Рішення № 86869792, 13.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2020
Номер справи
320/4470/19
Номер документу
86869792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2020 року м. Київ № 320/4470/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної

адміністрації Київської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо невнесення подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації для розгляду та вирішення питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов`язання Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області внести подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації для розгляду та вирішення питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідача в оформленні та внесенні подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації, в зв`язку з відсутністю у відповідача повноважень щодо перевірки документів заявників та відмови у внесенні таких документів на розгляд комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що в зв`язку з поданням позивачем заяви про визначення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення, виникла необхідність перевірки правомірності визначення позивачу статусу та видачі посвідчення 4 категорії, оскільки для встановлення позивачу категорії 1 потерпілого від Чорнобильської катастрофи йому потрібно мати статус потерпілого категорії 4. У доповненнях до відзиву на позовну заяву відповідачем зазначено, що на засіданні комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи прийнято рішення про визнання безпідставною видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. Відтак, відсутні правові підстави для видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, оскільки таке посвідчення видається на підставі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, яке видано позивачу безпідставно та підлягає вилученню.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, про що 05.06.1996 ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_2 .

Відповідно до експертного висновку від 26.10.2018 №156, довідки до акта огляду МСЕК від 19.11.2018 серії АВ №1042910, позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на ЧАЕС.

Позивачем подано заяву від 21.12.2018 заступнику голови (голові комісії) Київської обласної державної адміністрації про визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачу відповідного посвідчення.

Листом Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області від 28.03.2019 №01-25/841 позивачу повідомлено про відсутність законних підстав для підготовки подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації про видачу позивачу посвідчення потерпілого категорії 1, в зв`язку з розбіжністю у поданих разом із заявою документах відомостей щодо підтвердження факту проживання чи роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю більше 4 років.

Вважаючи безпідставною відмову відповідача в оформленні та внесенні подання до комісії, позивач звернулась із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон №796-XII).

Відповідно до частини першої статті 14 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначаються, зокрема, такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10,11ічастина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1 (пункт 1); особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років,- категорія 4 (пункт 4).

З аналізу зазначеної норми вбачається, що категорію 1 може бути встановлено постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, визначених статтями 10, 11 та частиною третьою статті 12.

Згідно статті 11 Закону №796-XII, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років (пункт 4).

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», с. Медвин Богуславського району Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що необхідною передумовою для встановлення позивачу категорії 1 потерпілого від Чорнобильської катастрофи є наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки позивач проживав / працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю. При цьому обов`язковою умовою є проживання або відпрацювання чи постійне навчання позивача у цій зоні не менше чотирьох років станом на 1 січня 1993 року.

Судом встановлено, що позивачу 05.06.1996 видано посвідчення серії НОМЕР_2 громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4.

Втім, згідно витягу з протоколу засідання комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 27.09.2019 №11-19 визнано виданими безпідставно довідки - додатку №7 та посвідчення ОСОБА_1 як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, яке підлягає вилученню. Доказів скасування зазначеного рішення чи його оскарження сторонами не надано, про їх існування суду не повідомлено.

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність станом на час розгляду даної справи підстав для визначення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення, оскільки визнано виданими безпідставно документи, що підтверджували віднесення позивача до числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 11 Закону №796-XII.

Згідно статті 65 Закону №796-XII, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам (пункт 1). При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні (пункт 2). Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (пункт 3). Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 4).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі по тексту - Порядок №551).

Пунктом 11 Порядку №551 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1) встановлено, зокрема, що посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (абзац перший). Посвідчення видаються особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою (абзац шостий).

Як убачається із заяви позивача від 21.12.2018, адресованої заступнику голови (голові комісії) Київської обласної державної адміністрації про визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачу відповідного посвідчення, позивачем додано до заяви довідку МСЕК серії АВ №1042910 від 19.11.2018.

Суд зауважує, що ні Закон №796-XII, ні Порядок №551 не передбачають повноважень райдержадміністрацій перевіряти документи, які подаються заявником до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відмовляти у внесенні подання до таких комісій.

Тому, враховуючи надання позивачем до заяви довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, яка є підставою для видачі посвідчення особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та відсутність повноважень у відповідача щодо відмови у внесенні подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги щодо протиправної бездіяльності Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області, яка полягала у невнесенні подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації для розгляду та вирішення питання щодо видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Водночас, враховуючи висновок суду про те, що категорію 1 потерпілого від Чорнобильської катастрофи може бути встановлено постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, зокрема, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, визначених статтею 11Закону №796-XII, та зважаючи на визнання безпідставно виданими документів, які підтверджували віднесення позивача до числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи,визначених статтею 11Закону №796-XII, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання Управління соціального захисту Богуславської районної державної адміністрації внести подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації для розгляду та вирішення питання щодо видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Відтак, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 про відкриття провадження у справі позивача звільнено від сплати судового збору. Оскільки позов задоволено частково і сторонами не надано доказів понесення ними судових витрат, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо невнесення подання до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян при Київській облдержадміністрації для розгляду та вирішення питання щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області (ідентифікаційний код 03193761, місцезнаходження: 09701, Київська область, м. Богуслав, вул. Шевченка, 40/1).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 13 січня 2020 року.