Рішення № 86872852, 13.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
640/18327/18
Номер документу
86872852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2020 року м. Київ № 640/18327/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління ДФС у Київській області провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.01.2018 №735-5402.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідачем під час нарахування належного до сплати ОСОБА_1 земельного податку невірно застосовано ставку земельного податку у розмірі 3% від її нормативно-грошової оцінки, тобто для земельної ділянки, яка використовується у цілях підприємницької діяльності. Натомість, за твердженням позивача, спірна земельна ділянка не використовується останньою у підприємницькій діяльності, а тому ставка податку має складати 0,1% від її нормативної грошової оцінки, у силу Положення про земельний податок на 2017 рік, затвердженого рішенням 9 сесії 7 скликання Крюківщинської сільської ради від 26.05.2016 №1 (зі змінами).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.

17.12.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказуючи про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та, відповідно, вірного застосування ставки податку у розмірі 3%, згідно з рішенням Крюківщинської сільської ради.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №308011 від 10.05.2012, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , із цільовим призначенням для будівництва виробничо-складських та офісних приміщень.

На підставі викладеного, Головним управлінням ДФС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 23.01.2018 №735-5402, яким ОСОБА_1 повідомлено про визначення останній суми податкового зобов`язання за платежем «земельний податок з фізичних осіб» за 2017 рік у розмірі 83 543,89 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Так, у силу пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Приписами п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) (ст. 274 Податкового кодексу України).

Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (ст. 277 Податкового кодексу України).

У силу п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України).

Так, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії рішення сімнадцятої сесії VII скликання Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.02.2017 №9, до розділу V Положення про земельний податок на 2017 рік, затвердженого рішенням дев`ятої сесії VII скликання Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 26.05.2016 №1, внесено ряд змін, зокрема п. 1 визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у власності (користуванні) фізичних та юридичних осіб, встановлюється у розмірі 0,1% від їх нормативної грошової оцінки, а саме за земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 1 448,00 грн. за 1 га; для будівництва індивідуальних гаражів - 1 448,00 грн. за 1 га; для колективного гаражного будівництва - 1 448,00 грн. за 1 га; для іншої житлової забудови - 1 448,00 грн. за 1 га.

Натомість, у п. 8 вказаного рішення визначено, що ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у власності суб`єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) та використовуються в підприємницькій діяльності встановлюється у розмірі 3% від їх нормативної грошової оцінки.

Таким чином, зі змісту вказаного рішення вбачається, що 3% ставка для сплати земельного податку встановлюється для суб`єктів господарювання, які використовують відповідну земельну ділянку у підприємницькій діяльності, а в інших випадках, які вказано вище, застосуванню підлягає ставка у розмірі 0,1%.

З наданого представником відповідача у відзиві розрахунку нарахованого оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням земельного податку вбачається, що контролюючим органом застосовано саме 3% ставку податку, згідно з рішенням Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 16.02.2017 №9.

Проте, за твердженням позивача, спірна земельна ділянка не використовується останньою у межах підприємницької діяльності. Вказаного відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, під час судового розгляду даної справи належними та достатніми доказами не спростовано, а іншого з матеріалів справи не вбачається.

За встановлених обставин справи суд вказує, що належність застосування у межах спірних правовідносин 3% ставки податку відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведена, відтак, розрахунок належного до сплати позивачем земельного податку не підтверджено відповідними доказами, що вказує на протиправність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 23.01.2018 №735-5402 та скасування останнього.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд вказує про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 05.11.2018 №1-2492К, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 835,45 грн., що підлягає присудженню на користь позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 23.01.2018 №735-5402.

Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) документально підтверджені судові витрати у розмірі 835,45 грн. (восьмиста тридцяти п`яти грн. 45 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-А).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок