
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 січня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/154/20
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (вул. Борисоглібська, 3, поверх 2, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ - 26080214) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 №3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VІ).
Відповідно до статті 1 Закону №3674-VІ судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №3674-VІ судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону №3674-VІ встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову: немайнового характеру - ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності до статті 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Таким чином за подання фізичною особою до суду адміністративного позову, який містить вимогу немайнового характеру, ставка судового збору становить 840,80 грн.
З прохальної частини адміністративного позову вбачається, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення, зобов`язати повторно розглянути скаргу, отже вказані позовні вимоги є пов`язаними між собою, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 містить одну вимогу немайнового характеру.
Отже позивачу за подання до суду даного адміністративного позову, який містить одну вимогу немайнового характеру, необхідно сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн.
Поряд з цим, у ході ознайомлення із позовною заявою та доданими до неї документами, судом виявлено, що останні не містять квитанції про сплату судового збору або копії документа, належним чином засвідченого, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому позивачем, одночасно з адміністративним позовом, подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що він є особою з інвалідністю 3 групи, його розмір пенсії становить 2208,59 грн. на місяць, річний дохід становить 26503,08 грн., 5% від якого складає 1325,15 грн., однак сума судового збору за подання даного адміністративного позову складає 1681,60 грн., що перевищує 5% його річного доходу.
На підтвердження викладених у клопотанні обставин позивачем додано, зокрема, довідку про розмір його пенсії від 02.01.2020 №8, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України, відповідно до якої позивач у грудні 2019 року отримав пенсію за віком у сумі 2208,59 грн.
Вирішуючи подане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити, що клопотання в порядку правових норм Закону №3674-VI і КАС України має бути вмотивованим, а наведені в ньому доводи - підтверджені відповідними доказами.
Так, частиною 1 статті 8 Закону №3674-VI передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, з довідки про розмір пенсії позивача від 02.01.2020 №8, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України, випливає, що річний дохід позивача за 2019 рік складає 26503,08 грн., що не заперечує і сам позивач у клопотанні.
У свою чергу 5% розміру річного доходу позивача складає 1325,15 грн.
Разом з тим, як встановлено судом вище, за подання до суду даного адміністративного позову, який містить одну вимогу немайнового характеру, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн., що не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача та зумовлює висновок про відсутність, передбачених статтею 8 Закону №3674-VI та частиною 1 статті 133 КАС України, підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, у зв`язку з чим у задоволенні вищевказаного клопотання відмовлено.
Відтак позивач не звільнений від сплати судового збору.
Отже ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн. (Реквізити для сплати з 01.11.2019: рахунок UА488999980000034319206084033, отримувач - УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО - 899998).
У свою чергу, згідно з частинами 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 має бути залишена без руху та позивачу встановлено п`ятиденний строк, з моменту отримання копії ухвали суду, для усунення вказаного недоліку, шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у належному розмірі.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И Л А:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Встановити позивачу п`ятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліку поданої позовної заяви.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначеного недоліку, у встановлений судом строк, відповідно пункту 1 частини 4 до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею і згідно зі статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Падій