
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
11 січня 2020 р. Справа №200/233/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецької області, третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецької області, третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд визнати протиправною постанову головного державного виконавця Косаревої Ірини Валеріївни відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецької області від 26 квітня 2019 року № 58050190 про закінчення виконавчого провадження.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Одночасно із позовною заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Засади сплати судового збору встановлені Законом України "Про судовий збір".
Згідно ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (ст. 2 Закону).
Наведені норми кореспондують із приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою передбачено обов`язок додання до позову документу про сплату судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Враховуючи викладене вище та приймаючи до уваги те, що позивач є особою з інвалідністю, а також те, що публічно-правовий спір виник у зв`язку із поверненням відповідачем на адресу позивача без виконання виконавчого документа (виконавчого листа), виданого Донецьким окружним адміністративним судом з приводу рішення щодо соціальних виплат позивачу (пенсії), суд вважає за можливе відстрочити сплату позивачем судового збору до прийняття рішення у даній справі.
Як вбачається з адміністративного позову позивач просить суд визнати незаконною та скасувати постанову відповідача про закінчення виконавчого провадження, тобто, позивачем заявлені вимоги немайнового характеру.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про державний бюджет України на 2019 рік» від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII встановлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 1 921,00 грн.
Таким чином, за результатом розгляду даної справи підлягає сплаті до держбюджету судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172, 287 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Разом із позовною заявою позивачем надано клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом, яке обґрунтоване тим, що про прийняття відповідачем спірної постанови позивач дізнався у грудні 2019 року від слідчого Слов`янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Розглядаючи дане клопотання суд зазначає наступне.
Згідно приписів ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені ст. 287 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України зазначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Вказана норма кореспондується з приписами ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", пунктом 5 якого передбачено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Як вбачається з доданих до позовної заяви матеріалів позивач оскаржує постанову державного виконавця від 26 квітня 2019 року.
В позовній заяві позивачем зазначено, що про прийняття спірної постанови він дізнався у грудні 2019 року від слідчого поліції та тоді ж, у грудні 2019 року, отримав копію цієї постанови з автоматизованої системи виконавчих проваджень. Зауважує, що копію спірної постанови від державного виконавця він не отримував.
Відповідно до інформації з сайту Укрпошти поштове відправлення в конверті з трек-номером 8510500286587 (в якому надійшов даний позов з додатками) відправлено 21 грудня 2019 року.
Суд зазначає, що на стадії прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі у суду відсутні відомості, підтверджені належними доказами, стосовно того, чи була надіслана на адресу позивача постанова, яка є предметом спору, чи отримав її позивач, якщо так - то коли саме.
Зазначені обставини впливають на визначення початку перебігу строку звернення до суду з цим позовом.
Зважаючи на викладене, питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, - питання щодо поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, будуть вирішені судом на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин на підставі наданих сторонами доказів.
Підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів ст. 12, ст. 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у ч. 4 ст. 257 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
З огляду на зазначені вище приписи дана справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає за необхідне витребувати у відповідача письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі, в тому числі матеріали виконавчого провадження ВП № 58050190 (оригінали для огляду в судовому засіданні або належним чином засвідчені копії зазначених матеріалів).
Керуючись ст. ст. 9, 12, 77, 133, 171, 257, 260, 262-263, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Донецької області, третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження та відкрити провадження у справі за даним позовом.
2. Справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П. у приміщенні зазначеного суду, розташованому за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.
3. Призначити розгляд справи по суті на 20 січня 2020 року о 12 год 30 хв в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.
4. Відповідачу надати суду відзив на позовну заяву протягом 3-х днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову; матеріали виконавчого провадження ВП № 58050190 (оригінали для огляду в судовому засіданні або належним чином засвідчені копії зазначених матеріалів для доручення до матеріалів справи); докази направлення відзиву позивачу.
5. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Встановити третій особі строк до 17 січня 2020 року для подання до суду пояснення щодо позову. Пояснення має бути складено та подано з дотриманням правил, встановлених ст. 165 КАС України.
7. Суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до приписів ст. 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
8. Інформація про права та обов`язки сторін та осіб, які беруть участь у справі, міститься у статтях 44, 45, 47 КАС України.
9. Учасники справи мають можливість надсилати заяви по адміністративній справі на офіційну електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду (inbox@adm.dn.court.gov.ua).
10. Учасники справи мають можливість отримати інформацію по справі, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (htt://court.gov.ua).
11. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна