
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 січня 2020 року м. Рівне №460/2165/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області (далі іменується - позивач) до ОСОБА_1 (далі іменується - відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 31397 грн. 24 коп.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що за платником податків обліковується податковий борг у загальному розмірі 31397 грн. 24 коп.: податок на додану вартість - 21585 грн. 61 коп.; мито - 9811 грн. 63 коп. Податковий борг виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов`язань за податковими повідомленнями-рішеннями від 22.05.2019 №0005981304 та №0005991304. На адресу відповідача була надіслана податкова вимога про сплату боргу від 05.06.2019, проте сума боргу не погашена. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відзив на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України відповідачем до суду не подано.
Ухвалою суду від 21.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 14.11.2019.
Підготовче засідання, призначене на 14.11.2019, не відбулося через перебування головуючого судді на лікарняному.
Ухвалою суду від 19.11.2019 призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 10.12.2019.
Ухвалою суду від 10.12.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 14.01.2020.
Ухвалою суду від 14.01.2020 допущено правонаступництво позивача.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули. Позивач у позовній заяві просив суд провадити розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження, оскільки потреба заслухати свідка чи експерта відсутня.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Фіскальним органом проведено документальну невиїзну перевірку щодо дотримання ОСОБА_1 вимог законодавства, за результатами якої складено Акт «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання громадянкою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при переміщенні через митний кордон України товару з поданням митної декларації від 08.08.2018 №UA205100/2018/013076» від 13.05.2019 №997/17-00-13-04/3257019084 (далі іменується - Акт перевірки) (а.с. 15).
На підставі Акта перевірки фіскальним органом винесені податкові повідомлення-рішення від 22.05.2019:
№0005981304 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів у розмірі 18966,65, у тому числі: 15173,32 - за основним зобов`язанням, 3793,33 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
№0005991804 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем «мито на товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами» у розмірі 8621,20 грн., у тому числі: 6896,96 грн. - за податковим зобов`язанням, 1724,24 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 13) (далі іменуються - ППР).
Вказані ППР надіслані на адресу платника податків (а.с. 12).
Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (підпункт 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі іменується - ПК Країни)).
За правилами пункту 58.3. статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Фіскальним органом дотримано норм даного припису та надіслано податкові повідомлення-рішення на адресу відповідача листом з повідомленням про вручення.
За правилами пункту 56.1. статті 56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (пункт 56.2 статті 56 ПК України).
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення (абзац перший пункту 56.18 статті 56 ПК України).
Судом встановлено, що відповідач не оскаржував податкові повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядках, оскільки таких доказів суду відповідачем не надано.
Відповідно до пункту 57.3. статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
У зв`язку з несплатою платником податків сум податкових/грошових зобов`язань (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14, підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України) у строки, визначені нормами ПК України, зазначені зобов`язання набули статусу податкового боргу (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно пункту 129.1 статті 129 ПК України, нарахування пені розпочинається:
129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Згідно інформації про стан розрахунків (а.с. 6), відповідачу нараховано пеню у загальному розмірі 3809,39 грн.
Таким чином, загальна сума боргу становить: 15173,32 грн. + 3793,33 грн. (ППР №0005981304) + 6896,96 грн. + 1724,24 грн. (ППР №0005991804) + 2618,96 грн. (пеня за ППР №0005981304) + 1190,43 грн. (пеня за ППР №0005991804) = 31397,24 грн.
Позивачем вживались заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку (пункт 59.1 статті 59 ПК України). Податкова вимога від 05.06.2019 №4546-17 форми «Ф» надіслана на адресу відповідача (а.с. 9).
В силу норм пунктів 59.3, 59.5 статті 59, статті 60 ПК України, податкова вимога на момент розгляду справи по суті є невідкликаною (чинною), що також вбачається зі змісту облікової картки платника податків (а.с. 10).
За приписами підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, заявлені позовні вимоги про стягнення суми податкового боргу у загальному розмірі 31397,24 грн. підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, місто Рівне, вулиця Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету суму податкового боргу у загальному розмірі 31397 (тридцять одна тисяча триста дев`яносто сім) грн. 24 (двадцять чотири) коп., у тому числі:
21585 (двадцять одна тисяча п`ятсот вісімдесят п`ять) грн. 61 (шістдесят одна) коп. з податку на додану вартість на рахунок №31115031517002, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача: 38012714, одержувач: УК у м. Рівному/Рівне/14070100;
9811 (дев`ять тисяч вісімсот одинадцять) грн. 63 (шістдесят три) коп. зі сплати мита на рахунок №31310308517002, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача: 38012714, одержувач: УК у м. Рівному/Рівне/15010500.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 14 січня 2020 року.
Суддя Недашківська К.М.