
Справа № 372/1742/15-ц
Провадження 4-с-1/20
ухвала
Іменем України
16 січня 2020 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Тиханського О.Б.,
при секретарі Авсюкевич Н.В.,
представника скаржника ОСОБА_1 ,
представника стягувача Кулініченка Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області скаргу ОСОБА_2 на дії приватного виконавця виконавчого округу Київської області Трофименка Михайла Михайловича щодо результатів визначення вартості (оцінки) майна, стягувач ОСОБА_3 ,
ВСТАНОВИВ:
Скаржник звернувся до суду з скаргою на дії та рішення приватного виконавця Трофименка М.М. щодо результатів визначення вартості (оцінки майна). На обґрунтування вказаної скарги зазначено, що в межах зведеного виконавчого провадження ВП № 59137670 було проведено оцінку майна боржника з метою продажу його з прилюдних торгів. Проте, як вказує скаржник дана оцінка була проведена з порушеннями та визначена вартість майна не відповідає дійсності, тому була замовлена рецензія на оцінку майна, якою було підтверджено такі порушення. В зв`язку з цим, скаржник просить визнати дії приватного виконавця по оцінці майна незаконними та скасувати звіти по оцінці майна.
В судовому засіданні представник скаржника подану скаргу підтримав, вказав, що звіти про оцінку майна були проведені не належно, що підтверджується відповідними рецензіями.
В судовому засіданні представник стягувача проти задоволення скарги заперечив, вказав, що рішення не виконується протягом тривалого часу. За це цей час будинок перебуває в незадовільному стані, у ньому відсутні комунікацію, там ніхто не проживає і він не придатний до проживання.
Приватний виконавець в судове засідання не зявився, направив до суду заперечення щодо скарги, вказав, що звіт виконаний відповідно до норм чинного законодавства, порушень у його діяльності щодо виконання судового рішення не має. Крім того, сам звіт про оцінку майна не можу бути оскаржений в судовому порядку.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає скаргу такою, що підлягає дот часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
В судовому засіданні встановлено, що 16.05.2019 року приватним виконавцем виконавчого округу Київської області Трофименко Михайлом Михайловичем було відкрито виконавчі провадження №№:
- ВП №59136438 за виконавчим листом 372/1742/15-ц від 28.01.2016 року виданого Апеляційним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 авансовий платіж в розмірі 167 853 грн. 167 845 грн. штрафу та судового збору у розмірі 3356 грн. 98 коп.
- ВП №59135821 за виконавчим листом 372/1142/16-ц від 30.06.2016 року виданого Обухівським районним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 авансовий платіх у сумі 160 000 грн. інфляційні витрати в сумі 71360 грн. та судового збору у сумі 1587 грн. 20 коп.
- ВП №59137046 за виконавчим листом 372/1781/15-ц від 07.09.2015 року виданого Обухівським районним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_5 авансовий платіж у сумі 499961 грн. 16 коп., штраф у сумі 187 004 грн. 37 коп. судовий збір 3654 грн.
- ВП №591376 виконавчим листом 372/5143/15-ц від 26.05.2016 року виданий Обухівським районним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_6 авансовий платіж у сумі 819400 грн., штраф у сумі 79 930 грн., судовий збір у сумі 3197 грн. 20 коп.
Того ж дня було об`єднано виконавчі провадження у зведено виконавче провадження ВП № 59137670 (копія постанови додається).
В межах зведеного виконавчого провадження 13.09.2019 року приватним виконавцем виконавчого округу Київської області Трофименком М.М. було винесено постанову «Про призначення суб`єкта оціночної діяльності – суб`єкта господарювання для участі у виконавчому проваджені ВП № 59137670», згідно якої було призначено суб`єкта оціночної діяльності – суб`єкта господарювання ТОВ «Євроексперт груп» який має сертифікат від 26.10.2018 року № 816/18 виданий Фондом Державного майна України, а тдоручено ТОВ «Євроексперт груп» надати звіт про оцінку майна, а саме:
1) Квартира, загальною площею (кв.м): 61.7, житловою площею (кв.м): 27.7 АДРЕСА_1
2) Квартира, загальною площею (кв.м): 62.4, житловою площею (кв.м): 27.6 АДРЕСА_2
3) Квартира, загальною площею (кв.м): 64.7, житловою площею (кв.м): 33.6 АДРЕСА_3
4) Квартира, загальною площею (кв.м): 64.7, житловою площею (кв.м): 33.6 АДРЕСА_4
5) Квартира, загальною площею (кв.м): 67.7, житловою площею (кв.м): 38.7 АДРЕСА_5
6) Квартира, загальною площею (кв.м): 62.9, житловою площею (кв.м): 27.5 АДРЕСА_6
7) Квартира, загальною площею (кв.м): 67.6, житловою площею (кв.м): 38.5 АДРЕСА_7 ;
8) Земельна ділянка кадастровий номер: 3223110100:01:105:0151, площею (га): 0.1256 цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) яка розташована за адресою АДРЕСА_8 ;
В процесі виконавчого провадження було здійснено оцінку майна боржника, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_8 (квартири та земельної оцінки). Про результати оцінки було складено відповідні звіти Субєктом оціночної діяльності ТОВ «ЄВРОЕКСПЕРТ ГРУП відповідно до яких:
Квартира, загальною площею (кв.м): 62.9, житловою площею (кв.м): 27.5 АДРЕСА_6 , оцінена в 394 460,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 67.6, житловою площею (кв.м): 38.5 АДРЕСА_7 , оцінена в 420 680,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 67.7, житловою площею (кв.м): 38.7 АДРЕСА_5 , оцінена в 421 300,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 64.7, житловою площею (кв.м): 33.6 АДРЕСА_3 , оцінена в 404 190,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 62.4, житловою площею (кв.м): 27.6 АДРЕСА_2 , оцінена в 391 330,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 64.7, житловою площею (кв.м): 33.6 АДРЕСА_4 , оцінена в 404 190,00 грн.
Квартира, загальною площею (кв.м): 61.7, житловою площею (кв.м): 27.7 АДРЕСА_1 , оцінена в 388 420,00 грн.
Земельна ділянка кадастровий номер: 3223110100:01:105:0151, площею (га): 0.1256 цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) яка розташована за адресою АДРЕСА_8 , оцінена в 123 330,00 грн.
Не погоджуючись з даними висновками, боржником було замовлено рецензії на звіт про оцінку майна.
Відповідно до рецензій ТОВ «Юр-Профі» на звіт про оцінку майна від 12.10.2019 проведеного ТОВ «Євроексперт Груп» було встановлено, що звіти не відповідають вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і мають значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки і не можуть бути використані з метою, визначеною у звіті.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження — це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі — рішення); виконання рішень, як передбачає ст.2 згаданого Закону, покладено на державну виконавчу службу.
Згідно ч. 1 ст. 18 цього закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Положеннями ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що для з`ясування та роз`яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець виносить постанову про залучення експерта або спеціаліста (кількох експертів або спеціалістів), а для проведення оцінки майна - суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про виконавче провадження» визначення вартості майна боржника здійснюється за взаємною згодою сторонами виконавчого провадження.
У разі якщо сторони виконавчого провадження, а також заставодержатель у 10-денний строк з дня винесення виконавцем постанови про арешт майна боржника не досягли згоди щодо вартості майна та письмово не повідомили виконавця про визначену ними вартість майна, виконавець самостійно визначає вартість майна боржника.
Звіт про оцінку майна має бути складений не раніше дати винесення постанови про арешт такого майна.
У разі якщо сторони виконавчого провадження не дійшли згоди щодо визначення вартості майна, визначення вартості майна боржника здійснюється виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна.
Для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання.
У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно, виконавець має право залучити суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для проведення оцінки майна.
