
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2020 р. № 520/11648/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Рубіної Я.О.,
представника позивача - Яковлева Є.В.,
представника відповідача - Саблукова Д.Є.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/11648/19 за позовом приватного підприємства "Фортуна Лімітед" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємство "Фортуна Лімітед" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області № 1238 від 16.10.2019 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Фортуна Лімітед".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний наказ є протиправним з наступних підстав: запити, які надсилав податковий орган, не відповідають вимогам Податкового кодексу України у зв`язку з відсутністю посилань на порушення ПП "Фортуна Лімітед" податкового, валютного та будь-якого іншого законодавства; підприємством в повному обсязі та строки, передбачені ст. 78 Податкового кодексу України надано документи, які підтверджують господарські операції з його контрагентами; зі сторони контролюючого органу відсутні будь-які зауваження відносно наданих ПП "Фортуна Лімітед" документів на запити відповідача. Таким чином, спірний наказ є протиправним, а отже, є таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки наказ Головного управління ДПС у Харківській області № 1238 від 16.10.2019 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Фортуна Лімітед" винесено з дотриманням норм чинного законодавства України.
Заслухавши пояснення представника позивача дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
12.09.2018 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено та надіслано на адресу позивача запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) за № 38736/0/20-40-14-12-18 про надання пояснень по взаємовідносинам з ПП "К`ю партс" за звітний період декларування ПДВ травень 2018 року на суму ПДВ 204000,00 грн.
На вказаний запит ПП "Фортуна Лімітед" листом № 18-1 від 18.10.2018 надало настпуні документи: договір поставки № 13/04-18 від 13.04.2018, видаткову накладну № 348 від 16.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р348 від 16.05.2018, видаткову накладну № 349 від 16.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р349 від 16.05.2018, видаткову накладну № 350 від 17.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р350 від 17.05.2018, видаткову накладну № 351 від 17.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р351 від 17.05.2018, видаткову накладну № 352 від 18.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р352 від 18.05.2018, видаткову накладну № 353 від 18.05.2018, товарно- транспортну накладну № Р353 від 18.05.2018, оборотно - сальдову відомість по рахунку 631 за травень 2018 року, реєстр платежів АТ "Альфа - банк", оборотно - сальдову відомість по рахунку 201 за травень 2018 року, оборотно - сальдову відомість по рахунку 103 за травень 2018 року, оборотно - сальдову відомість по рахунку104 за травень 2018 року, оборотно - сальдову відомість по рахунку106 за травень 2018 року, оборотно - сальдову відомість по рахунку 1121 за травень 2018 року, оборотно - сальдову відомість по рахунку 26 за травень 2018 року, наказ про прийняття на роботу № 4/1-к від 01.04.2015.
03.10.2018 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено та надіслано на адресу позивача запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) за № 41458/10/20-40-14-12-18 про надання пояснень по взаємовідносинам з ПП "К`ю партс" за червень 2018 року у сумі ПДВ 65768,10 грн та за липень 2018 року у сумі ПДВ 168771,62 грн.
22.11.2018 підприємством на вказаний запит надіслано відповідь № 22/11/18, в якій надано відповідні пояснення по взаємовідносинах з ПП "К`ю партс". Також, до вказаної відповіді позивачем долучено первинні документи: копію договору № 13/04-18 від 13.04.2018, копії видаткових накладних: № 397 від 01.06.2018, № 427 від 27.06.2018, № 561 від 10.07.2018, № 591 від 24.07.2018, № 554 від 18.07.2018, № 555 від 19.07.2018, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 281 за липень 2018 року, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 281 за червень 2018 року, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 201 за червень 2018 року, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 201 за липень 2018 року, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 631 за червень 2018 року, копію оборотно - сальдової відомості по рахунку 631 за липень 2018 року, копію реєстру платежів АТ "Альфа - Банк", копію реєстру платежів ХОУ АТ "Ощадбанк" .
19.03.2019 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено та надіслано на адресу позивача запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) за № 38736/0/20-40-14-12-18 про надання пояснень: за липень 2018 року на суму ПДВ 79883,38 грн по взаємовідносинах з ПП "Альватрейдінг"; за серпень 2018 року на суму ПДВ 47883,5 грн по взаємовідносинах з ПП "Юнісвіт"; за вересень 2018 року на суму ПДВ 42831,00 грн по взаємовідносинах з ПП "Фостерс"; за жовтень 2018 року на суму ПДВ 134642,00 грн по взаємовідносинах з ПП "Фостерс"; за листопад 2018 року на суму ПДВ 13299,5 грн по взаємовідносинах з ПП "Фостерс.
