Ухвала суду № 86973392, 16.01.2020, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
16.01.2020
Номер справи
483/111/19
Номер документу
86973392
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 483/111/19

Провадження № 2/483/34/2020

У Х В А Л А

16 січня 2020 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

Головуючого – судді Шевиріної Т.Д.,

за участю секретаря – Данилової А.Г.,

прокурора – Чехліної В.О.,

представника позивача – ОСОБА_1 ,

розглядаючи у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

В січні 2018 року заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до Очаківської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та її повернення.

В обґрунтування позову зазначив, що розпорядженням Очаківської районної державної адміністрації №148 від 06 травня 2008 року надано дозвіл 44 громадянам, в тому числі відповідачці, на розроблення проекту відведення земельних ділянок площею 4,4 га (0,1 га кожному) у власність для індивідуального дачного будівництва в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Розпорядженням Очаківської районної державної адміністрації №388 від 03 жовтня 2008 року затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність громадянам України, в тому числі відповідачці, земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності, не наданих у власність або користування в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, та передано земельні ділянки загальною площею 4,25 га у власність 44 громадянам.

Вищезазначене розпорядження Очаківської районної державної адміністрації прокурор вважає прийнятим з порушенням вимог земельного законодавства, оскільки передано земельні ділянки державної власності, які знаходяться в межах прибережної захисної смуги за межами населеного пункту в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, та на ці землі поширюється обмеження по використанню земельних ділянок, як таких, що відносяться до земель водного фонду. Крім того, надання у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва суперечить містобудівній документації, а саме проекту планування та забудови Очаківського району Миколаївської області та діючому містобудівному законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам.

Посилаючись на викладене, прокурор просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Очаківської районної державної адміністрації №388 від 03 жовтня 2008 року; визнати недійсними видані на підставі цього розпорядження державні акти, зокрема державний акт на право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,10 га, кадастровий номер 4825184800:04:000:0432, розташовану в межах Чорноморської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області; зобов`язати ОСОБА_2 повернути земельну ділянку у власність Чорноморської сільської ради.

05 листопада 2019 року представником Чорноморської сільської ради подано клопотання про залишення позову без розгляду з тих підстав, що включення спірної земельної ділянки в межі села Чорноморка виключає наявність державного інтересу у цій цивільній справі, у зв`язку із чим прокурор не має права здійснювати представництво самостійно, а сама територіальна громада села Чорноморка заявлених прокурором позовних вимог не підтримує.

Крім того, представником сільської ради заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до перегляду Великою палатою Верховного суду справи №912/2385/18 (провадження №12-194гс19).

Заява мотивована тим, що 07 листопада 2019 року Великою палатою Верховного суду призначено до розгляду вказану справу з метою забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики у питаннях щодо здійснення представництва інтересів держави в суді прокурором.

Під час підготовчого судового засідання представник Чорноморської сільської ради просив почати розгляд клопотань саме із заяви про зупинення розгляду справи до прийняття рішення Великою палатою Верховного суду, оскільки клопотання про залишення позову без розгляду обґрунтовано відсутністю у прокурора повноважень заявляти позов та підтримувати його в інтересах органу місцевого самоврядування, і це питання є предметом розгляду Великою Палатою.

Прокурор проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі заперечувала, посилаючись на те, що правовідносини у цій справі та у справі, яка передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, не є подібними.

ОСОБА_2 та представник Очаківської районної державної адміністрації в судове засідання вдруге не з`явилися, про розгляд справи належним чином повідомлені, клопотань до суду не направили.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з такого.

У преамбулі до Закону України «Про доступ до судових рішень» вказано, що цей Закон визначає порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства.

Із даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що 07 листопада 2019 року ухвалою Великої Палати Верховного Суду призначено до розгляду справу №912/2385/18.

Так, в ухвалі Великої Палати Верховного Суду зазначено, що забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики у питаннях щодо здійснення представництва інтересів держави в суді прокурором. Зазначено, що відсутність єдиної правозастосовної практики у питаннях механізму реалізації прокурором права подавати позови до суду в інтересах держави може становити порушення принципу юридичної визначеності, який є складовою конституційного принципу верховенства права, що вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Перевіряючи довід прокурора про те, що правовідносини у справах не є подібними через суб`єктний склад та предмет позову, суд встановив, що на розгляд Великої Палати Верховного Суду передано процесуальне питання щодо повноважень прокурора бути представником у цивільних справах, що не пов`язано з характером суспільних відносин, з яких виник спір, оскільки сам прокурор не є їх учасником.

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 10 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, - до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Відповідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки правова позиція Великої Палати Верховного Суду у справі №912/2385/18 має суттєве значення для формування єдиної правозастосовної практики при вирішенні процесуальних питань представництва прокурором в суді інтересів держави, а також дотримання принципу правової визначеності, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цивільній справі до закінчення перегляду в касаційному порядку справи №912/2385/18.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника Чорноморської сільської ради та зупинення провадження у цивільній справі.

На підставі викладеного, керуючись п.10 ч.1 ст.252, п.14 ч.1 ст.253, 353 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання представника Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області про зупинення провадження у справі за позовом заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки – задовольнити.

Провадження по справі за позовом заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки – зупинити до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду у касаційному порядку справи № 912/2385/18 за касаційною скаргою заступника прокурора Дніпропетровської області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21 травня 2019 року.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Сторони, яким ухвала суду не була вручена у день її складення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення їм цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подана апеляційна скарга, або якщо ухвалу залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий: