
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2020 року Справа № 160/10475/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Жилсервіс" Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2019 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, в якій просить:
- стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з Рішенням №238/22 від 08 липня 2019 року в загальній сумі 7761,62 грн, в тому числі: неправомірні витрати - 5174,41 грн та штраф - 2587,21 грн.
- стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області фінансові санкції за несвоєчасне повернення коштів Фонду соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з Рішенням № 238/22/1 від 05.08.2019 на загальну суму 884,82 грн, в тому числі: 108,66 грн - пеня, 776,16 грн - штраф.
Позивач в обґрунтування позовних вимог в позові посилався на те, що за результатами проведеної перевірки використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року було складено акт №24 від 27.06.2019р., за висновками якого встановлено порушення порядку використання коштів Фонду на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності при наданні матеріального забезпечення та при поверненні коштів Фонду. На підставі акту перевірки було прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності №238/22 від 08.07.2019 року на суму неправомірних витрат 5174,41 грн та штрафу у розмірі 50% - 2587,21 грн, всього на загальну суму 7761,62 грн. Відповідач відмовляється від добровільного виконання вказаного вище рішення, у звязку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду. Також позивачем прийнято рішення № 238/22/1 від 05.08.2019 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке також не виконано відповідачем.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 р. відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач повідомлений про розгляд справи належним чином; відзив на позовну заяву не надав.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Верхньодніпровським відділенням управління виконавчої дирекцією Фонду соціального страхування в Дніпропетровської області проведена планова перевірка Комунального підприємства «Жилсервіс» Віногірської міської ради Дніпропетровської області правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року , за результатами якої складено акт № 24 від 27.06.2019 року, в якому зафіксовано наступні порушення відповідачем норм діючого законодавства:
- пункту 3 частини 1 статті 20 Закону №1105, якою передбачено, що допомога на поховання надається крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві. За рахунок коштів Фонду виплачено допомогу на поховання інваліда Ш групи ОСОБА_1 ;
- частини 2 статті 22 Закону №1105, згідно з яким допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності /../. Оплата перших п`яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. При розрахунку листка непрацездатності серії АДК №134246 за період з 25.08.2017 по 02.10.2017, виданому ОСОБА_2 , перші п`ять днів оплачено за рахунок коштів Фонду.;
- частини 1 статті 31, частини 2 статті 33 Закону № 1105, пункт 3 "Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням", затвердженного постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266, із змінами та доповненнями, що діяв на момент настання страхових випадків. При розрахунку листка непрацездатності серії АДБ № 647923 за період з 18.04.2017 по 26.04.2017, виданому ОСОБА_3 , не вірно визначено суму заробітної плати в розрахунковому періоді; - серії АДК №529510 за період з 08.03.2018 по 16.03.2018, виданому ОСОБА_4 , оплачено допомогу по листку непрацездатності в якому встановлено більше 2 -х виправлень.
На підставі висновків позивачем винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій за порішення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності № 238/22 від 08.07.2019 року, яким Комунальне підприємство «Жилсервіс» Віногірської міської ради Дніпропетровської області визначено неправомірні витрати у сумі 5174,41 грн. та штраф у розмірі 50% - 2587,21 грн., всього на загальну суму 7761,62 грн. Дане рішення направлено управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області з супровідним листом від 09.07.2019 року №07-11/5145 на адресу КП «Жилсервіс» рекомендованим листом з повідомленням, яке отримане відповідачем 10.07.2019 року.
Комунальне підприємство «Жилсервіс» не скористалось правом на оскарження Рішення №238/22 від 22.07.2019 року в досудовому порядку до органу Фонду та в судовому порядку.
Рішення №238/22 від 22.07.2019 року відповідачем в установлений термін - десять календарних днів від дня отримання, не виконане.
Довідкою Верхньодніпровського відділення управління від 05.08.2019 року підтверджено факт невиконання КП «Жилсервіс» у встановлено законодавством строк Рішення №238/22 від 08.07.2019 року, у зв`язку з цим Управлінням відповідно до вимог пункту 4.2. Інструкції 29 прийнято рішення №238/22/1 про застосування фінансових санкцій за своєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності від 05.08.2019 року на загальну суму 884,82 грн., в тому числі: 108,66 грн. - пеня, 776,16 грн - штраф, яке супровідним листом направлено на адресу КП «Жилсервіс» рекомендованим листом з повідомленням та отримано відповідачем 13.08.2019 року. Правом на оскарження Рішення №238/22/1 від 05.08.2019 року в досудовому порядку до органу Фонду та в судовому порядку відповідач не скористався.
