Рішення № 86938267, 15.01.2020, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
15.01.2020
Номер справи
296/5326/19
Номер документу
86938267
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 296/5326/19

2/296/92/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" січня 2020 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира у складі головуючого судді Рожкової О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,

ВСТАНОВИВ:

30.05.2019 позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути із ОСОБА_1 надміру сплачені кошти в сумі 10 658,00 грн. та сплачену суму судового збору у сумі 1 921,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що згідно із заявою відповідача від 14.02.2018 їй відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям, а саме: на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на період з 01.02.2018 по 31.07.2018 щомісячно. На підставі акту відділу державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 22.08.2018 виявлено, що відповідач не задекларувала дохід за ІІІ квартал 2017 року від продажу квартири в сумі 180 720,00 грн. Наведене призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей як одинокій матері за період з 01.02.2018 по 31.07.2018 на суму 22 488,00 грн., що підлягають поверненню до Державного бюджету. Частину боргу заявниці за її заявою було утримано з діючої допомоги на дитину одинокої матері в сумі 11 830,00 грн. Залишок боргу складає 10 658,00 грн. Надмірно сплачені кошти відповідач у добровільному порядку не відшкодовує.

10.07.2019 ухвалою Корольовського районного суду міста Житомира (суддя Галасюк Р.А.) відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.17,18).

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.10.2019 справу передано судді Рожковій О.С. (а.с.23).

Ухвалою судді від 07.10.2019 справу прийнято до провадження суддею Рожковою О.С. та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (а.с.24).

У встановлений судом строк, відповідач будучи повідомлена належним чином, відзив на позов не подала, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від відповідача також не надходило (а.с.28).

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.02.2018, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», останній призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям, а саме на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на період з 01.02.2018 по 31.07.2018 щомісячно (а.с.3-4).

З поданої заяви вбачається, що ОСОБА_1 у шлюбі не перебувала, з особою, від якої має дитину не проживає та пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію не отримує, ФОП не зареєстрована, в Центрі зайнятості на обліку не перебуває. Зі змісту цієї ж заяви слідує, що відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім`ї, доходу сім`ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги (а.с.3, зворот).

До заяви ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.5-6).

З поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5).

Також відповідач вказала, що вона офіційно і не офіційно не працює, інших доходів не має, проживає в долі батьків, власного житла не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування не має.

На підставі поданих ОСОБА_1 документів та відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", останній призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.02.2018 по 31.07.2018 року щомісячно в розмірі 3720,00 грн., що підтверджується рішенням Корольовського РУПСЗН м. Житомира про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 15.02.2018 (а.с.7).

Згідно довідки про завантажені доходи від 04.04.2018 ОСОБА_1 у ІІІ кварталі 2017 року здійснила операцію з продажу нерухомого майна на суму 180 720,00 грн. (а.с.8)

Як вбачається з акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 22.08.2018 встановлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід за ІІІ квартал 2017 року від продажу квартири в сумі 180 720,00 грн., що призвело до надмірної виплати допомоги на дітей як одинокій матері за період з 01.02.2018 по 31.07.2018 в сумі 22 488,00 грн. (а.с.9).

Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми 27.08.2018 ОСОБА_1 немає права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) у період з 01.02.2018 по 30.07.2018 (а.с.10).

Як вбачається з розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї від 27.08.2018, ОСОБА_1 у вересні 2017 року отримала дохід у розмірі 180 720,00, а тому сукупний середньомісячний дохід сім`ї, яка складається з трьох осіб, складає 30 120,00 грн., а середньомісячний дохід члена сім`ї складає 10 040,00грн. (а.с.10, зворот ).

Розпорядженням начальника управління від 27.08.2018 з діючої допомоги ОСОБА_1 утримано переплату у розмірі 50% до повного погашення (а.с.11).

Згідно довідки УПСЗН ДПС Житомирського району від 27.08.2018 ОСОБА_1 отримала допомогу, як одинока матір на двох дітей за період 01.02.2018 по 31.07.2018 у сумі 22 488, 00 грн. (а.с.11, зворот).

З розрахунку переплати допомоги по о/р 477017, вбачається, що з причини приховання позивачем інформації (дохід від продажу майна) виникла переплата допомоги позивачу за період 01.02.2018 по 31.07.2018 в сумі 22 488, 00 грн. (а.с.12).

В результаті чого, 04.03.2019 на адресу ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям. Зі змісту якого вбачається, що відповідачу надмірно сплачені кошти в сумі 22 488, 00 грн. за період з 01.02.2018 по 31.07.2018. Згідно заяви останньої від 22.08.2018 кошти в сумі 11 830,00 грн. утримані з діючої допомоги за період з 01.08.2018 по 01.01.2019. У зв`язку з цим, позивач просив повернути надміру отриману суму допомоги і залишок перерахувати в сумі 10 658,00 грн. до 05.05.2019, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено (а.с.13).

Відповідно до п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 34 вказаного Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

У відповідності до пункту 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З огляду на наведене, враховуючи, що з боку ОСОБА_1 наявна недобросовісність набуття державної допомоги, суд вважає за необхідне позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради задовольнити.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13, 128, 141, 223, 263-265, 268, 273, 280, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 10 658 (десять тисяч шістсот п`ятдесят вісім) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в розмірі 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач:

Управління соціального захисту населення

Корольовського району департаменту

соціальної політики Житомирської міської ради

місцезнаходження за адресою:

м.Житомир, пл. Польова,8,

ЄДРПОУ 42103215

Відповідач:

ОСОБА_1 ,

проживає за адресою:

АДРЕСА_1

РНОКПП НОМЕР_1

Головуючий суддя О. С. Рожкова