
Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/63/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.01.2020 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого – судді Вознюка Р.В.,
за участі секретаря судового засідання Басистої Т.В.
справа № 677/63/20,
заявник – ОСОБА_1 ,
заінтересована особа – Красилівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,
вимоги заяви – встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу в порядку окремого провадження,
В С Т А Н О В И В:
17.01.2020 заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, у якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований та постійно проживав у АДРЕСА_1 . Його смерть підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданого 28.12.2019 Адміністрацією міста Комсомольське Старобешівського району Донецької Народної Республіки і складено запис акта про смерть № 172.
16.01.2020 вона звернулась до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 та видачу свідоцтва про його смерть до якої додала вищезазначене свідоцтво про смерть.
Однак, у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 їй відмовлено, так як для підтвердження факту його смерті нею був поданий документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та він не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті».
Таким чином, здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про його смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», факт смерті ОСОБА_2 має бути встановлений судом.
Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву, в якій вимоги заяви підтримала і просила розгляд справи провести за її відсутності.
Представник заінтересованої особи – Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить розглядати заяву ОСОБА_1 за її відсутності та проти її задоволення не заперечує.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ст. 134 Конституції України та статей 1, 3, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя тимчасово окупованою територією, яка є невід`ємною частиною території України і на яку поширюється дія Конституції та законів України. На тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5. підставою для державної реєстрації смерті є свідоцтво про смерть форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545. зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
На теперішній час заявниця отримати свідоцтво про смерть в органі РАЦС за місцем смерті ОСОБА_2 не має можливості, оскільки зазначена територія є тимчасово окупованою.
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.
З свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданого 28.12.2019 Адміністрацією міста Комсомольське Старобешівського району Донецької Народної Республіки та лікарського свідоцтва про смерть № 425, виданого 25.12.2019 Старобешівським відділенням Республіканського бюро судово-медичної експертизи Донецької Народної Республіки слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Комсомольське Старобешівського району, Донецької області.
Таким чином, зазначеними документами підтверджується факт смерті ОСОБА_2 .
Оскільки, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявниці для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, суд приймає надані заявницею свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , видане 28.12.2019 Адміністрацією міста Комсомольське Старобешівського району Донецької Народної Республіки та лікарське свідоцтво про смерть № 425, видане 25.12.2019 Старобешівським відділенням Республіканського бюро судово-медичної експертизи Донецької Народної Республіки, як носії конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2 , при цьому, не може визнати вказані свідоцтва про смерть належними та допустимими доказами.
Документи, як видані органом, що створений на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Проте, виходячи з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені в свідоцтві про смерть особи, які видані органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території Криму (інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 вих. №9-1130/0/4-16).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території її чоловіка ОСОБА_2 та вважає доведеним факт його смерті, і визначає датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та місцем смерті - Україна, Донецька область, Старобешівського район, м. Комсомольське.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.ст. 315-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правил державної реєстрації актів цивільного стану, ст. ст. 2, 3, 4, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 , визнавши датою його смерті – 25.12.2019 та місцем смерті - Україна, Донецька область, Старобешівський район, місто Комсомольське.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду області через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа – Красилівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, адреса місця знаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Театральна, 1, код ЄДРПОУ 21323523.
Суддя Р. В. Вознюк