
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 грудня 2019 року м. Рівне №460/2424/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: Вавренюка М.Г., представник Черняк Р.А.,
відповідача: представник Пашкевич І.А., третьої особи відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГородищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання протиправною та нечинною постанови, зобов`язання до вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
25.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду із позовом до Городищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області про визнання протиправною та нечинною постанови №1 від 11.07.2019 «Про народну ініціативу відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2» та про зобов`язання звернутися до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області з поданням про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою Городищенського сільського голови ОСОБА_2 .
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 25.09.2019 справі присвоєно номер 460/2424/19 та визначено головуючого суддю Махаринця Д.Є.
Ухвалою суду від 27.09.2019 судді Махаринця Д.Є. задоволено заяву про самовідвід, відповідно до чого справу №460/2424/19 передано на новий авторозподіл для визначення складу суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 27.09.2019 справа № 460/2424/19 надійшла в провадження судді Друзенко Н.В.
Ухвалою суду від 30.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.10.2019.
Ухвалою суду від 29.10.2019 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 12.11.2019 і продовжено строк для надання відзиву на позовну заяву.
12.11.2019 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 22.11.2019 у зв`язку з необхідністю залучити до справи Городищенського сільського голову ОСОБА_2 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 14.11.2019 витребувано у Городищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області: витяг з протоколу, або в іншій формі офіційну інформацію щодо підсумків результатів голосування по виборах сільського голови та депутатів Городищенської сільської ради 25.10.2015, в розрізі кількості голосів виборців, відданих за ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 22.11.2019 підготовче засідання закрито і призначено розгляд справи по суті на 24.12.2019, ухвалено викликати у судове засідання свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .. ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ОСОБА_7
24.12.2019 судове засідання відкладено до 27.12.2019 у зв`язку з задоволенням клопотання представника відповідача.
В судове засідання 27.12.2019 не прибули свідки: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 , ОСОБА_6
Сторона позивача, за клопотанням якої вказані особи викликані в якості свідків, не наполягала на їх повторному виклику. Суд з урахуванням вимог статті 206 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив про продовження судового розгляду без участі свідків, які не з`явилися.
В судовому засіданні 27.12.2019 було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Згідно позовної заяви і пояснень представника позивача 09.06.2019 були проведені збори виборців с.Городище і с.Кругле. На них, зокрема, розглядалось питання про здійснення процедури відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою у зв`язку з невиконанням ним письмових доручень виборців. Рішення про початок проведення такої процедури було ухвалено визначеною законодавством кількістю виборців, утворено персональний склад ініціативної групи для збору підписів на підтримку ініціативи, а також обрано її офіційного представника. В подальшому, про початок процедури ініціативною групою було повідомлено відповідача і надані всі необхідні документи для ухвалення відповідачем рішення про звернення до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області з поданням про дострокове припинення повноважень Городищенського сільського голови за народною ініціативою. Вказав, що ці документи за формою і змістом повністю відповідали вимогам статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Пояснив, що за ухвалення цих питань, які були на порядку денному проголосували всі присутні на зборах громадяни. Відомості стосовно 30 осіб не містяться у списку учасників, який є додатком до протоколу у зв`язку з тим, що вони не зареєстровані на території Городищенської сільської ради або проживають там без реєстрації, а тому не є виборцями органів місцевого самоврядування, зокрема сільського голови. Це зумовило розбіжність між кількістю осіб, які голосували за ухвалення рішень і кількості виборців, інформація щодо яких зазначена у додатку до протоколу. Проте, рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою приймається у кількості не менше 20 осіб, а за відкликання ОСОБА_2 проголосувало 31 особа, тому вимоги законодавства були дотримані. Повідомив, що 11.07.2019 Городищенською територіальною виборчою комісією ухвалено постанову №1 «Про народну ініціативу відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2», якою припинено таку ініціативу з причин невідповідності документів вимогам передбаченим чинним законодавством. Вважає це рішення протиправним, оскільки воно прийнято необґрунтовано, а також без урахування всіх обставин, які мають значення для його ухвалення. Зазначив, що підстави для прийняття постанови були формальними і надуманими, такими, що не відповідають змісту поданих на розгляд документів, а тому вона підлягає скасуванню. Також вказав, що відповідач всупереч ч.2 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» перевірив подані документи лише на дотримання вимог ст.38 цього Закону, не оцінюючи їх відповідність приписам статей 39-40, що є порушенням процедури ухвалення спірного рішення. З огляду на наведене просив задовольнити позовні вимоги.
