
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 грудня 2019 року Справа № 280/4575/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (72313, Запорізька обл.., м. Мелітополь, вул. Осипенко, 96, код ЄДРПОУ 25219707) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним висновок Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області від 19 серпня 2019 року №01-08/2-2225/03;
зобов`язати Службу у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області поставити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на облік кандидатів в усиновлювачі малолітніх дітей.
Ухвалою суду від 23.09.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 23 жовтня 2019 року.
Ухвалою суду від 23.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02 грудня 2019 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що вона у зв`язку із виявленням бажання бути усиновлювачем малолітньої дитини, позивач звернулась до відповідача з заявою про постановку на облік кандидатів в усиновлювачі малолітніх дітей. Позивач пройшов медичний огляд, відсутні будь-які захворювання, не перебування на будь-яких диспансерних обліках зібрано всі документи підтверджуючі належний стан. Позивач зазначає, що в квартирі в якій вона проживає створені належні житлово-побутові умови для проживання, виховання та розвитку малолітньої, вказує, що вона має змогу утримувати малолітню дитину, а також за станом здоров`я має змогу виконувати обов`язки опікуна. Проте, незважаючи на викладене 19 серпня 2019 року № 01-08/2-2225/03 позивачем отримано від відповідача висновок про відмову у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі. Такий висновок в.о. начальника служби Губська Н. обґрунтовує тим, що в довідці отриманій через ТСЦ 2343 РСЦ МВС в Запорізькій області № 19207572660260252328 СКОРОЧЕНА, відповідно до якої ОСОБА_1 не знятої чи не погашеної судимості не має. Але в довідці від 22.02.2016р., наданій раніше Управлінням інформаційного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_1 в 1997 році була засуджена за ст. 229-6 ч.2 КК України. Будь-яких інших нарікань з боку відповідача не має. Вважаємо такий висновок Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить задовольнити позовні вимоги.
11.10.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень вказано на те, що 07.08.2019 позивач втретє звернулася до служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області із заявою щодо постановки на облік кандидатом в усиновлювачі малолітньої дитини будь-якої статі, віком від З до 7 років та надала пакет документів, передбачений п. 22 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 р. № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей». До заяви позивачем надано довідку, отриману через ТСЦ 2343 РСЦ МВС в Запорізькій області № 19207572660260252328 СКОРОЧЕНА*, відповідно до якої ОСОБА_1 не знятої чи не погашеної судимості не має. На виконання вимог п. 24 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 р. № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» Відповідачем було перевірено на відповідність вимогам законодавства надані документи, обстежено умови проживання. Беручи до уваги, розбіжності у документах, наданих Позивачем, а саме: у довідці, отриманій через ТСЦ 2343 РСЦ МВС в Запорізькій області № 19207572660260252328 СКОРОЧЕНА*, та у довідці, виданій 22.02.2016 № 25 23012016/23011 управлінням інформаційного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України щодо судимості, а також факт зняття гр. ОСОБА_1 з обліку через з`ясування причин, що унеможливлюють усиновлення, службою у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області було зроблено відповідні запити до структурних підрозділів МВС України, на які отримано відповіді з роз`ясненнями. Звертаємо увагу, що СКОРОЧЕНА* довідка стосується лише відсутності (наявності) судимості і не містить результатів перевірки за персонально-довідковими обліком ЄІС МВС стосовно притягнення особи до кримінальної відповідальності, обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України. Відповідач зазначає, що відповідно до п.10 ч.1 ст.212 Сімейного кодексу України, підпункту 3 пункту 26 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 №905, не можуть бути усиновлювачами особи, які були засуджені за злочини проти життя та здоров`я, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, незалежно від погашення чи зняття судимості. Саме з метою недопущення порушень прав та інтересів дітей з найбільш уразливої категорії чинне законодавство передбачає надання громадянами України, які виявили бажання усиновити дітей, до служби у справах дітей довідки про наявність чи відсутність судимості. Беручи до уваги роз`яснення Міністерства юстиції України, що згідно зі змістом положень статті 212 СКУ не можуть стати усиновлювачами особи, які були засуджені, незалежно від погашення чи зняття судимості, зокрема це стосується ситуації, передбаченої статтями 88,89 Кримінального кодексу України, коли судимість була погашена, та лист Міністерства соціальної політики України від 12.10.2017 № 2023/0/141-17/376 «Щодо роботи з кандидатами в усиновлювачі», в якому зазначено, що незалежно від погашення чи зняття судимості, не можуть стати усиновлювачами особи, які були засуджені за злочини проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 та 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів, враховуючи, що Позивач була засуджена за ст. 229-6 ч. 2 Кримінального кодексу України у 1997 році (ст. 229-6 Незаконні виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту, глава X Злочини проти громадської безпеки, громадського порядку та народного здоров`я), враховуючи зняття з обліку кандидатів в усиновлювачі через з`ясуванням обставин, що унеможливлюють усиновлення 15.08.2017, гр. ОСОБА_1 відмовлено у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі, про що їй на особистому прийомі в службі у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області повідомлено та під підпис надано письмову обґрунтовану відповідь (лист від 19.08.2019 № 01-08/2-2225/03). Просить відмовити у задоволення позовних вимог позивача.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.
