Рішення № 86926718, 13.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
520/11444/19
Номер документу
86926718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

13 січня 2020 р. справа № 520/11444/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,-

встановив:

Владний суб`єкт повноважень, Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, у порядку адміністративного судочинства заявив вимогу про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( РНОКПП: НОМЕР_1 ) штрафу за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 10.166,00 грн.(десять тисяч сто шістдесят шість гривень) до державного бюджету для зарахування надходжень:банк одержувача: Казначейство України, одержувач: УК у Шевченківському районні, код одержувача: 37999654, номер рахунку: UA738999980000031116106020003, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування доходу бюджету: «Адміністративні штрафи та інші санкції».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при здійсненні контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами та вимог до її змісту службовою особою встановлено, що відповідачем порушено вимоги п. 8 ч.2 ст. 22 Закону України «Про рекламу». Головним управлінням на підставі протоколів про порушення законодавства про рекламу від 31.01.2019 №11 та від 01.02.2019 року №21 прийняті рішення №50, №53 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у зв`язку з розміщенням реклами алкогольних напоїв. Позивачем було складено протокол про порушення законодавства про рекламу та прийняті рішення, яким було застосовано штраф до суб`єкта господарювання у розмірі 10166,00 грн. за порушення вимог законодавства відповідно до вимог ч. 7 ст.27 Закону України «Про рекламу». У зв`язку з невиконанням рішення відповідачем у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , отримав копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі 06.12.2019 року, правом надати письмові заперечення на адміністративний позов не скористався.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом установлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. До переліку видів господарської діяльності позивача, відповідно до Витягу з Єдиного о державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань належить: роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (47.25), роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (код 47.26) діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (56.10), обслуговування напоями (код 56.30) та інше.

Судом встановлено, що на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (далі - Головне управління) надійшло звернення ОСОБА_2 за вх. № Ч-1493 від 09.10.2018 щодо розміщення реклами алкогольних напоїв з інформаційним полем : «КАФЕ-БАР», 10 сортов пива» на кінцевій зупинці міського транспорту «Проспект Перемоги», за адресою: м. Харків, проспект Перемоги, 77 з ознаками порушення вимог п.8 ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу», а саме: реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.

Спеціалістами Головного управління було здійснено виїзд за вищевказаною адресою та виявлено рекламу з інформаційним полем: «ПИВО БАР Живого пива 10 сортов пива», з ознаками порушення вимог ч.2 ст.22 та ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу».

У зв`язку із встановленими обставинами Головним управлінням було направлено лист №5.3/15633 від 17.10.2018 року до Харківської міської ради щодо надання відомостей про суб`єкта підприємницької діяльності та надання необхідної інформації стосовно вищевказаної реклами.

07.11.2018 на адресу Головного управління надійшов лист Департаменту контролю Харківської міської ради Харківської області від 05.11.2018 №1966/0/172-18, згідно якого, спеціалістами Департаменту контролю було виявлено 2 спеціальні конструкції - щити на фасаді з інформаційними полями «Пиво Бар...». «Staropramen...», які розміщуються фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з порушенням вимог чинного законодавства України у сфері реклами та благоустрою населених пунктів (а.с. 11-12).

Позивачем за адресою місцезнаходження ФОП ОСОБА_1 направлено рекомендованим листом вимоги від 11.12.2018р. за № 5.3/18412, від 12.11.2018р. за № 5.3/17249 та № 5.3/17250, від 08.01.2019р. за № 5.3/177 та за № 5.3/178, від 09.01.2019 за № 5.3/245 та за № 5.3/247, № 5.2/1371 про надання завірених належним чином копій документів, а саме: свідоцтва про державну реєстрацію, довідку про включення до ЄДРПОУ, договору оренди приміщення, договору з розміщувачем (рекламодавцем) реклами, актів виконаних робіт до нього, що підтверджується копіями конвертів та , які міститься в матеріалах справи.

Головним управлінням складено протоколи про порушення законодавства про рекламу від 31.01.2019р. за № 11 та від 01.02.2019р. за № 21, з яких вбачається, що розміщення зовнішньої реклами з інформаційним полем «Пиво БАР …» та «Staroprament" за адресою: м.Харків, пр. Перемоги, 77 з ознаками порушення вимог ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу», а саме: реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.

28.02.2019р. відповідно до рішень за № 50 та №53 розпочато справу про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 ..

14.03.2019р. Головне управління повторно за адресою місцезнаходження ФОП ОСОБА_1 рекомендованим листом направлено вимогу за №5.2/3306 щодо встановлених порушень та з`явлення та надання свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 (виписки з Єдиного державного реєстру ФОП ОСОБА_1 ), письмові пояснення, дозвіл на розміщення рекламних засобів, договір з розміщувачем (виробником, замовником) реклами, актів виконаних робіт до нього, документів щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдження реклами, документи що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами, тощо), акт виконаних робіт, іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення, що підтверджується повідомлення про направлення, яке міститься в матеріалах справи. Крім того, повідомлялося про місце, дату та час розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 .

Відповідач не прибув у визначену дату та час для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та не надав витребуваних відомостей і документів. Згідно копії кур`єрської доставки, позивач 22.03.2019 року відмовився отримувати вказану вимогу.

Головним управлінням проведено засідання справи про порушення законодавства про рекламу та складено протоколи від 02.04.2019 за № 89 та за № 92, яким встановлено, що ФОП ОСОБА_1 та зафіксовано порушення ч. 2 ст.22 Закону Країни "Про рекламу".

Так, на підставі положень ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" суб`єктом владних повноважень прийняті рішення від 02.04.2019р. за № 85 та № 88 відносно ФОП ОСОБА_1 про накладення штрафу у розмірі 10.166,00 грн. (по кожному рішенню 5083,00 грн.) за рекламу алкогольних напоїв, рекламу знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами з порушенням вимог ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу».

Також, 02.05.2019р. контролюючим органом винесено приписи за № 59 та 62, в яких зазначено вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до ФОП ОСОБА_1 щодо усунення порушення, а саме: розміщену рекламу з інформаційним полем « Пиво БАР Живого пива 10 сортів пива» та «Staroprament", за адресою: м Харків, пр.Перемоги,77 привести у відповідності до абз.п.8 ч.2 ст.22 Закону України « Про рекламу».

Як вбачається з матеріалів справи, примірники рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 02.04.2019 за № 85, 88, примірники протоколів засідання від 02.04.2019р. за № 89,92 та примірники приписів від 02.04.2019р. за № 59, 62 направлені на адресу відповідача листом від 03.04.2019р. за № 5.2/4205 з повідомленням кур`єрською поштою, але не були врученні адресату. Також були направлені Укрпоштою, що підтверджується копією квитанції від 17.04.2019 року.

У зв`язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся із даним позовом до суду.

Суд зазначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначаються Законом України "Про рекламу" (далі Закон) (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.п.1 ч.1 ст. 26 Закону контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу», реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється, зокрема засобами зовнішньої реклами.

Згідно п. 1 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII, із 1 липня 2015 року набрала чинності норма стосовно віднесення пива до алкогольних напоїв.

Отже, відповідачем було зафіксовано порушення ФОП ОСОБА_1 вимог ч.2 ст 22 Закону України «Про рекламу» (реклама алкогольних напоїв заборонена) щодо розміщення зовнішньої реклами знаків для товарів з інформаційним полем «Пиво БАР Живого пива 10 сортів пива» та «Staroprament", за адресою: м Харків, пр.Перемоги,77 .

Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) визначається Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 693 (далі Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку та відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах: п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у: замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення; замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно; п`ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення; п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення; сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження. У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Частиною 2 ст. 27 Закону України "Про рекламу" встановлено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно ч.5 ст.27 Закону України "Про рекламу", вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до ч.7 ст.27 Закону України "Про рекламу", у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України "Про рекламу", на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як з`ясовано судом, саме згадані рішення суб`єкта владних повноважень є підставою для вимоги про стягнення штрафу з відповідача.

Суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт підприємницької діяльності, обтяжений обов`язком здійснити платіж за рішеннями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, адже вказані рішення суб`єкта владних повноважень не втратили юридичної дії. Строк виконання обов`язку здійснити платіж у спірних правовідносинах збіг. В матеріалах справи відсутні фактичні дані, які б засвідчували належне виконання платником згаданого обов`язку у спосіб перерахування грошових коштів або припинення цього обов`язку в інші способи.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету штраф за порушення Закону України "Про рекламу" у розмірі 10166,00 грн. (десять тисяч сто шістдесят шість гривень), згідно рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 85 та № 88 від 02 квітня 2019 р.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 10.166,00 грн. (десять тисяч сто шістдесят шість гривень) до державного бюджету для зарахування надходжень: банк одержувача: Казначейство України, одержувач: УК у Шевченківському районні, код одержувача: 37999654, номер рахунку: UA738999980000031116106020003, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування доходу бюджету: «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева