
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
14 січня 2020 року Справа № 160/10877/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О., перевіривши матеріали а адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05.11.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо не поновлення пенсії позивача - протиправною, визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у поновленні пенсії позивачу викладене в листах Відповідача від 23.08.2019 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії - провести поновлення виплати пенсії Позивачу з 07.10.2009 року відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
Ухвалою суду від 11.11.2019 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Крім того, відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позов разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, в тому числі належним чином завіреної копії пенсійної справи ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 02.12.2019 року було витребувано у Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 , та у зв`язку цим, з метою належної підготовки справи до розгляду по суті продовжено строк початку розгляду справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 11.12.2019 року.
13.01.2020 року до суду надійшло повідомлення від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про те, що пенсійна справа ОСОБА_1 на зберіганні в управлінні не перебуває, про що листом від 13.12.2019 року було повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. З урахуванням цього, Центральне управління соціального захисту населення зазначило, що воно не має можливості надати на виконання ухвали суду від 02.12.2019 року належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому, суд наголошує на тому, що відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Приписами ч. 3 ст. 80 КАС України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 6 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Також, суд враховує те, що відповідно до пп. 1 п. 2 Положення про порядок проведення експерименту в Автономній Республіці Крим, Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Київській, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій областях та м. Києві з призначення пенсій органами Пенсійного фонду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення проведення експерименту з призначення пенсій органами Пенсійного фонду у Автономній Республіці Крим, Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Київській, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій областях та м. Києві», передача зазначених у пункті 1 цього Положення функцій від органів праці та соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду здійснюється згідно із затвердженими графіками в такому порядку: 1) органи праці та соціального захисту населення: проводять інвентаризацію пенсійних справ та особових рахунків; здійснюють передачу пенсійних справ та особових рахунків, про що складається відповідний акт. Одночасно з описом передається уточнена у процесі інвентаризації електронна база даних про одержувачів пенсій, нормативно-довідкова база даних, програмний комплекс "Автоматизоване робоче місце інспектора з призначення та виплати пенсій" з технічними засобами, систематизована база законодавчих та інших нормативно-правових актів, інша документація, необхідна для забезпечення виконання функцій щодо призначення та виплати пенсій, а також виплатні документи за останні три роки; надають на вимогу органів Пенсійного фонду в 5-денний термін архівні пенсійні справи, які залишилися в органів праці та соціального захисту населення, інші матеріали; передають органам Пенсійного фонду необхідні бланки документів суворої звітності, про що складається відповідний акт.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст. ст. 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне повторно витребувати у Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Крім того, з урахуванням необхідності повторного витребування доказів по справі, суд вважає за необхідне на підставі ч. 6 ст. 7, ч. 4 ст. 173, ст. 262 КАС продовжити строк початку розгляду справи по суті з 14.01.2020 року.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 73, 77, 80, 173, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Повторно витребувати у Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
З метою належної підготовки справи до розгляду по суті продовжити строк початку розгляду справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами справи з 14.01.2020 року.
Роз`яснити Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради, що у разі неподання зазначених вище доказів без поважних причин, судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу відповідно до ч. 8 ст. 80 та ст. ст. 145 - 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення й оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Лозицька