З матеріалів справи судом встановлено, що до служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області із заявою про взяття на облік як кандидата в усиновлювачі малолітніх дітей звернулася ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій зазначено про бажання бути усиновлювачем малолітньої дитини чоловічої або жіночої статті, віком від 1 року до 4 років.
19.08.2019 службою у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області позивача надано Висновок №01-08/2-2225/03 про відмову у взятті на обік, в якому позивача повідомлено про те, що їй відмовлено у постановці на облік як кандидата в усиновлювачі.
Позивач не погодившись з правомірністю спірного висновку, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, під час розгляду адміністративної справи встановлено, що підставою для відмови у постановці ОСОБА_1 на облік як кандидата в усиновлювачі стало те, що позивачка ОСОБА_1 в 1997 році була засуджена до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст. 229-6 КК України.
Позивач навпаки вважає, що відповідач не мав права відмовляти їй у постановці на облік.
Суд вважає за необхідне зазначити, що у межах спірних правовідносин судом не перевіряється доцільність та можливість позивача бути усиновлювачем, а перевіряється виключно законність оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, тобто дотримання відповідачем вимог чинного законодавства (процедури) під час прийняття такого рішення.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 10 ч.1 ст.212 Сімейного кодексу України, не можуть бути усиновлювачами особи, які: були засуджені за злочини проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2008 року №905 затверджено Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей (далі - Порядок №905).
Відповідно до положень пункту 22 Порядку №905, громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання. Заяву повинно бути написано в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчено ним. У заяві зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання - адреса кожного з них), дані паспорта громадянина України, номер телефону та електронна адреса. У разі коли один із подружжя не може особисто з`явитися до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).
Разом із заявою подаються такі документи:
копія паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу;
довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами ДФС.
У разі коли усиновлювачами є сімейна пара, довідку про заробітну плату за останні шість місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену органами ДФС, може подавати один із подружжя, який має постійний дохід;
копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;
висновок про стан здоров`я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3;
засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним із подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;
копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров`я дітей, яких може усиновити заявник, за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У разі коли громадяни України, які бажають усиновити дитину, є її родичами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями, така довідка не подається.
Копії документів, зазначених у підпунктах 1, 3 і 7 цього пункту, засвідчуються працівником служби у справах дітей, який здійснює приймання документів.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров`я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним із подружжя.
Заява вважається поданою, якщо до неї додані всі документи, зазначені в цьому пункті. Витребування у заявників документів, не зазначених у цьому пункті, не допускається.
Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.
При цьому, пунктом 24 Порядку №905 визначено послідовність дій органу служби у справах дітей після отримання документів від особи, яка виявила бажання стати усиновлювачем дитини.
Так, відповідно до пункту 24 Порядку №905, служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів, зазначених у пункті 22 цього Порядку:
перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства;
проводить бесіду із заявниками, з`ясовує мотиви усиновлення, ставлення до виховання дітей. У разі коли усиновлення здійснюється одним із подружжя, з`ясовуються причини, з яких другий з подружжя не бажає бути усиновлювачем, та його ставлення до намірів дружини (чоловіка) усиновити дитину;
складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників;
розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок і в разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі із занесенням даних про них до Книги обліку кандидатів в усиновлювачі, яка ведеться за формою згідно з додатком 4, та Єдиного банку даних.
