
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3262/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Житлово-комунального підприємства №3 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Житлово-комунальне підприємство №3 звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0226555504 та № 022653504 від 24.10.2019.
Позовні вимоги грунтуються на тому, що ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку дотримання термінів сплати податку на додану вартість узгодженої суми грошового зобов`язання платника податку Житлово-комунального підприємства №3, за результатами якої складений акт про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету Житлово-комунальним підприємством №3 від 23.09.2019 №17555/03-20-55-12/30473452.
В акті перевірки вказано на те, що Житлово-комунальним підприємством №3 за період з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки порушені терміни сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість, у зв`язку з чим, на підставі акту перевірки відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019, яким до Житлово-комунального підприємства №3 застосовані штрафні санкції за затримку сплати горового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 5827 гривень 35 коп. та 385 788 гривень 20 копійок.
Позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019 є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки контролюючий орган до 01.01.2017 року, а саме до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII, не був наділений повноваженнями на проведення камеральних перевірок щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань платників податків, а відтак, податковий орган не наділений повноваженнями на проведення перевірки охоплений перевіряєм за період з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки.
Крім того, згідно пункту 114.1 статті 114 Податкового кодексу України зазначено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Згідно зі пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Позивач вважає, що нарахування відповідачем податковими повідомленнями - рішеннями №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019 штрафних санкцій за порушення допущені у період з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки здійснено з порушенням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, а саме, з порушенням 1095-денного строку застосування штрафних санкцій, визначеного законом.
З урахуванням викладеного, позивач вважає податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 18.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за позовом Житлово-комунального підприємства №3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03 грудня 2019 року Головним управлінням ДПС у Волинській області поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. У відзиві акцентував увагу на тому, що Луцьким управлінням ГУ ДФС у Волинській області, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, проведено перевірку Житлово-комунального підприємства №3 щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету.
Перевіркою встановлено, що ЖКП №3 допущено порушення норм п.57.1 ст.57 Податкового кодексу, а саме: платником податку порушені граничні строки сплати узгоджених сум податкових зобов`язань з податку на додану вартість, які були визначені платником :у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року, поданої 19.04.2012 р.; податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року, поданої 18.05.2012р.; податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року, поданої 19.06.2012р., податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2012 року, поданої 19.07.2012 р.; податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року, поданої 17.08.2012р.; податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року подану 19.09.2012р.; податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року подану 17.10.2012р.; податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року подану 16.04.2019р.. податкових зобов`язань визначених у податковому повідомленні-рішенні №0002982301 від 23.04.2012р.; рішенні про розстрочення (відстрочення) податкового боргу та договорі про розстрочення податкового боргу №13 від 25.09.2013р.
За результатами перевірки складено акт №17555/03-20-55-12/30473452 від 23.09.2019 в якому зафіксовані порушення Житлово-комунальним підприємством №3 граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов`язання із сплати податку на додану вартість, на підставі якого Головне управління ДПС у Волинській області 24.10.2019 винесені податкові повідомлення-рішення №0226555504, №0226535504, якими відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України застосовано штрафні санкції у розмірі 10% від суми погашеного грошового зобов`язання в розмірі 58 273,50 грн., у розмірі 20% від суми погашеного грошового зобов`язання в розмірі 1 928 941 грн.
Відповідач вважає безпідставними твердження позивача про те, що контролюючий орган до 01.01.2017 не був наділеним правом проводити камеральну перевірки з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань, у зв`язку набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII, оскільки дана перевірка проведена після 01.01.2017.
На підставі викладеного, відповідач, просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 04 грудня 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає про наступне.
Як встановлено судом головним державним ревізором-інспектором податків і зборів з юридичних осіб Луцького управління ГУ ДФС у Волинській області Бомбелюк Алою Віталіївною проведено камеральну перевірку дотримання термінів сплати податку на додану вартість узгодженої суми грошового зобов`язання платника податку Житлово-комунального підприємства №3, за результатами якої складений акт про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету Житлово-комунальним підприємством №3 від 23.09.2019 №17555/03-20-55-12/30473452.
В акті перевірки зафіксовано, що Житлово-комунальним підприємством №3 в порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачені податкові зобов`язання з податку на додану вартість.
В акті перевірки №3 від 23.09.2019 №17555/03-20-55-12/30473452, в таблиці, ревізором-інспектором вказана дата граничного строку сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість, а також дата фактичної сплати таких податкових зобов`язань за Житлово-комунальним підприємством №3.
Так, порушення термінів сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість Житлово-комунальним підприємством №3 були допущені з дати фактичної сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість, а саме з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки.
Зазначені обставини визнаються позивачем та не заперечуються відповідачем.
На підставі акту перевірки відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019, яким до Житлово-комунального підприємства №3 застосовані штрафні санкції за затримку сплати горового зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 5827 гривень 35 коп. та 385 788 гривень 20 копійок.
Суд вважає податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019 протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на наступне.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно підпункту 75.1.1. пункту 75.1 ст.75 ПК України - камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 26.12.2016 1797-VIII, доповнено підпункт 75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України абзацом другим в наступній редакції: предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 26.12.2016 1797-VIII набрав чинності 01.01.2017.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
В рішенні Конституційного суду України від 09.02.1999 "У справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)" суд констатував, що: положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що повноваження на проведення камеральних перевірок щодо своєчасності сплати платниками податків узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання, податкові органи набули з 01.01.2017 року, а тому абзац 2 п.п.75.1.1 Податкового кодексу України регулює вказані правові відносини саме з 01.01.2017.
Як вбачається з матеріалів справи посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку позивача, фактично, за період з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки, тобто, з тієї дати, коли позивачем фактично сплачені податкові зобов`язання з податку на додану вартість та допущені порушення вимог податкового законодавства України щодо граничних строків сплати таких зобов`язань. Однак, абзац 2 п.п.75.1.1 Податкового кодексу України в період з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки не регулював зазначені вище правовідносини, а відтак зазначена норма не могла бути застосована відповідачем до спірних правовідносин висвітлених в акті камеральної перевірки від 23.09.2019 №17555/03-20-55-12/30473452.
З огляду на наведене суд погоджується з позивачем щодо порушення відповідачем вимог абзацу 2 п.п.75.1.1 Податкового кодексу України у спірних правовідносинах.
Крім того, згідно ст.114 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Згідно п.102.1 ст.102 ПК України - контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Як встановлено судом, порушення термінів сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість Житлово-комунальним підприємством №3 були допущені з дати фактичної сплати податкових зобов`язань з податку на додану вартість, а саме з 04.08.2011 по 25.09.2013 роки, в той час, як штрафні санкції за вказане порушення застосовані до позивача податковими повідомленнями-рішеннями №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019, а отже з порушенням граничних строків застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків встановлених статтями 102 та 114 Податкового кодексу України.
З урахуванням наведеного, суд приходить висновку, що податкові повідомлення-рішення №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019 винесені ГУ ДПС у Волинській області з порушенням статті 58 Конституції України, підпунктом 75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, статей 114 та 102 Податкового кодексу України, а відтак є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення №7009 від 31.10.2019 року позивачем при поданні позову сплачений судовий збір в розмірі 5 874 гривні 23 копійки, який, згідно ч.1 ст.139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь позивача.
Керуючись статтями 242, 243, 245, 246, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області №0226555504 та №022653504 від 24.10.2019.
Стягнути на користь Житлово-комунального підприємства №3 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір у сумі 5 874 гривні 23 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Позивач: Житлово-комунальне підприємство №3, код ЄДРПОУ 30473452, адреса: 43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, 39.
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області, код ЄДРПОУ 43143484, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Суддя Ю.Ю. Сорока