15.04.2019 підприємство надало на адресу податкового органу наступні первинні документи на підтвердження взаємовідносин з вказаними контрагентами: копію договору поставки № 07/07 від 07.07.2015; копію додаткової угоди № 1 від 02.07.2018; копію видаткової накладної № 1 від 04.07.2018; копію товарно - транспортної накладної № 1 від 04.07.2018; копію видаткової накладної № 43 від 13.07.2018; копію товарно - транспортної накладної № РЗ від 13.07.2018; копію видаткової накладної № 4 від 18.07.2018; копію товарно - транспортної накладної № Р4 від 18.07.2018; копію видаткової накладної № 6 від 27.07.2018; копію товарно-транспортної накладної № Р6 від 27.07.2018; копію договору поставки № 14/08 від 14.08.2018; копію додаткової угоди № 1 від 15.08.2018; копі видаткової накладної № 233 від 16.08.2018; копію товарно - транспортної накладної № Р233 від 16.08.2018; копію видаткової накладної № 256 від 21.08.2018; копію товарно - транспортної накладної № Р256 від 21.08.2018; копію договору купівлі-продажу № 30/08-18 від 30.08.2018; копію додаткової угоди № 1 від 01.09.2018; копію видаткової накладної № 35 від 03.09.2018; копію товарно - транспортної накладної № Р35 від 03.09.2018; копію видаткової накладної № 36 від 17.09.2018; копію товарно - транспортної стадної № Р36 від 17.09.2018; копію видаткової накладної № 334 від 02.10.2018; копію товарно-транспортної накладної № Р334 від 02.10.2018; копію видаткової накладної № 335 від 16.10.2018; копію товарно - транспортної накладної № Р335 від 16.10.2018; копію видаткової накладної № 517 від 01.11.2018; копію товарно-транспортної накладної № Р517 від 01.11.2018; оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за липень 2018 року - березень 2019 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 3711 за листопад 2018 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 201 за липень 2018 року - жовтень 2018 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 201 за листопад 2018 року - березень 2019 року; оборотно-сальдову відомість, по рахунку 281 за серпень 2018 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 281 за вересень 2018 року; оборотно-сальдову відомість по рахунку 281 за жовтень 2018 року.
29.08.2019 Головним управлінням ДФС у Харківській області складено та надіслано на адресу позивача запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) за № 42260/10/20-40-14-12-15 про надання пояснень по взаємовідносинах з ПП "Смартбуд-Трейд" за листопад 2018 року на суму ПДВ 35880,00 грн та грудень 2018 року на суму ПДВ 34300,00 грн.
01.10.2019 "Фортуна Лімітед" надіслано на адресу податкового органу лист № б/н, в якому надано відповідні пояснення з вказаним контрагентом. Також, до зазначеного листа підприємством долучено первинні документи: реєстр платежем АТ "Альфа-Банк" за грудень 2018 року, січень 2019 року; оборотно - сальдову відомість по рахунку 631 за листопад 2018 року - січень 2019 року; оборотно - сальдову відомість по рахунку 281 за листопад 2018 року; оборотно - сальдову відомість по рахунку 281 за грудень 2018 року.
16.10.2019 в.о. начальника Головного управління ДФС у Харківській області прийнято наказ № 1238, в якому зазначено, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п. 61.1, 61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п.78.1 ст.78, п.п. 74.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, у зв`язку із ненаданням ПП "Фортуна Лімітед" у запитуваному обсязі пояснень та їх документального підтвердження на обов`язкові письмові запити Головного управління ДФС у Харківській області протягом 15 робочих днів з дня їх отримання, за фактами, що свідчать про порушення валютного законодавства, наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ПП "Фортуна Лімітед" (податкова адреса: вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків) з 29 листопада 2019 року тривалістю 5 робочих днів.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Статтею 78 ПК України встановлено особливості проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пп.78.1.1, пп. 78.1.4 п.78.1 ст. 78 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття відповідачем наказу), документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності наступної обставини:
- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 78.4 ст. 78 ПК України закріплено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно до п.73.3. ст. 73 ПК України (в редакції, чинній на час надіслання позивачу запиту), Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити:
1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:
податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;
акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб`єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит.
Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
У п. 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245 вказано, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. При цьому, у запиті мають бути обов`язково зазначені: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Аналіз зазначених положень податкового законодавства свідчить про те, що запит податкового органу про надання відповідної інформації платником податків повинен визначати конкретні підстави, тобто, наявність чітко окреслених обставин, які свідчать про порушення платником податків податкового законодавства. Без повідомлення вказаних фактів платник податків не має об`єктивної можливості надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження.
Однак, вказані вище запити Головного управління ДФС у Харківській області не містять посилання щодо порушення ПП "Фортуна Лімітед" податкового, валютного та будь-якого іншого законодавства.
Також, суд вказує, що жодних зауважень зі сторони податкового органу на надані позивачем пояснення та первинні документи заявлено не було.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що запитувана податковим органом інформація була своєчасно надана ПП "Фортуна Лімітед", а тому, підстави для винесення наказу № 1238 від 16.10.2019 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача відсутні.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, під час судового розгляду справи відповідачем не доведено законні підстави винесення спірного наказу.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги приватного підприємства "Фортуна Лімітед" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов приватного підприємства "Фортуна Лімітед" (місцезнаходження: вул. Морозова, буд. 7, м. Харків, 61036, ідентифікаційний код - 39337075) до Головного управління ДПС у Харківській області (місцезнаходження - вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 43143704) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області № 1238 від 16.10.2019 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Фортуна Лімітед".
Стягнути на користь приватного підприємства "Фортуна Лімітед" (ідентифікаційний код - 39337075) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код - 43143704) судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 15 січня 2020 року.
Суддя А.С. Мороко