
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" січня 2020 р. справа № 300/2404/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуської районної державно адміністрації (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Калуської районної державної адміністрації, яка полягає у ненаданні в повному обсязі публічної інформації на його запит від 12.09.2019 року та зобов`язання повторно розглянути запит на публічну інформацію від 12.09.2019 року та надати копії штатного розпису Копанківської сільської ради в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Позовні вимоги мотивовані тим, що 12.09.2019 позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання копії штатного розпису Копанківської сільської ради станом на 01.01.2019 року. Згідно наданої відповідачем відповіді від 16.09.2019 за №П/37, повідомлено, що Калуська районна державна адміністрації не є розпорядником запитуваної інформації, а також містилося звернення до Копанківської сільської ради про надання позивачу відповідної інформації. 20.09.2019 позивач повторно звернувся до відповідача і вказав, що таку інформацію має фінансове управління Калуської районної державної адміністрації. Відповідно до наданої відповіді від 26.09.2019 року позивача повідомлено, що фінансове управління не є розпорядником інформації про штатний розпис Копанківської сільської ради і що від Копанківської сільської ради відповіді у встановлений строк не надходило. Позивач вважає, що відповідачем порушено порядок забезпечення його права на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єкта владних повноважень, визначених Законом України «Про доступ до публічної інформації»
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 13.12.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.12.2019 (а.с.18-21). Відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, та просив суд в задоволенні позову відмовити та зазначив, що на запит позивача від 12.09.2019 відповідачем у строки та в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», надано відповідь запитувачу інформації від 16.09.2019 за №П/37. Стосовно запиту позивача від 20.09.2019, відповідач вказує на те, що такий запит направлявся фінансовому управлінню Калуської РДА, яке також у строки та в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», надало відповідь запитувачу інформації від 25.09.2019 за №194/03-17. Також представником відповідача додатково повідомлено суд про те, що розпорядником інформації щодо штатного розпису є Копанківська сільська рада, про що неодноразово інформувалося ОСОБА_1 .
Позивачем, 03.01.2020 на адресу суду надано відповідь на відзив, який за своїм змістом не містить викладу позивачем своїх пояснень, міркувань та аргументів щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотивів їх визнання або відхилення, натомість містить прохання про долучення до матеріалів справи копії оформлених відповідно до статті 94 КАС України, письмових доказів (документів), а саме: -копію сторінки протоколу 36 сесії Копанківської сільської ради від 14.05.2014; - копію сторінки порядку денного з протоколу 36 сесії Копанківської сільської ради від 14.05.2014; копію сторінки з протоколу, рішення сільської ради від 14.05.2014 №870 «Про внесення змін в структуру працівників апарату управління Копанківської сільської ради згідно висновку фінансового управління Калуської РДА» (а.с.25-29).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши відзив на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
12.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації шляхом надання належним чином завіреної копії штатного розпису Копанківської сільської ради станом на 01.01.2019 рік згідно даних фінансового управління Калуської районної державної адміністрації (а.с. 9).
Калуська районна державна адміністрація Івано-Франківської області надала позивачу відповідь листом від 16.09.2019 за №П/37 (а.с.10), в якій заявника проінформовано, що запит на публічну інформацію від 12.09.2019 №П/37 направлено на розгляд Копанківської сільської ради, оскільки Калуська районна державна адміністрація не є розпорядником запитуваної інформації (а.с.10).
20.09.2019 позивач звернувся із запитом до фінансового управління Калуської РДА, в якому просив надати інформацію, а саме: копію штатного розпису Копанківської сільської ради станом на 01.01.2019 рік згідно даних фінансового управління Калуської РДА (а.с.11).
Фінансове управління Калуської районної державної адміністрації надало позивачу відповідь листом від 25.09.2019 за №194/03-17, згідно якої повідомило позивача, що фінансове управління Калуської районної державної адміністрації не є розпорядником запитуваної інформації, а тому для отримання запитуваної інформації необхідно звернутися до Копанківської сільської ради (а.с.13).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Калуської РДА, що полягає у ненаданні в повному обсязі публічної інформації на його запит від 12.09.2019, звернувся для захисту свого права до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту частини 2 статті 19 Конституції України слідує, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.
Згідно статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 за №2939-VI (далі також Закон №2939-VI).
Статтею 1 даного Закону визначено, що публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно статті 2 Закону №2939-VI, метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, серед іншого, суб`єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Аналіз визначення публічної інформації та переліку розпорядників публічної інформації, закріпленого у статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», свідчить, що визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах, зокрема, вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.
