Рішення № 86932018, 13.01.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
906/877/19
Номер документу
86932018
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" січня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/877/19

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Соловей Л.А. ,

при секретарі судового засідання: Пеньківській О.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Олефір О.Ю., довіреність №1 від 02.01.20;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (м.Житомир)

до Фізичної особи-підприємця Ничипорука Юрія Васильовича (м.Житомир)

про стягнення 25315,00грн.

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Ничипорука Юрія Васильовича заборгованості зі сплати втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 25315,00грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог ст.207 Земельного кодексу України в частині відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, у зв`язку зі зміною категорії земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення на землі іншої категорії.

Ухвалою від 18.09.19, зокрема, позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 08.10.19.

Ухвалою господарського суду від 29.10.19 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/877/19 до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 25.11.19 о 12:00.

У зв`язку із неявкою в судове засідання 25.11.19 представників сторін, розгляд справи по суті відкладено на 16.12.19.

Ухвалою суду від 16.12.19, з метою забезпечення права кожного із учасників справи на належний судовий захист, надання сторонам можливості взяти участь в судовому засіданні для розгляду справи по суті, належним чином підготуватися до дослідження доказів та судових дебатів, відкладено розгляд справи по суті на 13.01.2020.

13.01.20 позивачем до суду подано заяву, у якій повідомляється про зміну реквізитів рахунків для зарахування надходжень до бюджетів відповідного стандарту IBAN. Також долучено довідку №9-6-0.52-289/2-20, згідно якої станом на 13.01.20 за відповідачем рахується заборгованість щодо сплати втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 24815,00грн. В довідці також зазначено, що відповідачем 21.05.19 (тобто до відкриття провадження у справі) частково сплачено 500,00грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у розмірі 24815,00грн з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причину неявки суд не повідомив. Приймаючи до уваги, що відповідач не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданим йому процесуальним правом, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 17.11.16 розпорядженням голови Житомирської районної державної адміністрації №579 затверджено ФОП Ничипоруку Юрію Васильовичу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою зміни цільового призначення, загальною площею 0,5000га, з ведення особистого селянського господарства на будівництво і обслуговування будівель торгівлі, за адресою: Левківська сільська рада, Житомирський район, Житомирська область; змінено цільове призначення земельної ділянки, загальною площею 0,5000га, кадастровий номер 1822084100:01:000:0934, яка розташована на території Левківської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області (за межами населеного пункту), з земель сільськогосподарського призначення (ведення особистого селянського господарства) на землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) (п.2 Розпорядження); ФОП Ничипоруку Юрію Васильовичу, у двомісячний термін з дня видачі розпорядження, сплатити втрати сільськогосподарського виробництва, у розмірі 25315,00грн згідно розрахунку ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (п.3 Розпорядження) (а.с.11).

04.12.17 за результатами перевірки з питання додержання встановленого законом порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, державним інспектором Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області складено Акт №437-ДК/307/АП/09/01-17, на підставі якого у цей же день ФОП Ничипоруку Ю.В. вручений припис №437-ДК/0225Пр/03/01-17 щодо порушення вимог земельного законодавства, що полягає у несплаті боргу у сумі 25315,00грн - втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених зміною цільового призначення земельної ділянки, загальною площею 0,5000га з ведення особистого селянського господарства на будівництво і обслуговування будівель торгівлі (а.с.13-14).

14.02.19 Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області видано наказ №105-ДК, пунктом 1 якого визначено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки виконання припису щодо усунення порушення земельного законодавства за реєстраційним №437-ДК/0225Пр/03/01-17 від 04.12.17 на території Левківської сільської ради Житомирського району (а.с.15).

14.02.19 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель проведено перевірку, за результатами якої складений Акт №105-ДК/76/АП/09/01/-19 про невиконання ФОП Ничипоруком Ю.В. припису № №437-ДК/0225Пр/03/01-17 та вручено припис про усунення порушень вимог земельного законодавства, яке полягає у несплаті втрати сільськогосподарського виробництва (а.с.16-17).

У цей же день державним інспектором був складений протокол про адміністративне правопорушення №105-ДК/0038П/07/01-19, у якому зафіксовано факт невиконання ФОП Ничипоруком Ю.В. вимог припису №437-ДК/0225Пр/03/01-17 від 04.12.17, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності. 14.02.19 державним інспектором винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, у якій зазначено, що ФОП Ничипорук Ю.В. порушив вимоги статті 188-5 Кодексу про адміністративне правопорушення та на нього накладено адміністративний штрафу у розмірі 340,00 грн (а.с.18-19), який сплачений відповідачем повністю 18.02.19, що підтверджується відповідним платіжним дорученням (а.с.60).

