Рішення № 86895881, 13.01.2020, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
695/2514/19
Номер документу
86895881
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/2514/19

номер провадження 2/695/307/20

13 січня 2020 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі:

головуючого - судді Середи Л.В.

за участю секретаря - Оніщенко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша цивільну справу за позовною заявою керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Вимоги позовної заяви мотивовані тим, що у ході здійснення габаритно-вагового контролю інспекторами управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області проведено зважування транспортного засобу марки DAF, модель 95XF480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причепом марки Zaslaw, модель D-653, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 , який на момент виникнення спірних правовідносин не здійснював підприємницьку діяльність.

За результатами проведеного зважування зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу (яблук) із перевищенням вагових обмежень та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд в сумі 157,2 євро.

Однак, відповідачем зазначені кошти в добровільному порядку не сплачено, а Державною службою України з безпеки на транспорті не вживалися заходи щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом з ОСОБА_1 ..

За таких обставин, з метою захисту інтересів держави, Золотоніська місцева прокуратура вжила заходи представницького характеру та звернулася до суду із вказаним позовом.

Вказана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін на підставі ухвали Золотоніського міськрайонного суду від 13.01.2020 року.

Ухвалою суду, яка направлена відповідачу в установленому порядку, останньому був наданий строк для подання заяви із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а також строк для подання відзиву на позов. Відповідач відзиву на позов, заяви із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, чи клопотанням про розгляд справи за участю сторін до суду не направив, хоча про час, місце та суть позовних вимог був повідомлений належним чином, що стверджується відповідним поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, визнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту прав, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.

Судом встановлено, що 17.08.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області під час проведення перевірки на 124 км автодороги М-01 Київ - Чернігів - Нові Яриловичі здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF 95XF 480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причепу марки Zaslaw, модель D-653, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 .

За результатами проведення габаритно-вагового контролю 17.08.2018 року складено акт №0020871 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 17.08.2018 та акт №077245 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.08.2018, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу (яблук) із перевищенням вагових обмежень.

Як свідчать матеріали справи, акт перевірки від 17.08.2018 року складений в присутності водія транспортного засобу ОСОБА_2 , який від дачі пояснень, отримання копії акту та підпису в акті відмовився, про що свідчить відповідний запис інспектора органу контролю, який зроблений на вказаному акті за № 077245.

Згідно з інформацією, наданою Регіональним сервісним центром в Черкаській області від 14.06.2019 року вказаний автомобіль марки DAF 95XF 480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причеп марки Zaslaw, модель D-653, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належить ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

У силу вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

У свою чергу, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001 року, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тонн, здійснюється за спеціальними правилами.

Відповідно до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку)

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункт 18 Порядку).

Пунктом 27 вказаного Порядку встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України"Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний Кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Так, нормативно допустиме осьове навантаження становить 11, 11, 7,83, 7,33, 733 т, а фактичне навантаження даного автомобіля 6,4. 11.35, 7,9, 7,6, 7,7 т (п.22.5 Правил дорожнього руху).

На підставі вказаних документів проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плату за проїзд в сумі 157,2 євро.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до показників валютного ринку, що міститься на офіційному Інтернет - представництві Національного банку України на день проведення розрахунку, 17.08.2018 року, курс гривні до 100 євро становить 3 146,13 грн.

Таким чином, нарахована управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області, плата за проїзд у розмірі 157,2 євро станом на 17.08.2018 року становить 4 945,51 грн.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879, перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, за інформацією наявною в Управлінні Укртрансбезпеки у Чернігівській області, у зазначений вище термін відповідачем дані кошти добровільно не сплачено, хоча розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування направлений Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області на адресу відповідача, що стверджується відповідним листом від 17.10.2018 року за №22/5/40-18.

Несплата коштів тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави та є підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді.

Разом з тим, плата за проїзд автомобільним дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів відповідно до ст. 29 Бюджетного кодексу України є одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України.

Державною службою України з безпеки на транспорті не вживаються заходи щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом з ОСОБА_1 .

Доцільність пред`явлення позову прокурором в даному випадку обумовлена актуальністю питань збереження автомобільних доріг від руйнування, забезпечення безпеки перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, наповнення дохідної частини бюджету.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу

Таким чином, враховуючи заподіяння шкоди інтересам держави та не вчинення жодних дій відповідними органами державної влади на їх відновлення, прокурор правомірно звернувся до суду із вказаним вище позовом.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення вказаної суми коштів із відповідача є обґрунтованими, ґрунтуються на нормах ЦК України, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд задовольняючи позов стягує із відповідача на користь позивача сплачений останнім судовий збір в розмірі 1921 грн., сплата якого стверджується платіжним дорученням №1041 від 03.07.2019 року.

На підставі зазначеного та керуючись

ст., ст. 1166, 1206 ЦК України та ст., ст. 10, 12, 13,

ст., ст. 141, 265, 274 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 , про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) плату за проїзд автомобільними дорогами загальною користування великоваговим транспортним засобом у сумі 4 945 (чотири тисячі дев`ятсот сорок п`ять) гривень 51 коп., що еквівалентно 157 (сто п`ятдесят сім) євро 20 центів відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 17.08.2018 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31217216025002, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38054398, призначення платежу 22160100) як плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких не перевищують нормативні).

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 на користь прокуратури Черкаської області (ЄДРПОУ 02911119), 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул. Шевченка, 286, р/р НОМЕР_4 ) кошти в сумі 1921.0 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню - в порядку відшкодування коштів по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів в порядку, визначеному ст.,ст. 354-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Середа Л.В.