Рішення № 86900117, 09.12.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
580/2319/19
Номер документу
86900117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року справа № 580/2319/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,

представника відповідача – Трояна Ю.О. (за ордером),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Консервний завод «Цибулів» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось управління Держпраці у Черкаській області (бульв. Шевченка, 205, м. Черкаси, 18001, далі – позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Консервний завод «Цибулів» (вул. Івана Калашника, 70, селище Цибулів, Монастирищенський р-н, Черкаська обл., 19114, далі – відповідач), в якому з урахуванням ухвали суду про закриття провадження в частині позовних вимог просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов`язати повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих експлуатацію (застосування): технологічного устаткування харчової промисловості забійного та ковбасного цехів, які розміщені по вул. Івана Калашника, 70, селище Цибулів, Монастирищенський р-н, Черкаська обл. (ТОВ «Консервний завод «Цибулів»); талі електричної (інвентарний №45105), що розміщений в бойні ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ ТП-№361, що розміщена на території господарчого двору ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; виконання робіт в електроустановках вище 1000 В.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведеної планової перевірки додержання відповідачем законодавства з охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення під час експлуатації технологічного устаткування харчової промисловості забійного та ковбасного цехів, які розміщені по вул. Івана Калашника, 70, селище Цибулів, Монастирищенський р-н, Черкаська обл., талі електричної (інвентарний №45105), що розміщений в бойні ТОВ «Консервний завод «Цибулів», трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ ТП-№361, що розміщена на території господарчого двору ТОВ «Консервний завод «Цибулів» та під час виконання робіт в електроустановках вище 1000 В без наявності дозволів на експлуатацію та виконання робі, що, на думку позивача, створює загрозу життю працюючих у відповідача, у зв`язку з чим просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов`язання відповідача повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих експлуатацію (застосування) вищевказаних машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Представник позивача в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що встановлені позивачем порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки не є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), оскільки вони не несуть загрозу життю та здоров`ю працюючих. Крім того, 26.11.2019 управлінням Держпраці у Черкаській області видано відповідачу дозвіл №504.19.71 на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткувань підвищеної небезпеки терміном до 26.11.2014 та видано дозвіл №505.19.71 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. На підставі вищевикладеного представник відповідача вважає, що позов є необгурнтованим та не підлягає до задоволення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу управління Держпраці у Черкаській області від 27.05.2019 №225-П та направлення від 27.05.2019 №430, у період з 10.06.2019 по 19.06.2019 проведено планову перевірку дотримання товариством з обмеженою відповідальністю «Консервний завод «Цибулів» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами планової перевірки складено акт від 19.06.2019 №446-070, яким встановлені порушення відповідачем вимог статті 21 Закону України “Про охорону праці”, зокрема, щодо експлуатації технологічного устаткування харчової промисловості забійного та ковбасного цехів, які розміщені по вул. Івана Калашника, 70, селище Цибулів, Монастирищенський р-н, Черкаська обл. (ТОВ «Консервний завод «Цибулів»); талі електричної (інвентарний №45105), що розміщений в бойні ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ ТП-№361, що розміщена на території господарчого двору ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; виконання робіт в електроустановках вище 1000 В та є загрозою для життя і здоров`я працівників відповідача.

Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку, суд зазначає, що відповідно до п. 1, Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 №96 (далі — положення №96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.

Згідно п. 7 Положення №96 Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 22.06.2017, №75 (далі — положення №75), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.

Відповідно до п. 3 Положення №75, основними завданнями управління є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки;

- організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.

Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону №877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону №877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

В силу положень частини 2 статті 4 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року №2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Судом із матеріалів справи встановлено, що 26.11.2019 управлінням Держпраці у Черкаській області видано відповідачу дозвіл №504.19.71 на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткувань підвищеної небезпеки терміном до 26.11.2024 та видано дозвіл №505.19.71 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки терміном до 26.11.2024, що свідчить можливість подальшої експлуатації (застосування) відповідачем технологічного устаткування харчової промисловості забійного та ковбасного цехів, які розміщені по вул. Івана Калашника, 70, селище Цибулів, Монастирищенський р-н, Черкаська обл. (ТОВ «Консервний завод «Цибулів»); талі електричної (інвентарний №45105), що розміщений в бойні ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ ТП-№361, що розміщена на території господарчого двору ТОВ «Консервний завод «Цибулів»; виконання робіт в електроустановках вище 1000 В.

Частина друга статті 21 Закону України «Про охорону праці» регламентує обов`язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл). Видає такі дозволи на безоплатній основі центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформленні, видачі дублікатів, анулювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (далі – Порядок).

Нормами п. 7 Порядку передбачено, що дозвіл видається: Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. При цьому дозвіл територіальним органом Держпраці видається за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Таким чином, суд дійшов висновку, що станом на час розгляду справи, у ТОВ «Консервний завод «Цибулів» наявні дозволи №504.19.71 на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткувань підвищеної небезпеки терміном до 26.11.2024 та видано дозвіл №505.19.71 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки терміном до 26.11.2024.

У зв`язку із вищевикладеними обставинами суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення суду складена у повному обсязі 12.12.2019.