
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2020 р. Справа №480/4725/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), і з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 07.11.2019 №33364/03-2-17 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на державній службі період її роботи з 02.09.1991 по 11.04.2017 у Виконавчому комітеті Сумської міської ради та призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з дня звернення з відповідною заявою, тобто, з 18.10.2019, обрахувавши її на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 17.09.2019 №368/32, відповідно до якої сума основних видів грошового забезпечення складає 7844,00 грн та довідки від 17.09.2019 №369/32, відповідно до якої надбавка за виконання особливо важливої роботи складає - 2942,02 грн, місячна премія - 5683,10, інші виплати - 9217,29, сплативши утворену заборгованість починаючи з 18.10.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перехід на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", однак ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у задоволенні її заяви, оскільки стаж роботи на державній службі складає менше 20 років. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає, що Управлінням безпідставно не зараховано до стажу державної служби період роботи у Виконавчому комітеті Сумської міської ради, у зв`язку з чим звернулася до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 04.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також, зобов`язано відповідача надати суду рішення про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
15.01.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.28), у якому проти позовних вимог заперечує у повному обсязі та зазначає, що ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зокрема, зазначає, що до спеціального стажу позивача не зарахований період роботи у Виконавчому комітеті Сумської міської ради з 04.07.2001 по 30.06.2013 та з 30.10.2015 по 26.04.2017, оскільки зазначена категорія посад відноситься до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Також, на виконання ухвали суду відповідач надав копію рішення від 01.11.2019 №803568 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Суд дослідивши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що 11.04.2017 ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).
18.10.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про перехід на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 01.11.2019 №803568 ОСОБА_1 відмовлено у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.29).
Дане рішення мотивоване тим, що у ОСОБА_1 стаж роботи на державній службі складає менше 20 років. Також, позивачеві повідомлено, що до спеціального стажу не зарахований період її роботи у Виконавчому комітеті Сумської міської ради з 04.07.2001 по 30.06.2013, оскільки зазначена категорія посад відноситься до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Крім того, листом від 07.11.2019 №33364/03.2-17, відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, а також, що до спеціального стажу не зараховано періоди її роботи у Виконавчому комітету Сумської міської ради з 04.07.2001 по 30.06.2013 та з 30.10.2015 по 26.04.2015, оскільки зазначена категорія посад відноситься до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування"(а.с.17).
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням ГУ ПФУ в Сумській області звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну службу" державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
У п.2 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889 вказано, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723 від 16 грудня 1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
У силу приписів пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889 відповідно: державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», в редакції чинній з 01.10.2017, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У той же час, попередня редакція ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», що була чинною до 01.10.2017, встановлювала, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Так, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі за текстом Закон №889).
Пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за особами, які станом на 01.05.2016 мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі за текстом Закон №3723) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Приймаючи оскаржуване рішення відповідачем вищевказані положення враховані не були.
Судом встановлено, що позивач станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" мала страховий стаж 42 роки 4 місяці 7 днів, що підтверджується витягом з ІКІС ПФУ (а.с.30).
Згідно з ч.1 ст.37 Закону №3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.46 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Пунктом 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, при визначенні стажу державної служби позивача слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі за текстом Порядок №283).
Згідно з абз.13 п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Суд також звертає увагу, що в рішенні ГУ ПФУ в Сумській області від 01.11.2018 №803568 (а.с.29) зазначено, що до спеціального стажу позивача не зараховано період роботи з 04.07.2001 по 30.06.2013, однак в листі ГУ ПФУ від 07.11.2019 №33364/03.2-17, а також у відзиві на позовну заяву зазначено, що позивачу до спеціального стажу не зараховані періоди роботи з 04.07.2001 по 30.06.2013 та з 30.10.2015 по 26.04.2017 (а.с.17), отже, вказані періоди є спірними.
Так, відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 (а.с. 13-16) ОСОБА_1 працювала у Виконавчому комітеті Сумської міської ради з 04.09.1997 по 30.11.2004 на посаді головного спеціаліста відділу державної реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності (01.09.2001 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, 10.09.2001 позивачу присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад); з 01.12.2004 по 07.06.2005 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності (01.12.2004 присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 5 категорії посад); з 08.06.2005 по 12.01.2007 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; з 15.01.2007 по 10.03.2008 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління "Єдиний офіс"; з 11.03.2008 по 02.05.2012 працювала на посаді державного реєстратора відділу підприємництва, дозвільних та реєстраційних процедур управління підприємництва, торгівлі, побуту та захисту прав споживачів; з 03.05.2012 по 27.06.2013 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації процедур управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми"; з 30.05.2015 по 17.12.2015 ОСОБА_1 працювала у Сумській міській раді на посаді адміністратора відділу опрацювання та видачі документів управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми"; з 18.12.2015 по 01.01.2016 працювала на посаді державного реєстратора управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми"; з 04.01.2016 по 11.04.2017 працювала на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми".
Вказані періоди відповідачем не зараховані до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, з огляду на те, що вказані посади відносяться до посад органів місцевого самоврядування.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Сумській області №803568 від 01.11.2019 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є передчасним, немотивованим, протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Оскільки під час розгляду справи встановлено наявність у позивача права на переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця, то позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню. При цьому, зважаючи на те, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, згідно з ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.10.2019 про перехід на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду по даній справі.
Натомість право на перерахунок пенсії у позивача виникне лише після переведення її з одного виду пенсії на інший, а тому позовна вимога в частині зобов`язання сплатити утворену заборгованість починаючи з 18.10.2019 - є передчасною та задоволенню не підлягає.
Щодо клопотання позивача про допуск до негайного виконання рішення суду, суд зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки відповідач ще не прийняв рішення за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.10.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 384,20 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №803568 від 01.11.2019, про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 18.10.2019 про перехід на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду по даній справі.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька