Рішення № 86849199, 10.01.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
480/4560/19
Номер документу
86849199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2020 р. Справа №480/4560/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача та ненадання рішення по питанню заяви позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, що розташована на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути його заяву надіслану 26.08.2019 р. та прийняти по ній рішення впродовж 5 днів, з дня ухвалення рішення по справі, надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначеної в його заяві.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 27.08.2019 року подав до ГУ Держгеокадастру у Сумській області заяву, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, листом № Н—14419-6996/21/19 від 30.09.2019 року відповідач не прийняв рішення за результатами розгляду заяви, не дав згоди і не відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, а обмежився лише описанням його переписки з Будильською сільською радою. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, внаслідок чого звернувся до суду за захистом його порушених прав.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

27.11.2019 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Обґрунтовуючи правомірність відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою, відповідач зазначає, що Будильська сільська ради Лебединського району Сумської області рішенням від 12.09.2019 р. висловила позицію щодо не погодження надання у власність позивачу земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, оскільки відповідно до рішення Будильської сільської ради від 10.08.2017 р. на земельну ділянку, яка планується до відведення ОСОБА_1 , розроблено та подано на затвердження до архітектурної та містобудівної ради при Відділі містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації проект змін до генерального плану села Будилка, відповідно до якого зазначена земельна ділянка включатиметься у межі села Будилка. Крім того, земельна ділянка, яку бажає отримати у власність ОСОБА_1 , використовується жителями с. Будилка як громадське пасовище, а саме, для випасання власної худоби. Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень (а.с.10-11).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін (а.с.20-21).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Матеріалами справи підтверджується, що 27.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою, у якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,0 га. за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області (а.с.12).

Листом № Н— 14419-6996/21/19 від 30.09.2019 р. ГУ Держгеокадастру у Сумській області повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви, виходячи з того, що рішенням від 12.09.2019 р. Будильська сільська рада Лебединського району Сумської області висловила свою позицію щодо не погодження відведення позивачу земельної ділянки (а.с.7).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Листом № Н— 14419-6996/21/19 від 30.09.2019 р. позивачу було повідомлено про неможливість задоволення його заяви, виходячи з того, що рішенням від 12.09.2019 р. Будильська сільська рада Лебединського району Сумської області висловила свою позицію щодо не погодження відведення позивачу земельної ділянки.

В рішенні від 12.09.2019 р. Будильська сільська рада Лебединського району Сумської області зазначає, що вказані земельні ділянки використовуються громадянами с. Будилка, як громадське пасовище (випасання власної худоби громадян), та згідно з протоколом загальних зборів громадян від 03.09.2019 року прийнято пропозицію щодо звернення Будильської сільської ради Лебединеького району Сумської області до Головного управляння Держгеокадастру у Сумській області на оформлення земельної ділянки в комунальну власність для громадського пасовища в с. Будилка (а.с.16).

В інформаційній довідці від 17.09.2019 р. № 1342/406-19 вказано, що землі, за рахунок яких планується формування земельних ділянок, відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення: шифр рядка 94 (землі запасу); номер графи 12 (пасовища); форма власності на землю - державна, земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту; бажане місце розташування земельних ділянок не порушуватиме вимог раціональної організації території; інформація щодо відповідності бажаного місця розташування земельних ділянок схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці відсутня; земельні ділянки не сформовані; землі, з яких планується надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, включені до інвентаризації, що проводиться на підставі Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 05.06.2019 № 476 та не відносяться до категорії тих, які неможливо передати у власність (а.с.13).

Отже, підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, передбачених статтею 118 ЗК України, лист відповідача № Н—14419-6996/21/19 від 30.09.2019 р. не містить.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Отже положеннями вказаних нормативно-правових актів передбачено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.

У даному випадку позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру не із зверненням, а із відповідною заявою (клопотанням) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області, за наслідками розгляду якої відповідач повинен був прийняти відповідне управлінське рішення у формі наказу, однак, як свідчать матеріали справи, лише направив позивачу відповідь у формі листа.

Враховуючи те, що відповідачем в порушення приписів чинного законодавства не було прийнято належного рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у формі наказу, це свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Таким чином, відповідь, викладена у листі відповідача № Н— 14419-6996/21/19 від 30.09.2019 р., є бездіяльністю, оскільки вищезазначеними нормами права не закріплено за суб`єктом владних повноважень права утримуватись від прийняття відповідного рішення за результатом розгляду питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Земельним кодексом України, то належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Вимогу позивача в частині зобов`язання відповідача надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначеної в його заяві, суд вважає передчасною та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем не було прийнято відповідного рішення за наслідками розгляду заяви позивача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 25, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Будильської сільської ради Лебединського району Сумської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 10 січня 2020 року

Суддя О.О. Осіпова