Оскільки відповідач в добровільному порядку суму заборгованості не сплатив, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відносини, що виникли з даного спору врегульовано Законом України "Про загальнобов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).
Цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Згідно частини 1 статті 4 Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (окрім іншого), суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення.
Пунктом 1 частини 5 статті 15 Закону № 1105-XIV, встановлено відповідальність роботодавця за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Відповідно до частини 6 статті 15 Закону № 1105-XIV, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 10 Закону № 1105-XIV, Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до частин 1 - 2 статті 17 Закону № 1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Відповідно до пункту 5 прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. №29, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 р. за № 393/19131 затверджено Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок (далі - Інструкція № 29).
Відповідно до п. 3.2. Інструкції № 29 планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.
Формування планів-графіків проведення планових перевірок страхувальників органом Фонду здійснюється щокварталу. До 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому, формується план-графік, який затверджується наказом керівника робочого органу Фонду (керівника виконавчої дирекції відділення Фонду).
Згідно п. 7.1. Інструкції № 29 страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду.
Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.
Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку.
Керівник (заступник керівника) органу Фонду може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги страхувальника понад строки, визначені в абзаці третьому цього пункту, але не більше 60 календарних днів, яке направляється страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці третьому цього пункту.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою страхувальника не надсилається страхувальнику протягом двадцятиденного строку або протягом строку, на який за рішенням керівника органу Фонду або його заступника розгляд продовжено, така скарга вважається повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, якщо рішення керівника органу Фонду (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці четвертому цього пункту.
У разі недотримання страхувальником строку направлення оскарження на рішення органу Фонду, визначеного в абзацах другому та третьому цього пункту, розгляд скарги органом Фонду не здійснюється, про що страхувальник повідомляється письмово.
У разі збільшення органом Фонду суми страхових коштів, які підлягають поверненню, суми належних до сплати фінансових санкцій раніше надіслані рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій та/або рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду не відкликаються, а на суму такого збільшення органом Фонду надсилається страхувальнику окреме рішення.
Збільшена сума страхових коштів, які підлягають поверненню, сума належних до сплати фінансових санкцій повинні бути сплачені або можуть бути оскаржені страхувальником за процедурою, визначеною Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та цим Порядком, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження рішення органу Фонду.
Скарга на рішення органу Фонду, визначені абзацами другим та третім цього пункту, подана з дотриманням порядку і строків, визначених цим пунктом, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що рішення № 238/22 від 08.07.2019 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до позивача становить - 7761,62 грн., в тому числі: неправомірні витрати - 5174,41 грн. та штраф - 2587,21 грн., та рішення № 238/22/1 від 05.08.2019 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано до відповідача фінансові санкції, а загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до позивача становить - 884,82 грн., в тому числі: 108,66 грн. - пеня, 776,16 грн. - штраф, в судовому порядку не оскаржувалось, а в адміністративному не скасовано.
З огляду на наведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності у відповідача заборгованості, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74 -76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд вважає заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз. За відсутності вказаних витрат суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись ст. 5, 9, 72-80, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр. Дмитра Яворницького, буд.93, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 41323962) до Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області ( вул. Молодіжна, 53, м. Вільногірськ, Дніпропетровська область, 51700, код ЄДРПОУ 36489096) про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з Рішенням №238/22 від 08 липня 2019 року в загальній сумі 7761,62 грн., в тому числі: неправомірні витрати - 5174,41 грн., та штраф - 2587,21 грн.
Стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс» Вільногірської міської ради Дніпропетровської області фінансові санкції за несвоєчасне повернення коштів Фонду соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з Рішенням № 238/22/1 від 05.08.2019 на загальну суму 884,82 грн., в тому числі: 108,66 грн. - пеня, 776,16 грн., - штраф.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Рішення не набрало законної сили станом на 13.01.2020 року
Помічник судді Лісна А.М.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді Лісна А.М.