
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 січня 2020 року Справа № 280/5140/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 41, кв. 317; код ЄДРПОУ 40549014)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945),
Державної податкової служби України (04053, м.Київ, пл. Львівська, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
23.10.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» (далі - позивач) до Головного управління ДПС в Запорізькій області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1285738/40549014 від 20.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» код ЄДРПОУ 40549014 та направлену для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 19.11.2018.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що у грудні 2018 року намагався зареєструвати податкову накладну №8 від 19.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), проте, позивачем було отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документи прийнято, але реєстрація зупинена. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стала податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, у зв'язку з чим позивачу запропоновано надати додаткові документи та пояснення по вказаній накладній. Вказує, що позивач скористався наданим правом та подав пояснення та пакет документів, проте, незважаючи на подання всіх необхідних документів позивач отримав рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної в ЄРПН. Позивач вважає прийняте рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН необґрунтованим, протиправним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки оскаржуване рішення є таким, що не ґрунтується на результатах аналізу пакету документів платника податків. Крім того, позивач вказав і на ту обставину, що ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» не підпадає під критерії ризиковості, що визначені пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, а також надав на адресу відповідача всі необхідні документи, які підтверджують законність здійснення позивачем господарської діяльності та реальне виконання операції, за якою складено податкову накладну, проте, відповідачем не надано належної оцінки поданим документам. З огляду на викладене, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 26.11.2019 надавши до суду письмовий відзив на позовну заяву за вх.№49617, в якому зазначає, що реєстрація податкової накладної ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» №8 від 19.11.2018 була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зазначена податкова накладна відвідала вимогам п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Підставою для прийняття комісією рішення №1285738/40549014 від 20.09.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018 є не надання всіх необхідних документів. З огляду на таке, стверджує, що відповідач-1 у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Ухвалою суду від 25.10.2019 позовну заяву у справі №280/5140/19 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Позивачем недоліки позовної заяви усунені у визначений судом строк.
Ухвалою суду від 06.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5140/19.
Ухвалою суду від 03.01.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДФС у Запорізькій області про розгляд справи з викликом сторін.
Ухвалою суду від 03.01.2020 замінено відповідача, Головне управління ДФС у Запорізькій області, його правонаступником - Головним управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945).
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ТOB «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» зареєстроване як юридична особа 08.06.2016 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 41, кв. 317 та платником податку на додану вартість з індивідуальним податковим номером 405490108281 з 01.07.2016.
В ході здійснення господарської діяльності Між ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» (в якості Постачальника) та ТОВ «ЕЛЕКТРА» (в якості Покупця) було укладено доТОВір поставки від 17.01.2018 № 17-01 (18), відповідно до п. 1.1 якого постачальник зобов'язується в порядку та на умовах даного договору передати у власність Покупця, а Покупець - замовити, прийняти та оплатити на умовах даного договору продукцію.
Відповідно до п. 3.1 договору оплата Продукції, що постачається на умовах цього договору, здійснюється Покупцем шляхом перерахування грошових коштів в національній валюті України на поточний рахунок Постачальника на умовах та в строки, визначених Сторонами у відповідних Специфікаціях.
Постачання Продукції відповідно до п. 4.1 Договору здійснюється узгодженими партіями на умовах та в строки, визначених Сторонами у відповідних Специфікаціях, відповідно до Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів «Incoterms» в редакції 2010 року, з урахуванням внутрішньодержавного характеру цього Договору та його умов.
Згідно з п. 3.6 Договору Постачальник зобов'язаний своєчасно зареєструвати в СДРІ1Н податкову накладну, оформлену згідно з діючим законодавством України за правилами першої події (отримання грошей чи відвантаження Продукції).4
Згідно рахунку на оплату № 196 від 19.11.2018 ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» (Постачальник) повинен пос тавити ТОВ «ЕЛЕКТРА» наступний Товар:
- Трансформатор струму ТОЛУ-10-1.2-Г l-0.5s//10P-50//5 у кількості 4 шт.;
- Шафа управління та захисту ШУЗ у кількості 2 шт.;
- Трансформатор напруги ЗхЗНОЛ-10 у кількості 1 шт.;
- Трансформатор ОЛС-1,25/10 у кількості 1 шт., загальною вартістю 168560,02 грн., у тому числі ПДВ 28093,34 грн.
У подальшому. ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» поставив, а представник ТОВ «ЕЛЕКТРА» прийняв вищевказану Продукцію, що підтверджується видатковою накладною № 126 від 19.11.2018. Доставка (перевезення) Продукції була здійснена ТОВ «ЕЛЕКТРА». що підтверджується товарно-транспортною накладною № Р126 від 19.11.2018.
ТОВ «ЕЛЕКТРА» 18.02.2019 оплачено поставку Продукції у сумі 168560,02 грн., що підтверджуються платіжним дорученням № 3214 віл 18.02.2019.
Продукція, яка поставлялась ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» за вказаним Договором в свою чергу була придбана у ТОВ «ГОЛДАКС» на підставі договору поставки від 11.10.2018 № 11/10-18.
Так. згідно з п. 1.1 Договору № 1110-18 Постачальник (ТОВ «ГОЛДАКС») зобов'язується передати у власність Покупцю (ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД») зазначену у видаткових накладних продукцію, а Покупець зобов'язується прийняти дану продукцію та оплатити її па умовах, обговорених у даному договорі.
Відповідно до п. 3.1 Договору № 11/10-18 постачання продукції здійснюється: шляхом поставки автотранспортом Покупця, або перевізником, визначеним Покупцем, за рахунок Покупця (FCA. Правила ІНКОТЕРМС в редакції 2010 року) зі складу Постачальника за адресою: 04073, м. Київ, вул. Сиренька, бул. 38, з завантаженням продукції Постачальником на транспортний засіб Покупця, або на інших умовах постачання.
Згідно з її. 3.3 Договору № 11/10-18 відвантаження продукції здійснюється Постачальником протягом 14 календарних днів з дати отримання 100% попередньої оплати за партію продукції, що поставляється. Форма розрахунків - безготівкова (банківський переказ). Оплата здійснюється Покупцем протягом 3 (трьох) календарних днів з дати оформлення рахунка Постачальника, якщо інше не вказано в рахунку.
В подальшому Постачальником було виписано рахунок на оплату № Сч/11-000013 від 19.11.2018 на поставку наступної продукції:
- Корпус шафи управління та захис ту ШУ3 у кількості 2 шт.;
- Модуль керування CM/TEL 16 2 (2201) у кількості 2 шт.;
- Трансформатор ОСМ1-0.063-УЗ у кількості 2 шт., на загальну суму 52500.00 грн., у тому числі ПДВ 8750.00 грн.
Вказана продукція була поставлена ТОВ «ГОЛДАКС» та відповідно прийнята ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД». що підтверджується видатковою накладною № РН- 000013 від 19.11.2018.
Транспортування продукції було здійснено ТОВ «ГІП ЛТД КО», що підтверджується товарно-транспортною накладною № Р13 від 19.11.2019.
На замовлення ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» Постачальником також було надано послугу - складання шафи управління та захисту ШУЗ у кількості 2 шт.. на суму 8400.00 грн., у тому числі ПДВ 1400.00 грн., що підтверджується рахунком на оплату №Сч/11-000014 від 19.11.2018 та Актом надання послуг № ОУ-000014 від 19.11.2018. який підписано Постачальником та Покупцем.
Крім того, Постачальником було виписано рахунок на оплату № Сч/11-000015 від 19.11.2018 на поставку наступної продукції:
- Трансформатор струму ТОЛУ-10-1.2-1' 1 -0.5s//10Р-50//5 у кількості 4 шт.;
- Трансформатор напруги ЗхЗНОЛ-ІО у кількості 1 шт.;
- Трансформатор ОЛС-1.25/10 у кількості 1 шт., на загальну суму 63450.00 грн., у тому числі ІІДВ 10575.00 грн.
Вказана продукція була поставлена ТОВ «ГОЛДАКС» та відповідно прийнята ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД». що підтверджується видатковою накладною № РН- 000015 від 19.11.2018.
Поставлена Продукція та надані послуги були оплачені ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД», що підтверджується платіжними дорученнями № 1041, № 1042 та № 1046 від 04.03.2019.
Крім того. Постачальником - ТОВ «ГОЛДАКС» складено та подано на реєстрацію податкові накладні від 19.11.2018 № 13, № 14 та № 15.
Для зберігання вказаного Товару у ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» наявні нежитлові приміщення, розташовані за адресою: 69037 м. Запоріжжя, вул. Незалежної України 41. які перебувають у користуванні товариства на підставі договору оренди, укладеного з Запорізькою товарною біржею «Гілея».
Позивачем було направлено на проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну податкову накладну №8 від 19.11.2018 на загальну суму 168560.02 грн., в т.ч. ПДВ 28093,34 грн.
Квитанцією від 11.12.2018 позивача повідомлено, що документ прийнято, разом з тим, реєстрація зазначеної накладної була зупинена. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено те, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Позивач надав на розгляду комісії ГУ ДПС у Запорізькій області Повідомлення про подання пояснень, копій документів щодо податкової накладної №8 від 19.11.2018, реєстрацію якої було зупинено, до якої були додані копії документів, щодо підтвердження реальності здійснення господарських операцій по вказаній податковій накладній.
Проте, рішенням Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області від 20.09.2019 №1285738/40549014 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. В якості підстави для відмови у вказаному рішенні було зазначено про ненадання платником податку копій документів, а саме:
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
В графі «додаткова інформація» також зазначено: «первинні документи щодо зберігання, складські документи (інвентаризаційні описи)».
Не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 117), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Як вбачається з п. 5 Порядку № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з вимогами п. п. 6 та 7 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже чинним законодавством визначено, що підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.
Суд зазначає, що вимоги п.п. 6 та 7 Порядку № 117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.
Разом з тим, реєстрацію поданих позивачем податкових накладних зупинено (як зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних) через те, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Таким чином, зупиняючи реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією застосовано формулювання, яке п.п. 6 та 7 Порядку не передбачено.
Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені чинним законодавством.
Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються серед іншого критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Окремими положеннями Порядку №117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов'язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
На сайті ДФС України 13.11.2018 оприлюднено критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170), затверджені керівником ДФС України 05.11.2018.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та прийняття спірного у цій справі акта індивідуальної дії, хоча й набула чинності змінена редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у відповідності до вимог якої прийнято Порядок № 117, проте реалізація механізму зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних поставлена у залежність від наявності критеріїв ризиковості господарських операцій.
Зупиняючи реєстрацію податкової накладної контролюючий орган послався на критерії ризиковості, затверджені ДФС, зокрема на п. 1.6 відповідно до якого комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України; платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Разом з тим, суд зазначає, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Вказана позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 по справі 822/1878/18.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію ризиковості здійснення операцій. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, суд вважає, що зупинення реєстрації спірної податкової накладної відбулось із порушенням законодавчо визначених підстав та процедури.
Згідно з вимогами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як вбачається з п. 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 16 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно з вимогами п.п. 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до вимог п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як слідує з п. 22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Відповідно до п. 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Із оспорюваного рішення ДФС України №1285738/40549014 від 20.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018 встановлено, що підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Вказані переліки помічені хрестиком без наявності відповідних підкреслень, як того вимагає форма рішення чи будь-яких дописів з конкретизацією відсутніх документів. Натомість, у розділі Додаткова інформація вказано: первинні документи щодо навантаження, розвантаження, транспортування продукції, складські документи (інвентаризаційні описи).
Сукупність первинних документів, наданих до матеріалів справи, не дають підстав для сумніву щодо дійсності укладеного договору поставки, на виконання вимог якого складено спірну податкову накладну.
На думку суду позивачем надано всі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №8 від 19.11.2018 в ЄРПН.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваного рішення.
У той самий час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд робить висновок, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірної податкової накладної.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ТОВ «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» про визнання протиправним і скасування рішення №1285738/40549014 від 20.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій по поданих податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 19.11.2018 Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД».
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Доводи відповідачів не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Товариством з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» сплачено судовий збір у розмірі 3842,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1182 від 18.10.2019.
За таких обставин, судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України та Головного управління ДПС у Запорізькій області (по 1921,00 грн. з кожного).
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 41, кв. 317; код ЄДРПОУ 40549014) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, пл. Львівська, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1285738/40549014 від 20.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 19.11.2018.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Товариством з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» код ЄДРПОУ 40549014 та направлену для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 19.11.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ТЕХНОЛОДЖІ ЛТД» судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 03.01.2020.
Суддя М.С. Лазаренко