Несплата відповідачем коштів у сумі 25315,00грн, як втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених зміною цільового призначення земельної ділянки, стало підставою для звернення позивача з позовом до суду для їх примусового стягнення з відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково з огляду на наступне:

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи ФОП Ничипорук Ю.В. має у приватній власності земельну ділянку площею 0,5000 га для ведення особистого селянського господарства, яка належить йому на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно №44735922 від 29.09.15.

Частиною 3 ст.20 Земельного кодексу України передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів провадиться районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (що полягає у обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин), приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Відповідно до розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації №579 від 27.11.16 ФОП Ничипоруку Ю.В. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,5000га з метою зміни цільового призначення, з сільськогосподарського призначення (ведення особистого селянського господарства) на землі житлової та громадської забудови (будівництво і обслуговування будівель торгівлі) за адресою: Левківська сільська рада, Житомирський район, Житомирська область.

Поняття, умови, розміри відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва та напрями використання коштів від відшкодування втрат регламентуються главою 36 Земельного Кодексу України та Порядком визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 17.11.1997 №1279.

Так, відповідно до статті 207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

Під втратами сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва слід розуміти зміну цільового призначення сільськогосподарських угідь, лісових земель та ділянок під чагарниками в зв`язку з необхідністю їх використання для несільськогосподарських потреб, а також неможливість використання земельної ділянки в повному обсязі у зв`язку із встановленням обмежень у землекористуванні та погіршенням якості земель.

Зі змісту зазначеної норми випливає, що відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що наступають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду в інші категорії земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.

Відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва здійснюється незалежно від того, в якій власності перебувають зазначені угіддя. Важливим є те, що рілля, багаторічні насадження, перелоги, сінокоси, пасовища, лісові землі та землі під чагарниками втрачають свою функцію головного засобу виробництва в сільському й лісовому господарстві та вибувають з господарського обороту, або ж погіршується їхня якість чи встановлюється обмежений режим їхнього використання за цільовим призначенням.

Тобто, підставою для відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва є затверджена в установленому порядку землевпорядна документація щодо відведення земельної ділянки, а також зміна цільового призначення спірних земель.

Судом встановлено, що відповідно до норм чинного законодавства цільове призначення земельної ділянки, кадастровий номер 1822084100:01:000:0934, яка знаходиться на території Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області, змінено з земель сільськогосподарського призначення (ведення особистого селянського господарства) на землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі).

Згідно з пунктом 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісогосподарських угідь для цілей, не пов`язаних із веденням сільського і лісового господарства, проводиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.

Отже, у зв`язку із зміною цільового призначення земельної ділянки, яка належить відповідачу був затверджений розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню ФОП Ничипоруку Ю.В. у двохмісячний строк у розмірі 25315,00рн, тобто до 17.01.17. Разом з тим, відповідач у визначений строк зазначені кошти не сплатив, що є порушенням порядку відшкодування втрат виробництва і як наслідок до примусового стягнення цієї суми з відповідача.

Разом з тим, судом встановлено, що до подачі позову до суду, а саме 21.05.19, відповідач частково сплатив заборгованість у розмірі 500,00грн, на підтвердження чого Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області надано відповідну довідку від 13.01.20 №9-6-0.52-289/2-20 (а.с.130).

За таких обставин, станом на момент пред`явлення позову до суду за відповідачем рахуються невідшкодовані втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 24815,00грн (25315,00грн-500,00грн).

Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем решти суми втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 24815,00грн.

Згідно зі ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно ст.ст.13, 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1 ст.76 ГПК України).

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 ГПК України).

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи, та підлягають задоволенню на суму 24815,00грн втрат сільськогосподарського виробництва. Вимоги в частині стягнення 500,00грн заявлені необґрунтовано та задоволенню не підлягають.

Судовий збір, відповідно до п.3 ч.4 ст.129 ГПК України, покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Фізичної особи-підприємця Ничипорука Юрія Васильовича задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ничипорука Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 ) на рахунок (Левківська/с.Левків, реквізити УК у Житомирському районі, с.Левків/21110000, номер рахунку UA 078999980334119848000006216) втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 24815,00грн.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ничипорука Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 ) користь Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, м.Житомир, вул.Довженка, 45, код ЄДРПОУ 39765513, р/р 35216030090247, МФО 820172, назва банку: ДКСУ у м.Києві, отримувач: ГУ Держгеокадастру у Житомирській області)

- 1883,06грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати:

1- до справи;

2- позивачу;

3 - 4 - відповідачу на 2 адреси (рек. з повід.): 1. 12403 , Житомирський район, с .Глибочиця, вул.Смоківська , 23-а ;

2. АДРЕСА_1 .