Стаття 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» гарантує, що доступ до інформації забезпечується, серед іншого, шляхом надання інформації за запитами на інформацію (пункт 2 частини 1).
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акту, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Як уже зазначено, частиною 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік розпорядників публічної інформації, якими, зокрема, є органи державної влади.
Положеннями пункту 6 частини 1 статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно з положеннями статті 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно частин 1-2 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Судом встановлено, що позивачем 12.09.2019 на адресу відповідача направлено запит на отримання публічної інформації, в якому ОСОБА_1 просив надати належним чином завірену копію штатного розпису Копанківської сільської ради станом на 01.01.2019 рік згідно даних фінансового управління Калуської районної державної адміністрації (а.с.9).
На виконання вимог статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Калуською РДА, протягом п`яти робочих днів з дня отримання запиту надіслало позивачу та Копанківській сільській раді лист №П/37 від 16.09.2019. Згідно вказаного листа на розгляд Копанківської сільської ради направлено копію запиту ОСОБА_1 на публічну інформацію, зареєстрованого за №П/37 від 12.09.2019, а також вказано, що Калуська районна державна адміністрація не є розпорядником запитуваної інформації. Також Калуська РДА просила Копанківську сільську раду про результати розгляду запиту повідомити запитувача та районну державну адміністрацію в установлений законом термін (а.с.10).
Позивачем, на адресу керівника апарату районної державної адміністрації та голови обласної державної адміністрації, 20.09.2019 подано запит на отримання публічної інформації, згідно якого просив керівника апарату районної державної адміністрації звернутись до фінансового управління Калуської райдержадміністрації для одержання запитуваної інформації та надання відповіді на запит (а.с.11).
Фінансове управління Калуської районної держаної адміністрації листом №194/03-17 від 25.09.2019 на запит ОСОБА_1 щодо отримання публічної інформації повідомило позивача, що фінансове управління не є розпорядником запитуваної інформації. Для отримання запитуваної інформації необхідно звернутися до Копанківської сільської ради (а.с.13).
Калуська районна державна адміністрація, листом від 26.09.2019 за №П/439 повідомила позивача, що для отримання запитуваної інформації на запит від 12.09.2019 районною державною адміністрацією направлено лист до Копанківської сільської ради від 16.09.2019 №П/37, однак станом на 25.09.2019 відповіді не отримано (а.с.12).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем запитувалася інформація стосовно штатного розпису Копанківської сільської ради станом на 01.01.2019 згідно даних фінансового управління Калуської РДА.
Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.2007 № 162/06/187-07 «Щодо штатного розпису» штатний розпис - це документ, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати та посадові оклади працівників. У штатному розпису містяться назви посад, чисельність персоналу і оклади по кожній посаді. Прийняття, затвердження керівником підприємства штатного розпису проводиться шляхом видання спеціального локального нормативного акта (наказу), що визначатиме кількість працівників кожної професії з розподілом штатних одиниць за структурними підрозділами підприємства.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Виключна компетенція сільських, селищних, міських рад наведена у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, серед іншого, такі питання: затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.
Таким чином, з вимог п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» випливає, що затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання є виключною компетенцією сільської, селищної, міської ради. Пропозиції щодо зазначених питань вносить голова відповідної ради, а затверджуються вони на пленарних засіданнях.
Враховуючи наведене суд погоджується з твердженнями відповідача, що Калуська районна державна адміністрація не є розпорядником запитуваної позивачем інформації в силу відсутності у неї юридичного обов`язку володіти такою інформацією а тому в даних правовідносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача.
Щодо тверджень позивача, з посиланням на п. 1 та пп.20 п.6 Типового положення про структурний підрозділ з питань фінансів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 20.05 2013 №348, про недостовірність тверджень відповідача про відсутність у володінні райдержадміністрації інформації про штатні розписи сільських рад, суд відхиляє такі, оскільки відповідно до підпункту 20 пункту 6 Типового положення про структурний підрозділ з питань фінансів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 20.05 2013 №348, структурний підрозділ з питань фінансів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації відповідно до покладених на нього завдань погоджує кошториси, плани асигнувань та штатні розписи структурних підрозділів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій. Копанківська сільська рада не є структурним підрозділом Калуської районної державної адміністрації.
Стосовно долучених позивачем документів у адресованому суду, відповіді на відзив (а.с.27-29), то такі не вказують на наявність у відповідача запитуваної інформації станом на час подання позивачем запиту.
Приписами статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити ненадання відповіді на запит на інформацію. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, серед іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, відповідач як суб`єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач:
Калуська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 20551682), вул.Шевченка, 6, м.Калуш, Івано-Франківська область, 77300.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.