Згідно відзиву на позовну заяву, а також пояснень представника відповідача в судовому засіданні, позовна заява є безпідставною і необґрунтованою, оскільки підставами для ухвалення рішення стала невідповідність поданих ініціативною групою документів вимогам статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Зокрема, до комісії подано протокол громадських слухань від 09.06.2019, а не протокол зборів виборців, як це вимагається законом, кількість учасників зборів зазначена у списку не відповідає кількості присутніх на них осіб, які голосували за прийняття рішень з питань відкликання сільського голови, утворення ініціативної групи, затвердження її персонального складу. Також стороною відповідача вказано, що у протоколі відсутній зміст обговорення звернення виборців про відкликання, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо цього та щодо затвердження підписного листа. Зауважено також, що у списку учасників громадських слухань не зазначена інформація, яка вимагається законодавством щодо всіх виборців, які були присутні і ухвалювали рішення зборах. Крім цього, вказано, що збори проведені в забороненому законі місці, а саме в ДУ «Городищенській виправній колонії №96» і головуючим на них був громадянин ОСОБА_8 , який не є виборцем Городищенської територіальної громади, а тому не міг голосувати за відкликання сільського голови. За таких підстав сторона відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, своїх пояснень не надав, а тому його правова позиція щодо спору суду невідома.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.
ОСОБА_1 є виборцем Городищенського сільського голови і зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.34)
Згідно з рішенням Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 09.11.2015 №1 «Про підсумки результатів голосування по виборах сільського голови та депутатів сільської ради» на ОСОБА_2 покладено повноваження сільського голови (а.с.73).
Відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №560669 від 25.10.2015 за обрання ОСОБА_2 . Городищенським сільським головою проголосувало 250 виборців (а.с.214-215).
09.06.2019 о 15:00 у приміщенні актового залу ДУ «Городищенська виправна колонія №96», що знаходиться в селі Городище, відбулися громадські слухання з приводу добровільного об`єднання територіальних громад сіл Городище та Кругле з громадами суміжних населених пунктів. Про час, дату і місце проведення такого заходу оголошенням було повідомлено громаду сіл, а також запрошені представники мерії м.Рівне, Городищенський сільській голова, депутати сільської ради та телеканал «Ритм».
Третім питанням на порядку денному було ініціювання процедури відкликання сільського голови за народною ініціативою. Рішення прийняті за результатами зборів оформлювались протоколом. Відповідно до його змісту на них були присутні 61 особа. Згідно з пунктом 3 цього протоколу голова громадських слухань ОСОБА_8 ознайомив громаду з процедурою відкликання сільського голови. В ході обговорення було запропоновано розпочати таку процедуру щодо Городищенського сільського голови ОСОБА_2 , а також підтримати осіб, які будуть входити у склад ініціативної групи для збору підписів. Також запропоновано обрати ОСОБА_1 представником ініціативної групи. Ці пропозиції були поставлені на голосування. За ухвалення таких рішень проголосувала 61 особа, тобто всі присутні на зборах громадяни (а.с.18-20).
Судом встановлено, що додатком до цього протоколу був зразок підписного листа по відкликанню Городищенського сільського голови ОСОБА_2 обраного у 2015 році шляхом самовисування (а.с.110).
У списку учасників зборів виборців, на яких розглядалося питання про внесення пропозиції про відкликання, який є додатком до протоколу від 09.06.2019 міститься перелік 31 учасника, у якому зазначено прізвища, власні ім`я та по батькові, число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України, адрес місця проживання, засобів зв`язку, що засвідчено їх підписами. Між тим, судом встановлено, що цей документ не містить відомостей щодо всіх осіб, які брали участь у зборах і голосували за ухвалення рішень (а.с.21-22).
Відомості щодо учасника зборів під номером 13 у переліку є неповними, а саме не вказано його власне ім`я та по батькові, число, місяць і рік народження, серію та номер паспорта громадянина України, засоби зв`язку (контактний телефон), а також відсутній його підпис.
Інформація щодо інших 29 учасників, які брали участь у зборах 09.06.2019 у додатку до протоколу відсутня.
19.06.2019 були проведенні збори ініціативної групи щодо уточнення та затвердження форми підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_9 А. Відповідно до протоколу під час проведення зборів були присутні десять осіб, які одноголосно прийняли рішення про затвердження уточненої форми підписного листа (а.с.28).
20.06.2019 до Городищенської територіальної виборчої комісії (далі - Городищенської ТВК) від представників ініціативної групи надійшли такі документи: витяг з протоколу громадських слухань з приводу добровільного об`єднання територіальних громад сіл Городище та Кругле з громадами суміжних населених пунктів та про відкликання депутатів Городищенської ради та Городищенського сільського голови, список учасників зборів виборців на яких розглядалося питання щодо відкликання ОСОБА_2 , заяви громадян, які дали згоду стати членами ініціативної групи, копії їх паспортів (а.с.75-99), письмова заява про згоду громадянина Вавренюка бути офіційним представником ініціативної групи, копія його паспорта, зразок підписного листа, інформативний лист до телеканалу «Ритм», оголошення про проведення громадських слухань, доручення дане сільському голові громадою, а також супровідний лист про їх надіслання. Таким чином Городищенську ТВК було повідомлено про народну ініціативу щодо відкликання сільського голови. Подані документи відповідали вимогам ст. 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», як це зазначено у постанові відповідача від 11.07.2019.
02 липня 2019 року в с.Городище Рівненського району Рівненської області офіційний представник ініціативної групи передав заступнику голови ТВК під розписку 55 оригіналів підписних листів із 382 підписами виборців, які відповідають зразку, що є додатком до протоколу зборів від 09.06.2019, а також ряд інших документів на підтримку пропозиції про відкликання ОСОБА_2 (а.с.116-171). У підписних листах міститься інформація щодо прізвищ, імен та по батькові осіб, що їх підписали їх дат народжень, громадянства, серій та номерів паспортів, адрес проживання, дат підписання і відповідно підписів.
Згідно з протоколом від 11.07.2019 №2 «Про продовження засідання Городищенської територіальної виборчої комісії від 03.07.2019» члени комісії визначали, чи дотримані вимоги статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у наданих ініціативною групою документах. Результати голосування повністю відображені в ухваленій за його результатами постанові. Поряд з цим, зі змісту протоколу вбачається, що комісією було перевірено дотримання приписів тільки статті 38 відповідного Закону і встановлена їх невідповідність внаслідок ряду недоліків її положенням. Водночас відповідач не ставив на обговорення питань пов`язаних з дотриманням порядку повідомлення про створення ініціативної групи, який встановлений ст.39 «Про статус депутатів місцевих рад», а також форми і змісту підписних листів, їх кількості і достовірності, що вимагається ст. 40 цього Закону, а також залучення органів, які повинні сприяти проведенню перевірки (а.с.60-67).
11.07.2019 Городищенською територіальною виборчою комісією ухвалено постанову №1 «Про народну ініціативу відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2», якою припинено таку ініціативу.
Підставами для ухвалення такого рішення стала невідповідність поданих ініціативною групою документів вимогам статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Зокрема, те що до комісії подано протокол громадських слухань від 09.06.2019, а не протокол зборів виборців, як це вимагається законом, кількість учасників зборів зазначена у списку не відповідає кількості присутніх на них осіб, які голосували за прийняття рішень з питань відкликання сільського голови, утворення ініціативної групи, затвердження її персонального складу. Також вказано, що у протоколі відсутній зміст обговорення звернення виборців про відкликання, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо цього та щодо затвердження підписного листа. Поряд з цим у списку учасників громадських слухань не зазначена інформація, яка вимагається законодавством щодо всіх виборців, які були присутні і ухвалювали рішення зборах. Крім того зауважено, що збори проведені в державному органі ДУ «Городищенська «ВК №96», а це заборонено законом. Причин у зв`язку з якими комісією не перевірялись документи на їх відповідність вимогам статей 39-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у постанові не зазначено.
Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні підтвердив інформацію, яка відображена у протоколі зборів від 09.06.2019, а саме: дату час і місце проведення громадських слухань, а також перелік питань, які ставилися на голосування і його результати. Зазначив, що на них було присутні більше 50 осіб. Пояснив, що причиною для початку процедури відкликання Городищенського сільського голови стала незадоволеність громади результатами його роботи і це питання було схвалено голосами всіх присутніх на зборах громадян. Вказав, що погодився стати членом ініціативної групи і в подальшому опитував виборців і збирав підписні листи. Зауважив, що результати голосування з питання відкликання сільського голови повністю відповідають волевиявленню осіб, які були присутні на цьому заході. Інші викликані свідки у судове засідання не прибули.
Щодо решти письмових документів долучених до справи, то суд відхиляє подані позивачем як докази: доручення Городищенському сільському голові від 08.04.2019 та витяг з ЄРД від 30.05.2019, оскільки вони не містять інформацію щодо предмета доказування, а тому не впливають на ухвалення справедливого судового рішення. Водночас, суд зауважує, що такі документи стосуються наявності чи відсутності правових підстав для припинення повноважень сільського голови за народною ініціативою, а предметом розгляду цієї справи є правомірність постанови Городищенської ТВК від 11.07.2019.
Також суд відхиляє подане відповідачем повідомлення для учасників громадських слухань (а.с.111) начебто розміщене адміністрацією установи ДУ «Городищенська ВК №96», оскільки воно не містить встановлених законодавством реквізитів, що використовуються для оформлення документів, а тому не може вважатися письмовим доказом відповідно до положень частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 79 цього Закону повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі його відкликання з посади за народною ініціативою.
Згідно з частинами 4 та 5 цієї статті, сільський, селищний, міський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» з особливостями, передбаченими частинами шостою - десятою цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.
В свою чергу, частинами шостою - десятою цієї статті передбачено, зокрема, що рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 20 осіб. На підтримку пропозиції про відкликання сільського, селищного, міського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний сільським головою. Збір підписів проводиться у разі відкликання сільського, селищного голови - протягом десяти днів. Рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою сільського голови, який був обраний шляхом самовисування, приймається за поданням територіальної виборчої комісії відповідною сільською, селищною, міською радою більшістю голосів від її складу.
Таким чином порядок відкликання сільського голови за народною ініціативою безпосередньо визначений Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV, 11.07.2002 з урахуванням лише вищевказаних особливостей.
Згідно з частиною першою статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002, право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
Частиною третьою цієї статті передбачено, що у разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - «ініціативна група»), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради має становити не менше 10 осіб.
Відповідно до частини четвертої цієї статті, у протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - «підписний лист»), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв`язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
Частиною першою статті 39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 передбачено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи.
Згідно з частиною другою статті 40 цього ж Закону, з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради проводиться десятиденний строк.
Частиною першою статті 41 цього Закону передбачено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно з частиною другою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002, голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів.
Частиною п`ятою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 передбачено, що якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради (частина шоста статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002).
Отже, визначена у статтях 38-41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002, з урахуванням особливостей передбачених частинами шостою - десятою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997, процедура відкликання сільського голови включає такі етапи:
1) прийняття зборами виборців рішення про внесення пропозиції щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою;
2) утворення ініціативної групи для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання сільського голови за народною ініціативою;
3) збирання підписів на підтримку пропозиції про відкликання сільського голови за народною ініціативою;
4) перевірка територіальною виборчою комісією дотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 при ініціюванні відкликання сільського голови за народною ініціативою;
5) прийняття територіальною виборчою комісією рішення про направлення подання відповідній сільській раді для прийняття нею рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови за народною ініціативою, або ж рішення про припинення народної ініціативи щодо його відкликання.
