Ухвала суду № 86970539, 03.12.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.12.2019
Номер справи
308/5436/19
Номер документу
86970539
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 308/5436/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2019 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Деметрадзе Т.Р.,

за участю секретаря судового засідання Міца О.-Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації звернулося до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовною заявою до ОСОБА_1 про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.

Позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», ОСОБА_1 протягом тривалого часу отримувала в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.

Зазначає, що 28 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення райдержадміністрації із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, форма якої затверджена Мінсоцполітики. Відповідно до п.6 Порядку до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг додасться документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю), довідка про склад сім`ї.

Відповідно до довідок Ужгородського районного центру зайнятості від 28.08.2017 року №306 та №307, відповідач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 перебували на обліку як безробітні з 17.08.2017 року. Після перевірки достовірності інформації спеціалістами управління, 31.08.2017 року прийнято рішення призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року.

Вказує, що управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації надіслано запит 31.10.2017 року №2037/10-27 до Ужгородського районного центру зайнятості щодо дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім`ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї, та отримано відповідь листом від 10.11.2017 року № 01-19/701 про те що гр. ОСОБА_1 знята з обліку безробітних з 03.11.2017 року згідно абзацу 17 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, а саме: подання безробітним заяви про припинення реєстрації.

У зв`язку з отриманням зазначеної інформації, управлінням прийнято рішення про припинення виплати з грудня 2017 року, однак відповідачем через недотримання законодавства про зайнятість та припиненням реєстрації як безробітної особи в Ужгородському районному центрі зайнятості надміру отримано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7 327,36 грн. ОСОБА_1 було направлено листа про необхідність добровільно повернути переплачену суму державної соціальної допомоги на рахунок управління, але такий був залишений без реагування.

Враховуючи викладене, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації переплачену суму у розмірі 7327,36 грн.

Представник позивача не скористався правом на участь у судовому засіданні та подав заяву, згідно з якою просив провести розгляд справи без участі сторони позивача та задоволити позов.

Відповідач також не скористалася правом на участь у судовому засіданні та подала заяву з проханням провести судове засідання у її відсутності зазначивши, що проти повернення коштів заперечує.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі її заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг від 28.08.2017 року, призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року.

Відповідно до довідок Ужгородського районного центру зайнятості від 28.08.2017 року №306 та №307, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 17.08.2017 року перебували на обліку як безробітні з 17.08.2017 року.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюється постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

Згідно п. 10 вищевказаного порядку, соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Пунктом 25 Порядку (чинним на момент призначення допомоги) визначено, що призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198 (яка діяла на момент отримання допомоги) - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

З дослідженого у судовому засіданні копії листа Ужгородського районного центру зайнятості №01-19/701 від 10.11.2017 року встановлено, що ОСОБА_1 знята з обліку безробітних з 03.11.2017 року згідно абзацу 17 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, а саме: відмова від послуг СЗ.

Судом також встановлено, що у зв`язку з недотриманням законодавства про зайнятість та припиненням реєстрації як безробітної особи в Ужгородському районному центрі зайнятості ОСОБА_1 , позивачем було прийнято рішення про припинення виплат останній з грудня 2017 року та листом №4892/01-27 від 30.11.2018 року зобов`язано повернути надміру отриману державну соціальну допомогу у розмірі 7327,36 грн. Проте, така вимога залишена відповідачем без реагування.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів такого захисту є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Статтею 1212 ЦК України регламентовано обов`язок особи, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З урахуванням всіх обставин справи, враховуючи вимоги ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, виходячи із принципів розумності та справедливості, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 після скасування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям надміру виплачену суму такої допомоги не повернула та утримує ці кошти безпідставно, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ст. 15, 1212 ЦК України, ст. ст.12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 273, 279, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення переплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації переплачену суму державної соціальної допомоги у розмірі 7 327,36 (сім тисяч триста двадцять сім грн. тридцять шість коп.) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації судовий збір у розмірі 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Реквізити сторін:

Позивач – Управління соціального захисту населення Ужгородської районної державної адміністрації, адреса місця знаходження: м. Ужгород, вул. Станційна, 56; код ЄДРПОУ 03192951;

Відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ужгородським РВ ГУ УМВС України в Закарпатській області 07.12.2009 року.

Суддя Т.Р. Деметрадзе