
Справа № 683/350/19
2/683/704/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої – судді Бондарчук Л.А.
секретаря Поважнюк О.Б.
з участю: позивача ОСОБА_1 та його представника –
адвоката Якимчук Н.П.
представника відповідача Стеценка О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинів цивільну справу №683/350/19, 2/683/704/2019 за позовом ОСОБА_2 до військової частини А2502 про поновлення на квартирному обліку,
в с т а н о в и в:
У лютому 2019 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до військової частини А2502 (далі в/ч А2502) і просить визнати незаконним та скасувати протокольне рішення житлової комісії в/ч А2502 №38 від 13 квітня 2018 року в частині зняття його разом із членами сім`ї у складі трьох осіб з квартирного обліку у в/ч А2502, а також зобов`язати військову частину А2502 поновити його та членів сім`ї: дружину ОСОБА_3 , синів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 13 квітня 2018 року зі збереженням часу перебування на обліку з 2005 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що наказом ТВО командира в/ч А2502 від 11 серпня 2017 року №35 його відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», з урахуванням вимог підпункту «і» п. 1 ч. 8 цієї самої статті цього самого закону, звільнено з військової служби у запас за п «а» ( у зв`язку із закінченням строку контракту). На момент звільнення його вислуга років у Збройних Силах України склала 25 років. Рішенням житлової комісії в/ч А2502 від 13 квітня 2018 року, яке оформлено протоколом №38, його разом із членами сім`ї було знято з квартирного обліку, за підставами не зазначеними в абзаці 1 п. 2.16 Наказу Міністра Оборони України від 30.11.2011 року №737, а саме у зв`язку із закінченням строку контракту.
Вважає своє зняття з квартирного обліку незаконним, таким, що порушує його конституційні права, оскільки він разом із членами сім`ї у 2005 році був правомірно зарахований на квартирний облік, а тому зняття його з цього обліку суперечить Конституції України, Житловому кодексу України, а дія Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оброни України №737 від 30.11.2011 року, яка стала підставою для зняття його з обліку, на нього не поширюється та стосується тих військовослужбовців, які були прийняті на квартирний облік після набрання нею законної сили.
Крім того, його вислуга на військовій службі становить 25 років, власного житла його сім`я не має, а тому він має право на одержання житла для постійного проживання, в зв`язку з чим повинен перебувати на квартирному обліку.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник – адвокат Якимчук Н.П. підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просять позов задоволити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача у визначений законом строк подав відзив на позовну заяву, який в судовому засіданні підтримала представник Козир ОСОБА_6 та просить у задоволенні позову відмовити. Посилається на те, що ОСОБА_2 було звільнено з військової служби наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 20 липня 2017 року №273 ОСОБА_2 звільнено з військової служби в запас на підставі п. «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» з урахуванням вимог підпункту «і» п. 1 ч. 8 цієї статті. Наказом ТВО командира військової частини А2502 №35 від 11 серпня 2017 року ОСОБА_2 було виключено із списків особового складу частини, усіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Старокостянтинівського ОМВК м. Старокостянтинів Хмельницької області, що згідно абзацу 1 та 2 п. 1.1 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оброни України №737 від 30.11.2011 року, яка була чинною на момент його звільнення з військової служби, було підставою для зняття його та членів сім`ї з квартирного обліку у військовій частині. Оскільки станом на момент звільнення позивача з військової служби, законодавством не передбачалось залишення на квартирному обліку військовослужбовців при звільненні з військової служби у запас в зв`язку із закінченням строку контракту, тому рішення житлової комісії в/ч А2502 є правомірним.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 01 серпня 1992 року по 20 липня 2017 року проходив військову службу у Збройних Силах України.
На підставі рішення житлової комісії в/ч А2502 №42 від 17 червня 2005 року ОСОБА_2 разом із сім`єю у складі дружини ОСОБА_3 та сина ОСОБА_4 були зараховані на квартирний облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов.
Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 20 липня 2017 року №273 ОСОБА_2 звільнено з військової служби в запас на підставі п. «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» з урахуванням вимог підпункту «і» п. 1 ч. 8 цієї статті. Наказом ТВО командира військової частини А2502 №35 від 11 серпня 2017 року ОСОБА_2 було виключено із списків особового складу частини, усіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Старокостянтинівського ОМВК м. Старокостянтинів Хмельницької області. Згідно цього наказу, вислуга років позивача у Збройних Силах України становить 25 повних календарних років.
