
233
Справа № 233/130/20
У Х В А Л А
Іменем України
13 січня 2020 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартишева Т. О. , розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
10 січня 2020 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області, в якій позивач просить визнати неправомірним дії відповідача, а саме:
- довідка № 2 від 21 квітня 2010 року, видана ліквідаційною комісією шахти «Нова» м. Дзержинська на виконання рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 29 грудня 2009 року у справі № 2-4768/09 відповідачем не надавалася до справи № 2-10638/10, що розглядалася Костянтинівським міськрайонним судом;
-відповідь відповідача від 08 листопада 2019 року за № 01-02.2/1977 та від 04 грудня 2019 року за № 01-02/2206 у частині зазначення, що довідку № 2 від 21 квітня 2010 року, видану ліквідаційною комісією шахти «Нова» м. Дзержинська на виконання рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 29 грудня 2009 року у справі № 2-4768/0, було долучено до справи № 2-10638/10, що розглядалася Костянтинівським міськрайонним судом, не відповідає дійсності;
-постанова Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань «Про затвердження Порядку призначення, перерахування, проведення страхових виплат» № 24 від 27 квітня 2007 року не подавалась та не надходила до Секретаріату Урядового Уповноваженого України у справах Європейського суду з прав людини для отримання висновку її відповідності вимогам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини;
-експертиза нормативно-правового акта Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань «Про затвердження Порядку призначення, перерахування, проведення страхових виплат» № 24 від 27 квітня 2007 року на відповідність вимогам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини на період часу з 27 квітня 2007 року по 22 червня 2007 року органом представництва не здійснювалась.
Вирішуючи питання щодо можливості відкриття провадження у справі, приходжу до такого.
З позовної заяви та доданих матеріалів вбачається, що позивач не погоджується з діями відповідача, зокрема щодо розрахунку щомісячної суми втраченого заробітку у розмірі 3967,84 грн. з урахуванням 40 % страти працездатності, відомостями, вказаними у відповіді Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області від 04 грудня 2019 року за № 01-02.2/2206, та вважає їх неправомірними.
Згідно із ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи що виникають з цивільних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Одними із принципів соціального страхування, відповідно до приписів п.3 ч.1 ст.3 вказаного Закону, зокрема, є законодавчо визначені умови і порядок здійснення соціального страхування та державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.
Пунктами 6, 7 ст. 6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов`язковим для виконання, у тому числі всіма страхувальниками та застрахованими особами, яких воно стосується. Рішення правління Фонду оформляється постановою, відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та в порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду, що затверджується його правлінням, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Згідно із ст.9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» основними завданнями Фонду та його робочих органів, зокрема, є реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Тобто, Фонд є суб`єктом владних повноважень, наділений владними управлінськими функціями.
Відповідно до ст.17 Закону «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов*язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3)адміністративні справи, пов*язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Відповідно ч.2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою статті.
Згідно із ч.1 ст.22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою-четвертою цієї статті.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання незаконними дій, оспорюючи фактично правомірність дій суб`єкта владних повноважень.
Отже, заявлений позивачем спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 360/1438/16, від 04 квітня 2018 року у справі № 280/1539/15-ц.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 5 ст.186 ЦПК України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз*яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
За таких обставин, у відкритті провадження у справі слід відмовити, роз`яснивши позивачеві, що вирішення даного спору належить до юрисдикції адміністративного суду та він має право звернутися з позовними вимогами до відповідача до Донецького окружного адміністративного суду (вул.. Добровольського, 1, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122).
Керуючись п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Донецькій області про визнання дій неправомірними відмовити.
Роз`яснити позивачеві, що вирішення даного спору належить до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду – якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя :