
Справа № 673/695/18
Провадження № 2/673/35/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2019 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Демчишиній Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, за правилами ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області,-
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2018 року прокурор звернувся в суд в інтересах держави із вказаним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, вказавши, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району площею 1,7499 га, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ Майстер Н.В. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність земельну ділянку площею 1,7499 га, розташовану за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вказаного наказу реєстратором Деражнянської районної державної адміністрації Вавренчуком О.О. 19.12.2016 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1,7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060), розташовану за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.
У подальшому ОСОБА_1 26.01.2017 року уклала з СТОВ «Агрокряж» договір оренди землі на вказану земельну ділянку за кадастровим номером 6821583200:06:001:0060, про що 15.05.2017 державним реєстратором Деражнянської міської ради зроблено запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.
Вищезазначений наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка витребуванню у ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з вказаних підстав, а тому прокурор просив визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Повернути у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 1.7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060).
Прокурор в судове засідання не з`явився, проте подав на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, підтримуючи позовні вимоги.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з`явився, проте подав на адресу суду відзив в якому зазначив, що ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру повідомила, що вона правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористалася, у зв`язку з чим спеціалістами було підготовлено оспорюваний наказ, а тому просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, причин неявки суду не повідомила, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом об`єктивно встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району площею 1,7499 га, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ Майстер Н.В. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність земельну ділянку площею 1,7499 га, розташовану за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.
На підставі вказаного наказу реєстратором Деражнянської районної державної адміністрації Вавренчуком О.О. 19.12.2016 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1,7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060), розташовану за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.
У подальшому ОСОБА_1 26.01.2017 року уклала з СТОВ «Агрокряж» договір оренди землі на вказану земельну ділянку за кадастровим номером 6821583200:06:001:0060, про що 15.05.2017 року державним реєстратором Деражнянської міської ради зроблено запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.
Вищезазначений наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка витребуванню у ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України).
Частиною 6 ст.118 Земельного кодексу України, передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Відповідно до ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га.
Разом із тим, згідно опрацьованих даних Публічної кадастрової карти, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта встановлено, що ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в області від 20.06.2014 №22-1431/14-14-СГ отримала у власність земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825088700:03:005:0011) для ведення особистого селянського господарства на території Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, відомості до реєстру внесено 27.06.2014 реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції.
У подальшому ОСОБА_1 21.02.2015 року вказану земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825088700:03:005:0011), яка розташована на території Терешовецької сільської ради Хмельницького району відчужила.
Зазначене підтверджує, що ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки (наказ від 28.11.2016 №22-31219-СГ) використала своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 20.06.2014 №22-1431/14-14-СГ).
Таким чином, всупереч вимог статей 116, 118, 121 Земельного кодексу України, розглядаючи заяву ОСОБА_1 по суті, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надало належної оцінки обставинам і умовам, зазначеним у заяві, доводам заявника, в тому числі, що вона правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористалася, не перевірило, не врахувало обставин, які спростовують дійсність волевиявлення заявника, факт використання ним свого права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Формальний підхід до вирішення заяви, прийняття рішення про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,7499 га та передачі її у власність, створили передумови для невиправданого, штучного використання процедури неодноразового отримання у власність земельної ділянки особою, яка вже використала своє право на неї, що є підставою для скасування рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки та визнання недійсним свідоцтва про право власності на земельну ділянку.
Враховуючи викладене, зазначений наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області підлягає визнанню незаконними та скасуванню, а видане на його підставі свідоцтво про право власності на земельну ділянку визнанню недійним.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19.07.2017 по справі №278/3862/14-ц.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Окрім цього, відповідно до ч. 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи покладено обов`язки щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
У той же час, враховуючи те, що у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду з позовом цієї категорії, та те, що оскаржуваний наказ прийнятий відповідачем по цій справі, прокурор пред`являє цей позов в інтересах держави як позивач.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з порушенням вимог чинного законодавства.
Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес».
Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні у розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у використанні такої землі ОСОБА_1 , яка свідомо порушуючи закон набула право власності на землю повторно.
Згідно ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 ЦКУ для звернення до суду загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Як зазначає позивач, про порушення, допущені ГУ Держгеокадастру в області при прийнятті оскаржуваного розпорядження, місцевій прокуратурі стало відомо після формування інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта 09.02.2018 року, а тому з урахуванням ст.ст. 261, 267 ЦКУ вважаю, що строки звернення до суду не пропущено.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
З огляду на викладене, суд вважає що позов заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Повернути у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 1.7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060).
Суд також вважає за можливе стягнути з відповідачів Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в розмірі по 1762 грн. з кожного.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 280-284, 288, 289 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2016 №22-31219-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 1,7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Повернути у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 1.7499 га (кадастровий номер 6821583200:06:001:0060).
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в сумі, що становить по 1762 грн. з кожного.
Складання повного рішення було відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом, шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду області через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач – Хмельницька місцева прокуратура Хмельницької області, м. Хмельницький вул. Проскурівська, 63, індекс 29001 (інші відомості відчутні);
Відповідач - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, 29016, код ЄДРПОУ 39767479;
Відповідач – ОСОБА_1 , адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі.
Повне рішення складено 20.12.2019 року.
Суддя: О. С. Дворнін