
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3555/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПфУ) про визнання неправомірними дій щодо відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу за списком №1 періодів роботи з листопада 2010 по грудень 2010 включно та з листопада 2017 по січень 2019 включно у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язання зарахувати до пільгового спеціального страхового стажу періоди роботи з листопада 2010 по грудень 2010 включно та з листопада 2017 по січень 2019 включно на Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії на пільгових умовах за списком №1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням даного пільгового страхового стажу, з 15.11.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що загальний стаж позивача відповідно до трудової книжки становить 40 років 00 місяців 08 днів, пільговий стаж на підземних роботах становить 15 років 04 місяці 22 дні, який підлягає врахуванню до загального стажу в подвійному розмірі. 01.08.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно з пунктом 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку, і враховано 48 років 04 місяці 07 днів загального страхового стажу за період роботи з 01.09.1977 до 30.04.2015, в т.ч. стаж на підземних роботах - 11 років. Так як згідно з трудовою книжкою його страховий стаж більше 15 років, 15.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка містить особливі умови обчислення пенсії для шахтарів зі стажем роботи понад 15 років, на що листом від 22.11.2019 № 24995/02-39 відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність необхідного страхового стажу, та вважає, що періоди роботи з 01.11.2010 до 31.12.2010 та з 09.11.2017 до 31.01.2019 у ВП Шахта №9 «Нововолинська» не підлягають зарахуванню до страхового стажу, оскільки за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП Шахта №9 «Нововолинська» за вказаний період щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до спеціального страхового стажу вказаного періоду роботи позивача.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-1а).
У відзиві на позов (а.с. 41-43) відповідач його вимог не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року по справі №140/70/19 було зобов`язано Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 рок по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням даного страхового стажу, з 25 жовтня 2018 року. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року було внесено виправлення у судове рішення, а саме: в третьому абзаці резолютивної частини рішення замість «зарахувати до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» необхідно читати «зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля»».
10 червня 2019 року дане рішення набрало законної сили та відповідно було виконане відповідачем в повному обсязі. Так, позивачу ОСОБА_1 було зараховано до пільгового страхового стажу періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля», та з врахуванням даного періоду був здійснений перерахунок та виплата пенсії з 25 жовтня 2018 року.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи та даних системи персоніфікованого обліку (з врахуванням виконаного рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2019), страховий стаж позивача становить 39 років 11 місяців 25 днів, в т.ч.: пільговий стаж роботи за списком №1 (шахтарі) - 14 років 07 місяців 12 днів, навчання за списком - 0 років 3 місяці 16 днів.
Підстав для перерахунку пільгової пенсії ОСОБА_1 згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає у зв`язку з відсутністю необхідного стажу. Водночас, предметом розгляду справи №140/70/19 не було встановлення факту наявності права позивача на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Крім того, відповідно до даних персоніфікованого обліку ВП «Шахтою №9» ДП «Волиньвугілля» не сплачено страхові внески за період листопад - грудень 2010 року, тому у позивача відсутній необхідний стаж роботи для призначення та перерахунку пенсії у відповідності до положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПфУ та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
ОСОБА_1 працював гірником підземним, електрослюсарем з повним робочим днем під землею з 04.11.2002 до 31.10.2016, з 12.01.2017 до 12.03.2017, з 09.11.2017 до 31.01.2019, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача (а.с. 10-12).
За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 15 листопада 2019 року відповідач прийняв рішення про відмову у здійсненні такого перерахунку у зв`язку з тим, що підстав для проведення позивачу перерахунку розміру пенсії за віком згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає через відсутність необхідного 15-річного пільгового стажу (а.с.166 зворот). При цьому із вказаного рішення слідує, що за періоди роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010 та з 19.11.2017 по 31.01.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків. Страховий стаж становить 39 р. 11 м. 25 дн., в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1-шахтарі - 13 р. 00 м. 24 дн. (за період з листопада 2002 року по травень 2016 року); навчання за фахом - 3 м. 16 дн.; спеціальний страховий стаж - 1 р. 06 м. 18 дн. (за період роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року), зараховано, згідно рішення суду від 25 лютого 2019 року справа №140/70/19.
Про прийняте рішення відповідач повідомив позивача листом від 22 листопада 2019 року №24995/02-39 (а.с.13)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування до пільгового страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з листопада 2010 року по грудень 2010 року включно та з листопада 2017 року по січень 2019 року включно у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 працював гірником підземним, електрослюсарем з повним робочим днем під землею з 04.11.2002 до 31.10.2016, з 12.01.2017 до 12.03.2017, з 09.11.2017 до 31.01.2019 (а.с. 10-12).
Разом з тим, судом встановлено, що рішенням Волинського що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року в справі №140/70/19 позов ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю; визнано протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП Шахта №9 ДП Волиньвугілля для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням даного страхового стажу, з 25 жовтня 2018 року (а.с.24-26). Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року внесено виправлення у судове рішення від 25 лютого 2019 року, а саме: в третьому абзаці резолютивної частини рішення замість «зарахувати до спеціального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» необхідно читати «зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля»» (а.с.27).
На виконання вказаного рішення суду відповідачем зараховано до пільгового страхового стажу позивача періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля»».
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року в справі №140/70/19 зараховано до страхового стажу позивача періоди роботи з червня 2016 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля»», який частково охоплюється спірним періодом (з листопада 2017 року по січень 2019 року), тому період роботи позивача з листопада 2017 року по жовтень 2018 року у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» повторному зарахуванню не підлягає, а відтак в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Разом з тим, довідкою ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 26 листопада 2019 року №400 (а.с.14) підтверджується та обставина, що позивачу за періоди роботи з листопад по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано ЄСВ. ОСОБА_1 за періоди з листопад по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року був включений до поданої ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що підтверджується листом Головного управління ДФС у Волинській області від 27 грудня 2019 року №11658/10/03-20-56-33 (а.с.39).
При цьому, судом встановлено, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» наявний борг по єдиному внеску, тому зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового страхового стажу позивача вказані періоди його роботи, а тому останній протиправно відмовив у перерахунку пенсії, не включивши до пільгового страхового стажу позивача періоди його роботи з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02 вересня 2008 року дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, із зарахуванням до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоду роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року позивач набуває право на перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, ГУ ПфУ безпідставно не зарахувало до пільгового стажу позивача стаж його роботи з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахування страхових внесків.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв`язку з не зарахуванням до пільгового стажу роботи періодів з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» викладені в формі прийнятого рішення від 22 листопада 2019 року, тому таке рішення є протиправним.
Суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними та скасування рішення ГУ ПфУ від 22 листопада 2019 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) позивачу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня звернення за таким перерахунком, тобто з 15.11.2019, зарахувавши до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії позивачу періоди роботи з листопада по грудень 2010 року та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».
Відтак, з врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 22 листопада 2019 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22в, ідентифікаційний код 13358826) здійснити з 15 листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), зарахувавши до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії позивачу періоди роботи з листопада по грудень 2010 року включно та з листопада 2018 року по січень 2019 року включно у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій