Ухвала суду № 86872209, 13.01.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
560/1832/19
Номер документу
86872209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1832/19

УХВАЛА

13 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при виконанні рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою в порядку ст. 383 КАС України по справі № 560/1832/19, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у здійсненні розрахунку його пенсії з 01.06.2019 р. на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2019р. із застосуванням формули, яка визначена пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210.

В обґрунтування заяви вказує, що при розрахунку пенсії за ч.3 статті 59 Закону 796-ХІІ з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, стаття 54 Закону 796-ХІІ застосуванню не підлягає, а тому не підлягає до застосування і Постанова № 1210. Крім цього, рішенням суду зобов`язано здійснити розрахунок пенсії з 01.06.2019, а станом на 01.06.2019 п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 (із змінами згідно Постанови КМУ від 26.06.2019 р. № 543) ще не діяв, а тому не міг бути застосованими при виконанні рішення суду. Також, норма п. 9-1 Постанови КМУ № 1210, яка передбачає для розрахунку пенсії формулу, суперечить ч.3 ст. 59 Закону 796-ХІІ, яка жодної формули для розрахунку пенсії не передбачає

Відповідно до ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 383 КАС України, заяву розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, враховуючи наступне.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.08.2019, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2019, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01 червня 2019 року здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, як особі, яка виконувала обов`язки військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і внаслідок цього стала особою з інвалідністю.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 21.12.2019 за №Т-2075-О-02.26.04 розглянуто заяву ОСОБА_1 від 22.11.2019 щодо виконання рішення суду від 07.08.2019, та повідомлено, що Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011 №1210 (із змінами з 01.07.2019р.), передбачено обчислення пенсії особам з інвалідністю, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою.

Зазначено, що з 01.07.2019 перераховано пенсію з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Розрахунок пенсії наступний: 4173,00 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019) х 5 = 20865,00 грн. : 7810,88 грн. (середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 рік) = 2,67127 грн. (коефіцієнт заробітної плати) х 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%) = 11765,21 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 65% (відсоток втрати працездатності) = 7647,39 грн. (основний розмір пенсії) + 598,80 грн. (підвищення інвалідам війни 2 групи, 1497,00 грн. х 40%) + 379,60 грн. (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам з інвалідністю 2 групи) + 50,00 грн. (цільова грошова допомога інвалідам війни) = 8675,79 грн.

Також управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії з 01.06.2019, розмір пенсії склав 8675,79 грн. Сума доплати за період з 01.06.2019 по 30.06.2019 становить 3068,11 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 р. №1-р(II)/2019).

Позивач належить до числа осіб, на яких поширюється дія ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ, що відповідачем не заперечується.

Згідно з п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії).

Відповідно до абз. 1 п. 9-1 Порядку №1210 (у редакції, чинній з 01.07.2019), за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Зп(мін) х 5 / Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зазначений абз. 1 п. 9-1 Порядку №1210 у редакції, чинній до 01.07.2019, містив таку ж формулу обчислення, та був викладений наступним чином - "за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою".

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 абзац перший пункту 9-1 Порядку №1210 викладено у новій редакції (яка набрала чинності з 01.07.2019) у зв`язку із визнанням рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 неконституційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII.

Водночас, визнання неконституційним положення частини 3 статті 59 Закону №796-XII в частині словосполучення "дійсної строкової" не призвело до зміни формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку №1210, за якою проводиться обчислення пенсії.

Отже, Законом №796-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема на соціальний захист (пенсію), а Порядок №1210 визначає механізм обчислення пенсій, зокрема, відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ.

Таким чином, пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ. При цьому п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є розміром пенсії, який має призначатись, як помилково вважає позивач, а є лише однією зі складових, з якої необхідно здійснювати розрахунок пенсії.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що заявнику пенсія по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, правомірно обчислена пенсійним органом з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, у відповідності до вимог п.9-1 Порядку № 1210, який визначає механізм обчислення пенсій.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Таким чином, обставини протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виконання рішення суду у справі №560/1832/19 відсутні.

Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

Отже, враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про те, що заява в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними дій відповідача по справі № 560/1832/19 не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення суду, протиправними - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Повне судове рішення складене 13 січня 2020 року

Головуючий суддя Г.В. Лабань