
Справа № 560/3615/19
РІШЕННЯ
іменем України
16 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови у формі листа від 07.10.2019 №21/05-43/19 у видачі будівельного паспорта на будівництво житлового будинку, що знаходиться на земельній ділянці площею 0,27 га, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с. Мар`янівка, Хмельницького району, Хмельницької області ;
- зобов`язати Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт для будівництва житлового будинку, і забудови земельної ділянки, площею 0,27 га, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с. Мар`янівка, Хмельницького району, Хмельницької області .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на праві приватної власності ОСОБА_1 належить земельна ділянка, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, площею 0.237 га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка).
Позивач звернулася до відповідача із заявою щодо видачі будівельного паспорта забудови вказаної земельної ділянки, до якої позивач додала усі необхідні документи.
За результатом розгляду поданої заяви, позивач отримала лист - відповідь від відповідача, яким їй відмовлено у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, в якому вказано про необхідність розробки та затвердження детального плану території, а також те, що на цій земельній ділянці знаходиться самочинно побудований житловий будинок.
Такі дії відповідача позивач вважає незаконними та протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом, просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву, тому враховуючи приписи вимог частини 2 статті 175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 15.11.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,27 га, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с. Мар`янівка, Хмельницького району, Хмельницької області , що підтверджується Договором купівлі-продажу №427 від 01.08.2017, посвідченим приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Шульга О.Є.
Право приватної власності позивача на вказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.08.2017.
З метою будівництва житлового будинку і господарських споруд на власній земельній ділянці відповідно до її цільового призначення, 18.09.2019 позивач звернулася до Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області із заявою про надання їй будівельного паспорта, до якої додала:
- копію договору купівлі-продажу №427 від 01.08.2017, посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Шульга О.Є.;
- ескіз намірів забудови;
- копія паспорта громадянина України, ідентифікаційного коду заявника.
Відповідач, листом від 07.10.2019 №21/05-43/19 повідомив позивача що за результатом розгляду її заяви відділ не має можливості надати будівельний паспорт, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, необхідно розробити та затвердити детальний план території, а також те, що на цій земельній ділянці знаходиться самочинно побудований житловий будинок, тому заявнику необхідно звернутися до управління ДАБІ в Хмельницькій області.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду із даним позовом за захистом порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, а також розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, визначаються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно статті 26 вказаного Закону забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у встановлених випадках її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно пункту 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 (далі Порядок), Видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктом 2.4 Порядку передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.
Як встановлено судом, відповідь Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області, викладена в листі від 07.10.2019 №21/05-43/19 містить рекомендації звернутися заявнику до іншого органу, а також необхідність розробки та затвердження детального плану території та наявність самочинно збудованого житлового будинку, але не містить в собі посилання на конкретне рішення, яке прийнято за заявою позивача, зокрема щодо повернення заяви замовнику.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації, крім випадків, якщо законами встановлений інший порядок.
Аналізуючи вказану норму закону, суд вважає, що розробка вказаної документації покладається на суб`єкта владних повноважень, в даному випадку - районну державну адміністрацію. Враховуючи те, що позивач звернулася із заявою про надання будівельного паспорта для будівництва житлового будинку, а не комплексної забудови частини території населеного пункту, а також враховуючи бездіяльність районної державної адміністрацію щодо реалізації вказаної функції, суд дійшов висновку, що такі обставини не можуть перешкоджати реалізації прав громадян, які гарантовані Основним Законом.
Щодо наявності на земельній ділянці самочинно збудованого будинку, то суд зазначає, що відповідно до приписів цивільного законодавства, та Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України" такі будівлі не визнаються об`єктами права власності, а врегулювання їх правового режиму визначається окремим нормативно-правовими актами за встановленими процедурами, які не охоплюються змістом Порядку видачі будівельного паспорта.
Всупереч нормам вищезазначеного законодавства, Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області відмовив ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорта з підстав, які не передбачені вищевказаним Порядком №130, та з недотриманням встановленого законодавством строку - 10 робочих днів з дня подання заяви, в зв`язку з чим ОСОБА_1 позбавлена права вільно використовувати належну їй на праві власності земельну ділянку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні будівельного паспорту є протиправними, тому у цій частині позовні вимоги необхідно задовольнити.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача надати позивачу будівельний паспорт, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 1.3. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій".
Як встановив суд, подані позивачем із заявою ескізи намірів забудови не розглядались відповідачем та не перевірялись на відповідність державним будівельним нормам. Вказані дії є компетенцією відповідача, який не здійснював перевірку наданих позивачем документів на відповідність державним будівельним нормам, а тому суд не може перебирати на себе ці повноваження. В той же час без такої перевірки питання видачі будівельного паспорту вирішено бути не може.
З огляду на це, з метою захисту прав позивача та використовуючи передбачене статтею 9 КАС України право суду виходити за межі позовних вимог, суд вважає необхідним зобов`язати Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2019 про надання будівельного паспорту на забудову земельної ділянки у відповідності до вимог законодавства з урахуванням вищенаведених висновків суду. За наведених обставин підстав для зобов`язання відповідача видати будівельний паспорт суд не вбачає.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 139 КАС України, понесені судові витрати необхідно присудити позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови у формі листа від 07.10.2019 №21/05-43/19 у видачі будівельного паспорта на будівництво житлового будинку, що знаходиться на земельній ділянці площею 0,27 га, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с. Мар`янівка, Хмельницького району, Хмельницької області.
Зобов`язати Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2019 про надання будівельного паспорту на забудову земельної ділянки (площа 0,27 га, кадастровий номер 6825055500:05:001:0052, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с. Мар`янівка, Хмельницького району , Хмельницької області ) у відповідності до вимог законодавства з урахуванням вищенаведених висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 (с. Ружичанка, Хмельницький район, Хмельницька область , 31363 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Кам`янецька, 122/2, м. Хмельницький,Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318806) Головуючий суддя В.В. Матущак