Аналіз зазначених норм дає привід дійти висновку, що відповідна територіальна виборча комісія вступає у таку процедуру вже після зборів виборців, на яких прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою.
Враховуючи наведені вище положення законодавства, щодо позовної вимоги про визнання протиправною та нечинною постанови Городищенської ТВК №1 від 11 липня 2019 року «Про народну ініціативу відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2» суд зазначає наступне.
Підставою для ухвалення відповідачем цієї постанови стала невідповідність поданих ініціативною групою документів вимогам статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Зокрема, були зазначені такі недоліки документів переданих на розгляд комісії: до комісії подано протокол громадських слухань від 09.06.2019, за утворення ініціативної групи проголосувало 61 особа, а у списку учасників зборів зазначено відомості щодо 31 виборця, відсутній зміст обговорення звернення виборців про відкликання сільського голови, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо цього та інформації щодо затвердження підписного листа. Крім цього зауважено, що збори проводилися у забороненому законом місці, а саме у приміщенні Державної установи «Городищенська ВК№96».
Суд встановив, що відповідно до змісту протоколу громадських слухань від 09.06.2019 зазначено причини, якими обумовлено внесення до порядку денного питання щодо відкликання Городищенського сільського голови. Вказано, що йому були надані письмові доручення виборців не голосувати за схвалення проекту рішення щодо приєднання до с. Біла Криниця до завершення опитування всіх жителів, які він проігнорував. Також зауважено, що сільській голова не звітується перед виборцями за свою діяльність. Такі обставини стали підставами для звернення виборців про його відкликання. В п. 3 цього протоколу містяться відомості про те, що ОСОБА_1 , а також багатьма іншими виступаючими було запропоновано розпочати процедуру відкликання ОСОБА_2 . Поряд з цим було затверджено склад ініціативної групи і її офіційного представника для реалізації цієї процедури. За ухвалення такого рішення проголосувало 61 особа, тобто всі присутні на зборах громадяни.
З огляду на наведене суд вказує, що у протоколі міститься зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення та прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання сільського, відтак відповідач помилково встановив відсутність таких відомостей у документах і зазначив це, як підстави для ухвалення спірного рішення.
Стосовно назви протоколу суд зауважує, що невідповідність назви протоколу тому, яке передбачене законодавством є несуттєвим недоліком і ніяким чином не впливає на ухвалене громадою рішення. Зміст цього документу відображає серйозність причин, що зумовили інтерес суспільства в особі членів територіальної громади на проведення такої процедури. Тому, на переконання суду, форма такого документу у цій конкретній ситуації не може переважати над його змістом і бути підставою для припинення народної ініціативи щодо відкликання сільського голови. Водночас, слід зазначити, що чинне законодавство не містить заборони щодо одночасного проведення громадських слухань і зборів виборців.
Поряд з цим, суд вважає, що покликання відповідача на те, що збори виборців проводилися у забороненому законом місці є безпідставними з огляду на таке.
Згідно з частиною 8 статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 забороняється проводити збори виборців щодо відкликання депутата місцевої ради в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги.
Частина 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначає, що державний орган - це орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб`єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Так, судом встановлено, що збори виборців від 09.06.2019 проводились у приміщенні актового залу ДУ «Городищенська ВК №96», яка є установою виконання покарань і її владні управлінські повноваження розповсюджуються тільки на засуджених осіб, які у ній утримуються. Також цей заклад не є органом місцевого самоврядування або місцем видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги, а тому суд дійшов висновку, що це приміщення не підпадає під дію заборони передбаченої частиною 8 статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Щодо невідповідності кількості присутніх виборців зазначених у протоколі, які голосували за ухвалення рішень з списком учасників такого заходу і затвердження підписного листа слід вказати наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 протокол зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв`язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
У списку учасників зборів виборців, на яких розглядалося питання про внесення пропозиції про відкликання, який є додатком до протоколу від 09.06.2019 міститься перелік 31 учасника, у якому зазначено прізвища, власні ім`я та по батькові, число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України, адрес місця проживання, засобів зв`язку, що засвідчена їх підписами. Між тим судом встановлено, що цей документ не містить відомостей щодо всіх осіб, які брали участь у зборах і голосували за ухвалення рішень.
