додатків 1,4 норму на яку посилається позивач. З огляду на вище викладене слід дійти висновку, що примітки в додатках 1 та 14 Постанови №704 до 21.02.2018 року лише дублювали пункт 4 Постанови №704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо випливала з норм пункту 4 Постанови №704. Отже, при викладені в новій редакції пункту 4 Постанови №704 в своїй діяльності посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме пункт 4 Постанови №704, а не примітки в додатках які за змістом дублювали пункт 4 Постанови №704 до внесення змін Постановою КМУ№103. Зважаючи на викладене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

23 грудня 2019 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій він зазначає, що не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві, оскільки відповідачем не доведено правомірності дій та рішень щодо визначення окладів за посадою та військовим званням, порядок якого викладено в примітках до додатків 1 та 14 постанови №704.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, вислуга років - 30 років.

Відповідно до довідки про грошове забезпечення з 01.03.2018 р., що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, по особовій справі ФД73662, складеної відповідачем, посадовий оклад становить 4650,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 гривень.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №ФД-73662, від 01.12.2018 р., пенсія призначена (обчислена) згідно з Законом України №2262-ХІ від 09.04.1992 р., із сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 4650,00 грн.,

оклад за військове звання - 1340,00 грн.,

процентна надбавка за вислугу років 50% - 2995,00 грн.,

премія 0% - 0,00 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8985,00грн.

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга 30 років) у розмірі 6289,50 гривень. Підсумок пенсії (з надбавками): 6703,75грн., з урахуванням підвищення 3370,72 грн. (50%) - 5018,39грн.

24.04.2018 року позивач звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із публічним запитом щодо надання належним чином звіреної копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом від 03.05.2019 р. №7/11302/4 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надало копію довідки про розмір грошового забезпечення.

05.06.2019 року позивач звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання вказівки про проведення перерахунку окладів позивача за посадою та військовим званням у відповідності з нормами, визначених в примітках додатків 1 та 14 до Постанови № 704, та відправлення ново довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до порядку, визначеному рішенням КМУ, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії.

Листом від 13.06.2019 року № 7/11828/3 Дніпропетровський обласний військовий комісаріат повідомив позивачу, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2017 року № 704 розміри посадових окладів, окладів за військове звання визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. Посада відповідає 21 тарифному розряду, а тарифний коефіцієт, відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017. № 704, складає 2,64. Приймаючи до уваги вищевикладене, посадовий оклад було встановлено у розмірі 4650 грн. з округленням (2,64 х 1762 = 4651,68), оклад за військовим званням встановлено 1340 грн. з округленням (0,76 х 1762 = 1339,12).

Не погодившись з розміром посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).

Відповідно до норм цього Закону держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 тарифний розряд для посади старшого помічника начальника оперативного відділення управління окремої залізничної бригади (з якої звільнявся позивач), визначено - 21, якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,64.

Відповідно до примітки 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Разом з цим, для військового звання - майор, передбачено тарифний коефіцієнт 0,76.

Одночасно, приміткою до Додатку 14 до зазначеної Постанови КМУ передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 гривень.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, повинен бути 1861,50 грн.

Як встановлено у ході судового розгляду, позивач є пенсіонером Міністерства оборони України; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (30 років), призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку відсоткового співвідношення відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, сформованої відповідачем 30.03.2018 р., посадовий оклад (майор, старший помічник начальника оперативного відділення управління окремої залізничної бригади) - 4650,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн.

Втім, враховуючи викладені норми права та шляхом простого математичного розрахунку, встановлено, що посадовий оклад позивача повинен складати: 1861,50 х 2,64 = 4914,36 грн. (за округленням 4910,00грн.), а не 4650,00 грн., як це визначено відповідачем. Оклад за військовим званням: 1861,50 х 0,76 = 1414,41 грн. (за округленням 1410,00грн.), а не 1340,00 грн., як це визначено відповідачем.

Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправним дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії, згідно з довідкою від 30.03.2018 року.

Відповідно до ч. ч. 1-2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, для необхідності відновлення порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський