Рішення № 86849144, 11.01.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2020
Номер справи
440/4244/19
Номер документу
86849144
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4244/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого – Слободянюк Н.І., суддів – Костенко Г.В. , Кукоби О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державна служба геології та надр України та Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської обласної ради /далі – відповідач/ про визнання протиправним та скасування рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" /а.с. 7-13 т.1/.

Позов обґрунтований тим, що рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" прийнято відповідачем із порушенням норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо оприлюднення проекту рішення, що призвело до порушення прав позивача та інших осіб на доступ до публічної інформації. Крім того, при прийнятті вказаного рішення порушено принцип безсторонності (неупередженості), адже 04 вересня 2019 року постійна комісія Полтавської обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр не рекомендувала надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» спеціального дозволу, а 24 жовтня 2019 року – рекомендувала. Також відповідачем порушено Порядок розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області та Регламент Полтавської обласної ради сьомого скликання. Державна експертиза «Системи голосування депутатів Полтавської обласної ради» на предмет захищеності фіксації та збереження результатів волевиявлення, недопущення втручання в підрахунок голосів не проводилася, а відтак результати голосування за рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року не можуть вважатися встановленими.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження колегіально у складі трьох суддів, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - Державну службу геології та надр України та Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ", а також призначено підготовче засідання та витребувано докази /а.с. 2-5 т.1/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 29-34 т.1/ зазначив, що позовна вимога є безпідставною та задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до пункту 3 статті 9-1 Кодексу України про надра, пунктів 2, 8, 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30 травня 2011 року, надання погодження без проведення аукціону спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі і у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр, входить до компетенції обласної ради. Зі змісту статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" слідує, що розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати проекти рішень, що підлягають обговоренню. Враховуючи, що рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року є актом індивідуальної дії та не потребувало обговорення, вимога статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо обов`язкового оприлюднення проекту на це рішення не поширюється. Полтавською обласною радою дотримано процедури внесення на розгляд та розгляду оскаржуваного рішення, передбачених Регламентом Полтавської обласної ради сьомого скликання, викладеним у новій редакції, відповідно до рішення двадцять четвертої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 14 лютого 2019 року. Підставою для відмови Державній службі геології та надр України у погодженні надання без проведення аукціону ТОВ «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням ( промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр, при первинному зверненні 05 серпня 2019 року слугувало надання заявником повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля № 2019523546/10975 від 02 травня 2019 року та інформації про його внесення до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, тоді як заявник мав подати копії звіту з оцінки впливу на довкілля, звіту про громадське обговорення та висновку з оцінки впливу на довкілля, оприлюднених 07 червня 2019 року, 23 липня 2019 року та 23 липня 2019 року відповідно. При повторному зверненні Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону ТОВ «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» спеціального дозволу 08 жовтня 2019 року вказані документи були наявні у пакеті документів заявника, що стало підставою для прийняття рекомендації про погодження надання без проведення аукціону ТОВ «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» спеціального дозволу; внесення проекту рішення на розгляд сесії обласної ради та рекомендацію обласній раді підтримати проект рішення. Система голосування в Полтавській обласній раді здійснює фіксацію результатів поіменного головування, яке в подальшому вивантажується із системи та оприлюднюється відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Жодних скарг щодо невідповідності результатів поіменного голосування, яке було зафіксовано електронною системою голосування, від депутатів обласної ради не надходило. За змістом положень статті 2 та 5 Кодексу адміністративного судочинства України судовому захисту підлягають лише порушені суб`єктом владних повноважень права, свободи або інтереси особи. Оскільки оскаржуване рішення не створює для позивача жодних наслідків та не впливає на його права, свободи та інтереси, позивач не має право на звернення до адміністративного суду з цим позовом.

02 грудня 2019 року до суду надійшли письмові пояснення ТОВ "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" /а.с.1-11 т.3/, в яких третя особа-2 вказала, що рішенням Полтавської обласної ради № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" не порушуються права позивача. При прийнятті цього рішення обласною радою дотримано вимоги статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також Порядок розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області та Регламент Полтавської обласної ради сьомого скликання. Існування двох протилежних за своїм змістом рекомендацій Постійної комісії, враховуючи обставини їх прийняття, не свідчать про її упередженість, а навпаки, є доказом побудови роботи комісії за принципом верховенства закону, детального вивчення обсягу та змісту документів, які надходять разом із запитом Державної служби геології та надр України. Оскільки Порядком №615 передбачені випадки отримання суб`єктом господарювання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, звернення ТОВ «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» до Державної служби геології та надр України для отримання спеціального дозволу без проведення аукціону пов`язане з існуванням у заявника підстави, передбаченої підпунктом 2 пункту 8 Порядку №615, що підтверджується пакетом документів, доданим до заяви. Твердження позивача про те, що надання Полтавською обласною радою погодження Державній службі геології та надр України на видачу спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону суперечить інтересам територіальної громади, не відповідає дійсності, оскільки сама громада не вбачає порушення своїх прав та інтересів при розширенні меж ділянки надр Давидівсько-Лелюхівської площі, що доводиться позицією, яку зайняла громадськість при проведенні процедури оцінки впливу на довкілля. Довід позивача про невідповідність результатів голосування волевиявленню депутатів обласної ради не підтверджений жодним доказом.

10 грудня 2019 року до суду надійшли письмові пояснення Державної служби геології та надр України /а.с.84-90 т.3/, в яких третя особа-1 зазначила, що передумовою для захисту адміністративним судом прав особи є встановлення судом факту порушеного права такої особи. У цій справі позивач оскаржує індивідуальний акт - рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року, яке стосується виключно прав тієї особи, щодо якої воно прийнято, а саме: ТОВ "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ", та жодним чином не впливає на права, свободи та інтереси позивача. За відсутності порушеного права позивача оспорюваним рішенням у позивача не виникло право на судовий захист та звернення до суду з цим позовом. Посилання позивача на порушення процедури оприлюднення проекту рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року не заслуговує на увагу, оскільки законодавством не встановлено вимогу обов`язкового оприлюднення проекту рішення, яке є правовим актом індивідуальної дії, та будь-яке формальне порушення суб`єктом владних повноважень процедури ухвалення свого рішення не може бути безумовною підставою для його скасування, якщо таке порушення не призвело до ухвалення незаконного рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті /а.с. 266-267 т. 4/.

У судове засідання 10 січня 2020 року учасники справи не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 272-275 т. 4/.

Від представників відповідача та третьої особи-2, ТОВ "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ", до суду надійшли клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження /а.с.276-278 т.4/.

Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на те, що представники відповідача та третьої особи-2 заявили клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а позивач та представник третьої особи-1, Державної служби геології та надр України, не з`явилися та про причину своєї неявки не повідомили, суд визнав за можливе проводити судовий розгляд справи за відсутності учасників справи.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення вказаної статті кодексу, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, колегія суддів дійшла висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України. Так, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, колегія суддів встановила такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" надано Державною службою геології та надр України спеціальний дозвіл на користування надрами № 4854 від 22 серпня 2017 року (надалі - Дозвіл) з метою пошуку і розвідки газу сланцевих товщ у нижньокам`яновугільних відкладах, у разі відкриття родовища - дослідно-промислової розробки, геолого-економічної оцінки і затвердження запасів ДКЗ України, промислової розробки площі, строком на 20 років /а.с. 261-262 т.4/.

ТОВ «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» звернулося до Державної служби геології та надр України з заявою від 20 вересня 2019 року та пакетом документів щодо розширення меж раніше наданої у користування площі ділянки надр, визначеної спеціальним дозволом на користування надр № 4854 від 22 серпня 2017 року /а.с. 13-262 т. 4/.

08 жовтня 2019 року до Полтавської обласної ради надійшов лист Державної служби геології та надр України №19501/03/12-19 від 20 вересня 2019 року "Щодо погодження розширення меж спеціального дозволу на користування надрами" із відповідним пакетом документів (вх. 18/3738 від 08 жовтня 2019 року) /а.с.12-262 т.2/, в якому Державна служба геології та надр України просила розглянути на найближчій сесії питання про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" погодження щодо розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення (включаючи ділянки надр, надані з метою її геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки), спеціального дозволу на користування надрами №4854 від 22 серпня 2017 року з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі, розташованої в межах Полтавської області. При цьому просила врахувати, що у разі неотримання Державною службою геології та надр України позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії у визначений порядком термін (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від Держгеонадр) вважатиметься, що надання вищезазначеного спеціального дозволу на користування надрами обласною радою погоджено відповідно до абзацу десятого пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року.

24 жовтня 2019 року Постійна комісія з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради на своєму засіданні розглянула питання про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр та, враховуючи висновок відділу з питань земельних відносин та надрокористування виконавчого апарату обласної ради №292 від 10 жовтня 2019 року, вирішила погодити Державній службі геології та надр України надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр; внести відповідний проект рішення на розгляд обласної ради та рекомендувати їй підтримати такий проект рішення, що підтверджується Витягом з протоколу засідання постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради №32 від 24 жовтня 2019 року та Рекомендацією від 24 жовтня 2019 року з питання №1 порядку денного Постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради /а.с.219-224 т.3/.

Виконавчим апаратом Полтавської обласної ради розроблено проект рішення Полтавської обласної ради, відповідно до якого вирішено погодити Державній службі геології та надр України надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр /а.с. 1-2 т. 4/.

Згідно з пояснювальною запискою до вказаного проекту рішення /а.с. 3-5 т.4/ проект рішення є актом індивідуальної дії, що не потребує громадського обговорювання, та розроблений відповідно до Кодексу України про надра, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30 травня 2011 року, Порядку розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області, викладеного у новій редакції відповідно до рішення пленарного засідання двадцять другої сесії обласної ради сьомого скликання №899 від 19 жовтня 2018 року.

Листом від 24 жовтня 2019 року (вх. 21/3995 від 24 жовтня 2019 року) Постійна комісія з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради виклала прохання до Голови Полтавської обласної ради Біленького О.Ю. про внесення на розгляд чергової сесії питання "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" та до листа додала Рекомендації комісії, прийняті за результатами засідання Постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради від 24 жовтня 2019 року, а також проект відповідного рішення та пояснювальну записку до нього /а.с. 6-262 т.4/.

24 жовтня 2019 року Полтавська обласна рада сьомого скликання на другому пленарному засіданні двадцять сьомої сесії розглянула питання "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" /а.с. 106-110 т.3/ та, керуючись пунктом 3 статті 9-1 Кодексу України про надра, частиною другою статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктами 2, 5, 9, підпунктом 2 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30 травня 2011 року, Порядком розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області, викладеним у новій редакції відповідно до рішення пленарного засідання двадцять другої сесії обласної ради сьомого скликання №899 від 19 жовтня 2018 року, зверненням Державної служби геології та надр України №19501/03/12-19 від 20 вересня 2019 року, прийняла рішення № 1215 про погодження Державній службі геології та надр України надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр із зазначеними у цьому рішенні географічними координатами меж ділянки загальною площею 183,44 кв.км /а.с.152-153 т. 1/.

Листом Полтавської обласної ради №01-18/4124/18/2037 від 30 жовтня 2019 року (вх.№21204/02/12-19 від 04 листопада 2019 року) /а.с. 97-98 т.3/ надіслано Державній службі геології та надр України копію рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання №1215 від 24 жовтня 2019 року.

Не погодившись з прийняттям Полтавською обласною радою рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пункту 3 статті 9-1 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року /далі – Порядок № 615/.

Пунктом 2 Порядку № 615 передбачено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Відповідно до підпункту 2 пункту 8 Порядку № 615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення (включаючи ділянки надр, надані з метою їх геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки) або розміщення підземних сховищ, а також збільшення обсягу видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.

Згідно з абзацами другим та третім пункту 9 Порядку № 615 надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції та у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення.

Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.

Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються органом з питань надання дозволу без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, відповідно до географічних координат ділянки надр, зазначених у заяві про отримання дозволу, і документів, зазначених у додатку 1, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.