Відповідно до пункту 26 Порядку №905 заявники не беруться на облік кандидатів в усиновлювачі, у разі коли:
вони вже перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі в одній із служб у справах дітей;
подані документи не відповідають вимогам, визначеним у пункті 22 цього Порядку;
у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку;
заявники (один з них) не можуть бути усиновлювачами з підстав, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України;
різниця у віці між дитиною, яку бажають усиновити, та заявниками становить менш як 15 років;
сума сукупного доходу на кожного члена сім`ї з урахуванням дітей, які усиновлюються менша, ніж установлений законодавством прожитковий мінімум;
житлове приміщення заявників перебуває в незадовільному санітарно-гігієнічному стані;
у житловому приміщенні заявників неможливо влаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини;
під час обстеження житлово-побутових умов заявників та бесіди з ними або у процесі вивчення їх документів виявлено обставини чи умови, які можуть мати негативні наслідки для виховання і розвитку дитини;
вони відмовилися від підписання акта, передбаченого пунктом 23 цього Порядку;
заявники, крім родичів дитини, її опікуна, піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, відмовилися пройти або не пройшли підготовку з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що підтверджується довідкою.
Про відмову у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі заявникам надається обґрунтована відповідь у письмовій формі протягом десяти робочих днів після надходження заяви та документів, зазначених у пункті 22 цього Порядку.
В свою чергу, відповідачем надано позивачу письмову відповідь «Про відмову у взятті на облік» від 19.08.2019 №01-08/2-2225/03, в якій зазначено, що в довідці отриманій через ТСЦ 2343 РСЦ МВС в Запорізькій області № 19207572660260252328 СКОРОЧЕНА, відповідно до якої ОСОБА_1 не знятої чи не погашеної судимості не має. Але в довідці від 22.02.2016р., наданій раніше Управлінням інформаційного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_1 в 1997 році була засуджена за ст. 229-6 ч.2 КК України. Зазначено, що відповідно до вимог п.п.3 п.26 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 №905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» та відповідно до ст..212 Сімейного кодексу України, позивачу відмовлено у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі.
В п.п.3 п.26 постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 №905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» зазначено, що заявники не беруться на облік кандидатів в усиновлювачі, у разі коли: у поданих документах є виправлення або дописки, не завірені в установленому порядку.
В той же час відповідачем не зазначено в яких поданих позивачем документах та які саме виправлення або дописки містилися в документах, що не були завірені в установленому порядку.
Крім того відповідач в оскаржуваній відповіді посилається на норми ст..212 Сімейного кодексу України, але не зазначає відповідно до якого пункту якої частини статті 212, позивач не може бути усиновлювачем.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки відповідачем винесено необґрунтовану нормами чинного законодавства відповідь «Про відмову у взятті на облік» від 19.08.2019 №01-08/2-2225/03, то наявні підстави для її скасування.
При цьому, з урахуванням тієї обставини, що пунктом 24 Порядку №905 встановлено певний перелік та послідовність дій служби у справах дітей, яка проводиться у сукупності, то скасування наданої відповіді нівелює юридичне значення всіх проведених до його прийняття дій.
За таких обставин, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача буде досягнуто шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути подані ОСОБА_1 документи, з урахуванням висновків суду викладених в даній справі.
В свою чергу, позовні вимоги про зобов`язання відповідача поставити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на облік кандидатів в усиновлювачі малолітніх дітей, суд визнає передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області (72313, Запорізька обл.., м. Мелітополь, вул. Осипенко, 96, код ЄДРПОУ 25219707) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відповідь Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області від 19 серпня 2019 року №01-08/2-2225/03 «Про відмову у взятті на облік».
Зобов`язати Службу у справах дітей Мелітопольської міської ради Запорізької області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву та додані до неї документи щодо усиновлення малолітньої дитини, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28 грудня 2019 року.
Суддя М.С. Лазаренко