Виконавець повідомляє про результати визначення вартості чи оцінки майна сторонам не пізніше наступного робочого дня після дня визначення вартості чи отримання звіту про оцінку. У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки майна, вони мають право оскаржити їх у судовому порядку в 10-денний строк з дня отримання відповідного повідомлення. Сторона вважається ознайомленою з результатами визначення вартості чи оцінки арештованого майна, якщо їй надіслано повідомлення про результати визначення вартості чи оцінки майна за адресою, зазначеною у виконавчому документі, або за місцем фактичного проживання чи перебування такої сторони, достовірно встановленим виконавцем.
Оскарження в судовому порядку результатів визначення вартості чи оцінки майна не зупиняє передачі майна на реалізацію, крім випадків зупинення передачі майна на реалізацію судом.
Звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні є дійсним протягом шести місяців з дня його підписання суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання. Після закінчення цього строку оцінка майна проводиться повторно.
Якщо строк дійсності звіту про оцінку майна закінчився після передачі майна на реалізацію, повторна оцінка такого майна не проводиться.
Правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна і майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам, регулюються Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Згідно з приписами ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.
Згідно ч. ч. 1, 6 ст. 9 вказаного закону методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.
Положення (національні стандарти) оцінки майна є обов`язковими до виконання суб`єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.
При цьому, згідно ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.
Акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб`єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, ст.13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб`єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов`язковим.
Якщо письмовим запитом про необхідність проведення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) встановлюється вимога щодо надання висновку про вартість майна, така вимога задовольняється шляхом проведення оцінки майна. У цьому випадку рецензент здійснює або забезпечує здійснення оцінки майна в порядку, встановленому нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Як вбачається із наведеної норми, у випадку незгоди із звітом про оцінку майна може бути замовлена його рецензія.
Скаржником у спосіб визначений законодавством України було замовлено рецензію на оскаржувані звіти про оцінку майна, відповідно, було встановлено, що дані звіти не відповідають вимогам нормативно-правових актів і не можуть бути використані з метою вказаній у звіті.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказані звіти про оцінку майна повинні бути визнані недійсними, оскільки складені з порушенням вимог нормативно-правових актів.
Щодо визнання дій приватного виконавця незаконними при проведенні оцінки майна, то скарга в цій частині не підлягає до задоволення, оскільки суду не надано доказів, що приватний виконавець при проведенні оцінки майна діяв в супереч законодавству України, що регулює порядок оцінки майна та його продаж.
Також суд не застосовує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, на які посилався приватний виконавець, оскільки обставини даних справ є різними, крім того, право оскаржувати оцінку майна прямо передбачено ст.57 ЗУ «Про виконавче провадження»
Таким чином, скарга підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 447 - 452 ЦПК України, суд –
У Х В А Л И В:
Скаргу ОСОБА_2 на дії приватного виконавця виконавчого округу Київської області Трифоименка Михайла Михайловича щодо результатів визначення вартості (оцінки) майна, стягувач ОСОБА_3 – задовольнити частково.
Визнати недійсною оцінку майна здійснену суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Євроексперт Груп» від 26.09.2019 про оцінку:
-Квартири АДРЕСА_9 ;
-Квартири АДРЕСА_10 м АДРЕСА_11 житловою площею 38,5 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Квартири АДРЕСА_12 38,7 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Квартири АДРЕСА_13 33,6 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Квартири АДРЕСА_14 27,6 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Квартири АДРЕСА_15 33,6 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Квартири АДРЕСА_16 27,7 кв.м., що розташована в АДРЕСА_8 ;
-Земельної ділянки, кадастровий номер 3223110100:01:105:0151, площею 0,1256 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_8 .
В іншій частині скарги щодо визнання дій приватного виконавця незаконними по проведенню оцінки майна – відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів від дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Роз`яснити сторонам ст.453 ЦПК України, що у разі виконання ухвали, постановленої за результатом розгляду скарги, відповідний орган державної виконавчої служби, приватний виконавець повідомляють суд і заявника не пізніше ніж десятиденний строк з дня її одержання.
Суддя О.Б. Тиханський