Для здійснення погодження орган з питань надання дозволу, не пізніше ніж протягом семи робочих днів з дня реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.

У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому і третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 45 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено.

Таким чином, погодження щодо видачі дозволу на геологічне вивчення, у тому числі і у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр, без проведення аукціону належить до компетенції Полтавської обласної ради.

Згідно з частиною першою статті 21 Регламенту Полтавської обласної ради сьомого скликання /а.с. 111-148 т. 3/ пропозиції до порядку денного сесії обласної ради вносяться головою обласної ради, постійними комісіями, депутатами, головою Полтавської обласної державної адміністрації, загальними зборами громадян, громадянами через механізм електронної петиції. Пропозиції щодо формування порядку денного сесії узагальнюються виконавчим апаратом обласної ради і розглядаються на засіданнях постійних комісій, президії обласної ради з прийняттям відповідних висновків і рекомендацій.

Відповідно до протоколу Постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради від 24 жовтня 2019 року № 32 до порядку денного засідання постійної комісії включено питання "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр".

Згідно з Рекомендацією від 24 жовтня 2019 року з питання №1 порядку денного Постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради вирішено:

1) погодити Державній службі геології та надр України надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр;

2) внести проект рішення на розгляд сесії обласної ради;

3) рекомендувати обласній раді підтримати проект рішення.

Відповідно до частини першої статті 26 Регламенту Полтавської обласної ради сьомого скликання /а.с. 111-148 т. 3/ на початку пленарного засідання головуючий оголошує проект порядку денного, який приймається за основу більшістю голосів депутатів від загального складу обласної ради. Зміни та доповнення до проекту порядку денного ставляться на голосування у порядку надходження, після чого порядок денний приймається в цілому більшістю голосів від загального складу обласної ради.

Як вбачається з протоколу пленарного засідання двадцятої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 24 жовтня 2019 року /а.с. 106-110 т. 3/, відповідно до норм Регламенту Полтавської обласної ради сьомого скликання Постійною комісією з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Полтавської обласної ради запропоновано включити до проекту порядку денного двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради питання «Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю «ГЕО ВЕРТИКАЛЬ» спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр» та Полтавською обласною радою прийнято рішення про включення вказаного питання до проекту порядку денного, а також вирішено прийняти порядок денний пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання із змінами та доповненнями в цілому. За наслідками розгляду вирішено прийняти проект рішення в цілому як рішення Полтавської обласної ради пленарного засідання двадцять сьомої сесії обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року.

Частиною четвертою статті 45 Регламенту Полтавської обласної ради сьомого скликання /а.с. 111-148 т. 3/ встановлено, що проекти рішень оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти рішень оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Згідно з частиною одинадцятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Частиною першою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік інформації та документів (актів, звітів, планів тощо), що підлягають обов`язковому оприлюдненню.

Зокрема, у пункті 2 передбачено, що розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Частинами другою, третьою та четвертою статті 15 зазначеного Закону встановлені граничні строки для оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування та їх проектів, передбачених частиною першою цієї статті.

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Отже, під обов`язкове оприлюднення не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття підпадають лише проекти рішень, що підлягають обговоренню.

Оскільки рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр" є актом індивідуальної дії та відповідно до норм законодавства не передбачає обговорення, проект цього рішення не підлягав оприлюдненню за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.

Таким чином, Полтавською обласною радою дотримано процедуру внесення та розгляду вищезазначеного проекту рішення обласної ради відповідно до норм Регламенту Полтавської обласної ради.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 5 названого Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

У Рішенні від 01 грудня 2004 року №18-рп/2004 Конституційний Суд України розтлумачив, що поняття "охоронюваний законом інтерес" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

Порушенням охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об`єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.

Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права, свободи чи інтереси рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Водночас задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об`єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки особи у сфері публічно-правових відносин.