На підставі рішення житлової комісії в/ч А2502 від 13 квітня 2018 року, оформленого протоколом за №38, ОСОБА_2 зі складом сім`ї 3 (три) особи знято з квартирного обліку поліпшення житлових умов відповідно до п. 2.18 наказу Міністра оброни України від 30.11.2011 року №737 та наказу командира військової частини А2502, в зв`язку зі звільненням з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці 1 п. 2.16 наказу Міністра оборони України від 30.11.2011 року №737, а саме у зв`язку із закінченням строку контракту.
Зазначені обставини сторонами не оспорюються та підтверджуються матеріалами облікової (квартирної) справи про перебування ОСОБА_2 на квартирному обліку у в/ч А2502.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 ЖК України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, згідно ст. 38 ЖК України встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470 були затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Згідно п. 10 цих Правил громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв`язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей ( п. 1 Порядку, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 3 даного Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Крім того, даний Порядок передбачає і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (п. 30 Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року.
ОСОБА_2 має вислугу на військовій службі 25 років та перебував на квартирному обліку у військовій частині А2502 з 17 червня 2005 року по 13 квітня 2018 року зі складом сім`ї 3 особи. За цей період житлом за рахунок Міністерства оборони не забезпечувався. Звільнений позивач в запас на підставі п. «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» з урахуванням вимог підпункту «і» п. 1 ч. 8 цієї статті., тобто не за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, є ветераном військової служби, має необхідну вислугу років, що дає право на пенсійне забезпечення.
Системний аналіз зазначених обставин по справі з урахуванням положень викладеного вище законодавства, свідчить про те, що підстави для зняття позивача з квартирного обліку були відсутні.
Посилання представника відповідача на п. 2.16 та п. 2.18 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30 листопада 2011 року, яка була чинною на момент звільнення позивача з військової служби, як на підставу зняття позивача з квартирної черги, не заслуговують на увагу з наступних підстав.
Так, дійсно згідно абзацу 5 п. 2.18 зазначеної Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу, а саме: військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров» я, а також у зв`язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини – у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.
В такій редакції п. 2.16 та п. 2.18 Інструкції діють з 19 червня 2014 року на підставі наказу Міністерства Оборони України №401 від 19 червня 2014 року «Про затвердження Змін до Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».
Фактично без внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року, - нормативних актів вищої юридичної сили, внаслідок іншого їх тлумачення Інструкцією звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод військовослужбовців.
Забезпечення військовослужбовців належним житлом за безперервну військову службу є певною соціальною допомогою, підтримкою, додатком до основних джерел існування і спрямовані на реалізацію конституційного права кожного громадянина на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48 Конституції України). Таким чином, при вступі на службу позивачу було державою гарантоване певне забезпечення і компенсації, які фінансуються із бюджету. Зупинення або звуження змісту і обсягу гарантованих Конституційних соціальних прав є недопустимим і не повинні погіршувати становище особи, а тому позивач має право отримати житло з державного фонду.
Крім того, зазначені положення Інструкції суперечать нормам ЖК України, зокрема ст. 37 цього Кодексу, яка передбачає право працівників, які залишили роботу (службу) на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію залишатися на квартирному обліку нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Отже, військовослужбовець у разі звільнення з військової служби має право залишатись на квартирному обліку при наявності вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення.
Оскільки ОСОБА_2 незаконно знято з черги, чим порушено його право на одержання житла, передбачене Конституцією України, тому його позов про скасування рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та поновлення його на квартирному обліку підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 13, 81, 141, 264, 265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_2 задоволити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А2502 оформлене протоколом №38 від 13 квітня 2018 року в частині зняття ОСОБА_2 разом із членами його сім`ї у складі чотирьох осіб з квартирного обліку у військовій частині А2502.
Зобов`язати військову частину А2502 поновити ОСОБА_2 та членів його сім`ї: дружину ОСОБА_3 , синів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 13 квітня 2018 року зі збереженням часу перебування на обліку – з 17 червня 2005 року.
Стягнути з військової частини А2502 на користь держави 768 грн. 40 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Військова частина А2502, місцезнаходження: вул. Миру, 1/1, м. Старокостянтинів Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ 08497649.
Суддя: