Рішення № 86984666, 13.01.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
120/3418/19-а
Номер документу
86984666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 січня 2020 р. Справа № 120/3418/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Драло В.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Дяковського Л.В.,

представників відповідачів: Зорогляна А.Є., Назаренка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Вінницького обласного військового комісаріату (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 2) з вимогами про:

- визнання протиправними дій Вінницького обласного військового комісаріату, які полягають у відмові у складанні довідки-розрахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності із вимогами п. 11 Закону України №1763-VI "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України" в редакції від 2004 року;

визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області які полягають у відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії у відповідності із вимогами п. 11 Закону України №1763-VI "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України" в редакції від 2004 року;

зобов`язання Вінницького обласного військового комісаріату провести нарахування та скласти довідку - розрахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності із вимогами п. 11 Закону України №1763-VI "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України" в редакції від 2004 року з подальшою передачею її до ГУ ПФУ у Вінницькій області для призначення та нарахування пенсії;

зобов`язання ГУ ПФУ у Вінницькій області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки-розрахунку Вінницького ОВК та у відповідності із вимогами п. 11 Закону України №1763-VI "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України" в редакції від 2004 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він 21.11.2005 був звільнений з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та згідно з пунктом «в» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на момент звільнення з військової служби, по досягненню ним 45 років повинна була бути призначена відповідна пенсія. Так, з моменту виповнення 45 років позивач звернувся до відповідачів щодо надання довідки - розрахунку та призначення йому пенсії. Однак, отримав листи, якими позивачу відмовлено та роз`яснено про порядок звернення та призначення пенсії. З такими діями відповідачів позивач не погоджується, оскільки правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Право на пенсійне забезпечення для осіб, які звільнені у зв`язку з реформуванням ЗСУ, при досягненні ними в майбутньому 45 років та наявності вислуги 15 років, було встановлено пунктом 11 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» № 1763, чинного на момент звільнення позивача, таким чином, зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача. Станом на момент звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилося 45 років, що в сукупності з відповідною вислугою років сформувало підстави для призначення пенсії. Відтак, позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, що порушують його права, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 28.10.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 22.11.2019 року.

Крім того, даною ухвалою також встановлено відповідачам строк на подачу відзиву на позовну заяву.

12.11.2019 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позову, в якому останні заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначає, що документи додані до позову свідчать про відсутність у позивача на день звільнення 20 років вислуги та вказують на те, що позивач не досяг на дату звільнення 45 річного віку, а отже вказують на відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і, як наслідок на безпідставність позовних вимог. Щодо порядку звернення за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач 2 наголошує, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 документи для призначення пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими органами відповідних відомств у встановленому порядку. Однак, позивач звертається до відповідача самостійно, оскільки відповідний уповноважений орган Міністерства оборони України - Вінницький обласний військовий комісаріат не має підстав для такого звернення за відсутності у позивача вислуги років, необхідної для призначення пенсії. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, здійснює призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

15.11.2019 року від представника Вінницького обласного військового комісаріату також надійшов відзив на позов, в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначає, що Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 (далі - Порядку) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно Законом 2262-12 , та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.

Відповідно до п. 3.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей Обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:

-приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій;

-передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи, копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (ТЦКСП).

Згідно п. 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби. У зв`язку з вищезазначеного підставою для оформлення подання про призначення пенсії ( а не довідки - розрахунку) у випадку призначення пенсії виникає у Вінницького обласного військового комісаріату, після подання районними військовими комісаріатами правильно оформлених документів зазначених у п. 3.3 Положення в тому числі і правильно оформленої заяви відповідно до додатку 1 Порядку, які подає заявник самостійно.

Дані положення неодноразово роз`яснювалися Вінницьким обласним військовим комісаріатом у відповідях на зверненнях від 25.10.2018 № 12/2920, від 16.09.2019 № 12/2416.

Таким чином, усі звернення представника Позивача направленні як до Вінницького обласного військового комісаріату так і до Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату грунтувалися на оформлені та видачі незрозумілої довідки - розрахунку для подальшої її направлення до Головного управління ПФУ у Вінницькій області. Однак жодної заяви про призначення пенсії визначеної форми з необхідними документами на адресу як Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату так і Вінницького обласного військового комісаріату не надходили.

