
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 січня 2020 р. Справа № 120/3848/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки була зайнята повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, а саме, працювала малярем з емалевими фарбами, нітрофарбами, нітролаками та свинцевими фарбами. Однак, звернувшись із відповідною заявою про призначення пільгової пенсії до відповідача отримала відмову.
Не погоджуючись із даною відмовою та вказуючи, що факт зайнятості на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, підтверджено рядом документів, вважає, відмову у призначені пенсії на пільгових умовах незаконною, у зв`язку з чим звернулась до суду з вимогами:
- визнати протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 15.05.2018.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 через невідповідність вимогам ст. 160, 161 КАС України позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
В межах встановленого судом строку недоліки позовної заяви позивачем усунуто.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.12.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову мотивуючи це тим, що позивачем було надано до заяви про призначення пенсії довідку від 15.04.2019 №216, уточнюючу особливий характер роботи, де зазначено, що позивач працювала з 03.08.1982 по 09.06.1986 у ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» на посаді маляра. При цьому, оскільки у списку виробництв, цехів, професій та посад, затверджених Радою Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 відсутня посада маляра, тому період роботи з 03.08.1982 по 09.06.1986 не можливо зарахувати до пільгового стажу. Головним управлінням направлено запит до ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» щодо надання довідок про підтвердження пільгового стажу роботи, проте відповідь не надійшла.
Також відповідач вказує, що направлені запити щодо надання довідок про підтвердження пільгового стажу роботи позивача до решти організацій. 28.09.2018 надійшла відповідь з TOB «Консольстрой», в якій вказано, що на підприємстві відсутні посади з особливим характером роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії та відсутня атестація робочих місць. 04.10.2018 надійшла відповідь з TOB «Компанія-Будінвест», де зазначено, що згідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2015 №383, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 №1451/11731, посада маляра в дані переліки не входить, відповідно атестація робочих місць за посадою маляра підприємством не проводилась. На решту запитів відповіді не надійшли.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах», Постанови Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення», Постанови №36 від 16.01.2003 та Постанови №461 від 24.06.2016 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» посада маляра в перелік виробництв, робіт, професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, не входить.
Відповідач зазначає, що період навчання в міському професійно-технічному училищі №3 відповідно до атестату НОМЕР_2 від 25.07.1982, виданий на прізвище ОСОБА_1 не було зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 , так як позивачем не було надано свідоцтво про шлюб, тому неможливо встановити належність даного документа заявниці.
Крім того, відповідач зауважує, що позивач зверталась за призначенням пенсії на пільгових умовах раніше та рішенням управління від 22.10.2018 відмовлено в призначенні пенсії. Дане питання вже було досліджено Вінницьким окружним адміністративним судом у справі №120/4700/18-а.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, тому відповідач вважає вимогу позивача призначити пенсію з 15.05.2018 безпідставною та необґрунтованою, оскільки із заявою за призначенням пенсії позивач звернулась 15.05.2019.
Відтак, відповідач зазначає, що головне управління при відмові у призначені пенсії ОСОБА_1 діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а законних підстав для призначення пенсії немає.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
15.05.2019 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2 на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
За наслідком розгляду даної заяви прийнято рішення №023830003773 від 10.08.2019, у якому зазначено про відмову у призначенні пільгової пенсії, мотивовану наступним.
При відсутності запису в трудовій книжці про характер роботи працівника, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058 із врахуванням Законів №213 і №2148, ця обставина підтверджується окремою довідкою адміністрації, яка складається на підставі наявних документів у встановленому порядку згідно Порядку №637 із посиланням на списки чинні на період роботи особи.
Згідно Порядку №383 та Порядку №442, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за списками, що були чинними в період роботи особи. ОСОБА_1 надала довідку №216 від 15.04.2019, видану ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" про підтвердження пільгового стажу роботи за період з 03.08.1982 по 09.06.1986 на посаді маляра. Оскільки в списку виробництв, цехів, професій та посад, затверджених Радою Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 відсутня посада маляра, тому період роботи з 03.08.1982 по 09.06.1986 не можливо зарахувати до пільгового стажу. Головним управлінням було направлено запит до ВАТ «Вінницький підшипниковий завод» щодо надання довідок про підтвердження пільгового стажу роботи, проте станом на 10.08.2019 відповідь не надійшла.
Також були направлені запити щодо надання довідок про підтвердження пільгового стажу роботи заявниці до решти організацій. 28.09.2018 вх. № 1757/11-29-2 надійшла відповідь з TOB «Консольстрой», в якій вказано, що на підприємстві відсутні посади з особливим характером роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії та відсутня атестація робочих місць. 04.10.2018 вх. №1790/11-29-2 надійшла відповідь з TOB «Компанія-Будінвест», де зазначено, що згідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2015 №383 зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року №1451/11731, посада маляра в дані переліки не входить, відповідно атестація робочих місць за посадою маляра підприємством не проводилась. На решту запитів відповіді не надійшли.
Повідомлено, що відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право па державну пенсію на пільгових умовах», Постанови Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення», Постанови №36 від 16.01.2003 та Постанови №461 від 24.06.2016 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» посада маляра в перелік виробництв, робіт, професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, не входить.
Період навчання в міському професійно-технічному училищі №3 відповідно до атестату НОМЕР_2 від 25.07.1982 виданий на прізвище ОСОБА_1 не було зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 , так як заявницею не було надано свідоцтво про шлюб, тому неможливо встановити належність даного документа заявниці.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 26 років 1 місяць 27 днів, стаж на пільгових умовах по Списку №2 відсутній.
У зв`язку з викладеним відповідачем вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Не погоджуючись з такою позицією суб`єкта владних повноважень позивач звернулась з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з Європейською соціальною хартією (переглянута) від 03 травня 1996 року, що ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V та набрала чинності для України з 01 лютого 2007 року (далі Хартія), кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Згідно із частинами першою, другою статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Аналогічні норми закріплені у п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 4.7 Порядку 22-1).
Окремо слід вказати, що процедура застосування Списків №1 і №2 визначена, Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація (п. 4.2 Порядку №383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Разом з цим, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та, розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Системний аналіз норм Закону України № 1788-ХІІ від 05.11.1991 "Про пенсійне забезпечення" та Порядку проведення атестації дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у чинному на період роботи Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Отже, норми вищевказаних нормативно-правових актів визначають, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є сукупність обставин, а саме: наявність професії у відповідному Списку, зайнятість в умовах, передбачених Списком, повний робочий день та атестацію робочого місця за умовами праці. Відсутність вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права викладено в постановах Верховного Суду, зокрема від 23.01.2018 у справі № 732/2003/14, від 06.09.2018 у справі № 599/1425/16-а, від 05.03.2019 у справі № 679/774/16.
Так, постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 р. №1173 затверджено Список №2 «Виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах», до розділу XV «Металообробка», пункту 6 «виробництво окрасочних робіт», підпункту «а» «Робочі» віднесено: маляри, що працюють з емалевими красками, нітрокрасками, нітролаками і свинцовими красками.
Постановою Кабінету Міністрів України №10 від 26.01.1991 затверджено Список №2 «Виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах», серед яких є:
Позиція 22900000
Розділ XXVII. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння, реставрація і ремонт будівель, споруд та інших об`єктів
2290000б-24441 «Виробники робіт»
22901000 1. Підземні роботи по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, передбачених Списком N 1):
2290100а а) Робочі
2290100а-13450 Маляри.
Позиція 23000000
Розділ XXVIII. Транспорт
23003000 3. морський та річковий флот
23003010 1) Плавающий склад:
23003000-13450 - маляри, зайняті на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках.