Судом встановлено, що всі вказані вище громадяни України є жителями с. Городище і с. Кругле, Рівненський район, Рівненська обл., тобто належать до Городищенської територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу і мають право голосу, що не спростовується оспорюваним рішенням відповідача. Ці обставини також підтверджуються показаннями свідка ОСОБА_7 .
Відомості щодо учасника зборів під номером 13 у переліку є неповними, а саме не вказано його власне ім`я та по батькові, число, місяць і рік народження, серію та номер паспорта громадянина України, засоби зв`язку (контактний телефон), а також відсутній його підпис.
Інформація щодо інших 29 із 61 учасника, які брали участь у зборах 09.06.2019 відповідно до змісту протоколу відсутня у додатку до нього.
Тобто список осіб, які брали участь у зборах і є додатком до протоколу не містить передбаченої законом інформації щодо 30 учасників зборів. Таким чином цей документ формально не відповідає вимогам частини четвертої статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 .
Представник позивача пояснив, що відомості стосовно названих осіб не містяться у цьому документі у зв`язку з тим, що вони не зареєстровані на території Городищенської сільської ради або проживають там без реєстрації, а тому не є виборцями органів місцевого самоврядування, зокрема сільського голови. З цих підстав інформація щодо них не вносилася у список учасників зборів виборців, що зумовило розбіжність між кількістю осіб, які голосували за ухвалення рішень і кількості виборців, інформація щодо яких зазначена у додатку до протоколу.
Проте, частиною п`ятою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 визначено, що рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 20 осіб, а за відкликання ОСОБА_2 проголосувало 31 особа, що на 11 виборців більше ніж кількість, яка вимагається законом для ухвалення відповідних рішень.
Оцінюючи такі обставини суд зазначає, що відповідач при ухваленні рішення повинен уникати занадто формального ставлення до передбачених Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 вимог, адже в цьому випадку основним є те, чи дійсно відбулось волевиявлення виборців щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою. Саме ця обставина є основною у даній справі і підтверджується наявними у ній належними і допустимими доказами. Тому, суд дійшов висновку, що на основі формальних та незначних недоліків, які можуть мати місце, в тому числі й з боку ініціативної групи, не можна знехтувати правом громадян на відкликання Городищенського сільського голови при наявності у територіальної громаді підстав для здійснення такої процедури.
В даному випадку велика кількість виборців округу виявила бажання взяти участь у такій ініціативі, після чого ініціативною групою було пророблено значну роботу по збору підписів виборців, які вирішили підтримати дану ініціативу, що підтверджується кількістю зібраних підписних листів.
Відтак, суд також вважає таку підставу необґрунтованою для ухвалення відповідачем спірного рішення.
Водночас непереконливими є доводи представника відповідача, що головуючий на зборах від 09.06.2019 ОСОБА_8 не є виборцем сільського голови, а тому не міг голосувати за його відкликання, оскільки це не було підставою для ухвалення спірного рішення, а тому не доводить його правомірності.
Відносно затвердження підписного листа, то відомостей щодо розгляду цього питання у протоколі проведення зборів не міститься. Між тим, доказами, що містяться у матеріалах справи засвідчується, що зразок підписного листа був додатком до зазначеного документа, як це вимагається приписами законодавства.
Поряд з цим,судом встановлено, що 02 липня 2019 року в с. Городище Рівненського району Рівненської області офіційний представник ініціативної групи передав заступнику голови ТВК 55 оригіналів підписних листів із 382 підписами виборців. При цьому у рішенні відповідача не вказано жодних зауважень до форми підписних листів. Тому суд вважає, що такий недолік в оформленні документів не є вагомою причиною для прийняття відповідачем рішення про припинення відкликання сільського голови за народною ініціативою.
З огляду на викладене суд дійшов висновків, що відповідачем не доведено достатніх правових підстав для ухвалення оскаржуваного рішення.
Крім того суд зауважує, що згідно з частиною другою статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).
З аналізу змісту цієї норми вбачається, що відповідач може ухвалити рішення про припинення народної ініціативи щодо відкликання сільського голови або про відмову у ній тільки після повної перевірки дотримання ініціативною групою положень трьох статей відповідного закону. Поряд з цим, не передбачена можливість закінчити перевірку при встановленні порушень приписів однієї з них без перевірки на додержання положень інших.
Проте, сторонами не заперечується і зі змісту оскаржуваного рішення суд не вбачає, що відповідачем була проведена перевірка дотримання порядку повідомлення про створення ініціативної групи, правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, що встановлена законом, достовірності відомостей щодо громадян, які в них зазначені, а також не залучив до неї органи ведення Державного реєстру виборців і правоохоронні органи. Цей факт також підтверджується протоколом засідання відповідача на якому ухвалене спірне рішення.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач не виконав покладеного на нього законом обов`язку щодо перевірки до прийняття рішення документів поданих ініціативною групою на дотримання приписів статей 39,40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», обмежившись перевіркою тільки статті 38 відповідного Закону, що на переконання суду є порушенням встановленої процедури ухвалення рішення і самостійною підставою для його скасування.
Аналіз наведених вище обставин в сукупності, вказує на те, що відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв без достатніх правових підстав і з порушенням встановленої процедури її ухвалення, а тому спірне рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо зобов`язання відповідача звернутися до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області з поданням про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою Городищенського сільського голови ОСОБА_2 суд зазначає наступне.
Прийняття територіальною виборчою комісією рішення про направлення подання відповідній сільській раді для прийняття нею рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови за народною ініціативою є виключними повноваженнями відповідача відповідно до Закону.
Адміністративний суд, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції цього органу.
Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами. Втручання в такі повноваження суб`єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Тому до повноважень суду не входить перевірка достовірності відомостей щодо громадян, які зазначені в підписних листах, правильності їх оформлення, здійснення вибіркової перевірки підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості), а також залучення для проведення таких дій органів ведення Державного реєстру виборців і правоохоронних органів, оскільки це належить до компетенції відповідача.
Суд наголошує, що задоволення вимоги зобов`язання відповідача звернутися до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області з поданням про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою Городищенського сільського голови ОСОБА_2 без здійснення такої перевірки буде суперечити приписам статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що така позовна вимога є передчасною і у її задоволенні слід відмовити.
Однак з метою повного захисту та відновлення порушеного права позивача, суд вважає за доцільне задовольнити таку вимогу в наступній редакції: зобов`язати Городищенську територіальну виборчу комісію Рівненського району Рівненської області повторно здійснити перевірку дотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 при ініціюванні відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2 за народною ініціативою, узагальнити підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2 зі складанням відповідного протоколу та прийняттям відповідного рішення, та з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки при прийнятті спірної постанови, натомість позивачем частково доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити частково.
Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.4) суд присуджує на користь позивача відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Городищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області (вул. Рівненська,76, с.Городище, Рівненський р-н, Рівненська обл., 35341, код ЄДРПОУ ЦВК - 21661450), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ) - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Городищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області «Про народну ініціативу відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_2» №1 від 11 липня 2019 року.
Зобов`язати Городищенську територіальну виборчу комісію Рівненського району Рівненської області повторно здійснити перевірку дотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 при ініціюванні відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_11 за народною ініціативою, узагальнити підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання Городищенського сільського голови ОСОБА_11 зі складанням відповідного протоколу та прийняттям відповідного рішення, та з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Городищенської територіальної виборчої комісії Рівненського району Рівненської області судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 08 січня 2020 року.
Суддя Друзенко Н.В.