У зв`язку із цим за відсутності заяви з необхідними документами у Вінницького обласного військового комісаріату відсутні підстави для складання подання про призначення пенсії позивача та направлення до його до Головного управління ПФУ у Вінницькій області.

Позивач, представник позивача в судове засідання 22.11.2019 року не з`явились.

22.11.2019 року від представників Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вх. № 54644) та Вінницького обласного військового комісаріату (вх. № 54643) надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Ухвалою суду від 22.11.2019 року розгляд справи відкладено на 04.12.2019 року.

27.11.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому останній заперечує щодо доводів відповідачів та просить задовольнити позов в повному обсязі.

04.12.2019 року судове засідання відкладено на 24.12.2019 року.

24.12.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву. Наступне судове засідання призначено на 13.01.2020 року.

Позивач, представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили задовольнити адміністративний позов.

Представники відповідачів заперечували щодо задоволення адміністративного позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 , заступник начальника топогеодезичної служби відділу оперативного (бойового) забезпечення військ штабу командування Повітряних Сил Збройних Сил України, звільнений наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 21.11.2005 року № 508 з військової служби у запас за п. 63 пп. «г» ( у зв`язку зі скороченням штатів) «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками ( мічманами) Збройних Сил України», з 02.12.2005 року виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату м. Вінниця. Вислуга років у Збройних Силах з 01.08.1990 року становить 15 років. Звільнений у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок Міністерства оборони України.

22.10.2018 року в інтересах позивача, адвокат Дяковський Л.В. звернувся з листом № ДК-188 до Вінницького обласного військового комісаріату в якому просив розглянути питання про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 11 ст. 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України та членів їх сімей» та скласти відповідну довідку-розрахунок та направити її для подальшого нарахування пенсії до органів пенсійного фонду.

Листом Вінницького обласного військового комісаріату від 25.10.2018 року № 12/2920 повідомлено адвоката позивача, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності у них вислуги 20 календарних років і більш, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей». Крім того роз`яснено порядок оформлення та подання документів на призначення бажаної пенсії.

17.07.2019 року в інтересах ОСОБА_1 звернувся адвокат Дяковський Леонід Васильович з запитом № ДК-196 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розгляд питання про призначення та нарахування пенсії ОСОБА_1

Листом № 3659/10-1-50/03 від 23.07.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило представника позивача, що відповідно до п. «в» статті 12 Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей». Крім того, відповідно до п. 1 Постанови № 3-1 від 30.01.2007 року «про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України № 2262 подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через свої уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони. Оскільки, заява та відповідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 від уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не надходили, то і підстав для призначення такої пенсії у пенсійного органу не було.

В подальшому, в інтересах ОСОБА_1 повторно звернувся адвокат Дяковський Леонід Васильович 10.09.2019 року № ДК-198 до Вінницького обласного військового комісаріату з проханням оформити довідку-розрахунок грошового забезпечення позивача для подальшого призначення та нарахування пенсії та передачі її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

На дане звернення Вінницький обласний військовий комісаріат надав відповідь від 16.09.2019 року №12/2416 яким продублював попередню відповідь від 25.10.2018 року, та вказав, що у разі наполяганням ОСОБА_1 на оформленні документів для призначення йому відповідної пенсії йому необхідно звернутися до Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату, де мають зберігатися 1 та 2 примірники його особової справи з заявою про направлення 1-го примірника його особової справи для складання розрахунку вислуги років на пенсію.

Крім того, в матеріалах справи міститься лист Вінницького об`єднаного міського військового комісаріату № 2285 від 04.11.2019 року, на усуне звернення Вінницького обласного військового комісаріату, згідно якого повідомляє, що ОСОБА_1 який перебуває на військовому обліку у Вінницькому ОМВК з 15.12.2005 року, з письмовою заявою щодо призначення пенсії у 2018-2019 роках не звертався.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 11 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» (у редакції на час звільнення позивача зі служби) військовослужбовцям, які звільняються зі Збройних Сил України у зв`язку з їх реформуванням, при досягненні 45-річного віку і за наявності вислуги 15 років пенсія обчислюється у розмірі 40 відсотків від грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 відсотки за кожний наступний рік, але не більше ніж 50 відсотків відповідного грошового забезпечення.

Згідно статті 3 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» дію вказаної норми поширено на військовослужбовців, які звільнені з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України після 01 січня 2004 року.

Закон України від 4 квітня 2006 року № 3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» внесено зміни до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Так, статтю 12 викладено в іншій редакції, зокрема доповнено пунктом «в». У редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, згаданою нормою передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей».

Пунктом 11 статті 1 Закону України № 1763 - ІV «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» від 15 червня 2004 року (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) передбачено, що військовослужбовцям, які звільняються зі Збройних Сил України у зв`язку з їх реформуванням, при досягненні 45-річного віку і за наявності вислуги 20 календарних років пенсія обчислюється у розмірі 50 відсотків відповідного грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій (далі - Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Рішенням Конституційного Суду України № 5-рп/2002 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державною права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.02.2015 року у справі № 21-630а14 та від 01.07.2014 року у справі № 21-244а14.

Відповідно до пункту 11 статті 1 Закону України № 1763-ІУ «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» і висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Отже, право на пенсійне забезпечення для осіб, які звільнені у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, при досягненні ними в майбутньому 45 років та наявності вислуги 15 років, було встановлено пунктом 11 статті 1 Закону України № 1763-ІУ «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей», чинного на момент звільнення позивача, то зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача.

З огляду на те, що в 2018 році позивач досяг 45 річного віку та мав вислугу 15 років, останній набув права на призначення пенсії.

Однак, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Порядок подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402.

Відповідно до п.1 зазначеного Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства транспорту та зв`язку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань ( далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів ( далі - уповноважені структурні підрозділи).

Уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони, який здійснює підготовку та подання до органу, що призначає пенсію, документів для призначення пенсій військовослужбовцям у Вінницькій області визначено Вінницький обласний військовий комісаріат.

Згідно з п. 7, 12 вищезазначеного Порядку для призначення пенсії за вислугу років уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони подаються, зокрема, такі документи: подання про призначення пенсії; заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; документи про страховий стаж.

Відповідно до п. 3.1. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП).

Згідно п. 3.2 Положення Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП).

Відповідно до п. 3.3. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються:

-заява;

-грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення;

-військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії).

-документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" частини другої статті 12 Закону);

-довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

-копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);

-довідка публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ "Ощадбанк";

-копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);

-копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).

Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії за формою, передбачена додатковм 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 3.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей Обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:

-приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій;

-передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи;

-копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (ТЦКСП);

-організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія.

Згідно п. 3.9 Днем звернення за призначенням пенсії є день надходження до відповідного органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) роз`яснює заявнику, які документи він повинен надати додатково.

Згідно п. 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби.

Згідно п. 3.11 Інструкції одержана районним військовим комісаріатом (ТЦКСП) заява про призначення пенсії разом з доданими документами реєструється в Журналі реєстрації звернень громадян (далі - Журнал) за формою згідно з додатком 2 до Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

На заяві зазначається дата її надходження.

Якщо в заяві про призначення пенсії і в доданих до неї документах наявні суперечливі дані, районний військовий комісаріат (ТЦКСП) вживає заходів щодо виявлення причин таких суперечностей і уточнення відповідних даних.

Правильно оформлені документи не пізніше 5-денного строку з дня надходження заяви подаються в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП).

У зв`язку з вищезазначеного підставою для оформлення подання про призначення пенсії ( а не довідки - розрахунку) у випадку призначення пенсії виникає у Вінницького обласного військового комісаріату, після подання районними військовими комісаріатами правильно оформлених документів зазначених у п. 3.3 Положення в тому числі і правильно оформленої заяви відповідно до додатку 1 Порядку, які подає заявник самостійно.

Суд зазначає, що всупереч зазначеним нормам позивач у встановленому законом порядку із заявою не звертався, то Вінницький обласний військовий комісаріат не мав підстав для для подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для призначення пенсії.

Оскільки без подання Вінницьким обласним військовим комісаріатом фінансових документів про грошове забезпечення при проходженні військової служби Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області позбавлене можливості у призначенні пенсії позивачу.

Таким чином, суд звертає увагу, що відправною точкою в процедурі призначення пенсії є звернення особи із відповідною заявою.

Враховуючи вищевикладене, в силу вимог 77 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вважає, що відповідачами доведено відсутність протиправних дій щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років, що виключає можливість задоволення позовних вимог.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Д. Галицького, 31, м. Вінницяя, код ЄДРПОУ 08362793 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403 )

Рішенння в повному обсязі складено: 17.01.2020 р.

Суддя Віятик Наталія Володимирівна