Позиція 23200000
Розділ XXXIII. Загальні професії
23200000-13450 - маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» №162 від 11.03.1994 (втрат. чин. 16.01.2003) затверджено Список №2 «Виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», до якого включено:
Позиція 22900000
Розділ XXVII. Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об`єктів
22901000 1. Підземні роботи по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, передбачених Списком N 1)
2290100а а) Робітники
2290100а-13450 Маляри, маляри-пульверизаторники, маляри-штукатури
Позиція 23000000
Розділ XXVIII. Транспорт
23003000 3. Морський і річковий флот
23003010 1) Плаваючий склад:
Машинна команда суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють на акваторії порту (за винятком службово-роз`їздних, приміських і внутрішньо-міського сполучення):
23003000-13450 Маляри, зайняті на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках
Позиція 23200000
Розділ XXXIII. Загальні професії
23200000-13450 Маляри, зайняті на роботах з застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16 січня 2003 р. № 36 затверджено Список №2 «Виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», у якому значаться:
Розділ XXVII. Будівництво
Підрозділ 1. Підземні роботи з будівництва і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, зазначених у Списку N 1)
Позиція 27.1а а) робітники :
- Маляри
Розділ XXVIII. Транспортні послуги
Підрозділ 3. Морський і річковий флот
позиція 28.3.2 2) береговий склад:
- маляри, зайняті фарбуванням та обшкрябуванням суден у доках
Розділ XXXIII. Загальні професії ( у всіх галузях господарства)
позиція 33 - маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Із аналізу процитованого видно, що посада маляра включена до Списку №2, що дає право на пільгову пенсію, за умови виконання певних робіт, зокрема із красками, із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, на підземних роботах по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд або такий (маляр) має бути зайнятий на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках чи в працювати в закритих камерах, відсіках суден, резервуарах.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Із положень пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Отже, як видно з наведеного, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Як видно із матеріалів справи, позивач надала управлінню пенсійного фонду трудову книжку БТ-І №9176232 (дата заповнення 2.08.1982), в якій зазначено наступне:
- 01.09.1981 - 30.07.1982 - навчання в ГС ПТУ-3;
- 03.08.1982 - прийнята малярем 4 р. в РСЦ Державного підшипникового заводу та 09.06.1986 звільнена за власним бажанням;
- 02.09.1986 - прийнята малярем 4 розряду в строй групу в Жмеринське відділення ЮЗЖД та 14.12.1998 звільнена за скороченням;
- 08.04.2003 прийнята на посаду маляра 4 розряду в Жмеринське ГП-ЖКХ, 18.06.2003 переведена штукатуром 4 р. поточного ремонту та 29.10.2003 звільнена;
- 02.12.2004 прийнята на роботу маляра 4 розряду ТОВ "Вінторгбуд" та 26.12.2008 звільнена;
- 20.06.2011 прийнята на роботу маляра ТОВ "Компанія КМТ-Будінвест" та 21.05.2013 звільнена;
- 08.06.2016 прийнята на посаду маляра ТОВ "Консольстрой" та 29.08.2016 звільнена.
Суд звертає увагу, що атестат НОМЕР_2 від 25.07.1982 за період навчання в професійно-технічному училищі №3 виданий на інше прізвище, водночас свідоцтво про одруження позивачем не надавалось, що ним і не заперечується.
Водночас, у трудовій книжці позивача жодна з наведених у Списку № 2 посада не вказана, що унеможливлює встановити чи виконувала вона роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.
Разом з тим, як видно з довідки ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" № 216 від 15.04.2019 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії, у період з 03.08.1982 по 09.06.1986 позивач повний робочий день працювала маляром на виробництві та була зайнята на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
При цьому, з наказу №470/37 від 07.06.1994 "Про результати проведення атестації робочих місць" вбачається, що атестація робочих місць на вказаному підприємстві проводилась, а за її результатами визначено та затверджено перелік робочих місць, професій, посад з пільговим пенсійним забезпеченням.
При цьому суд зазначає, що атестація робочих місць на Вінницькому підшипниковому заводі проведена 07.06.1994, відтак, відповідно до Порядку №383 (у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років), періодом роботи позивача, який дає право на включення до пільгового стажу є період з 03.08.1982 по 09.06.1986.
Разом з тим, періоди роботи позивача з 02.09.1986 по 14.12.1998 в Жмеринському відділені ЮЗЖД; з 08.04.2003 по 29.10.2003 в Жмеринському ГП-ЖКХ; з 02.12.2004 по 26.12.2008 в ТОВ "Вінторгбуд"; з 20.06.2011 по 21.05.2013 в ТОВ "Компанія КМТ- Будінвест"; з 08.06.2016 по 29.08.2016 в ТОВ "Консольстрой" не дають підстав для зарахування їх до пільгового стажу, оскільки ані до пенсійного органу ані до суду позивачем не надано уточнюючих довідкок встановленого зразка та доказів проведення атестації робочих місць за умовами праці на вказаних підприємствах. Таким чином, суд виключає можливість зарахування вказаного періоду роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу.
Крім того, управління отримало відповідь з TOB «Консольстрой» про те, що на підприємстві відсутні посади з особливим характером роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії та відсутня атестація робочих місць та з TOB «Компанія-Будінвест» про те, що згідно Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2015 №383, посада маляра в дані переліки не входить, відповідно атестація робочих місць за посадою маляра не проводилась.
Вказані докази досліджувалися Вінницьким окружним адміністративним судом в адміністративній справі №120/4700/18-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Так, згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Разом з тим, щодо посилань відповідача, що у справі №120/4700/18-а досліджувалося питання відмови в призначенні пенсії позивачу та рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.01.2019 відмовлено в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 , то суд зазначає, що при зверненні позивача до пенсійного органу, а також до суду при розгляді справи №120/4700/18-а уточнюючої довідки встановленого зразка не було надано як і доказів проведення атестації робочих місць за умовами праці на Державному підшипниковому заводі, де працювала позивач. Відтак, відсутність необхідних підтверджуючих документів та не проведення атестації виключала можливість призначення пенсії на пільгових умовах.
У свою чергу, звертаючись із заявою до пенсійного органу про призначення пенсії 15.05.2019 позивач до заяви долучила, зокрема, копії довідки №216 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії від 15.04.2019 та наказу про результати проведення атестації робочих місць №470/37 від 07.06.1994.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
З аналізу наведених норм вбачається, що у зв`язку із зверненням позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах орган Пенсійного фонду зобов`язаний перевірити, зокрема, чи досяг заявник пенсійного віку, чи має заявник стаж роботи не менше 22 років 6 місяців, з них не менше 10 років із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, що означений вище, повний робочий день, чи має право на зниження пільгового стажу пропорційно наявному в порядку та у якому розмірі.
У разі прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії, пенсійний орган повідомляє про це заявника і зазначає причини відмови.
У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв пенсійний орган обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Матеріалами справи встановлено, що період роботи позивача з 03.08.1982 по 09.06.1986 у Державному підшипниковому заводі підлягає врахуванню до спеціального стажу ОСОБА_1 .
Разом з тим, у рішенні від 10.08.2019 №02383003773 від 10.08.2019 не надано оцінки періодів роботи позивача малярем 4 розряду у Жмеринському відділі ЮЗЖД. При цьому, лише зазначено, що були направлені запити щодо надання довідок про підтвердження пільгового стажу заявниці. Відповіді на вказані запити надійшли лише від ТОВ "Консольстрой" та ТОВ "Компанія-Будінвест", на решту запитів відповіді не надійшли.
Таким чином, пенсійний орган не з`ясувавши обставин які могли підтвердити пільговий стаж позивача, прийняв оскаржуване рішення передчасно.
Суд зауважує, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
У відзиві на позов відповідачем також не наведено правової оцінки періодів роботи позивача малярем 4 розряду та не надано суду доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 15.05.2019.
Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості прийнятого відповідачем рішення за результатами розгляду заяви позивача від 15.05.2019, виконання яких є запорукою доведення до заявника суб`єктом владних повноважень правомірності свого рішення та передбачуваності для заявника наслідків прийняття такого рішення.
А відтак, суд дійшов висновку, що рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позов в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підлягає задоволенню.
У свою чергу, визначаючись щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити та виплачувати пенсію суд зазначає, що оскільки процедура вирішення питання про призначення пенсії на пільгових умовах не закінчена, відтак суд не може обрати спосіб захисту визначений позивачем.
За таких обставин суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.05.2019 про призначення їй пенсії на пільгових умовах та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків, висвітлених у судовому рішенні.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №023830003773 від 10.08.2019 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 15.05.2019 та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків, викладених у судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Комар Павло Анатолійович