Отже, обов`язковими умовами для набуття особою права на судовий захист є: 1) безпосередня участь цієї особи (позивача у справі) в переданих на вирішення до адміністративного суду публічно-правових відносинах; 2) володіння позивачем у цих відносинах певним обсягом прав чи прагнення особи набути певні матеріальні або нематеріальні блага з метою задоволення своїх інтересів; 3) вчинення неправомірного зазіхання державою на ці права чи створення об`єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага у спірних правовідносинах, внаслідок чого належні позивачеві права чи охоронювані законом інтереси набувають ознак порушених.

Наявність цих ознак є необхідною передумовою для одержання особою правового захисту та можливого застосування в подальшому державою заходів примусу на поновлення порушеного права чи інтересу шляхом прийняття адміністративним судом відповідного рішення.

У випадку ж коли рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень в цих відносинах не створюють для особи адміністративно-правових наслідків, то фактично позов спрямований не на відновлення порушених прав чи інтересів, а на досягнення інших цілей, забезпечення яких не відповідає встановленому статтею 2 КАС України завданню адміністративного судочинства.

Таким чином, особа може отримати захист своїх прав та інтересів у судовому порядку лише в тому випадку, якщо вона є учасником відповідних відносин і в цих відносинах певним чином були порушені, невизнані або оспорювані її права та інтереси. В іншому випадку така особа не може бути носієм порушеного права (інтересу).

У постанові Верховного Суду від 31 січня 2018 року у справі № 802/2678/15-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72001417) вказано, що вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Тобто обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Відповідно до пункту 19 статті 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 грудня 2018 року у справі №9901/657/18 (реєстраційний номер в ЄДРСР 78977514) зазначила, що індивідуально-правові акти, як результати правозастосування, адресовані конкретним особам, тобто є формально обов`язковими для персоніфікованих (чітко визначених) суб`єктів; вміщують індивідуальні приписи, в яких зафіксовані суб`єктивні права та/чи обов`язки адресатів цих актів; розраховані на врегулювання лише конкретної життєвої ситуації, а тому їх юридична чинність (формальна обов`язковість) вичерпується одноразовою реалізацією. Крім того, такі акти не можуть мати зворотної дії в часі, а свій зовнішній прояв можуть отримувати не лише у письмовій (документальній), але й в усній (вербальній) або ж фізично-діяльнісній (конклюдентній) формах. Право на оскарження індивідуального акта суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт прийнятий, або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Законодавчі обмеження стосовно можливості оскарження актів індивідуальної дії не шкодять самій суті права на доступ до суду, оскільки ці акти можуть бути оскаржені у суді їхніми адресатами, тобто суб`єктами, для яких відповідні акти створюють права та/чи обов`язки. Однією з цілей таких обмежень є недопущення розгляду у судах позовів третіх осіб в інтересах (або всупереч інтересам) адресатів індивідуальних актів.

Таким чином, за висновками Верховного Суду судовому захисту підлягають лише порушені права та охоронювані законом інтереси позивача. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача. Відсутність порушених прав або законних інтересів є підставою для відмови у задоволенні позову.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У цій справі Позивач оскаржує індивідуальний акт, а саме: рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр".

Вказане рішення стосується виключно прав особи, яка в ньому зазначена, і позивач не є учасником (суб`єктом) правовідносин, передбачених в оскаржуваному рішенні як акті індивідуальної дії, та рішення № 1215 від 24 жовтня 2019 року не породжує для позивача жодних прав та обов`язків, а відтак не порушує його права та не зачіпає його законні інтереси.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Полтавської обласної ради (вул. Соборності, буд. 45, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 22530614), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд.16, м.Київ, 03680, ідентифікаційний код 37536031) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" (вул. Западинська, буд. 13-А, м.Київ, 04123, ідентифікаційний код 42673700) про визнання протиправним та скасування рішення другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання № 1215 від 24 жовтня 2019 року "Про звернення Державної служби геології та надр України щодо погодження надання без проведення аукціону Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕО ВЕРТИКАЛЬ" спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою родовищ) газу сланцевих товщ Давидівсько-Лелюхівської площі на території Новосанжарського та Кобеляцького районів Полтавської області у зв`язку з розширенням меж раніше наданої у користування ділянки надр".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.І. Слободянюк Суддя Г.В. Костенко

Суддя О.О. Кукоба